İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak irtibat kurduğunuzda İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesine dair en güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. İzlanda Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın. İzlanda’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. İzlanda, T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygularken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla vize işlemlerinden muaftır.

İzlanda’nın Türkiye’de dış temsilciliği bulunmaması nedeniyle Türk vatandaşları başvuru işlemlerini Danimarka Ankara Büyükelçiliğine, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri veya seyahat acentenleri aracılığıyla yapabilmektedirler. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi Türk vatandaşlarının İzlanda’daki aile, arkadaşı ya da akrabaları ziyaret etmek amacıyla almaları gerekli olan bir vize türüdür.

İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvurularında İzlanda’ya davet eden kişi tarafından gönderilen davetiye başvuru evrakları arasında olmalıdır. Ziyaret etmek istenilen kişi İzlanda’da ikamet ettiği bölgenin belediyesinden onaylı davet yazısını orijinal haliyle başvuru sahibine göndermelidir. Davet yazısı İzlanda’dan alındıysa Schengen vizesi ile ilk giriş yapılacak ülkenin İzlanda olmas önem arz etmektedir. Seyahat amacınıza uygun bir şekilde başvuru yapmak ve danışmanlık hizmeti almak için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

İzlanda’dan davet mektubu bir vize niteliği taşımaz. Davet yazısı İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru dosyasında olması gereken, vize ile ilgili bilgi beyanını destekleyen bir belgedir. İzlanda aile, arkadaş, akraba vize başvurusunun İzlanda’ya seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir. İzlanda Schengen vize başvurusu için yapılabilecek en uzun süre 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az bir süre kalmışsa vize başvuruları seyahat tarihine yetişemeyebilir.

İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu okunaklı bir şekilde tam, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru dilekçesinin içeriğiyle beyan edilen belgelerin uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.

İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

İzlanda’nın Türkiye’de dış temsilciliğinin bulunmaması sebebiyle Türk vatandaşları başvuru yapmak için Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne ya da İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu’na gidebilirler. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti başvurusu da diğer İzlanda vize türleri gibi Danimarka Konsolosluğu’na yapılabilmektedir.

Aile ve arkadaş ziyareti başvurusu İzlanda orada bulunan aile, arkadaş ya da akrabaları ziyaret etme amacı taşıyan bir vize türüdür. Bu amaçla seyahat etmek isteyen herkes İzlanda için bu vize türüne başvuru yapması gerekmektedir.

Bu vize türünde en önemli faktör İzlanda’da ikamet etmekte olan akraba veya arkadaşınız tarafından gönderilen davetiye mektubudur. Bu vize türüne özel en önemli evraklardan biridir ve şüphesiz İzlanda tanıdık ziyareti vizesi alırken başvurunuzu olumlu etkilemektedir. Fakat size davetiyeyi yollayan kişinin İzlanda’daki maddi durumu ile gelir durumu da bu hususta önemlidir. Detayları konuşmak üzere ülke uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

İzlanda tanıdık ziyareti vizesi almak isteyen kişi, İzlanda’daki tanıdığından yaşadığı bölgeye ait bölge belediyesinden onaylı davet yazısını orijinal haliyle göndermesini istemelidir. İzlanda için alınan Schengen vizesi için İzlanda üzerinden giriş yapılmalıdır. Herhangi başka bir Schengen ülkesinden yapılan giriş diğer vize alımlarınızı olumsuz etkilemektedir.

İzlanda’da yaşayan akraba, arkadaş ya da tanıdığınızdan alacağınız bu davetiye vize niteliği taşımamakla beraber, vize beyanını destekler bir belgedir. İzlanda vize başvurusunun en az 1 ay öncesinden yapılması gerekmektedir. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış ise vize başvurularınız seyahat tarihine yetişemeyebilir.

İzlanda Aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu için yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi almak için ülke uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu. Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Vize talep dilekçesi. Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılmış, kaşe ve imzalı.    
 3. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği ve en az 2 boş sayfası olan pasaport.   
 4. Fotoğraf. 2 adet 35x45 mm ebatlarında, güncel arka fonu beyaz fotoğraf.
 5. Davetiye. İzlanda’da referans kişiden imzalı davetiye. Davet eden kişinin İzlanda pasaportu veya oturum kartı fotokopisi
 6. Son 1 ay içerisinde nüfus müdürlüğünden alınmış tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği  
 7. Seyahat sağlık sigortası. Gidiş ve dönüş saatlerini kapsayan seyahat sağlık sigortası.      
 8. Uçak rezervasyonu veya varsa satın alınmış uçak bileti. Tüm ara seferleri gösteren
 9. Nişanlı veya sevgili ziyaretinde ne kadar süredir tanışık olduklarının belirtilmesi gereklidir. Davet eden kişi nişanlı veya sevgiliyse birlikte çekilmiş fotoğraf A4 boyutunda bir kağıda renkli fotokopi çekilerek getirilmelidir.
 10. Son 15 gün içerisinde işlem yapılmış ve son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti
 11. Başvuru sahibi çalışıyorsa, işverininden izin mektubu, son 3 ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, son 3 ayın SGK bildirileri ve işverenden faaliyet belgesi
 12. Serbest meslek sahipleri, ticaret odası tescil nüshsı, faaliyet belgesi, vergi levhası, türk ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 13. Öğrenciler için eğitim kurumundan alınmış öğrenci belgesi
 14. Muvafakatname. 18 yaşın altındaki kişiler için yurtdışına çıkabileceğine istinaden noterden onaylı yazılı izin belgesi.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlanması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
 • SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 • Banka Hesap Dökümü (şirketin hesabına ait, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Kişi Şirket Çalışanı ise;

 • Güncel Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi,Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Maaş Bordrosu (orijinal, son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka Hesap Dökümü (güncel, şahsi hesabınıza ait, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;

 • Çalışma Belgesi (Bağlı bulunduğunuz kurumdan alınan yazı)
 • Görev Kimlik Kartı (önlü - arkalı fotokopisi)
 • Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka Hesap Dökümü (şahsi hesabınıza ait, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imzalı ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik Kartı fotokopisi
 • Emekli maaşa ait Banka Hesap Dökümü (son 3 aylık, kaşe ve imzalı)
 • Banka Hesap Dökümü (güncel, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imzalı ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi veya kurum kim ise banka hesabı ona ait olmalıdır.

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi (Orijinal, güncel)
 • Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçükse anne baba onaylı, orjinal belge)

İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Davet Mektubu

 1. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile seyahat edecek kişilerin İzlanda’da oturum izni olan yakınlarından davetiye talep etmeleri gerekmektedir.
 2. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda istenecek evrak davetiye mektubudur. İzlanda’daki belediyeden alınmış davetiyenin aslı beyan edilmelidir.
 3. Davetiyeyi gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik kartının fotokopisi gereklidir.
 4. Davet eden kişinin gelir belgeleri: Maaşlı çalışan ise; son 3 aylık maaş bordrosu. Serbest çalışan ise; son yıla ait vergi beyannamesi (tüm sayfaların eksiksiz fotokopisi).
 5. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan emekliler son emekli maaş kartı, sosyal yardım veya işsizlik maaşı alıyorsa son 3 aylık ödeme kanıtını ibraz etmelidir.
 6. Davet eden kişi ile bir akrabalık bağı varsa aile bağını ispat eden vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 7. Davet eden kişi arkadaş ise; davet eden kişinin adres bilgileri, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Norveç resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir davet dilekçesi gerekmektedir.
 8. İzlanda aile ve arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak reşit olmayan kişiler için yasal velisini gösteren belgeler; kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği vb. istenmektedir. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerden
 9. Muvafakatname. Ebeveynlerinden biriyle seyahat ediyorsa seyahat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı istenmektedir.
 10. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvuracak yabancı uyruklu T.C vatandaşları için planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye’de oturma veya ikametgah izninin fotokopisi.
 11. Aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvuracak öğrenciler için öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi ile okuldan aldığı izin belgesi beyan edilmelidir.
 12. Aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvuracak çiftçiler bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çitçi belgesini evraklarına eklemelidir.
 13. Aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvuracak işverenler ticaret odası sicil kaydı, imza sirküleri ve şirketin antetli kâğıdına Norveç resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısını evraklarına eklemelidir. 
 14. Çalışanlar ise 3 aylık SGK dökümünü ve işe giriş belgesini başvuru evrakları arasına eklemelidir.

İzlanda Vize Merkezi Ofisleri İletişim

İzlanda ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
  B.R., 18 Haz 2020, 12:04

  Selamlar, İstanbul’da oturuyorum ve ev hanımıyım. İzlanda’da ikamet eden ablamdan davetiyem geldi. 1 aylığına ablamı ziyarete gitmek istiyorum. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi almam gerektiği bilgisin aldım. 2 ay sonra seyahat düşünüyorum. Vize başvurumda emekli olan eşim sponsor olacak eşimden almam gereken belgeler nelerdir? Vize başvurumu en geç ne zaman yapmam gerekir? Ne kadar sürede vizem çıkmış olur? Vize başvurusunda bana destek olabilir misiniz? Bilgileri bekliyorum, teşekkürler ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İzlanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp