Cezayir Vatandaşlığı

CEZAYİR VATANDAŞLIĞI

 

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Okuyacağınız metinler, Vize Merkezi – Cezayir Vize Departmanı tarafından Cezayir vizesi ve vatandaşlık başvuru prosedürleri hakkında genel bilgilere erişebilmeniz için hazırlanmıştır.

Cezayir Vatandaşlığı hakkında kapsamlı bilgi için web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.


Ülkelerin vatandaşlık verme kanunları değişebiliyor. Kuzey Afrika ülkesi Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin vatandaşlığını almak isteyenler için de birkaç farklı vatandaşlık alma olanağı bulunuyor. Ülkenin bu konudaki kanunları tarihi olaylara ve ülkenin etnik kimliği doğrultusunda şekillenmiş.

1962 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Cezayir, bir yıl sonra ilk vatandaşlık kanununu çıkardı. Buna göre Cezayir vatandaşı olmak için ilk şart Müslüman olmaktır. Bu kişilerin ayrıca babası ve onun babasının da bu şarta uyması gerekiyordu. 1970 yılında değiştirilen vatandaşlık kanunu ile bu zorunluluk kaldırılarak anne ve babanın Cezayir vatandaşı olması şartıyla kişilere bu hak tanınmaya başlandı. Ancak yeni kanunun bazı hakları kadınlara tanınmadı. Örneğin yabancı uyruklu erkeklerle evli olan kadınlar ülkenin vatandaşlığına geçemiyordu.  

2005 yılında yapılan revizyon ile artık kadın ve erkeğe tanınan eşitlenmiş oldu. Artık anne veya babası Cezayir vatandaşı olan herkesin vatandaşlığa başvurma hakkı bulunuyor. Aynı şekilde Cezayir vatandaşı ile evlenenler de bu hakka sahip oluyor. Bu kural Vatandaşlık Kanunu reformu öncesinde yabancı bir baba ve Cezayirli anneden doğan çocuklar için de geçerli.      


Cezayir Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Bu ülkenin vatandaşlığına başvururken yabancının Cezayir vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceği tespit edildikten sonra yapılabilir. Bu kararın kişi kendi rızası ile vermesi gerekir. Gereklilikleri yerine getirerek yapılan vatandaşlık başvurularda talep edilen şartlara uygunluk mecburiyeti bulunuyor. Vatandaşlık alındıktan sonra ülkede verilen tüm haklar kullanılabiliyor.

Evlilik Yoluyla Cezayir Vatandaşlığı Alınır mı?

Cezayir vatandaşı ile Cezayir makamında evlenecek olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı önce T.C. Cezayir Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi’nden Bekârlık Belgesi ve Doğum belgesi alması gerekli. Bunun dışında evliliğin gerçekleşmesi için Cezayir resmi kurumları tarafından verilen oturma veya çalışma izni belgesi ve Müslüman olduğuna dair belge (Cezayir Din İşleri’nden alınabilir) de hazırlanması gerekiyor. Yapılan bu evlilik Türkiye’ye de bildirmesi gerekir. Cezayir vatandaşı bir kadın veya erkekle yapılan evlilikler sonrasında bu ülkenin vatandaşlığı için başvuru yapılabiliyor.

Oturum İzni ile Cezayir Vatandaşlığı Alınır mı?

Eğer bir kişi Cezayir doğumlu değilse ve ülkeyle herhangi bir köken bağlantısı yoksa vatandaşlık hakkı kazanmak için kanuna göre en az yedi (7) yıl boyunca burada yaşanmış olması gerekiyor. Bu başvuruyu yapabilmek için ayrıca 18 yaşın doldurulmuş olması, psikolojik bir sorunun bulunmaması, bir suça karışılmış olmaması, gelir kaynağına sahip olmak ve gönüllü olarak bunu istemek de gerekiyor.

Cezayir’de Çifte Vatandaşlık Hakkı Var mı?

Cezayir Vatandaşlık Kanunu’na göre yabancılar kendi vatandaşlığından çıkmadan ülkenin vatandaşlığına geçebiliyor. Aynı şekilde Cezayir vatandaşları da başka bir ülkenin vatandaşlığını almak istediklerinde kendi vatandaşlıklarından feragat etmek zorunda değiller. Cezayir çifte vatandaşlık hakkı tanıyor.

Cezayir’de Doğmak Vatandaşlık Hakkı Verir mi?

Ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişilerin bu ülkede doğan çocukları vatandaşlık hakkı olmuyor. Bu kuralın tek istisnası ailesi belli olmayan ve kimsesiz çocuklardır. Bu çocuklara Cezayir vatandaşlığı veriliyor.

Yurtdışında Doğan Cezayir Vatandaşı Ailenin Çocukları

Yabancı bir ülkede doğan ancak ailesi Cezayir vatandaşı olanlar, başvuru yaptıktan sonra 18 aylık bekleme süreci sonrasında vatandaşlık hakkını kullanabiliyor.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Cezayir Vatandaşlığı
Telefon
x