Ermenistan Vatandaşlık

Ermenistan Vatandaşlık

Ermenistan vatandaşlık başvuruları belirli şartların karşılanması halinde yapılabilmektedir. Ermenistan vatandaşlığı Ermenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile verilmektedir. Ermenistan Cumhuriyeti tarafından belirlenen vatandaşlık şartlarının yerine getirilmesi halinde diğer ülke vatandaşları Ermenistan vatandaşlığı sahibi olabilmektedir. 

Ermenistan Vatandaşlığı için Gereken Şartlar 

Ermenistan vatandaşlığı başvurusu yapılabilmesi için ilk olan 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır. Söz konusu vatandaşlığı kazanma ve feshetme koşulları “Ermenistan Cumhuriyeti Vatandaşlığı” ve 23 Kasım 2007 tarihinde belirlenmiş olan 1390-N Sayılı Hükümet kararı ile Ermenistan Cumhuriyeti Kanunlarına uygun olarak belirlenmiştir.  

Ermeni vatandaşlığı başvuru şartları arasında son 3 yıldır Ermenistan sınırları içerisinde yasal ikamet etmiş olma, ülke hakkında yeterli bilgiye sahip olma ve Ermenistan Anayasası dahilinde bulunan kurallara uyum sağlama koşulları yer almaktadır. 

Söz konusu vatandaşlığın edinilmesi usulüne bağlı olarak etnik Ermeniler, Ermeni vatandaşı olan kişilerin eşleri, eski Ermenistan vatandaşlarının (yetişkinliğe eriştikten sonraki 3 yıl içerisine 18 yaşına girmesi gereken çocukları için) ve 1995 yılı sonrasında Ermeni vatandaşlığını feshetmiş olan kişiler için şartlar esnetilmiştir. İlgili davalarda Ermenistan yasal konut ve bilgi gereksinimleri geçerli sayılmamaktadır. 

Ermeni vatandaşlığı Ermenistan Cumhuriyeti için istisnai bir hizmette bulunan kişilere herhangi bir gereklilik aranmaksızın verilebilmektedir. 

vatandaşlık hizmeti vermemekteyiz

Ermenistan Vatandaşlık Başvurusunda Talep Edilen Belgeler 

 • Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu,
 • Biyometrik Fotoğraf,
 • Nüfus idaresinden alınan ve yurtdışında geçerli sayılmasını sağlayan apostil mühürlü Doğum Belgesi,
 • Evlilik nedeniyle soyisim değişikliği olması halinde başvuru sahibinin evlilik cüzdanı aslının fotokopisi ve noter onaylı çevirisi, 
 • Başvuru formu, 
 • Vatandaşlık başvurusu öncesinde Ermenistan sınırları içerisinde yasal olarak en az 3 yıl ikamet edildiğini gösteren belge,
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde askerlik hizmetinin yapılmış olduğunu ibraz eden belge, 
 • Vatandaşlık başvuru ücretinin yatırıldığını ibraz eden belge,
 • İbraz edilen tüm belgelerin yeminli tercüman tarafından Ermeni diline çevrilmesi gerekmektedir. 
 • Başvuru aşamasında vatandaşlık başvurusu için takip edilmesi gereken adımların tümünün tamamlanmış olması gerekmektedir. 

Ermenistan vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru öncesinde gerekli şartları karşılayıp karşılamadıklarına emin olmaları gerekmektedir. Başvuru öncesinde talep edilen belgelerin teyit edilmesi ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi şartı aranmaktadır. 

Kurumumuz Ermenistan Vatandaşlığı başvuru işlemlerine dair herhangi bir hizmet vermemektedir. Konu ile ilgili olarak başvuru şartların ve belgelerinin teyit edilmesi ve başvuru işlemlerinin yetkili elçilik aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ermenistan vizesi ile ülke sınırları içerisine seyahat edecek kişiler gerekli bilgilere ulaşabilir ve işlemlerini Vize Merkezi yetkili vize temsilcileri ile en doğru şekilde gerçekleştirebilmektedir!

Ermenistan vize evrak listeniz telefonunuzda

Ermenistan ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Ermenistan vatandaşlık başvurusu için gereken belgeler
  Ç.P, 11 Nis 2020, 19:09

  Ermenistan vatandaşlık başvurusu için gereken belgeler nelerdir? Talep edilen belgeleri bir araya getirirsem doğrudan başvuruda bulunabilir miyim? Ermenistan’da kısa süreli oturum izni ile 1 ay ikamet ettim başvuru sırasında bunun bir önemi olur mu yoksa uzun süreli ikamet talep ediliyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Ermenistan vatandaşlığı almak
  M.C, 11 Nis 2020, 17:22

  Merhaba, Ermenistan vatandaşlığı almak için orada ne kadar ikamet etmem gerekiyor ve belli bir süre ikamet edersem kesin olarak vatandaşlık alabilir miyim? Ermenistan’da hiç yaşamadan doğrudan vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkım var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Ermenistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp