İrlanda Work and Study

İrlanda Work and Study

İrlanda Work and Study programı, yurtdışı dil eğitimi programları arasında en ekonomik ve avantajlı programlar arasında yer almaktadır. Peki, Work and Study nedir? İrlanda Hükümeti 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarına kayıtlı uluslararası öğrencilere yasal çalışma izni sağlamaktadır. Bu 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programları Work and Study programları olarak adlandırılmaktadır.  Çalışma ve eğitim anlamına gelen bu programlar ile uluslararası öğrenciler bir yandan İngilizce dil eğitimi alırken bir yandan da çalışma imkanı elde etmektedir.

İrlanda, son yıllarda yurtdışında İngilizce dil eğitimi planlayan Türk öğrenciler için oldukça popüler bir destinasyon haline gelmiştir. Bunun temel sebepleri İrlanda’da ana dilin İngilizce olması ve dil okullarındaki eğitimin kalitesidir. İrlanda’daki dil okulları MEI (Marketing English in Ireland) ve ACELS kurumları tarafından denetlenmektedir. Bu kurumların amacı ülkedeki dil okullarının kalitesini ve uluslararası öğrencilerin memnuniyet oranlarını attırmaktır. 

İrlanda’nın dil eğitimi için popüler bir destinasyon olmasının diğer bir sebebi de öğrencilerin 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarında yasal çalışma izni elde etmesidir. Öğrencilere haftada 20 saat olmak üzere part-time çalışma izni verilmektedir. 25 haftalık programların bitiminde öğrencilere 8 haftalık bir tatil süresi tanınmaktadır. 8 haftalık tatil periyodunda ise öğrencilerin full-time (haftada 40 saat) çalışma izni bulunmaktadır. İrlanda’da saatlik çalışma ücretleri 10.20 Euro’dan başlamaktadır.  Öğrenciler bu yasal çalışma izinleri sayesinde konaklama ve yaşam masraflarını karşılama imkanına sahiptir.

İrlanda dil eğitimi denildiği zaman akla ilk gelen şehir Dublin’dir. Doğal ve kültürel güzellikleri ile dikkat çeken Dublin aynı zamanda öğrencilerin rahatlıkla iş bulabilecekleri bir şehirdir. Öğrenciler genellikle kafe, restoran, bar, market ve mağazalarda çeşitli pozisyonlarda iş bulabilmektedir. İyi bir İngilizce seviyesine sahip öğrenciler ise kurumsal firmalarda kendi mesleklerini yapabilme şansına sahiptir. İrlanda; Google, Apple, Facebook gibi dünyaca ünlü teknoloji firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğrultuda İrlanda Work & Study programına katılmak teknoloji ve IT alanlarında eğitim almış kişiler için eşsiz bir fırsattır.

Work and Study Başvuru Şartları

İrlanda’da Work and Study programı, son zamanlarda uluslararası öğrenciler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bunun temel sebebi ise öğrencelerin dil eğitimleri süresince yasal bir şekilde çalışabilecekleri ülkelere yönelmeye başlamasıdır. İrlanda Work and Study programı da hem diğer yurtdışı dil eğitimi programları arasında ekonomik olması hem de yasal çalışma izni sağlaması sebebi ile popüler bir hale gelmiştir.

Work and Study başvuru şartları nelerdir? Work and Study programlarına başvuru için herhangi bir başvuru şartı bulunmamaktadır. Ancak Work and Study programı sadece 25 hafta ve üzeri programlarda geçerlidir. Yasal çalışma izni elde etmek isteyen öğrencilerin haftada minimum 15 ders saati olmak üzere 25 hafta ve üzeri İngilizce dil eğitimi programlarına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bu noktada öğrencilerin seçeceği dil okullarının MEI (Marketing English in Ireland) üyesi olmasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Work and Study programlarına katılım için herhangi bir İngilizce seviyesi aranmamaktadır. Her seviyeden öğrenci başvuru yapabilmektedir. İrlanda dil okullarında her seviyede dil eğitimi programları bulunmaktadır.

