Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı

Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı

Kuveyt vatandaşlığı başvuruları başvuru sahibinin Kuveyt sınırları içerisinde yatırım gerçekleştirmek, bağımsız gelir sahibi olması, Kuveyt vatandaşı ile evlenmesi, teknik veya bilimsel meslek sahibi olması, önem kişi ayrıcalığı bulunması gibi durumlarda kabul edilebilmektedir. Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı da söz konusu ayrıcalıkları içerisinde yer almaktadır. Kurumumuz Vize Merkezi Kuveyt Vatandaşlığı başvuru işlemleri konusunda herhangi bir hizmet vermemektedir. 

Kuveyt sınırları içerisinde yatırım gerçekleştirmek yabancı uyruklu kişilere Kuveyt vatandaşlığı başvurusunda bulunabilme konusunda hak kazandırmaktır. Başvuru sahibinin Kuveyt vatandaşlığı başvurusunda bulunmasını sağlayacak olan yatırımın belirlenen şartlara uygun olması oldukça önem arz etmektedir. 

Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı 

Kuveyt Ticaret Kanunu 23. ve 24. maddeleri Kuveyt sınırları içerisinde iş yürütmenin temel kurallarını açıklamaktadır. Söz konusu kanunun 23. maddesi gereğince Kuveyt vatandaşı olmayan kişilerin Kuveyt vatandaşı olmayan bir partnerleri de olmaması halinde ülke sınırları içerisinde herhangi bir ticari faaliyette bulunamayacakları belirtilmektedir. Kuveyt vatandaşı olan bir partner ile çalışılacak olması haline Kuveyt vatandaşı ortağa ait hissenin en az %51 olması şartı aranmaktadır. İlgili Kanunun 24. maddesinde ise yabancı firmaların Kuveytli bir acentaları olmaksızın ülke sınırları içerisinde şube açamayacakları ve ticari faaliyet yürütemeyeceklerini belirtmektedir. 

Yabancı firmaların Kuveyt ticari pazarına giriş yapabilmeleri için aşağıda yer alan yollardan birini seçmeleri gerekmektedir:

 • Firma Kurma (WLL - KSC türü)
 • Ortak Girişim (Joint Venture) tesis etme
 • Kuveyt Doğrudan Yabancı Yatırım Kanunu dahilinde bir şirket kurma
 • Kuveytli bir acenta veya ticari temsilci ile birlikte çalışma

Kuveyt sınırları içerisinde gerçekleşmesi mümkün olan bir yatırım söz konusu kişiye Kuveyt vatandaşı olma hakkı tanımaktadır. Vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için yatırım için belirlenen tüm şartların eksiksiz olarak karşılanması gerekmektedir. Tüm koşul ve şartların uygun ölçüde sağlanması halinde Kuveyt Devleti tarafından Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı verilebilmektedir. 

Kuveyt Vatandaşlığı belirlenen şartların tam olarak karşılanması halinde başvuru sahibine tahsis edilmektedir. Kurumumuz Kuveyt Vatandaşlığına Geçiş işlemleri ile ilgili olarak herhangi bir hizmet vermemektedir. Kuveyt Vatandaşlığı başvuru işlemlerinin başvuru sahibi tarafından tüm şartların karşılanması halinde doğrudan yetkili elçiliğe yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. 

Kuveyt Vatandaşlık sayfamız üzerinden diğer Kuveyt vatandaşlığına geçiş şartlarına dair detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

Kuveyt Vizesi Başvurunuz Reddedilmesin

Kuveyt ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Yatırımcılar için Kuveyt vatandaşlığı
  Y.Egeli, 04 Haz 2020, 12:46

  İyi çalışmalar Vize Merkezi, ben Kuveyt’in ticari pazarına giriş sürecine dair bilgi almak istiyorum. Şuan görev aldığım firma Kuveyt ortaklığı olan bir proje üzerine çalışmaya başladı. Hem Türkiye hem Kuveyt pazarında bulunmak istiyoruz. Her şeyin planladığımız gibi gitmesi durumunda Yatırımcılar için Kuveyt vatandaşlığı ayrıcalığından yararlanmak mümkün olabilir mi? Dönüş için şimdiden teşekkürler, iyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kuveyt’te yatırım
  E.Akın, 04 Haz 2020, 12:16

  İyi günler, ben Türkiye’de yaklaşık olarak 20 yıldır teknoloji firmasında görev alıyorum. Aynı firmanın Kuveyt’te yatırım amaçlı olarak açılan şubesinde görev almak için bir süre orada ikamet edeceğim. Kuveyt şubesinde yaklaşık olarak 5 yıl çalışacağım öngörülüyor. Bu süreç dahilinde vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim? Yasal ikamet sınırı hakkında bilgi sahibi değilim yardımcı olursanız çok memnun olacağım. Siz bu sürede danışmanlık hizmeti veriyor musunuz acaba? Teşekkür ediyorum şimdiden. İyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Kuveyt için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp