İrlanda Vatandaşlık İşlemleri

İrlanda Vatandaşlık İşlemleri

İrlanda’da belli sürelerle yaşıyorsanız ya da bir İrlanda vatandaşı ile evlendiyseniz veya vatandaşlık başvurusu yapmanıza imkân veren başka bir özel durumunuz varsa İrlanda vatandaşlığı için İrlanda vatandaşlığına geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

Başvurunuz kabul edilirse, İrlanda ülkesine ve devletine sadakat beyanınızı gerçekleştirdikten sonra vatandaşlık töreninde bir vatandaşlığa geçiş sertifikası alarak İrlanda vatandaşı olabilirsiniz.

Yasaların gerektirdiği tüm başvuru şartlarını yerine getirmiş olsanız bile İrlanda vatandaşlığına geçiş başvurunuzun kabul edileceğine dair bir garanti verilmemektedir. Bu konuda karar verme yetkisi tamamen İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı’na aittir.

Aşağıdaki şartları taşıyan kişiler İrlanda vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler:

 • Başvuru sırasında 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • İrlanda Oturum İzni, evlilik vb. diğer şartları yerine getirmiş olmalısınız.
 • İrlanda’da yaşamaya devam etmek niyetinde olmalısınız.
 • İyi bir karaktere sahip olmalısınız.
 • İrlanda’ya olan sadakatinizi beyan etmeli ve vatandaşlık törenine katılmalısınız.

İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı yukardaki koşulları taşımasalar bile bazı kişilerin İrlanda vatandaşlığı başvurusunu kabul edebilir. Bu kişiler:

 • İrlanda kökenli olanlar veya ölmüş İrlanda vatandaşları da dahil olmak üzere bir İrlanda vatandaşı ile kan veya evlat edinme yoluyla akrabalık bağı olanlar
 • İrlanda kamu hizmetleri için yurtdışında ikamet edenler
 • Kanunla tanımlanan şekilde mülteci ya da vatansız olarak ilan edilenler.

Çocuklar için İrlanda vatandaşlığına başvuru şartları:

İrlanda vatandaşlığına başvuru sırasında evli olmayan 18 yaşın altındaki kişiler çocuk sayılmaktadır. Çocuklar İrlanda vatandaşlığı için kendi başlarına başvuru yapamazlar. Başvuru işlemleri çocuğun anne – babası ya da yasal temsilcisi tarafından yapılmalıdır.

 • Ebeveynlerinden biri İrlanda vatandaşlığı için başvuran çocuklar da İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapabilirler.
 • İrlanda kökenli olan veya İrlandalı biriyle akrabalık bağları olan çocuklar İrlanda vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler.
 • 1 Ocak 2005’ten sonra İrlanda’da doğmuş olan çocuklar doğum anında İrlanda vatandaşlığı almamışsa, 5 yıl boyunca İrlanda’da ikamet ettikten sonra İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapabilirler.

Genç yetişkinler için İrlanda vatandaşlığına başvuru şartları:

Bu kategorideki genç yetişkinler bağımsız olarak yaşamayan, genel yaşam masrafları ve yaşadığı yer bakımından ailesine bağlı olan kişileri tanımlamaktadır.

 • Başvuru sırasında 18 – 23 yaş arasında olan,
 • İrlanda’ya bir ailenin parçası olarak giriş yaparak o şekilde yaşayan,
 • İrlanda’da lise eğitimine devam eden veya lise eğitiminden üniversite eğitimine geçmiş,
 • Mali olarak sürekli olarak ailesine bağımlı olan kişiler İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapabilir.

Bu kategoride başvuracak olan genç yetişkinlerin ailelerinin başvuru için aranan İrlanda’da ikamet süresini karşılıyor olması gerekmektedir.

İrlanda vatandaşlığını alınca Türk vatandaşlığını bırakmam gerekir mi?

İrlanda yasalarına göre İrlanda vatandaşı olmak için başka bir ülkenin vatandaşlığını bırakmanız gerekmemektedir. Bazı ülkeler çifte vatandaşlığa izin vermemektedir. Böyle bir durumda İrlanda vatandaşlığını alırken diğer vatandaşlığınızı bırakmanız gerekebilir. Türk vatandaşlığı için bu durum geçerli değildir. Türkiye yasalarına göre çift vatandaşlığa izin verilmektedir. Yani hem İrlanda vatandaşı hem de Türk vatandaşı olabilirsiniz.

İkamet Yoluyla İrlanda Vatandaşlığı Başvurusu

İrlanda vatandaşlığı için ikamet esaslı bir başvuru yapacaksanız bazı şartları sağlamanız gerekmektedir.

1- Son 9 yıldan beri en az 5 yıl boyunca İrlanda’da yasal olarak ikamet ettiğinizi kanıtlamanız gerekir. Ayrıca başvuru tarihinizden hemen önce 1 yıllık kesintisiz ikamet süreniz de bu süreye dahildir. İkamet izninize dair kayıtlar ve pasaportunuzdaki damgalarla bu süreleri kanıtlamanız mümkündür.

2- Hesaplanabilir bir süre boyunca İrlanda’da ikamet ettiğinizi kanıtlamanız gerekir. İrlanda vatandaşlığı için başvurduğunuz tarihten geriye doğru 9 yıl içinde 1825 ya da 1826 gün boyunca İrlanda’da ikamet etmiş olmanız aranır. Bu süreye başvuru tarihinizden hemen önce kesintisizi olarak İrlanda’da ikamet ettiğiniz 365 ya da 366 gün de dahildir. İrlanda’da bulunmanızı izin veren bazı oturum izinleri bu süre hesaplanırken hesaba katılmayabilir.

İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapmadan önce oturum izinleriniz arasında hiç boşluk olmamasına ve göçmen kimliğinizin güncel olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde vatandaşlık başvurunuz reddedilebilir. 16 yaşın üzerindeki çocuklar da mutlaka kayıt ettirilmeli ve tüm kayıtları güncel olmalıdır.

İrlanda’da ikamet izniniz varken uzun sürelerle İrlanda dışında bulunduysanız, İrlanda vatandaşlığı başvurusu yaparken hangi amaçla İrlanda dışında bulunduğunuzu açıklamanız ve geçerli bir sebebinizin olması gerekir. Aksi takdirde vatandaşlık başvurunuz reddedilebilir.

Evlilik Yoluyla İrlanda Vatandaşlığı Başvurusu

Bir İrlanda vatandaşı ile evli olan kişiler İrlanda vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunabilirler. Bunun için yerine getirilmesi gereken şartlar:

 • Başvuranın İrlanda vatandaşıyla en az 3 yıl evli kalmış olması gerekmektedir.
 • Başvuranın bir İrlanda vatandaşıyla en az 3 yıldır evli olması ve evliliklerinin hala devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin başvuru tarihinde 18 yaş ve üstü olması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin başvuru tarihinden hemen önce 1 yıl kesintisiz olmak üzere son 5 yıldan beri en az 3 yıldır İrlanda’da yasal olarak ikamet ediyor olması gerekmektedir.

İrlanda Vatandaşlığı Başvuru

 • 18 yaşından büyük kişiler ikamet veya evlilik yoluyla İrlanda vatandaşlığı başvurusu yapmak için Form 8 doldurmalıdır.
 • 18 yaşından küçük çocuklar için anne – baba ya da  yasal temsilcileri İrlanda vatandaşlığına geçmiş işlemleri bittiyse Form 9 doldurmalıdır.
 • 18 yaşından küçük İrlanda kökenli veya İrlandalı akrabası olan çocuklar için anne – baba ya da yasal temsilci Form 10 doldurmalıdır.
 • 18 yaşından küçük, İrlanda’da doğmuş fakat henüz İrlanda vatandaşı olmayan çocuklar için anne – baba ya da yasal temsilci İrlanda’da yaşamaya devam etmek istiyorsa Form 11 doldurmalıdır.

İrlanda vatandaşlığı için başvuru işlemleri genel olarak başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre koşullara göre değişiklik gösterebilir.  İrlanda vatandaşlığı için başvurunuzu gerçekleştirdikten yaklaşık 6 hafta sonra pasaportunuz size geri gönderilecektir. Başvuru işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonraki 6 hafta içinde seyahat vb. işlemler için pasaportunuza ihtiyacınız olacaksa başvurunuzu bu işlemlerden sonra yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer başvurunuzu yaptıktan sonra 6 hafta içinde pasaportunuzu geri isterseniz, başvuru işlemleriniz beklemeye alınır ve pasaportunuz size iade edilir. İşleme devam edilebilmesi için pasaportunuzu geri göndermeniz gerekir. İrlanda vatandaşlığı başvurunuzu her zaman geri çekebilirsiniz ancak herhangi bir ücret iadesi alamazsınız.