Peki, İrlanda’da çalışma izni nasıl alınır? Work and Study programı ile İrlanda’da çalışma izni başvurusu yapacak öğrencilerin öncelikle GNIB kartına başvuru yapmaları gerekmektedir. Kart başvurusu için öğrenciler, öncelikle GARDA resmi web sitesi üzerinden bir randevu almalıdır. GNIB kartı için 300 Euro’luk bir başvuru ücreti bulunmaktadır. Başvuru ücretleri sadece kredi kartı ile ödenmektedir. GNIB kartı, uzun süreli oturum izni ve kimlik kartı yerine geçmektedir. İrlanda vizeleri tek girişli olarak basılmaktadır ancak GNIB kartını alan öğrenciler çoklu giriş hakkı elde etmektedir.

GNIB kartını alan öğrencilerin daha sonra PPS (Personal Public Service) numarası almaları gerekmektedir. PPS numarası, öğrencilerin maaşlarından Acil Durum Vergisi kesilmesini engelleyen öğrencilere özel vergi numarasıdır. PPS kartı için başvuru ücreti ise 100 Euro’dur.

İrlanda’da Work and Study Avantajları

İrlanda’da Work and Study, öğrencilere İngilizcelerini geliştirirken uluslararası iş deneyimi kazandıran eşsiz bir programdır. Çalışma ve eğitim anlamına gelen bu program, 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarını kapsamaktadır. Bu programa dahil olan öğrenciler, haftada 20 saat olmak üzere part-time yasal çalışma izni elde etmektedir.

İrlanda’da Work and Study avantajları yurtdışı dil eğitimi planları yapan yabancı öğrenciler tarafından oldukça merak edilmektedir. Programın en büyük avantajı diğer ülkelerdeki dil eğitimi programlarından farklı olarak öğrencilere yasal çalışma izni sağlamasıdır. 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarına kaydolan öğrenciler eğitimleri süresince haftada 20 saat olacak şekilde çalışma iznine sahiptir. Work and Study programına katılan öğrencilere, 25 haftalık dil eğitimlerine ek olarak 8 haftalık bir tatil süresi verilmektedir. Bu 8 haftalık sürede ise öğrencilerin haftada 40 saat çalışma izni bulunmaktadır. Programa dahil olan öğrencilerin aynı zamanda eğitimlerini 8’er ay olmak üzere iki kere uzatma hakları da bulunmaktadır.

İrlanda, İngiltere ve Amerika gibi alternatif ülkelerle kıyaslandığında oldukça ekonomik bir seçenektir. İrlanda’da eğitim maliyetlerinin yanı sıra konaklama ve yaşam masrafları da düşüktür. Saatlik çalışma ücretinin minimum 10.20€ olarak belirlendiği İrlanda’da öğrenciler konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar para kazanabilmektedir.

İrlanda’da Work and Study programları, öğrencilerin kariyerlerinde de oldukça etkili olmaktadır. Uluslararası çalışma deneyimi elde eden öğrenciler kariyerlerine bir adım önde başlamaktadır. Öğrenciler bu yasal çalışma izinlerini kurumsal firmalarda kullanma hakkına da sahiptir. İrlanda; Apple, Google, Facebook, LinkedIn gibi dünyaca ünlü yazılım firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Yazılım, bilgisayar, teknoloji vb. alanlarda eğitim almış kişiler için eşsiz bir fırsattır.

Çalışma kısmının yanı sıra programın bir diğer avantajı da İrlanda’da MEI tarafından denetlenen kaliteli dil okullarında dil eğitimi alabilmesidir. Her seviyeden öğrenci kabul eden dil okulları, oldukça yüksek standartlara sahiptir. İrlanda’da öğrencilerin aynı zamanda çok fazla İngilizce pratik yapma imkanı bulunmaktadır. Hem okullarında hem de iş yerlerinde pratik yapmak, öğrencilerin İngilizce öğrenme süreçlerinde oldukça faydalı olmaktadır.

İrlanda Work and Study Ücretleri

İrlanda dil okulları, eğitim kalitelerinin yanı sıra ekonomik olmaları sebebi ile uluslararası öğrenciler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. İrlanda’da dil okulları eğitim süresinde herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. Ancak Work and Study programı 25 hafta ve üzeri dil eğitimlerini kapsamaktadır. Dolayısıyla dil eğitimi alıp bir yandan da yasal çalışma izni elde etmek isteyen öğrenciler 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programları satın almalıdır.

İrlanda’da Work and Study ücretleri öğrencilerin eğitim alacakları okullara ve eğitim programın yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Aşağıda İrlanda’nın en çok tercih edilen dil okullarının 25 haftalık ücretlerini bulabilirsiniz:

ISI DUBLIN (haftada 15 ders saati)

2.960 €

ELI DUBLIN (haftada 15 ders saati)

3.250 €

CES Dublin (haftada 20 ders saati)

5.250 €

ATLAS Dublin  (haftada 20 ders saati)

4.945 €

Emerald Cultural Institute Dublin (haftada 20 ders saati)

5.215 €

EC English Dublin (haftada 20 ders saati)

5.670 €

Kaplan International Dublin(haftada 20 ders saati)

6.875 €

Yukarıda belirtilen fiyatlar okulların broşür fiyatıdır, herhangi bir indirim uygulanmamıştır. İrlanda dil okullarında yılın belirli dönemlerinde Türkiye’ye özel indirimler uygulanmakta ve dil okulu fiyatları dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir. Net fiyatlar için öğrencilerin dil okulları ve yetkili acenteler ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir.

İrlanda dil okullarında eğitim ücretlerine ek olarak okul kayıt ücreti alınmaktadır. Okul kayıt ücretleri 45€ ila 80€ arasında değişmektedir. Öğrencilerin aynı zamanda vize başvurusu için minimum 4 hafta konaklama satın almış olmaları gerekmektedir. Dublin’de 4 haftalık aile yanı konaklama ücretleri 700€ ila 900€ arasında değişkenlik göstermektedir. İrlanda Work and Study ücretleri vize başvurusundan önce ödenmektedir. Tüm okul ödemesini yapan öğrenciler ödeme dekontları ile vize başvurusu yapmaktadır.

Work and Study Vize Başvurusu

Work & Study İrlanda programlarına katılacak Türk öğrencilerin pasaportlarının türüne bakılmaksızın vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programları olan Work and Study programları için gerekli vize kategorisi İrlanda uzun dönem öğrenci vizesidir.

İrlanda Work and Study vizesi için öğrencilerin kayıt oldukları dil okulları MEI (Marketing English in Ireland) tarafından onaylı olmalıdır. Aynı zamanda öğrencilerin haftalık minimum 15 ders saati eğitim alıyor olmaları gerekmektedir. Vize başvurusundan önce, programa kayıt olan öğrencilerin tüm okul ödemesini yapmış ve okuldan onay belgelerini almış olmaları gerekmektedir.

İrlanda Work and Study vizesi başvurusu yapacak başvuru sahiplerinin Türkiye ile olan bağlarını, seyahatlerinin amacını ve seyahatlerinin masraflarını karşılayan maddi kaynakları gösteren finansal evraklar hazırlamaları gerekmektedir. Evraklara ek olarak vize başvurularında öğrenciler tarafından yazılan İngilizce niyet mektupları oldukça etkili olmaktadır. Niyet mektupları; öğrencilerin İrlanda’ya gitme ve Work and Study programına katılma sebeplerinin aynı zamanda program bitiminde Türkiye’deki eğitim veya kariyer planlarının anlatıldığı mektuplardır.

Work and Study vize başvurusu yapacak öğrencilerin İrlanda’da kalacakları süre boyunca konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabilecek finansal güce sahip olmalıdır. Öğrencilerin veya sponsorlarının düzenli bir gelirleri ve birikimleri olmalı aynı zamanda banka hesaplarında minimum 7.000€ gösterebilir durumda olmaları gerekmektedir.

Work and Study vize başvuruları ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda sonuçlanma süresi uzayabildiği için öğrencilerin olabildiğince erken başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

İrlanda öğrenci vizeleri hakkında bilgi almak, evrak listelerine ulaşmak ya da İrlanda Work and Study vize başvurusu yapmak için İrlanda öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilir veya 0212 970 02 96 numaralı hattımızdan Vize Merkezi İrlanda vizeleri uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda Work and Study

İrlanda ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İrlanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp