Cezayir Geçici Çalışma Vizesi

CEZAYİR GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ VE ÇALIŞMA İZNİ

 

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Okuyacağınız metinler, Vize Merkezi – Cezayir Vize Departmanı tarafından Cezayir’de geçici çalışma izni prosedürleri hakkında genel bilgilere erişebilmeniz için hazırlanan bir sayfadır.

Cezayir Geçici Çalışma İzni başvuru işlemleriniz hakkında kapsamlı bilgi için web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.

Cezayir Geçici Çalışma İzni başvuru işlemleri için hazırlamanız gereken evrakların bilgisini ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızın devamında bulabilirsiniz.


Afrika kıtasının Kuzeyi, yani Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler aynı zamanda önemli bir geçiş noktası konumunda da bulunuyor. Avrupa kıtasından gelen tüm ürünlerin geçiş noktalarından biri olan Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, bu hareketliliğin karşılığı olarak pek çok iş olanağı da sunuyor. Yeni iş olanakları ile ülkenin yeni iş gücüne olan ihtiyacı da artmış oldu. Bu gelişme ise pek çok yabancı ülke vatandaşın çalışmak için ve uluslararası alanda hizmet veren şirketlerin yatırım için ülkeye gelmesini sağlıyor.

Ülkenin uyguladığı vize politikası gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye girişleri için vize sahibi olması gerekiyor. Bu zorunluluk turistik, ticari, tanıdık ziyareti ve benzeri tüm kısa süreli 90 güne kadar olan vizeler için uygulanıyor. Ülkede çalışmak isteyenler ise daha farklı prosedürleri takip etmeleri isteniyor. Zira Cezayir’de daha uzun süreli kalınması gerekir.

Afrika ülkesinde çalışma imkânı veren iki türlü vize bulunuyor. Bunlardan biri ülkede uzun süreli konaklamalar için gerekli izni veren Cezayir Çalışma Vizesi. Bir diğeri ise daha kısa süre ülkede çalışacak olanlara verilen Cezayir Geçici Çalışma Vizesi…

Bu vize türünü almak için yapılacak başvuruda talep edilen belgelerin bir kısmı diğer vize türleriyle aynı olmakla birlikte, özellikle ülkeye çalışma amaçlı gelindiği için Cezayir’de ticari faaliyetler gösteren işveren tarafından da hazırlanması talep edilen evraklar bulunuyor. Bu gereksinim talebi yapan kişinin ülkede görevli olarak geldiğini kanıtlaması amacıyla isteniyor.

Tüm belgeler eksiksiz bir şekilde ve birbirlerini destekleyen içeriklerle doldurulduğunda vize talebi yapan kişi başvurusunu Türkiye’deki Cezayir Konsolosluğu’na iletebilir. Değerlendirme olumlu sonuçlandığında ise şahıs Cezayir’e çalışma amaçlı gitmeye hak kazanır. Yine de Cezayir’de geçici olarak dahi olsa gitme süreci bu aşamada tamamlanmıyor. Ülkede de gerçekleştirilmesi gereken tamamlayıcı aşamalar bulunuyor.

Alınan Cezayir Geçici Çalışma Vizesi ile Afrika ülkesinde önce Cezayir Çalışma İzni için başvuru yapılması gerekir. Uzun gibi görünse de bu aşamalar izlenecek doğru adımlarla hızlı bir şekilde sonuçlanabilir.

Bunun için de eksiklik belge, hatalı bilgi veya benzeri bir aksilik olmaması gerekir. Bu gibi durumlarda başvurular yeniden yapılması gerekir veya yasal yollara başvurarak itiraz etme hakkı da kullanılabilir. Türkiye’deki ilgili Cezayir Konsolosluğu yapılan başvuruları değerlendirme ve onaylama konusunda tek yetkili konumunda bulunuyor. Ayrıca ihtiyaç duyulduğunda ek evrak isteme hakları da bulunuyor. Talep edilen Cezayir Geçici Çalışma Vizesinin verilme süresi de başvuru dosyasının teslim edilme tarihi ve ek istekler olup olmama durumuna göre netleşir. Ancak vizenin çıkma zamanı eksiklik olmaması durumunda ortalama 7-10 iş günü olduğu söylenebilir. İşlemlerin daha sorunsuz geçmesi için Vize Merkezi gibi vize danışmanlık hizmeti veren bir şirketten de destek alınabilir.

 


CEZAYİR GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ VE ÇALIŞMA İZNİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Cezayir Geçici Çalışma Vizesi Nedir?

Aynı kısa süreli vizelerde olduğu gibi, Cezayir Geçici Çalışma Vizesinin temel görevi ülkeye giriş hakkı tanımak. Diğer vizelerden ayrılan kısmı ise Cezayir’de çalışma hakkı tanıması. Talebin nedeni dolayısıyla işverenin doğrudan katkı yapması gerektiği Cezayir için alınan Geçici Vize başvuru sürecinde ilgili şirket bu ülkedeki faaliyetlerini belgelerle kanıtlaması gerekir. Aynı şekilde başvuru sahibi de bu ülkeye çalışmak için gittiğini göstermesi isteniyor. Cezayir geçici çalışma vizesi daha kısa süreler için verilir. Görev devam ettiği zaman ise yenilenmesi veya uzun süreli Cezayir Çalışma Vizesi alınması gerekir. Cezayir Geçici Çalışma Vizesi olmadan Cezayir Çalışma İzni alınamaz.

Cezayir Geçici Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nedir?

 • Türk umuma mahsus pasaport sahibi olan kişiler Cezayir Geçici Çalışma Vizesi için başvuru yaparken bu aracın hasarsız, iki sayfasının vize vurulabilmesi için boş, en az altı ay daha geçerlilik süresinin olması ve 10 yıldan eski olmamasına dikkat etmeleri gerekir.
 • Başvuru için hazırlanması gereken vesikalık fotoğraflar iki adet ve 3x3.5 santimetre boyutunda olmalı. Ayrıca arka planı beyaz ve son üç (3) ayda çekilerek şahsın en güncel fiziksel görüntüsünü desteklemeli. Fotoğraflar, doldurulması istenen Vize Başvuru Formunda ayrılan yerlerine yapıştırılmaları gerekir.
 • Vize Başvuru Formu üzerinde yer alan ve yazılması istenen bilgiler sunulacak olan diğer belgelerdeki bilgilerle aynı olmalı. Zira en küçük uyumsuzluk dahi talebin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.
 • Hazırlanması gereken bir diğer evrak ise Vize Talep Dilekçesi. Cezayir’de bünyesinde çalışılacak kurumun antetli kağıdına yazılması gereken dilekçede vize için başvuran kişinin Cezayir’e çalışmak için görevlendirildiği de belirtilmeli. Belgenin imzalı ve şirket tarafından kaşeli olarak sunulması gerekir.
 • Cezayir Geçici Çalışma Vizesine başvurmak için çalışılacak olan şirketle yapılan iş sözleşmesi ve fotokopisi de başvuru evrakları arasına eklenmeli. Bu sözleşmenin en fazla üç (3) aylık olması gerekir.
 • Vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken Ülkeye Geri Dönüş Taahhütnamesi ve Fotokopisi Çalışma Bakanlığı tarafından onaylanmalı. Bu belge ile vize başvurusu yapılırken iş sözleşmesinin feshedilme olasılığına karşı işverenin yabancı işçinin ülkesine geri dönüşünün sorumluluğunu almış oluyor. Bu belgenin yanı sıra gerektiği takdirde Cezayir’de faaliyeti olan bir şirketle veya kurumla bir hizmet sözleşmesi de temin edilmesi istenebilir.
 • Cezayir Geçici Çalışma Vizesi için başvuru yapılırken görevli olunan şirketle ilgili son üç (3) ay içinde alınmış Faaliyet Belgesi fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, şirketin İmza Sirküleri fotokopisi, Vergi Levhası fotokopisi ve eğer varsa şahsın Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopileri de hazırlanıp başvuru dosyasına kelenmesi gerekir.
 • Vize alınırken APT (Autorisation Provisoire de Travail) ismi verilen Geçici Çalışma İzni için iş sahibi olan şirketin başvuru yapması gerekir. Bu belge kurumun Cezayir’de faaliyet gösterdiği bölgedeki valilikte ilgili birim tarafından imza ile onaylanması da zorunluluklar arasında bulunuyor. Hazırlandıktan sonra şirketin diğer evrakları ile birlikte vize başvurusu için Türkiye’deki ilgili Cezayir Konsolosluğuna gönderilir. Fotokopisi ile sunulması isteniyor. Bu evrak yerine Türk ve Cezayir şirketini bağlayan sözleşme de vize başvuru dosyasına eklenebilir.

Cezayir Geçici Çalışma İzni ve Cezayir Geçici Oturum İzni Nasıl Alınır?

Geçici Cezayir Çalışma Vizesi alındıktan sonra ülkeye giden kişi çalışmaya başlaması için ayrıca Cezayir Çalışma İzni de alması gerekir. Çalışılacak olan işyerinin bağlı olduğu valilikten imzalatarak alınan onay ile alınabilen izin belgesi verildikten sonra kişi çalışmaya başlayabilir.

Cezayir Geçici Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Cezayir’e kısa bir süre için çalışma amaçlı gitmek isteyenler talep ettikleri vizeler için ücret öder. Vizeler için belirlenen fiyatlar başvuru sebebi ve türüne göre değişiklik gösterebilir. En güncel fiyatı bilgisi hizmet alınan Vize Merkezi danışmanlık şirketinden veya doğrudan Cezayir Konsolosluğundan alınabilir. Olumsuz sonuçlanan vize talepleri için ödenen para geri verilmez. Ayrıca hizmet alınan vize danışmanlık şirketine de hizmet bedeli ödenmesi gerekir.

Cezayir Geçici Çalışma Vizesi Nereden Alınır?

İki resmi Cezayir temsilciliğin bulunduğu Türkiye’de Cezayir vizeleri ile ilgili tek karar mercii de bu kurumlardır. Farklı idari bölgelere hizmet Cezayir Ankara Büyükelçiliği ve Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu, sorumlu olduğu bölgede yaşamayan kişilerin başvurularını değerlendirmiyor.

Cezayir Geçici Çalışma Vizesi Kaç Türde Verilir?

Geçici bir süre için Cezayir’e gitmek isteyen ve orada çalışmak isteyenler üç farklı Cezayir Geçici Çalışma Vizesi için başvurabiliyor. Bunlar; 30 günlük ve bir giriş hakkı veren, 30 günlük ve ülkeye çoklu giriş hakkı tanıyan ve 90 günlük çoklu giriş yapılanlardır. 


Cezayir Geçici Çalışma İzni almak için hazırlanması gereken belgeler

1 - 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel ve Arka fonu beyaz)

2 - Cezayir’deki firmayla yapılan iş sözleşmesi (Cezayir Çalışma Bakanlığı Onaylı)

3 - Ülkeye geri dönüş taahhütnamesi (Cezayir Çalışma Bakanlığı Onaylı)

4 - Geçici çalışma izni (Çalışma Bakanlığı Onaylı)

5 - Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzası olan)

6 - Pasaport ve Eski Pasaportlar (eski Pasaport yok ise Emniyet Şube Müdürlüğünden alınmış Protokol Belgesi)

7- 2 adet vize başvuru formu.

Önemli Notlar:

 • Cezayir Vizesi için başvuruya şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Şirketimiz Konsoloslukta sizin adınıza başvuru ve takip yetkisine sahiptir.
 • Cezayir vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Cezayir Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Cezayir vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler için web sitemizi ziyaret edebilir, dilekçe örnekleri, başvuru formları ve açılmayan her türlü linkler için gerekli olan tüm dökümanları edinebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Cezayir Çalışma İzni
Cezayir Geçici Çalışma Vizesi
Cezayir Öğrenci Vizesi
Telefon
x