Hindistan Öğrenci Vizesi

Hindistan Öğrenci Vizesi

Hindistan’a giderek resmi bir eğitim kurumunda eğitim almak isteyen kişilerin mutlaka Hindistan öğrenci vizesi alması gerekmektedir. Eğitim alınacak kurum dil okulu, lisans eğitimi veya yüksek lisans eğitimi gibi klasik eğitim kurumları olabileceği gibi Hindistan’a özgü yoga çalışmaları, Vedik kültürü çalışmaları ve Hindistan’a özgü dans ve müzik çalışmaları yapabileceğiniz eğitim kurumları da olabilir.

Hindistan’da bir üniversitede okumak, değişim programı ile Hindistan’a gitmek veya Hintli bir şirkette staj yapmak isteyen tüm öğrencilerin Hindistan öğrenci vizesi alması şarttır. Hindistan öğrenci vizesi en fazla 5 yıllık bir süre için verilmektedir ancak eğitim veya staj süreniz 5 yıldan daha kısa ise eğitiminizin biteceği tarihe kadar geçerli olarak şekilde verilmektedir. Hindistan Büyükelçiliği bu süreyi durumunuza bağlı olarak uzatabilmekte ya da kısaltabilmektedir.

Hindistan öğrenci vizesi için başvurularınızı, eğitiminizin başlangıç tarihinden 20 gün öncesine kadar yapmış olmak zorundasınız. Hindistan Konsolosluğu bu tip başvuruların en geç yapılabileceği tarih olarak Hindistan’da eğitim göreceğiniz kurumdan aldığınız kabul belgesinde yer alan başlangıç tarihinin 20 gün öncesini işaret etmektedir.  

Kimler Hindistan Öğrenci Vizesi Alabilir?

 • Hindistan'da düzenli ve tam zamanlı akademik çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler,
 • Endüstriyel eğitim, yaz projesi ve staj için Hindistan’a gitmek isteyen öğrenciler

Başvuru sahibi, Hindistan'da tanınmış bir eğitim kurumunda tam zamanlı düzenli bir akademik kursa kabul edilmiş olmalı ve Hindistan’daki eğitimi süresince maddi olarak destekleneceğine dair kanıtlara sahip olmalıdır. Tıbbi bir kursa kayıt olan kişilerin ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan bir sertifika alması gerekmektedir. Hindistan öğrenci vizesi sahibi ile birlikte Hindistan’da yaşayacak bağımlı eş ve çocukları giriş vizesi için başvurabilirler. Eş ve çocukların Hindistan vizesinin bitiş tarihi asıl öğrenci vizesi sahibiyle aynı olacaktır. Hindistan öğrenci vizesi başvurularınızı gerçekleştirmek için Hindistan vizesi uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Durumunuza özel hazırlanacak evrak listesini talep edebilir, sizden istenen tüm evrakları hazırladıktan sonra tüm başvuru işlemlerinizin sizin adınıza yapılmasını sağlayabilirsiniz. Vize Merkezi aracılığı ile yapacağınız Hindistan öğrenci vizesi başvurunuz tamamlandığında pasaportunuz adresinize kadar gönderilecektir.

Hindistan öğrenci vizesi başvurusu yapmak için lütfen çağrı merkezimizi arayın ya da [email protected] e-posta adresine bir e-posta göndererek bize ulaşın.

Hindistan Öğrenci Vizesi için gerekli evraklar

 • Pasaportunuz, başvuru tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır ve en az 3 boş sayfası bulunmalıdır.
 • Arka fonu beyaz, güncel ve 5x5 boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Hindistan’daki eğitiminiz boyunca maddi olarak destekleneceğinize dair kanıtlar,
 • Eğitiminizin masraflarını kendiniz karşılayacaksanız, sponsorunuz karşılayacaksa veya bir bursla gidecekseniz masrafları karşılayan kişinin ya da kurumun son 3 aylık banka hesap dökümleri. Dökümler mutlaka kaşeli ve imzalı olmalıdır. Ayrıca imzayı atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de bulunmalıdır.
 • Hindistan’da eğitim görecek öğrenci adına açılmış banka hesap dökümü

Bir değişim programıyla Hindistan’da eğitim görecekseniz,

 • Yükseköğretim kurumunuzdan alınmış resmi bir belge, değişim anlaşmasının bir kopyası ve değişim programına kabul edildiğinize ve Hindistan’da bir eğitim kurumuna transfer olacağınıza resmi yazı
 • Başvuru sahibinin tam zamanlı bir programa kaydolduğunu gösteren, çalışma programının ayrıntılı bir dökümü ve süresini de içeren, Hintli bir üniversite, okul veya yükseköğrenim kurumundan alınmış resmi kabul mektubunun orijinali. Bu belge İngilizce olarak hazırlanmalı, damgalanmış ve imzalanmış olmalıdır. Taranmış veya faks çekilmiş belgeler kabul edilmeyecektir.

Eğitim sadece Hindistan’da gerçekleşecekse,

 • Başvuru sahibinin Hindistan'da neden okumak istediğini anlatan ve önceki eğitimi hakkında tam ayrıntıları uygun belgeleriyle birlikte içeren (diplomalar ve sertifikalar gibi) İngilizce yazılmış bir motivasyon mektubu
 • Hindistan’daki eğitim kurumundan alınmış kabul mektubunun orijinali

Eğer bir staj için Hindistan’a gidecekseniz,

 • Hem öğrencisi olduğunuz yükseköğrenim kuruluşu hem de Hintli şirket tarafından İngilizce olarak yazılan ve imzalanan değişim anlaşması
 • Staj yapacağınız Hintli şirket tarafından yazılmış, stajın niteliğini, şartlarını ve süresini belirten davet mektubunun orijinali. Bu mektup İngilizce yazılmalı, firma antetli, damgalanmış ve imzalanmış olmalıdır. Taranmış olarak veya faks kabul edilmeyecektir.
 • Bir STK ile staj durumunda STK kayıt ve kuruluş belgesinin bir nüshası ve faaliyetlerinden bahseden bir mektup

Hindistan öğrenci vizesine başvuran küçük ise,

 • Anne babanın kimlik fotokopileri
 • Her iki ebeveyn tarafından imzalanmış seyahat izin belgesi

Hindistan Öğrenci Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Turistik vize ile Hindistan’a giderek orada bir eğitim kurumuyla anlaşıp daha sonra Hindistan’da öğrenci vizesi alabilir miyim?
Hayır. Hindistan’daki eğitim seçeneklerini keşfetmek ve öğrenim göreceğiniz kurumları değerlendirmek için 6 aylık geçici öğrenci vizesine başvuru yapmalısınız. Bu öğrenci vizesi ile Hindistan’a gidebilirsiniz. Hindistan’da bulunduğunuz süre içinde bir eğitim kurumuna başvuru yapar ve kabul edilirseniz Hindistan öğrenci vizesi başvurunuzu diğer tüm başvuru evraklarınızla birlikte Hindistan’dan gerçekleştirebilirsiniz.

Hindistan Öğrenci Vizesi ne kadar süre ile geçerli sayılmaktadır?
Vizeniz en fazla 5 yıl süre ile geçerli olmaktadır. Eğer Hindistan’daki eğitiminiz 5 yıldan daha az sürecekse, o halde vizenizin süresi, eğitim sürenizin sonuna kadar geçerli olacaktır.

Öğrenci vizesi ile Hindistan’a giden öğrencilerin uygulaması gereken formaliteler var mıdır?
180 günden daha uzun süreli bir öğrenci vizesi sahibi iseniz Hindistan’a giriş yapmanızdan itibaren 14 gün içinde mutlaka yerel yetkililere kaydınızı yaptırmak zorundasınız.

Hindistan öğrenci vizesi ile Hindistan’daki eğitimimin bir parçası olarak alacağın ders sayısında bir kısıtlama var mıdır?
Hayır fakat öğrenci vizenizin süresi 5 yılı geçememektedir.

Hindistan’da eğitim görürken kursumu veya eğitim gördüğüm kurumu değiştirebilir miyim?
Evet. Yerel yetkililerin izni ve ilgili kurumların herhangi bir olumsuz görüşünün olmaması durumunda değiştirebilirsiniz.

Teknik dersler için bakanlıktan herhangi bir onay veya izin belgesi gerekli midir?
Mühendislik, mimarlık,  şehir planlaması, eczacılık, uygulamalı sanatlar, MBA, işletme yönetimi, turizm otelcilik gibi bölümlerde herhangi bir izin belgesi gerekmemektedir. Ancak tıp ve askeri kurslarda izin belgesine ihtiyacınız olacaktır.

Hindistan öğrenci vizesi için vize ücreti alınmakta mıdır?
Vize ücreti 5 yıl veya kurs süresi daha az ise bu süreyle sınırlı olarak 1 kez alınmaktadır. Eğer vizeniz kursunuzun süresinden daha kısa olarak verildiyse, uzatma talebinde bulunduğunuzda tekrar ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Hindistan öğrenci vizemle lisans programını tamamladıktan sonra lisansüstü eğitim için vize uzatma talebinde bulunabilir miyim?
Evet. Lisans programını Hindistan’da tamamlayan öğrenciler yüksek lisans programları için vize uzatma talebinde bulunabilir ve tüm şartları sağladıkları takdirde vize süreleri uzatılabilir.

Kabul mektubu nasıl olmalıdır?
Mutlaka bir kayıt numarası bulunan ve resmi olarak tanınmış bir Hint eğitim kurumundan alınan kabul mektubu, Hindistan'da eğitim görecek öğrencinin maddi imkânlarının uygun olmasının yanı sıra kursa kabulünü, kursun süresini ve diğer tüm ayrıntıları da teyit eder. Hindistan'daki tıbbi veya paramedikal kurslara kabul edilmeniz durumunda, Hindistan Hükümeti Sağlık Bakanlığı'ndan bir onay belgesi de istemeniz gerekmektedir. Hindistan'daki mühendislik veya teknik kurumlarda yüksek lisans veya lisansüstü kurslara kabul edilmeniz durumunda, Eğitim Bakanlığı’ndan bir onay belgesi temin etmeniz gerekmektedir.

Hindistan vize ücreti

Hindistan ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Hindistan Öğrenci Vizesi 2021
  Ö.V., 11 Oca 2021, 13:51

  Merhabalar, Hindistan öğrenci vizesi 2021 yılında başvuru yapmak istiyorum. Hindistan’daki okula başvuru yaptım fakat okul kabul yazım gelmedi. Sanıyorum Hindistan Konsolosluğu en fazla 5 yıl öğrenci vizesi veriyormuş, benim okulum 3 yıllık, bana verecekleri vizenin süresi, eğitim aldığım süreyi mi sadece kapsıyor olacak? Bana da 5 yıllık vize verirler mi? Öğrenci vizesine başvuru yapabilmek için hangi evrakları hazırlamam gerekir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Hindistan Staj Vizesi
  M. Ataoğlu, 14 Nis 2020, 19:16

  Merhaba, üniversite 3. Sınıf Mühendislik Fakültesi öğrencisiyim. Yazın Hindistan’da staj yapma durumum var. Hindistan staj vizesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Gittiğimizde ne kadar kalabileceğiz? Ücret ve belge bilgisi de rica ediyorum. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Hindistan Uzun Süreli Öğrenci Vizesi
  M. A., 13 Nis 2020, 16:45

  Merhaba, dil mezunuyum. Hint dili üzerine yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Hindistan uzun süreli öğrenci vizesi nasıl alınır? Davetiye şart mıdır? Hangi belgeleri hazırlamam gerekli?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Hindistan Öğrenci Vizesi
  G. Candemir, 14 Mar 2020, 12:53

  Hindistan Öğrenci Vizesi için ne yapmam lazım? Vizeyi nasıl alabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Hindistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp