Ermenistan'da Eğitim Görenler

Ermenistan'da Eğitim Görenler

Ermenistan’da eğitim görenler Ermenice ve Rusça dilleri aracılığıyla öğrenimlerini sürdürmektedir. Ermenistan sınırları içerisinde 18 Devlet Yükseköğretim Kurumu, 7 kolej dahilinde toplam 26 bin öğrenci eğitim görmektedir. Ermenistan eğitim sistemi içerisinde özel statüde bulunan 49 Yüksek Eğitim Kurumu toplam 14 bin öğrenciye hizmet vermektedir. 

Ermenistan sınırları içerisindeki Yükseköğretim Kurumları büyük çoğunlukla başkent Erivan’da yer almaktadır. Ülkedeki köklü üniversiteler arasında Erivan Devlet Üniversitesi, Ermeni Pedagoji Üniversitesi, Ermeni Tarım Ekonomi Akademisi, Erivan Mimarlık Üniversitesi ve Devlet Sanat Akademisi bulunmaktadır. 

Ermenistan özel üniversiteleri arasında yer alan Ermenistan Amerikan Üniversitesi 1991 yılında kurulmuştur. Ermenistan’da eğitim görenler için 1999 yılında 800 öğrencinin eğitim gördüğü Rus-Ermeni Üniversitesi kurulmuştur. Ermenistan eğitim sistemi Sovyetler Birliği zamanında oluşturulmaya başlanmıştır. 1998 yılında Dünya Banka yardımları ile birlikte eğitim sisteminde yeni reformlara gidilmiştir. 

Ermenistan’da Eğitim

Ermenistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Yükseköğretim kurumlarına kayıt olabilmek için yabancı uyruklu bir ortaöğretim eğitimi gerekmektedir. Ermeni dilinde eğitim alınabilmesi için üniversitenin 1 yıllık hazırlık bölümünün tamamlanması şartı aranmaktadır. Yükseköğretim kaydı öncesinde eğitim dilinin gelişmesine ek olarak öğrencilerin seçmiş oldukları uzmanlık alanları ve tarihleri ile ilgili gerekli bilgileri edinme imkanları bulunmaktadır. Yükseköğretim hazırlık süreci öğrencilerin Ermeni kültürünü tanıma ve diğer yabancı uyruklu öğrenciler ile iletişime geçerek uluslararası etkileşimde bulunmalarını sağlamaktadır. 

Yükseköğretim hazırlık sürecinin tamamlanması ile birlikte öğrenciler dil yeterlilikleri kanıtlayabilmeleri için sınava tabi tutulmaktadır. Ermeni dilinde yeterli seviyede olduğunu kanıtlayan öğrenciler kayıt işlemleri ile eğitim süreçlerini başlatabilmektedir. Ermenistan sınırları dahilinde bulunan tıbbi merkezlerde çalışılabilmesi için en az 2 yıllık tıp diploması sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Ermenistan'da  Eğitim Alabileceğiniz Konular

Ermenistan'da dünya genelinde eğitimde öncelikli tercih edilen konular söz konusudur.

Kodlama ve Programlama

Bilişim sektörü dünyanın genelinde olduğu gibi Ermenistan'da öncelikli konulardan biri. TeamViewer veya Picsart gibi dünyaca ünlü uygulamaların ülkesi olması da elbette bunda bir etken.

İletişim ve Sosyal Bilimler

Ermenistan'da lisans ve yüksek lisans düzeyinde sosyal bilimler dalında iyi bir eğitim alabilirsiniz. Dil bilgisi burada önemli bir detaydır.

Finansal Yönetim ve Bankacılık

Finans ve ekonomi için ülkedeki en iyi seçenek, Ermenistan Devlet Ekonomi Üniversitesidir. 

Ermenistan’da Eğitim Görenler

Ermenistan’da eğitim görenler 4 yıl süren üniversite, akademi, konservatuvar eğitimlerinin ardından lisans diplomasına sahip olmaktadır. Eğitim süreçleri sona eren öğrenciler 2 yıl süreli yüksek lisans programlarına başvurabilmektedir.

Ermenistan’da tıp, hukuk, mühendislik gibi alanlarda çalışılabilmesi için belirli bir kıdem ve deneyim sahibi olma şartları aranmaktadır. Örneğin tıp fakültesi mezunu öğrencilerin 1 yıl staj eğitimi almaları zorunluluğu bulunmaktadır. Ermenistan’da eğitim görenler eğitimlerini başarılı bir şekilde bitirmeleri halinde 4 yıllık çalışma izni aracılığıyla oturum izni sahibi olabilmektedir. 

Ermenistan Yükseköğretim kurumları uluslararası geçerlilik kapsamında daha geniş imkanlar sunabilmek adına 2009 yılında Avrupa eğitim sistemi dahilinde bulunan kredili sisteme geçmiştir. Gerçekleştirilen bu reform ile birlikte Ermenistan Cumhuriyeti Avrupa Eğitim Platformu’nun bir parçası haline gelmiştir. Söz konusu reform ile birlikte uluslararası alanda birçok öğrenci eğitim tercihini Ermenistan Cumhuriyeti’nden yana kullanmaktadır. 

Ermenistan vizesi için en yakın şubemiz ofisiniz

Ermenistan ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Ermenistan'da Eğitim
  E. Koç 17 Tem 2023, 15:03

  Merhaba, Türkiye’deki üniversite sınav puanım ile Ermenistan okullarına tercih yapabiliyor muyum? Ermenistan’da eğitim hangi dilde verilmektedir? Yükseköğrenim eğitimi almak için Ermenice mi bilmem gerekiyor yoksa İngilizce olarak eğitim alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Ermenistan’da Eğitim Görenler
  L. Çınar 17 Tem 2023, 15:03

  Ermenistan’da eğitim görenler 4 yıllık yüksek öğrenimlerini tamamladıktan sonra Ermenistan’da kalıcı oturum izni alabiliyor mu veya belirli bir süreliğine çalışma izni sahibi olabiliyor mu? Üniversite eğitimimi Ermensitan’da almak istiyorum ve okul bitişin sonra bir süre daha orada kalarak çalışmak ve yaşamak istiyorum böyle bir hakkım var mı yoksa hemen Türkiye’ye mi dönmem gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Ermenistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.