Vatandaşlık

Vatandaşlık

İzlanda'da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin İzlanda vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. İzlanda’ya geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının İzlanda vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.

İzlanda vatandaşlığına geçme, her şeyden önce her ülke vatandaşının kendi özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir konudur. İzlanda vatandaşlığına geçilmesi halinde İzlanda’da seçme seçilme hakkından, İzlanda vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.

Uzun bir süredir kendi ana vatanı kabul ettiği toprakların sınırları içerisinde yaşayan, her türlü yaşamsal haklarını yaşadığı devletlerin kanunlarına göre belirleyen ve bu sınırlar içerisinde yaşama tutunan her bireyin kendi tercih ettiği veya sonradan farklı yollarla yaşamaya başladığı devlet sınırları içerisinde yaşama hakkı araması kanunlarla sabitlenmiştir. İzlanda vatandaşlığına geçmek için gereken hakların aranmasında ortak paydaların bulunması önemlidir.

Farklı amaçlarla İzlanda vatandaşlığına geçme yolları bulunanların ise kanunlarla belirtilen haklarını araması sonucu İzlanda vatandaşlığına geçmeleri için vatandaşlık haklarının bilinerek önemli unsurların bir araya getirilmesiyle oluşturulur. İzlanda’da belli süre yaşamış ve belli yaşam standartları oluşturulmuş bireyler için sağlanan İzlanda vatandaşlığı almak için gereken koşulların yerine getirilmesi ve bu koşulların tamamlanması İzlanda vatandaşlığının kazanılması için bu açıdan çok önem teşkil etmektedir.

İzlanda ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İzlanda vatandaşlığı
  Ö.İ., 14 Eyl 2018, 08:56

  Merhaba, yurt dışında yaşamak istiyorum buna en uygun ülkenin de İzlanda olduğunu düşünüyorum, bu ülkenin vatandaşı olmak için ne yapmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İzlanda vatandaşı nasıl olunur?
  C.Ö., 06 Nis 2017, 18:27

  Merhaba, İzlanda vatandaşı nasıl olabiliriz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İzlanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp