Suudi Arabistan’a kadın turistler tek başına seyahat edebilecek

Suudi Arabistan’a kadın turistler tek başına seyahat edebilecek

25 yaş ve üzerindeki kadınların yanlarında akrabalarından bir erkek üye olmaksızın tek başlarına Suudi Arabistan’a seyahat edebilecekleri bildirildi. Suudi Arabistan’da kadınlara ehliyet verilmesi kararından sonra yeni bir gelişme daha yaşandı.

Suudi Arabistan hükümeti tarafından yapılan yeni bir düzenlemeyle birlikte 25 yaşın üzerindeki kadınların yanlarında aileden bir erkek üye olmadan ülkeye seyahat edebilecekleri kaydedildi.

Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi (SCHT) 25 yaş ve üzerindeki kadınların Suudi Arabistan’a tek başlarına seyahat edebileceklerini açıkladı. Turist vizesinin, tek girişli ve 30 gün geçerli sayılacağı bildirildi. Vize uygulamasını hac, umre ve iş seyahatlerinden bağımsız olduğu belirtildi.

Turizm komitesinin IT departmanı turist vizelerinin hızlı bir şekilde çıkması için elektronik sistem oluşturulduğu da açıklandı. Ayrıca turizm sektörünü canlandırmak için düğmeye basan Suudi Arabistan, Kızıldeniz’de 50 adada tatil merkezleri inşa ederek bir turizm projesi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yarı özerk olacak bölgede şeriat kanunlarının yerine, uluslararası kanunların uygulanacağı bölgenin inşaat faaliyetlerinin ilk bölümünün 2022’de tamamlanması amaçlanıyor.

Suudi Arabistan hükümeti geçtiğimiz Eylül’de yayınlamış olduğu kararnamede kadınların ehliyet sahibi olmalarına ve araç kullanmalarına imkan sağlanacağını açıklamıştı.

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi Türk Vatandaşları vize uygulamasına tabidir. Suudi Arabistan için vize başvuru işlemleri Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş acenteler ve vize merkezleri tarafından yapılır. Arabistan Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini direkt kabul etmez. Suudi Arabistan vize başvuru işlemlerinde kullanacağız pasaportun geçerlilik süresinin seyahatinizin bitiş tarihinden en az 6 ay geçerliliğinin olması ve karşılıklı 2 adet sayfanın boş olması gerekmektedir.

Suudi Arabistan’a ticari, çalışma, aile ziyareti, hac ve umre ziyareti amacıyla seyahat edecek kişilerin planladıkları seyahat tarihlerinden en az 15 işgünü önceden vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidirler. Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunmak için Suudi Arabistan’dan kişinin ismine düzenlenmiş davetiye mektubu gereklidir. Arabistan vizesine davetiye mektubu olmadan başvuru yapılamamaktadır. Suudi Arabistan vize başvuru davetiyesi Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun bilgi sistemine ve aracı seyahat acentelerine e-mail ile gönderilir.

Suudi Arabistan vize başvuru ücretleri Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından belirlenir. Vize ücretleri Suudi Arabistan’a planlanan seyahatin amacına göre; ticari vize, umre hac vizesi, çalışma vizesi, işçi vizesi ve eğitim vizesi kategorilerine göre değişiklik göstermektedir.

Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak seyahat etmeyi istediğiniz vize türüne ait gerekli evrak listesinin e-mail yoluyla gönderilmesini talep edebilir veya detaylı daha fazla almak için arayabilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp