Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara

Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara

Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara yönelik olarak hazırlanan prosedürler Türkiye Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti Vatandaşlık Kanunlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. Başka bir ülkenin vatandaşlığı söz konusu ülke sınırları içerisinde mülk sahibi olmak şartı ile gerçekleştirilebilmektedir. İlgili ülke dahilinde yatırım gerçekleştirmek ve ilgili ülkenin vatandaşı olan biri ile evlenme durumlarında da vatandaşlık alınabilir.

Ermenistan vatandaşlık hakkı göç yolu ile Ermenistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmek isteyenler için geçersiz sayılmaktadır. Ermeni vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmek için ülke sınırları içerisinde 3 yıl boyunca kesintisiz olarak ikamet ediliyor olması gerekmektedir. 

Belirlenen Vatandaşlık Kanunları dahilinde Ermenistan vatandaşlığı almak isteyen kişilerin taleplerinin yerine gelebilmesi ile gerekli şartları karşılamaları gerekmektedir. Vatandaşlık talebinde öne sürülmüş olan şartların yerine getirilmesi şartı aranmaktadır. Talep edilen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve sürecin en doğru şekilde tamamlanması zorunluluğu bulunmaktadır. Vatandaşlık şartları arasında Ermenistan Vatandaşı ile Evli Olanlara yönelik olmayan ticari ikamet nedenlerini kapsayan bazı şartlar bulunmaktadır. 

Ermenistan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmek için Ermenistan Cumhuriyeti’nin sahip olduğu ekonomiye katkı sağlayacak bir meslek veya iş sahibi olunması gerekmektedir. Söz konusu duruma ilişkin olarak yine vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için ilgili ülkenin kaynaklarına yatırım yapma veya ülke sınırları içerisinde mülk satın alma yolları izlenebilmektedir. Ermenistan vatandaşlık başvurusunda aşamasında hangi şarta sahip olarak başvuru gerçekleştirildiğinden bağımsız olarak talep edilen evrakların tümünün eksiksiz olarak ibraz edilmesi oldukça önem arz etmektedir. 

Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara

Evlilik yoluyla Ermenistan vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için belirtilen süre dahilinde evliliğin devam etmesi ve uygun şartların sağlanması halinde başvuru işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması halinde söz konusu ülkenin vatandaşlığı verilebilmektedir. 

Ermenistan Parlamentosu’nda 26 Şubat 2007 yılında Çifte Vatandaşlığa ilişkin Vatandaşlık Yasası değişikliği öngören yasa tasarısı kabul edilmiştir. Kabul edilmiş olan yeni yasa gereğince yabancı ülke vatandaşları Ermenistan vatandaşı olabilmektedir. Söz konusu karara ilişkin düzenlemede yabancı uyruklu kişiler son 3 yıl içerisinde Ermenistan’da ikamet etmesi ve kayıtlı olması halinde Ermensitan’da yapılan seçimlerde oy kullanabileceklerdir. 

Söz konusu yasanın ilk adımı 2005 yılında düzenlenmiş olan bir referandumda Ermenistan çifte vatandaşlığı yasaklayan anayasa maddesinin kaldırılması ve düzenlenmesi ile atılmıştır. Çifte vatandaşlık yasası ile yabancı uyruklu kişiler kendi ülkelerinin vatandaşlığından çıkmadan Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşı olabilmektedir. 

Ermeni Vatandaşı ile Evli Olanlara yönelik olarak hazırlanan yasaların ilgili kişiler tarafından teyit edilmesi oldukça önem arz etmektedir. 

Ermenistan vatandaşlığı konusunda danışmanlık hizmetimiz bulunmamaktadır. Eğer yatırım ya da evlilik yolu ile Ermenistan vatandaşlığına başvuracaksanız Ermenistan Büyükelçiliği ve Konsolosluklarından güncel bilgi edinebilirsiniz.

Ermenistan vize reddi kabus olmasın

Ermenistan ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Ermeni vatandaşı ile evli olanlara vize
  E.O, 11 Nis 2020, 20:26

  Merhaba, Ermeni vatandaşı ile evli olanlara vize aile vizesi diye mi geçiyor. Bu vizeyi aldığımda Ermenistan’da kalıcı oturum izni ve vatandaşlık mı almış olacağım yoksa sadece kısa süreli olarak mı geçerli olacak?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Ermenistan vatandaşı ile evlenme
  M. Tilki, 11 Nis 2020, 19:42

  Merhaba, kız arkadaşım Ermeni vatandaşı ve evlendikten sonra Ermenistan’da yaşamayı düşünüyoruz. Ermenistan vatandaşı ile evlenme durumunda doğrudan vatandaşlık hakkı alabilir miyim ve bu sırada Türk vatandaşlığım hala devam eder mi yoksa geçiş sırasında kendi ülkemin vatandaşlığını kaybeder miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Ermenistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp