İzlanda Şoför Vizesi

İzlanda Şoför Vizesi

T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları bir Schengen ülkesi olan İzlanda’ya seyahatlerinden önce vize almak durumundadır. İzlanda’nın Türkiye’de bir dış temsilciliği bulunmadığından Türk vatandaşları başvuru işlemlerini Danimarka Ankara Büyükelçiliğine, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri veya seyahat acentenleri aracılığıyla yapabilirler. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik resmi pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek koşuluyla İzlanda vizesinden muaftırlar.

İzlanda vizesine şahsen başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Vize Merkezi İzlanda vize başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti vermektedir. İzlanda’ya kısa süreli seyahatler için vize başvuruları konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri, akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. İzlanda vize başvuru işlemleri için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi İzlanda vize başvuru işlemlerinde deneyimli müşteri temsilcileriyle profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. İzlanda Devleti tarafından vizenin değerlendirilme ve sonuçlandırma yetkisi Danimarka Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

İzlanda vize başvurularını değerlendiren tek yetkili makam Danimarka Konsolosluğudur. İzlanda Devleti Danimarka Konsolosluğu’na vize işlemleri ile ilgili tam yetki vermiştir.

İzlanda şoför vizesi için pasaportun seyahat sonrası için en az 90 gün geçerli olması gereklidir. Alınan İzlanda vizesi ile ilk önce bu ülkeye giriş yapılmalı ve bildirilen süre içerisinde bu ülkede kalınmalıdır. Geçiş yapılacak ülke veya ülkelerde ise vizesine sahip olunan ülkede geçirilen süre aşılmamalıdır.

İzlanda şoför vizesi için Türkiye’deki şirketin bütün kayıtlı şoförlerinin bulunduğu liste şirketin antetli kağıdına şirket tarafından kaşeli, yetkili kişiden imzalı olarak hazırlanmalıdır. Bununla birlikte gün çıkışlarının belirtildiği dilekçe de yazılmalıdır. Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu dilekçede yazılmalıdır. Dilekçe antetli kağıda yazılmalı, kaşeli ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.

İzlanda Şoför Vizesi Başvurusu

İzlanda şoför vizesi başvurusu yaparken başvuruyu şahsen yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Kurumumuz tarafından vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. İzlanda vizesi için başvuruda bulunmak için Türkiye’nin İzlanda’da yetkili temsilciliği olmadığından şoför vizesi için de Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu’na ya da Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şoför vizesi İzlanda başvurusu yapabilmek için şoför, bağlı olduğu şirketin bütün şoförlerinin bulunduğu liste şirket antetli kağıdında olacak şekilde, aynı zamanda şirket tarafından kaşeli ve yetkili kişiden imzalı olarak hazırlanmış evrakı sunmalıdır. Gün çıkışlarının belirtildiği ve kalkış günlerinin yazılı olduğu dilekçe de mutlaka evraklar arasına eklenmelidir. Dilekçe yine liste gibi şirket antetli kağıdına yazılmalı, kaşeli ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır. Bunların yanında hazırlaması gereken diğer evraklar da bir araya getirildikten sonra konsolosluktan vize randevusu alınıp vize başvurusunda bulunulabilir.

Şoför vizesi İzlanda alabilmek için pasaport şartı olarak da sahip olduğunuz pasaportun seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olması kriteri bulunmaktadır. Öte yandan vizenizi Schengen bölgesindeki başka bir bölgeden giriş yapacak şekilde kullanmamalı, direkt olarak İzlanda’dan giriş yapmalısınız. Geçiş yapılacak ülke veya ülkelerde ise vizesine sahip olunan ülkede geçirilen süre aşılmamalıdır.

İzlanda şoför vizesi başvurusu yaparken sıkıntısız bir süreç geçirmek ve olumlu bir sonuç elde etmek için profesyonel destek elbette daha iyi olacaktır. Bunun dışında evraklar düzenli hazırlandığında ve  belirtilen tarihte ülkeye girip belirtilen tarihte çıkış yapılacağı konusunda konsolosluğu ikna edecek belgeler sunulursa vize başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır. Unutmayın ki doğru ve tam hazırlanmış evraklarla da başvuru yapılsa İzlanda Konsolosluğu’nun ret verme hakkı bulunmakta olup, onay tamamen kendi inisiyatiflerindedir.

İzlanda Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

Vize başvuru formu

Eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş, başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu.

Vize talep dilekçesi 

İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına, İzlanda Konsolosluğu’na hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı dilekçe.

Pasaport

Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli ve vizenin basılabilmesi için karşılıklı 2 boş sayfası olan pasaport.

Kimlik fotokopisi

Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı fotokopisi

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Aile ve adres bilgilerini içeren.

Fotoğraf

2 adet 35x45mm ebatlarında arka fonu beyaz güncel fotoğraf.

Şirket evrakları

  • Güncel orijinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi.
  • SGK işe giriş ildirgesi ve SGK hizmet dökümü

Beyanname

Başvuru tarihi öncesine kadar Schengen ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış beyanname.

Sürücü ehliyeti

Vize başvuru sahibini sürücü ehliyeti.

İşveren Evrakları

1. İşveren belgesi aşağıdaki hususları kapsamalıdır

  • Çalışma ilişkisinin teyidi
  • Araç plakası
  • T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
  • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
  • Sözleşme partnerlerine ait bilgi

2. Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait evraklar (AMR/CARNET TIR)

3. SGK sigorta belgesi

4. C2 nakliye izni

5. Aracın ruhsatları

İzlanda Şoför Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İzlanda şoför vizesi, başvuru işlemleirnin eksiksiz ve tam olarak yürütülmesi durumunda ortalama olarak 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğun olması, resmi tatil olması veya ek evrak talep etmesi gibi beklenmedik durumlarda bu süreye uzayabilmektedir. İzlanda seyahat planında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için vize başvurusunun en az 1 ay öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir.

İzlanda Şoför Vizesi Ücreti

İzlanda vize ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınabilmesi için talep edilmektedir. İzlanda vize başvuru işlemlerinde ödenmesi gerekli olan vize harcı İzlanda Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. İzlanda şoför vizesi ücretleri belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurusu herhangi bir nedenden dolayı ret olursa vize ücreti iade edilmemektedir. Güncel vize ücretlerini öğrenmek ve vize başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İzlanda Vizesi Vize Merkezi Ofisleri

İzlanda ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İzlanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp