Hindistan Vizesi

S. L. 18/05/20, 16:59
Merhaba, Hindistan vizesi hakkında genel bilgi verebilir misiniz? Türk vatandaşları nasıl vize alabilir, hangi evraklar gereklidir? Teşekkürler.
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, 

Hindistan, ülkesine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından vize talep eder. Sadece Diplomatik Pasaport hamili vatandaşlarımız vizeden, 90 güne kadar olan seyahatlerinde muaftır. Turistik, ticari, eğitim gibi nedenlerle Hindistan’a seyahat planlıyorsanız eğer, doğru kategoride vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Hangi türde olursa olsun vize Hindistan için özellikle ilk seyahatinizde sizden parmak izi alınır. Bu nedenle vize randevusunda konsoloslukta şahsen bulunmanız gerekmektedir. Sadece 70 yaş üstündeki vatandaşlarımızdan parmak izi talep edilmez. Vizeyle ilgili belirtmemiz gereken bir diğer önemli konu, ikamet ilinize göre başvuruda neredeki konsoloslukta bulunmanız gerekeceğidir. Eğer Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Muğla, Tekirdağ ve Yalova’da ikamet ediyorsanız, vize başvurularında İstanbul’da, diğer illerde ikamet ediyorsanız da Ankara’da bulunan Hindistan Başkonsolosluğu'nda vize başvurusu yapılmaktadır.

Peki Hindistan vizesi için genel evraklar nelerdir?

Talepte bulunacağınız vizenin türü ve çalışma durumunuza göre sunulması gereken evraklarda farklılık alacaktır ancak genel hatlarıyla Hindistan’a Vize 2020 yılında konsolosluğun sizlerden talep edeceği evraklar aşağıdaki gibidir;

  • Seyahatiniz sonrasında en az 6 ay daha geçerliliği bulunan güncel pasaportunuz. Varsa eski pasaportlar da sunulmalıdır,
  • Yakın zamanda çekilmiş, 5*5 büyüklüğünde 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğrafların arka fonu beyaz olmalıdır,
  • E-devletten alınmış güncel ikametgah,
  • Hindistan Konsolosluğu'na hitaben yazılmış vize talep dilekçesi. Dilekçe İngilizce yazılmalıdır. Ülke uzmanlarımız dilekçe yazımı konusunda sizlere destek olacaktır,
  • Tam ve eksiksiz olarak doldurulmuş Hindistan Vize Bilgi Formu,
  • Zorunlu olmamakla birlikte eğer satın alınmış uçak biletleriniz ve otel rezervasyonunuz varsa sunulmalıdır.

Çalışma durumunuza göre iş yerinizden evraklar istenmektedir. Ziyaret edecek kişi eğer öğrenciyse, 1. derece akrabasının sponsorluk dilekçesi ve geliriyle ilgili evraklar istenmektedir. Seyahatin nasıl karşılanacağını gösterebilmek için minimum 2500 TL bakiyesi olan, yakın zamanda alınmış hesap dökümü sunulmalıdır. Hesap dökümü banka yetkilileri tarafından imzalanmalı ve kaşelenmeli ve imza sirküleri kesinlikle bulunmalıdır. Vize Hindistan için istenen güncel evrak listesi ülke uzmanlarımızla görüştüğünüzde sizlere iletilecektir. 

Evraklarınızı tam ve eksiksiz olarak bizlere ilettiğinizde, konsolosluğun web sitesinde yer alan İngilizce vize başvuru formunu doldurup, vize randevunuzu oluşturuyoruz. Genellikle form doldurulduktan sonraki 3 ya da 4 iş gününe vize randevusu verilmektedir. Türk vatandaşları için Hindistan’a vize 2020 yılında konsolosluğa parmak izi verildiği gün saat 17:00’de sonuçlanmaktadır. Eğer yoğunluk varsa bir sonraki gün saat 17:00’ye sarkabilir.

Hindistan vizesi hakkında genel bilgilendirme yapmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi almak için +90 (212) 9700550 numaralı hattan bizleri arayabilir ya da ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x