Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı

Kuveyt vatandaşlığı başvuruları başvuru sahibinin Kuveyt sınırları içerisinde yatırım gerçekleştirmek, bağımsız gelir sahibi olması, Kuveyt vatandaşı ile evlenmesi, teknik veya bilimsel meslek sahibi olması, önem kişi ayrıcalığı bulunması gibi durumlarda kabul edilebilmektedir. Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı da söz konusu ayrıcalıkları içerisinde yer almaktadır. Kurumumuz Vize Merkezi Kuveyt Vatandaşlığı başvuru işlemleri konusunda herhangi bir hizmet vermemektedir. 

Kuveyt sınırları içerisinde yatırım gerçekleştirmek yabancı uyruklu kişilere Kuveyt vatandaşlığı başvurusunda bulunabilme konusunda hak kazandırmaktır. Başvuru sahibinin Kuveyt vatandaşlığı başvurusunda bulunmasını sağlayacak olan yatırımın belirlenen şartlara uygun olması oldukça önem arz etmektedir. 

Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı 

Kuveyt Ticaret Kanunu 23. ve 24. maddeleri Kuveyt sınırları içerisinde iş yürütmenin temel kurallarını açıklamaktadır. Söz konusu kanunun 23. maddesi gereğince Kuveyt vatandaşı olmayan kişilerin Kuveyt vatandaşı olmayan bir partnerleri de olmaması halinde ülke sınırları içerisinde herhangi bir ticari faaliyette bulunamayacakları belirtilmektedir. Kuveyt vatandaşı olan bir partner ile çalışılacak olması haline Kuveyt vatandaşı ortağa ait hissenin en az %51 olması şartı aranmaktadır. İlgili Kanunun 24. maddesinde ise yabancı firmaların Kuveytli bir acentaları olmaksızın ülke sınırları içerisinde şube açamayacakları ve ticari faaliyet yürütemeyeceklerini belirtmektedir. 

Yabancı firmaların Kuveyt ticari pazarına giriş yapabilmeleri için aşağıda yer alan yollardan birini seçmeleri gerekmektedir:

  • Firma Kurma (WLL - KSC türü)
  • Ortak Girişim (Joint Venture) tesis etme
  • Kuveyt Doğrudan Yabancı Yatırım Kanunu dahilinde bir şirket kurma
  • Kuveytli bir acenta veya ticari temsilci ile birlikte çalışma

Kuveyt sınırları içerisinde gerçekleşmesi mümkün olan bir yatırım söz konusu kişiye Kuveyt vatandaşı olma hakkı tanımaktadır. Vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için yatırım için belirlenen tüm şartların eksiksiz olarak karşılanması gerekmektedir. Tüm koşul ve şartların uygun ölçüde sağlanması halinde Kuveyt Devleti tarafından Yatırımcılara Kuveyt Vatandaşlığı verilebilmektedir. 

Kuveyt Vatandaşlığı belirlenen şartların tam olarak karşılanması halinde başvuru sahibine tahsis edilmektedir. Kurumumuz Kuveyt Vatandaşlığına Geçiş işlemleri ile ilgili olarak herhangi bir hizmet vermemektedir. Kuveyt Vatandaşlığı başvuru işlemlerinin başvuru sahibi tarafından tüm şartların karşılanması halinde doğrudan yetkili elçiliğe yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. 

Kuveyt Vatandaşlık sayfamız üzerinden diğer Kuveyt vatandaşlığına geçiş şartlarına dair detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

Kuveyt Vizesi Başvurunuz Reddedilmesin

Yükleniyor...