Suudi Arabistan Hac ve Umre vizesinin kapsamını genişletiyor

Suudi Arabistan Hac ve Umre vizesi

Suudi Arabistan Hac ve Umre vizesinin kapsamının genişletildiğini duyurdu. Suudi Arabistan Devleti daha önceden talep edilmesi halinde Umre için ülkeye seyahat edenler için vize süresince diğer şehirleri de ziyaret etme hakkı tanıyacak.

Suudi Arabistan yönetimi, 2030 yılı hedefi kapsamında turizm sektörünü canlandırma çalışmaları için bu yıl yeni bir uygulamaya gidiyor. Hac ve Umre Bakanlığı Müşteşarı Abdulaziz Vezzan, yaptığı açıklamada bu yıl Umre ziyareti için gelen kişilerin 30 günlük vize süresinde diğer şehirleri de ziyaret etme hakkına sahip olacaklarını belirtti.

Vezzan, Medine ve Mekke ziyaretleri için verilen sürenin ortalama olarak 15 gün olduğunu ve geri kalan 15 günde isteyen kişilerin turistik yerleri gezebileceğin hatta Umre firmalarının ülkeye gelmeden önce ek bir süre talep etmesi halinde sürenin daha da uzatılabileceğini belirtti.

Umre ziyareti için Suudi Arabistan’a gelenlerin sayısının geçen hafta bini aştığı, son 4 gün içerisinde de 25 bin Umre vizesinin verildiğini ifade eden Vezzan, bu yıl Şevval ayının sonuna kadar Umre için 8 milyon 500 bin kişinin ülkeye seyahat etmelerini beklediklerini, bu rakamın geçen yıl 7 milyon seviyesinde kaldığını belirtti.

Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı Abdulfettah Meşat, bu sene Umre ziyareti için ülkeye gelenlerin vizesinin yalnızca Mekke ve Medine ile sınırlı olmayacağını söyledi. Umre ziyareti için gelen kişilerin ülkeye giriş yapmadan önce turistik bir programa katılmaları halinde Mekke ve Medine dışında kalan kentler ile tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmesine izin verileceğini belirten Meşat, 30 günlük Umre vizesinin genellikle 15 günün Umre’de geçirildiğini, kalan sürenin turistik amaçlarla kullanılabileceğini belirtti.

Suudi Arabistan Umre ve Hac Vizesi

Suudi Arabistan’a Hac ya da Umre ziyareti yapmak isteyen T.C. Türk vatandaşlarının Hac ve Umre vizesi almaları gereklidir. Umre ve Hac vizesi için şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır, Vize Merkezi aracılığıyla başvuru işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Suudi Arabistan Umre vizesinin 30 gün geçerliliği bulunmaktadır. Umre ziyaretine belirli bir tarihte gidilme şartı olmayıp sayı olarak da bir sınırlaması yoktur. Umre ziyareti sırasında Kabe ziyaret edilir, Müslüman vatandaşlar dini vazifelerini yerine getirmiş olurlar. 45 yaşın altında olan kadınlar 1.derece yakınları olmadan Suudi Arabistan’a giriş yapamazlar. Sadece eş ya da baba eşliğinde ülkeye girebilir, Umre ziyaretinde bulunabilirler.

0 - 8 yaş arası çocuklar yanlarında birinci dereceden akrabası olsa dahi annesiz kesinlikle Umreye gidemezler. 18 – 45 yaş aralığındaki yalnız bayanlar yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre umre vizesi verilmemektedir. Babası, kayınpederi, 18 yaşın üstünde erkek kardeşi, öz amcası veya öz dayısı ile gidebilirler. Bu kişilerden de tam vukuatlı nüfus kayıt örneği aslı talep edilir. 9 - 18 yaş arası anne ve babası ile gitmeyecek olan çocuklar için yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre umre vizesi verilmemektedir. Bu kişiler için Noterden yaptırılacak olan Muvafakatname-Taahhütname ve her fert için ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları gerekmektedir. Umre ve  Hac vizesi başvuruları hakkında verilecek karar Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

Suudi Arabistan Umre ve Hac vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için Vize Merkezi Suudi Arabistan sayfamızı ziyaret edebilir veya Vize Merkezi müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp