Basın, Tedavi, Grup, Kültür Vizesi

CEZAYİR KISA SÜRELİ DİĞER VİZELER

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cezayir Kısa Süreli Vize başvuru işlemleriniz hakkında kapsamlı bilgi için web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz. Cezayir vizesinin ortalama sonuçlanma süresi 7-10 iş günüdür. Cezayir Kısa Süreli Vize başvuru işlemleri için hazırlamanız gereken evrakların bilgisini ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Cezayir Kısa Süreli Diğer Vizeler İçin Gerekli Evraklar 

 • Pasaport: Cezayir Basın, Tıbbi Tedavi, Grup ve Kültürel vizelerinde kullanılacak olan pasaportun bitimine en az altı ay olmalı. Ayrıca hasar almamış, kullanılabilecek en az iki boş sayfası ve son 10 yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekir. Aksi hallerde vize işlemi yapılmıyor.
 • Vize Başvuru Dilekçesi: Bu vize türleri için yazılacak olan dilekçelerde başvuruyu yapan kişi ile ilgili gerekli tüm bilgiler yer almalı.
 • Vize Başvuru Formu: İki adet olarak hazırlanan bu formda vizeyi talep eden kişinin yolculuğu ile ilgili bilgiler yer alıyor. Ayrıca içerikleri de sunulan diğer bilgilerle eşleşmesi gerekir.
 • Davetiye:  Gerekli hallerde temin edilmesi gereken davetiyeler, Cezayir’de yaşayan bir kişi veya faaliyet gösteren bir kuruluş tarafından hazırlanması gerekir. İmzalı, yetkili biri tarafından imzalanmış ve antetli kâğıda hazırlanması gerekiyor. Ayrıca gerekli mercilerden onay alması da isteniyor.
 • Fotoğraf: Vize başvurusunda kullanılacak fotoğraflar son üç ayda çekilmeli, 3.0x3.5 santimetre boyutunda ve arka fonu beyaz olmalı.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 40000 Euro değerinde olup yolculuk tarihlerini kapsamalı. Acil tedavi masrafları için talep ediliyor.
 • Kişisel Bilgiler: Gelir beyan eden belge, kimlik bilgilerini onaylayan Vukuatlı Nüfus Örneği ve benzeri evraklar başvuru sahibinin bilgilerinin kontrollerinin ve seyahat yeterliliğinin belirlenmesi için isteniyor.
 • Yolculuk ve konaklama bilgilerini teyit eden uçak ve otel rezervasyon bilgiler de vizeyi talep eden kişi tarafından sunulması gerekir.    

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Afrika’nın Batı bölgesinde bulunuyor. Akdeniz’e olan kıyısı, çölleri, kültürü, yemek alışkanlıkları, tarihi geçmişi ve sunduğu olanaklarla ülke hem turistik hem ticari amaçlarla yoğun bir ziyaretçi talebi alıyor. Özellikle renkli yapısı ve doğası nedeniyle tatil, iş olanakları sebebiyle çalışmak için ve Avrupa ile Afrika kıtasını birbirine bağlayan konumu nedeniyle oluşan yatırım fırsatlarından dolayı ticaret için gelen bazı yabancı ülke vatandaşları Cezayir topraklarına giriş yapmadan önce vize almaları gerekiyor.  Bu ülkelerden biri de Türkiye… Normal pasaport sahipleri ülkeye giriş için bir izin belgesi almaları gerekiyor. Diplomatik ve resmi pasaport sahibi olanlar ise 90 güne kadar olan sürelerde bu mecburiyetten muaflar.      

Cezayir’e gidebilmek için sadece turistik veya iş amaçlı vize talep edilmiyor elbette. Ülkeye farklı nedenlerden dolayı da kısa süreli vize talep edilebiliyor. Örneğin tedavi amaçlı bir seyahat yapılacaksa Cezayir Tıbbi Vize, kültürel, sportif veya bilimsel bir etkinliğe katılmak için Cezayir Kültür Vizesi ve bir organizasyonu takip edecek olan basın mensupları için de Cezayir Basın Vizesi alma imkânı bulunuyor. Ülke topraklarına girişlerde ayrıca toplu olarak ziyaret gerçekleştirecekler için bir de Cezayir Grup Vizesi de sunuluyor.

Ancak bu vize türleri ile ilgili başvuru yapılacaksa dikkat edilmesi gereken bazı ek hususlar da bulunuyor. Özel vize türleri olduğu için bazı ek evrakların da temin edilmesi gereken Cezayir’in sunduğu bu vize türlerinde vize talep süreci diğerlerinden farklı işlemiyor. Tüm gereksinimler karşılandığı takdirde ve başvuru doğru bir şekilde yapıldığı zaman yaklaşık 10 günlük sürede talepler karşılanıyor. Başvurular, Cezayir’in Türkiye’deki iki temsilciliği olan Cezayir Ankara Büyükelçiliği ve Cezayir Ankara Başkonsolosluğuna yapılması gerekiyor.

Bu vizelerin süresi ve verilebilecek ülkeye giriş sayısı hakkı değişebiliyor. Bu konu hakkında ve gerekli evraklar ile başvuru sürecinin nasıl işlediğine dair sorular hakkında en güncel bilgiler resmi Cezayir Konsoloslukları ve vize danışmanlık hizmeti veren Vize Merkezi’nden alınabilir. Hazırlanan ve sunulan belgelerin içerisindeki tüm bilgilerin başvuru sahibinin kişisel bilgileriyle eşleşmesi gerekir. Zira aksi durumda işlemlerin olumsuz sonuçlanma ihtimali de bulunuyor.

CEZAYİR GRUP VİZESİ

Bu vize türü pek kullanılmasa da Cezayir talep edenlere grup vizesi sunabiliyor. Bu tür vize geçerlilik süresi olan ve grup pasaportu ile birlikte seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarına veriliyor. “Kolektif” veya “müşterek” pasaport olarak da isimlendirilen bu belge toplu halde seyahat edenlere belirli kurallar dâhilinde verilir. Bu pasaport türünde de Umuma Mahsus pasaport ile ilgili kurallar geçerli olarak kabul edilir. Ancak uyulması gereken başka ayrıntılar olabilir. Altı aydan fazla geçerlilik süresi olan grup pasaportu, otel rezervasyonu, seyahat boyunca geçerli olacak yeterli gelir belgesi ve seyahat belgesi gibi evrakların talep edildiği bu vize türündeki başvuru süreci de diğerleri gibi dilekçe, vize başvuru formu, Seyahat Sağlık Sigortası, istenen özelliklerde çekilmiş fotoğraflar, yolculukla ilgili konaklama ve seyahat bilgileri ile gelir beyan eden belgeler de hazırlanması gerekir.

CEZAYİR KÜLTÜREL ZİYARET VİZESİ

Cezayir’e bir kültürel, bilimsel, eğitim veya spor etkinliğine gidecek olanlar, Cezayir Kültürel Ziyaret Vize başvurusu yapmaları gerekir. Ancak bu vize türüne başvuru yaparken şahısların bu organizasyonu düzenleyen kurum tarafından davet edilmeleri gerekir. Davetiyenin ayrıca bu organizasyonun antetli kâğıdına yazılmış, onaylanmış ve imzalanmış olması da isteniyor. Alınacak olan davetiyenin yanı sıra ilgili Cezayir’deki kurum tarafından imzalanan sözleşme, akreditasyon belgesinin de temin edilmesi istenebilir.

Cezayir Kültürel Ziyaret Vizesi için gerekli diğer evraklar arasında standart belgeler istendikleri şekillerde hazırlanmaları gerekir. Bunlara vize başvuru formu, dilekçe, Seyahat Sağlık Sigortası, konaklama ve yolculuk tarihlerini gösteren belgeler, kişisel bilgilerin olduğu ve gelir/sponsor beyan eden evraklar da bulunuyor.

Kültürel ziyaretlerle ilgili verilen vize üç farklı şekilde sunuluyor. Davetiye içeriğine göre olmak üzere; 30 günlük ve tek girişli, 30 günlük ve çok girişli ile 90 günlük ve çok girişli… Bu vize çeşitlerinin fiyatları da süresi ve giriş hakkına göre değişebiliyor.   

CEZAYİR BASIN VİZESİ

Bazı mesleklere özel vize sunan ülkelerden biri olan Cezayir, Türkiye’den ülkeye gitmek isteyen basın mensupları için de bu olanağı tanıyor. Cezayir Basın Vizesi almak için hazırlanması gereken bazı farklı evraklar bulunuyor. Bunlardan biri iki adet olarak doldurulmuş Basın Başvuru Formu…  Bu belgenin yanı ısıra başvuru sahibi medyada çalıştığını da kanıtlamak zorunda. Bunun içinse hem kendisi hem de çalıştığı kuruluştan onaylı evraklar temin etmesi gerekiyor. Sahip olduğu Basın Kimliği ve fotokopisi bu belgeler arasında bulunuyor. Başvuru için hazırlanması gereken dilekçe ise diğer vize türlerinden farklı olarak çalışılan şirket tarafından hazırlanması gerekiyor. Gazeteci için sunulacak vize dilekçesi bu şirketin antetli kâğıdında, yetkili bir kişi tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalı. Vize başvurusunda ayrıca Cezayir’e seyahat edecek olan basın mensubunun yanında taşıyacağı mesleki teknik, görsel ve işitsel malzemelerin listesi de sunulması isteniyor. Ayrıca oluşabilecek acil sağlık ihtiyaçlarından doğabilecek hastane tedavi ve geri dönüş masraflarının karşılanabilmesi için bir Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi de olmalı. Bu belgenin geçerlilik süresi istenen vize süresiyle aynı olması gerekir.
Cezayir Basın Vize’sinin fiyatları verilen üç farklı vizeye göre değişiyor. 30 ve 90 günlük sürelerde verilen basın vizesi, tek ve çok girişli olabiliyor. Hangi Cezayir Basın Vize’sinin verileceği ise yapılan basın akreditasyonuna göre değişiyor.

CEZAYİR TIBBİ TEDAVİ VİZESİ

Cezayir’e sağlık amacıyla seyahat edecek olanlar, bu ülkeye giriş hakkına sahip olmak için Cezayir Tıbbi Tedavi Vizesi için başvuru yapabilir. Afrika ülkesine tedavi için gidecek olanlar hazırlaması gereken standart evrakların dışında vize başvuru sebeplerini de desteklemeleri gerekir. Bunun için öncelikle evrakların arasına geçerli bir Sağlık Raporu sunulması gerekir. Vize talebi ayrıca ülkede kalınacak olan süre boyunca sağlık masraflarını karşılama belgesi ile de desteklemesi isteniyor. Hastane veya sağlık merkezi onaylı bir belge ve seyahat süresince yeterli gelir beyan eden belgeler ise diğer gereksinimler arasında bulunuyor.

CEZAYİR KISA SÜRELİ DİĞER VİZELER İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Cezayir Kısa Süreli Diğer Vizeler Nedir?

Kendi vize politikası kapsamında bazı yabancı ülke vatandaşlarına topraklarına girmesi için vize isteyen Cezayir, bazı durumlar için özel vize uygulamaları da bulunuyor. Bu ülkeye seminer, kültürel bir etkinlik, spor müsabakası veya benzeri bir davet üzerine gidiliyorsa Cezayir Kültürel Vizesi için başvuru yapılabiliyor. Aynı şekilde basın mensupları da bir organizasyonu takip edecekleri zaman Cezayir Basın Vizesi talebinde bulunabiliyor. Toplu halinde seyahat edecek belirli sayıdaki insanlar Cezayir Grup Vizesi, tedavi amaçlı ülkeye gitmek isteyenler ise Cezayir Tıbbi Tedavi Vizesi alabiliyor.

Cezayir Kısa Süreli Diğer Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cezayir’in verdiği kısa süreli özel vizeler için işlemler diğer çok talep edilen Ticari ve Turistik vizelerden farklı işlemiyor. Ancak hazırlanması gereken bazı özel evraklar olabiliyor. Bunlar ise genellikle talebin türüne göre değişebiliyor. Tıbbi Vize için sağlık raporu, Grup Vizesi için kolektif pasaport, Basın vizesi için çalışılan kurumdan görev belgesi ve Kültür Vizesi için de organizasyonu düzenleyen kurum tarafından davetiye gibi ek belgeler hazırlamak gerekiyor. Belgeler eksiksiz olduğunda, içerikleri doğru bir şekilde doldurulduğunda tüm evraklar Cezayir’in Türkiye’deki iki temsilciliğinden birine teslim ediliyor. Başvurular bu konuda hizmet veren Vize Merkezi gibi danışmanlık şirketleri aracılığıyla da yapılabilir. Bu şekilde ise daha hızlı ve sorunsuz vize alınabiliyor.

Cezayir Kısa Süreli Diğer Vizeler İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Bu vizeler için yazılacak dilekçelerin Cezayir Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine hitaben yazılması ve ıslak imzalı olması isteniyor. Ayrıca üzerinde talep edilen bilgiler, sunulacak diğer evraklarla eşleşecek şekilde en doğru halleriyle yazılmalı. Aksi takdirde vize başvurusu değerlendirilmez. 

Cezayir Kısa Süreli Diğer Vizelerin Ücreti Ne Kadar?

Cezayir vize ücretleri seyahatin süresi ve verilen giriş hakkı sayısına göre değişebiliyor. En güncel fiyatları öğrenmek için ilgili Konsolosluğa veya hizmet alınan vize danışmanlık merkezine sorulabilir.

Cezayir Kısa Süreli Diğer Vizeler Nereden Alınır?

Cezayir vizeleri Türkiye’deki ilgili resmi temsilciliklerden alınır. Başvurular Cezayir Ankara Büyükelçiliği veya Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey temsilciliklerin hizmet verdiği bölgeler. Zira hizmet alanında olmayan vize başvuruları konsolosluklar tarafından değerlendirilmiyor.

Cezayir Basın, Tedavi, Grup, Kültür Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Cezayir Vizesi için başvuruya şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Şirketimiz Konsoloslukta sizin adınıza başvuru ve takip yetkisine sahiptir.
 • Cezayir vize müracaatınız hakkında verilecek kararlar sadece Cezayir Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
 • Cezayir vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler için web sitemizi ziyaret edebilir, dilekçe örnekleri, başvuru formları ve açılmayan her türlü linkler için gerekli olan tüm dökümanları edinebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon
x