Cezayir Çalışma İzni

CEZAYİR ÇALIŞMA VİZESİ VE ÇALIŞMA İZNİ

 

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Okuyacağınız metinler, Vize Merkezi – Cezayir Vize Departmanı tarafından Cezayir’de çalışma izni prosedürleri hakkında genel bilgilere erişebilmeniz için hazırlanmıştır.

Cezayir Çalışma İzni başvuru işlemleriniz hakkında kapsamlı bilgi için web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.

Cezayir Çalışma İzni başvuru işlemleri için hazırlamanız gereken evrakların bilgisini ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızın devamında bulabilirsiniz.


Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, pek çok iş olanağı sunan bir Kuzey Afrika ülkesi. Akdeniz’e olan kıyısı ile Avrupa’dan Afrika Kıtası’na önemli bir geçiş limanı olan ülkeye yatırımlar arttıkça iş olanakları da çoğalıyor. Dolayısıyla yurtdışında girişimleri olan şirketler aracılığıyla veya şahsi çabalarla ülkede çalışma imkânı elde edilebilir. Ancak Cezayir, uyguladığı vize politikası gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sınırları içerisine girebilmesi için vize sahibi olunmasını, yani bir giriş iznin olmasını istiyor. Kısa süreli vizeler daha çok turizm ve ticari amaçlı verilirken, Afrika ülkesinde çalışabilmek için daha farklı bir prosedür işliyor. Aynı zamanda bu izni alabilmek için başka belgeler de sunulması isteniyor. Çalışma ile ilgili belgeler vizenin başvuru sebebi dolayısıyla çalışılacak şirket tarafından hazırlanması gerekirken, şahsın kendisi de bazı evrakları toparlaması gerekiyor. Tüm başvuru süreci tamamlandığında vizeyi talep eden kişi Cezayir’e çalışma amaçlı gitmeye hak kazanır. Ancak her şey bu noktada da tamamlanmıyor. Zira ülkeye gidildiğinde de izlenmesi gereken bazı adımlar bulunuyor.

Cezayir’e alınan çalışma vizesi, ülkeye gidilince hemen çalışmaya başlamaya izin vermiyor. Çalışma vizesi alındıktan sonra ayrıca ülkede gerekli yerlere başvurarak önce çalışma izni, ardından da geçici oturum izni için de başvuru yapılması gerekiyor. Tüm bu süreçler uzun gibi görünse de atılacak doğru adımlar ve talep edilen belgelerin eksiksiz hazırlanması ve içeriklerinin doğru olmasıyla kolayca tamamlanacaktır.  

Eksiklik belge, hatalı bilgi veya benzeri bir aksilikte ilgili Cezayir Konsolosluğu talepleri reddetme hakkına sahip. Cezayir’e vize verme işlemleri ile ilgili olumlu veya olumsuz karar yetkisi sadece bu temsilciliklere ait. Gerekli görüldüğünde Konsolosluklar ek evrak isteme hakkına da sahipler. Çıkış süresi ise teslim edilen vize başvuru dosyasının eksiksiz olmasına bağlı. Ancak Cezayir Çalışma Vizesi çıkma süresi ortalama olarak 7-10 iş günüdür. Cezayir Konsolosluğun vize değerlendirme ve işlem süresine bağlı olarak bu süre uzayabilmektedir. İşlemlerin daha sorunsuz geçmesi için Vize Merkezi gibi vize danışmanlık şirketlerinden hizmet alınabilir.


CEZAYİR ÇALIŞMA VİZESİ VE ÇALIŞMA İZNİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Cezayir Çalışma Vizesi Nedir?

Başka bir ülkeye kısa süreli gidişlerde vize gerekliliği gibi, Cezayir’e çalışma amaçlı gitmek isteyenler de ülkeye giriş izni veren vize alması gerekir. Talebin iletilme nedeniyle işverenin doğrudan katkı yaptığı başvuru sürecinde şirket bu ülkede faaliyet gösterdiğini, şahıs ise bu ülkeye çalışmak için gittiğini kanıtlaması gerekir. Cezayir çalışma vizesi geçici süre ile verilir ve eğer ülkedeki göreve devam edilecekse belirli sürelerde yenilenmesi gerekir. Cezayir Çalışma Vizesi, daha sonra Cezayir Çalışma İzni ve Cezayir Oturma İzni almak için ilk aşamayı oluşturur. 

Cezayir Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nedir?

 • Türk umuma mahsus pasaport sahipleri Cezayir Çalışma Vizesi başvurularında hasarsız, iki sayfası boş olan, en az altı ay geçerlilik süresi olan ve 10 yıldan eski olmayan bir pasaport ile başvuru yapabiliyor.
 • Hazırlanması gereken iki adet vesikalık fotoğraf 3x3.5 santimetre boyutunda, arka planı beyaz ve son üç (3) ayda çekilmiş olmalı. Fotoğraflar Vize Başvuru Formunun gerekli yerine yapıştırılması gerekir.
 • Vize Başvuru Formu’nda yer alan ve yazılması gereken bilgiler temin edilecek olan diğer belgelerdeki eşleşmeleri gerekir.
 • Bünyesinde çalışılacak olan kurumun antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli Vize Talep Dilekçesi şirket tarafından hazırlanması gerekir.
 • Cezayir Çalışma Vizesi başvurusu yapabilmek için çalışılacak olan şirketle yapılan iş sözleşmesi ve fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Çalışma bakanlığı tarafından onaylanan Ülkeye Geri Dönüş Taahhütnamesi ve Fotokopisi ile ise vize başvurusu yapılırken iş sözleşmesi feshedildiği takdirde işverenin yabancı işçinin ülkesine geri dönüşünün sorumluluğunu da almış oluyor.
 • Çalışma Vizesi için başvuru yapılırken çalışılacak olan şirketle ilgili son 3 ay içinde alınmış Faaliyet Belgesi fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, şirketin İmza Sirküleri fotokopisi, Vergi Levhası fotokopisi ve varsa Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopileri de hazırlanması gerekir.
 • APT (Autorisation Provisoire de Travail) ismi verilen Geçici Çalışma İzni için iş sahibi olan şirket başvuru yapması gerekir. Cezayir’de faaliyet gösterdiği bölgedeki valiliğin ilgili biriminde imza ile onaylatılan belge, şirkete geri gönderildikten sonra diğer hazırlanması gereken evraklarla birlikte vize başvurusu için konsolosluğa iletilir.

 

Cezayir Çalışma İzni ve Cezayir Geçici Oturum İzni Nasıl Alınır?

Cezayir Çalışma Vizesini alan kişi ülkeye geldikten sonra çalışmaya başlayabilmesi için önce çalışma izni alması gerekir. Başvurunun yapıldığı işyerinin bağlı olduğu valilikten imza ile alınan onaydan sonra çalışmaya başlanabilir. Bu belge aynı zamanda Cezayir Oturum İzni başvurusu için de gerekli. İlgili kurumlara talep iletildikten sonra çağrıldığı zaman gidilen Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda hizmet verilen biriminde atılan imza ile birlikte kişiye üç (3) aylık Geçici Oturum İzni verilir. Oturum Belgesi’nin süresi dolduğunda Cezayir’de kalabilmek ve çalışabilmek için yenilenmesi gerekir.

Cezayir Oturum İzni ile Aile Üyeleri Ülkeye Götürülebilir mı?

Üç aylık Cezayir Geçici Oturum Belgesi başvuru sahibine ailesini de ülkeye götürme izni verir. Bu belgenin kaşeli kopyası ve talep edilen diğer evraklarla birlikte Türkiye'deki Cezayir Konsolosluğuna yapılacak başvuru ile eşe de sahip olunan özelliklerde bir vize teslim veriliyor.

Cezayir Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Cezayir’e çalışma amaçlı gitmek isteyen ve vize talep edenlere altı aylık ve çok girişli olarak veriliyor. Fiyatı hakkında en doğru bilgi ise Türkiye’deki ilgili Cezayir Konsolosluğu veya bu alanda hizmet veren Vize Merkezi gibi vize danışmanlık şirketlerinden alınabilir.

Cezayir Çalışma Vizesi Nereden Alınır?

Türkiye’de iki resmi Cezayir temsilciliği bulunuyor. Her ikisinin de idari bölgeleri farklı olduğu için Cezayir Çalışma Vizesi başvurusu yapılırken dikkat etmek gerekir. Zira bu temsilcilikler idari alanlarında yaşamayan kişilerin başvurularını işleme almıyor. Türkiye’den Cezayir’e çalışma amaçlı gitmek isteyenler Cezayir Ankara Büyükelçiliği veya Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna başvurabilir. 


Cezayir Çalışma İzni almak için hazırlanması gereken belgeler

1 - 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel ve Arka fonu beyaz)

2 - Cezayir’deki firmayla yapılan iş sözleşmesi (Cezayir Çalışma Bakanlığı Onaylı)

3 - Ülkeye geri dönüş taahhütnamesi (Cezayir Çalışma Bakanlığı Onaylı)

4 - Geçici çalışma izni (Çalışma Bakanlığı Onaylı)

5 - Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzası olan)

6 - Pasaport ve Eski Pasaportlar (eski Pasaport yok ise Emniyet Şube Müdürlüğünden alınmış Protokol Belgesi)

7- Vize başvuru formu- 2 adet olarak hazırlanmalıdır. 

Önemli Notlar:

 • Cezayir Vizesi için başvuruya şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Şirketimiz Konsoloslukta sizin adınıza başvuru ve takip yetkisine sahiptir.
 • Cezayir vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Cezayir Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Cezayir vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler için web sitemizi ziyaret edebilir, dilekçe örnekleri, başvuru formları ve açılmayan her türlü linkler için gerekli olan tüm dökümanları edinebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Cezayir Çalışma İzni
Cezayir Geçici Çalışma Vizesi
Cezayir Öğrenci Vizesi
Telefon
x