Kuveyt Konsolosluk

Ülkemiz sınırları içerisinde Kuveyt Konsolosluk birimleri hakkında gerekli bilgilere sayfamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilir, detaylı bilgi almak istemeniz halinde kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz! 

Konsolosluk devletlerin diğer devletlerin sınırları içerisinde yer alan büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile iletişime kurma, vize başvuru işlemleri, pasaport yenileme işlemleri, temsil edilen ülkenin vatandaşlarının evlilik, doğum, ölüm işlemleri, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki işlemleri ile ilgili hizmet verme amacıyla kurulan temsilciliklere verilen isimdir. 

Uluslararası bir hukuk devletinin başka bir devletin sınırları içerisinde herhangi bir temsilcilik bulundurma mecburiyeti söz konusu olmamaktadır. İlgili duruma ilişkin herhangi bir zorunluluk olmaması ile birlikte devletler diğer devletlere karşı çıkarlarını koruma amacıyla temsilcilikler kurmaktadır. Başka bir devletin sınırları içerisinde ikamet eden kendi ülke vatandaşlarının vatandaşlık haklarını koruyabilmek için konsolosluklar açarak hizmet verilmektedir. Konsoloslukların açılması sınırları içerisinde bulunulacak olan ülkenin izni ile mümkün olmaktadır. Konsolosluk açılmasına ilişkin izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilmektedir. 

Konsolosluk inşa edecek olan ülkenin Dışişleri Bakanlığı tarafından sınırları içerisinde bulundukları ülke şehrinin mülki emirleri ile iletişimde bulunarak kendisi için öngörülen görev ve sorumlulukları yerine getirme amacıyla ataması gerçekleştirilen kişilere “konsolos” ünvanı verilmektedir. Konsoloslar görev aldıkları şehrin ticari niteliği ve büyüklüğüne bağlı olarak Başkonsolos, Konsolos ve Konsolos Yardımcısı olarak hizmet verebilmektedir. 

Konsolosluklar bünyesinde hizmet veren çalışanların diplomatik temsilci vasfına sahip olması gibi bir ayrıcalık söz konusu olmamaktadır. Resmi olarak diplomatik göreve atanmış olan kişilerin haricinde bulunan diğer konsolosluk çalışanlarına herhangi bir diplomatik ayrıcalık hakkı tanınmamaktadır. Ancak diplomatik görev haricinde olarak temsilcilik dahilinde hizmet veren kişilere görevlerini yerine getirdikleri süre boyunca bürokratik konular ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklar tanınabilmektedir. 

Kuveyt - Konsolosluk Görevleri 

Konsolosluklar T.C. sınırları içerisinde kendi ülkelerinin menfaatlerini koruma, ilerletme ve çeşitli resmi süreçleri iade ettirme amacıyla varlıklarını sürdüren kurumlardır. Konsoloslukların yerine getirmesi gereken görevler anlaşmalar ve nizamnameler dahilinde belirlenmektedir. Konsolosluklar T.C. sınırları içerisinde ticari menfaatleri koruma, geliştirme, kendi ülke vatandaşlarının vatandaşlık işlemlerini yerine getirme amaçlarına hizmet etmektedir. Söz konusu görevlere ek olarak vize başvuru işlemleri, pasaport işlemleri, eğitim, tıbbi ve kanuni alanlarda yardım sağlama, bulundukları ülkenin otoriteleri ile iletişim kurma, kendi ülke vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirme görevlerine sahiptir. 

Kuveyt Devleti, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde iki adet temsilcilik bulundurmaktadır. Ankara’da bulunan Kuveyt  Büyükelçiliği ve İstanbul’da bulunan Kuveyt Başkonsolosluğu aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Kuveyt Devleti vatandaşlarına hizmet verilmektedir. Kuveyt seyahati gerçekleştirecek olan vatandaşlarımızın vize başvuru işlemleri konusunda Kuveyt Başkonsolosluğu ve Kuveyt Büyükelçiliği yetkili merci konumunda yer almaktadır. Vize başvuru işlemleri sırasında profesyonel destek veren akredite vize başvuru merkezleri ve seyahat acentalarının vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır. 

Kuveyt Vizesi Evrak Listesi Telefonunuzda

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6722