Başvurunuz alındıktan sonra doğru formu doldurup doldurmadığınız, başvuru harcını ödeyip ödemediğiniz, yasal gereklilikleri yerine getirip getirmediğiniz ve tüm başvuru evraklarınız tamamlayıp tamamlamadığınız kontrol edilir. Herhangi bir belgede eksiklik söz konusuysa, bu evrakları tamamlamak için 28 günlük bir süreniz olacaktır. İstenen evrakları tamamlayamazsanız başvurunuz reddedilebilir. Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu ve diğer devlet kurumlarıyla iletişime geçilerek hakkınızda bilgi toplanabilir. Ayrıca daha fazla bilgi ya da belge için sizinle her an iletişime geçilebilir.

Başvuru işlemleriniz tamamlandığında İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı tarafından başvurunuzla ilgili bir rapor hazırlanır. Bütün şartları yerine getirmiş olsanız bile başvurunuzun olumlu sonuçlanacağına dair bir garanti bulunmamaktadır. İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı bu konuda tam olarak takdir yetkisine sahiptir.

Başvurunuz olumlu olarak sonuçlanır ve İrlanda vatandaşlığına geçiş için uygun bulunursanız, Bakanlığın kararı tarafınıza bir mektup olarak gönderilir. İrlanda vatandaşı olabilmeniz için bir vatandaşlık törenine katılmanız ve İrlanda devletine ve ulusuna karşı sadakatinizi beyan etmeniz gerekir. Bu törende İrlanda vatandaşlığına geçiş belgesi verilmektedir. Vatandaşlık törenine katılabilmeniz için onay mektubunuzda belirtilen ve istenen nihai belgeleri hazırlamanız ve vatandaşlığa geçiş belgesi ücretini ödemeniz gerekir.

Vatandaşlık töreni yıl içinde periyodik olarak yapılmaktadır. Katılmanız gereken vatandaşlık töreni tarafınıza 4 ila 5 hafta önce bildirilecektir. İrlanda vatandaşlığına geçecek olan çocukların vatandaşlık törenine katılması gerekmemektedir. Çocuklar vatandaşlığa geçiş belgelerini posta yoluyla alacaklardır.

Bir İrlanda vatandaşı olduktan sonra Dışişleri ve Ticaret Departmanı aracılığı ile İrlanda pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz.

İrlanda vatandaşlığı başvurunuz reddedilirse Bakanlığın kararı ile başvurunuzun reddedilmesinin nedenleri açıklanacaktır. Bu karara itiraz edemezsiniz ve ödediğiniz ücretleri geri alamazsınız. İstediğiniz zaman yeniden İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz ancak önceki başvurunuzun neden reddedildiğine dikkat ederek bu sorunları gidermeniz tavsiye olunur. İrlanda vatandaşlığı başvurusu sırasında yalan veya yanlış beyanlarda bulunduysanız başvurunuz onaylanmış olsa bile bu tip şeylerin ortaya çıkmasıyla İrlanda vatandaşlığınız iptal edilebilir.

İrlanda vizesi evrakları için arayınız

İrlanda ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İrlanda vatandaşlık
  M.C., 18 May 2020, 19:52

  Merhabalar; ben mimar olarak üniversiteden yeni mezun oldum. İrlanda’nın çok insancıl oluşu, çalışma imkanları ve her kültürden insanı bir arada bulundurması yönleri ile yaşamak için çok hayal ettiğim bir ülke. İrlanda vatandaşlık vermek konusunda nasıl bir tutum sergiliyor ve nasıl İrlanda vatandaşı olabilirim? İlginiz için teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İrlanda vatandaşlık işlemleri
  H. Beykent, 06 Nis 2020, 12:33

  Merhaba ben İrlanda vatandası olmak istiyorum ve vatandaşlık ile alakalı bir araştırma yapıyorum.İrlanda vatandaşlık işlemleri için nereye başvurmak gerekiyor? Hangi belgeler isteniyor? Ülkeye gidip vatandaş olabilmek adına izleyebileceğim yollar nelerdir? Konuyla alakalı bilgi verirseniz cok sevinirim.Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İrlanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp