Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara

Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara yönelik olarak hazırlanan prosedürler Türkiye Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti Vatandaşlık Kanunlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. Başka bir ülkenin vatandaşlığı söz konusu ülke sınırları içerisinde mülk sahibi olmak şartı ile gerçekleştirilebilmektedir. İlgili ülke dahilinde yatırım gerçekleştirmek ve ilgili ülkenin vatandaşı olan biri ile evlenme durumlarında da vatandaşlık alınabilmektedir. 

Ermenistan vatandaşlık hakkı göç yolu ile Ermenistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmek isteyenler için geçersiz sayılmaktadır. Ermeni vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmek için ülke sınırları içerisinde 3 yıl boyunca kesintisiz olarak ikamet ediliyor olması gerekmektedir. 

Belirlenen Vatandaşlık Kanunları dahilinde Ermenistan vatandaşlığı almak isteyen kişilerin taleplerinin yerine gelebilmesi ile gerekli şartları karşılamaları gerekmektedir. Vatandaşlık talebinde öne sürülmüş olan şartların yerine getirilmesi şartı aranmaktadır. Talep edilen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve sürecin en doğru şekilde tamamlanması zorunluluğu bulunmaktadır. Vatandaşlık şartları arasında Ermenistan Vatandaşı ile Evli Olanlara yönelik olmayan ticari ikamet nedenlerini kapsayan bazı şartlar bulunmaktadır. 

Ermenistan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmek için Ermenistan Cumhuriyeti’nin sahip olduğu ekonomiye katkı sağlayacak bir meslek veya iş sahibi olunması gerekmektedir. Söz konusu duruma ilişkin olarak yine vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için ilgili ülkenin kaynaklarına yatırım yapma veya ülke sınırları içerisinde mülk satın alma yolları izlenebilmektedir. Ermenistan vatandaşlık başvurusunda aşamasında hangi şarta sahip olarak başvuru gerçekleştirildiğinden bağımsız olarak talep edilen evrakların tümünün eksiksiz olarak ibraz edilmesi oldukça önem arz etmektedir. 

Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara

Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için belirtilen süre dahilinde evliliğin devam etmesi ve uygun şartların sağlanması halinde başvuru işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması halinde söz konusu ülkenin vatandaşlığı verilebilmektedir. 

Ermenistan Parlamentosu’nda 26 Şubat 2007 yılında Çifte Vatandaşlığa ilişkin Vatandaşlık Yasası değişikliği öngören yasa tasarısı kabul edilmiştir. 131 sandalyeli parlamentonun neredeyse yarısının iştirak etmediği oylamada ilgili yasa tasarı 66 kabul, 5 ret ve 4 çekimser oy ile kabul edilmiştir. Kabul edilmiş olan yeni yasanın gereğince yabancı ülke vatandaşları Ermenistan vatandaşı olabilmektedir. Söz konusu karara ilişkin düzenlemede yabancı uyruklu kişiler son 3 yıl içerisinde Ermenistan’da ikamet etmesi ve kayıtlı olması halinde Ermensitan’da yapılan seçimlerde oy kullanabileceklerdir. 

Söz konusu yasanın ilk adımı 2005 yılında düzenlenmiş olan bir referandumda Ermenistan çifte vatandaşlığı yasaklayan anayasa maddesinin kaldırılması ve düzenlenmesi ile atılmıştır. Çifte vatandaşlık yasası ile yabancı uyruklu kişiler kendi ülkelerinin vatandaşlığından çıkmadan Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşı olabilmektedir. 

Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara yönelik olarak hazırlanan yasaların ilgili kişiler tarafından teyit edilmesi oldukça önem arz etmektedir. 

Ermenistan vize reddi kabus olmasın

Yükleniyor...