Cezayir Vize Başvuru Formu

Resmi adı Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti olan Cezayir yüz ölçümü itibari ile Afrika’nın en büyük ülkesidir. Aynı zamanda denize kıyısı olan bir ülke olduğu için de Türkiye Cumhuriyeti’nden Cezayir’e turistik ve ticari amaçlarla seyahat etmek isteyenlerin sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bölgenin siyasi istikrarı da arttıkça Türkiye’den Cezayir’e seyahatler oldukça artmıştır. 

Türkiye’den Cezayir’e turistik, ticari, kültürel gezi gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Bunun yanında hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir’e yapacakları 3 ayı geçmeyen seyahatlerde vizeden muaftır. Cezayir vizesine tabi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yasal ikamet sahibi yabancı uyruklu kişiler Cezayir seyahatlerinden önce Türkiye’deki Cezayir dış temsilciliklerine Cezayir vize başvuru formu ve destekleyici dokümanlarla birlikte Cezayir vize başvurusu yapabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cezayir’e giriş ve çıkışlarda döviz ithali ve ihracı Cezayir yasalarınca denetlemeye tabidir. Cezayir’e girişte, döviz miktarı ne olursa olsun ülkeye girişte gümrük kapılarında mevcut döviz miktarı yetkililere beyan edilmelidir. Cezayir’e girişte beyan edilen döviz miktarı kadar ülkeden çıkarken döviz çıkarılabilir. Girişte beyan edilen döviz miktarı harcamaya bağlı olarak azalmış veya tamamen bitmişse, Cezayir’deki döviz ofislerinde bozdurulan dövize ilişkin imzalı kaşeli bozdurma belgeleri de gümrük yetkililerine ibraz edilmelidir. Cezayir yasalarına göre döviz yönetmeliğine uymayanlar hakkında hapis ve para cezası öngörülmektedir. 

Cezayir vize başvurusu sırasında seyahati amacına uygun evraklar hazırlanmalı ve Cezayir dış temsilciliklerine başvuru anında ibraz edilmelidir. Cezayir vize başvuru formu dikkatlice ve eksiksiz bir biçimde hazırlanmalıdır. Cezayir vizesi için istenen evraklar güncel olmalı, seyahatin amacına uygun olmalı ve yanlış bilgi içermemelidir. Bu evraklardan en önemlisi davetiyedir. Cezayir’in her ne kadar turistik vize uygulaması olsa da başvuru esnasında Cezayir’den alınmış bir davetiye de sunulmalıdır. Cezayir’e ticari amaçla seyahat etmek isteyen kişiler de yine davetiye sunmalıdır. Davetiye sizin adınıza ve pasaport bilgilerinize göre düzenlenmiş olmalıdır. 

Cezayir Vize Başvuru Formu

Cezayir vize başvurusunda bulunurken Türkçe veya İngilizce hazırlanmış ve eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmanız talep edilir.

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Cezayir Vize Başvuru Formu
Turistik Vize Dilekçe Örneği
Ticari Vize Dilekçe Örneği
Telefon
x