Hırvatistan Vize işlemleri

Hırvatistan Vize işlemleri

Hırvatistan, bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize prosedürünü halen uygulamaktadır. Bu nedenle ülkeye seyahat öncesi Hırvatistan vize işlemleri talep edilen şekli ile tamamlanmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanımlanan Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport hamilleri 90 günü aşmayan ülke ziyaretlerinde Hırvatistan vizesinden muaftırlar.

Hırvatistan Vize işlemleri

C tipi Hırvatistan vizesi, ülkeye seyahat edenlerin alması gereken kısa süreli ülkede kalış vizesidir. 2024 tarihi itibarıyla ise Hırvatistan’ın Schengen bölgesine dahil olmasıyla kısa süreli geçişler Schengen vizesi prosedürüne göre başvuru almaya başladı.

Vize Merkezi, Hırvatistan vizesi işlemleri için profesyonel olarak bireysel ve kurumsal müşterilerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Hırvatistan vize başvurusu için +90 (212) 970 05 51 nolu hattımızdan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan Schengen Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan vizesi 2024 yılı itibarıyla kısa süreli vize başvurularını Schengen vizesi kapsamında almaya başlamıştır. Çok girişli Schengen vizesi ile Schengen vizesini aldığınız ülkeden giriş yaparak o ülkenin ardından Hırvatistan’a giriş yapabilirsiniz.

Hırvatistan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleğine, kişisel durumuna ve seyahat sebebine göre değişkenlik gösterecektir. Seyahat sebebinize göre belirlenen vize kategorisine dair belgelerin listesine uzmanlarımıza ulaşarak erişebilirsiniz.

Hırvatistan vize işlemleri için randevu oluşturma, seyahat sağlık sigortası poliçe temini ve otel- uçak bileti rezervasyonları, belge çeviri ve benzeri hizmetler Vize Merkezi ofislerinden tek elden tamamlanabilmektedir.

Hırvatistan Vizesi İçin Genel Evraklar

Her vize başvurusunda tüm başvuru sahiplerinden talep edilen belgeler söz konusudur. Bunlar;

 • Pasaport
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Gelir gösteren evraklar (maaş, şirket evrakları, banka hesapları, tapu, ruhsat vb.)
 • Kimlik fotokopisi
 • Konsolosluk vize harcı dekontu
 • Vize talep dilekçesi
 • Ziyaret vizesi ya da ticari vize için başvuruldu ise davetiye
 • Sponsor aracılığı ile seyahat masrafları karşılanacaksa sponsor evrakları
 • Vize başvuru formu
 • 18 Yaşından küçükler için muvafakatname
 • Başvuru yapan kişi kamu görevlisi ise kimlik kartı fotokopisi ve izin dilekçesi

Yukarıda bahsi geçen evraklar haricinde de evrak talebinde bulunulmaktadır. Şahsınıza özel vize evrakları için uzmanlarımıza ulaşın.

Hırvatistan Vizesi Ücreti

Schengen vizesi başvurularında her yıl belirlenen vize kategori ücretleri uygulanır. Seyahat süresi, sebebi, kaç giriş/çıkış yapılacağı belirlendikten sonra ücretlendirme yapılmaktadır. Konsolosluk tarafından talep edilen bu ücret vize işlem merkezlerinin hizmetlerini ve danışmanlık firmalarının ücretini kapsamaz.

Vize ücretleri başvurunun ret cevabı alması durumunda iade edilmemektedir. Hırvatistan kısa süreli seyahat vizeleri ile uzun süreli vize ücretleri farklıdır. Hırvatistan çalışma izni ya da aile birleşimi vizesi gibi vizelerin ücreti hem farklı işlem görür hem de başvurular direkt konsolosluk tarafından alınır.

Hırvatistan Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hırvatistan vizesi işlemleri dosyası eksiksiz ve talep edildiği şekli ile teslim edildiği takdirde başvuru sonuçlanma süresi 15-20 gündür. Ancak Konsolosluk yetkililerinin iş yükü, resmi tatiller, sistem arızası gibi aksaklıklar sürecin uzamasına neden olabilmektedir.

Hırvatistan seyahat planınızın aksamaması için seyahat tarihinden en az 6 hafta önce işlemlerinizi başlatmanız daha sağlıklı olacaktır. Hırvatistan Schengen vizesi için seyahatten 3 ay öncesi başvuru yapılabilmektedir. Vize cevaplanma süresinin uzamaması adına ek evrak talebi ya da vize reddi olası durumları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hırvatistan Vize İşlemleri Vize Merkezi Danışmanlığında Nasıl Yürütülür?

Vize Merkezi Hırvatistan ülke uzmanlarımız iletişime geçtiğiniz ilk andan itibaren tüm süreci belli bir plan dahilinde yürütmektedir. Dosyanıza atanacak olan vize uzmanı öncelikle size kişisel durumunuzu ve seyahat planınızı karşılayan evrak listesini iletecektir.

Sonraki adımda evraklarınızın posta, kurye ya da elden uzmanlarımıza ulaştırılması gerekir. Evrak kontrolleriniz yapılır ve eğer herhangi bir eksik ya da hata yoksa başvuru dosyanız Hırvatistan için başvuruya hazırlanır. VIS kaydınız var ise genel olarak randevuya kişinin şahsen gitmesi talep edilmez. Ancak ilk kez Schengen bölgesine giriş yapacaksanız VIS kaydı için randevuda şahsen bulunmanız gerekecektir. Vize talebiniz Konsolosluk tarafından incelenmeye başladığı andan itibaren uzmanınız gelişmeleri size bildirecektir. Herhangi bir sorun olmaması durumunda vize basılı pasaportunuzu ofislerimizden ya da kurye yolu ile tarafımızdan alabilirsiniz.

Vize işleminizde vize reddi yaşanması durumunda ise süreç takibi yapılır ya itiraz yolu ya da yeni başvuru için planlama gerçekleştirilir. Aile ve Arkadaş vizesi işlemleri hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz.

hırvatistan vizesi şubeleri

Hırvatistan ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Schengen vizesi ile Hırvatistan'a gidilir mi?
  F. Funda, 22 Tem 2017, 01:40

  Merhabalar, Almanya dan Schengen vizesi almış bir Türk vatandaşı o Schengen vizesiyle Hırvatistan a Slovenya üzerinden karayoluyla giriş yapabilir mi? Yoksa extra Hırvatistan vizesi alması mı gerekir ? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Hırvatistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp