Belarus Vize Türleri

Belarus Vize Türleri

Beyaz Rusya’ya, resmi adı ile Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat planlayan pek çok insanın vize için başvuruda bulunması zorunludur. Bu noktada ise devreye Belarus vize türleri girmektedir. Çünkü vize başvurusunda belirleyici unsur, uygun vize tipine başvuruda bulunmaktır. Hangi vize tipine başvuru yapacağınız ise öncelikli olarak seyahat amacınıza ve sürenize bağlıdır.

Bu yazı içerisinde, Beyaz Rusya vize çeşitleri hakkında pek çok detaydan bahsetmiş olacağız. Bu kategori altındaki vize tipleri ise seyahat süresine göre; Belarus transit vize, kısa süreli C tipi vizeler ve uzun süreli D tipi vizeler olarak üç ana gruba ayrılmaktadırlar.

Ülkeye giriş sayısına göre ayrılan Belarus vize çeşitleri ise tek, çift ve çoklu giriş vizeleri olarak bilinmektedirler. Yine bu yazı içerisinde tüm Belarus vize türleri ve alt kategorileri ayrı ayrı incelenecek ve aynı zamanda Belarus turist vizesi, Belarus ticari vize ve Belarus şoför vizesi de işlenecektir. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okuyabilirsiniz!

Yine de eğer Belarus dışında merak ettiğiniz veya seyahat planladığınız başka bir ülke bulunuyorsa; internet sitemizde yer alan, vize işlemleri sayfasını ziyaret edebilir ve gerekli bilgiye kolaylıkla erişebilirsiniz.

Belarus Vize Türleri

 • Belarus Transit Vize
 • Belarus Kısa Süreli Vize
 • Belarus Turist Vizesi
 • Belarus Ticari Vize
 • Belarus Şoför Vizesi
 • Belarus Uzun Süreli Vize

Belarus Transit Vize

Beyaz Rusya transit vize olarak da bilinen bu vize türü B tipi vize olarak Belarus vize türleri arasında yer almaktadır. Amacı ise Belarus üzerinden başka ülkeye gitmek isteyen kişilerin, yolculuk esnasındaki geçici konaklamalarını resmileştirmektir.

Örneğin; başka bir ülkeye gitmek istiyor fakat Belarus’ta kısa bir süre beklemeniz gerekiyorsa, transit vize almanız zorunludur. Transit vize, yalnızca 3 gün yani 72 saat için geçerlidir. Aynı zamanda seyahat edeceğiniz asıl ülkeden geçerli bir vize veya oturum izni almış olmanız da mecburi şartlar arasında yer almaktadır. Belarus transit vizesi başvurusunda bulunmak için takip etmeniz gereken adımları şu şekilde özetleyebiliriz:

Güncel pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, eksiksiz bir başvuru formu ve seyahat programınızın kopyası gibi önemli evrakları toparlamalısınız.

Bu evrakların neler oldukları ve ehemmiyetleri ile incelikleri sizlere başvuracağınız aracı kurum tarafından bildirilecektir.
Sonraki adımda ise yine aracı kurum aracılığıyla tüm belge ve destekleyici evraklarınız, konsolosluğa sunulacaktır.
Başvuru sonucunuz ise olumlu ya da olumsuz neticelenmiş olması fark etmeksizin, her halükarda tarafınıza bildirilecektir.

Belarus Kısa Süreli Vize

Belarus kısa süreli vize, Belarus vize türleri arasında C tipi vize grubuna dahil edilmektedir. Ancak bu vize grubu, adından da anlaşılabileceği üzere kısa süreli seyahatleri kapsamaktadır. Burada kısa süreli seyahatten kasıt ise 90 günü aşmayacak özel seyahat amaçlarıdır. Peki ama bunlar nelerdir? Örneğin; iş, spor, kültürel etkinlikler, eğitim, istihdam veya dini sebepler gibi benzeri özel amaçların tümü bu kapsamda değerlendirilebilir.

Hatta gazetecilik, insani yardım programları ve cenaze katılımları da seyahat nedeni olarak gösterilebilmektedir. Ancak buradaki tek koşul, bu seyahatlerde 90 gün şartının aşılmamasıdır. 90 günü aşan seyahatlerde ise muhakkak uzun süreli vizeye başvuru yapılmalıdır.
Bunlara ek olarak kısa süreli vize tipleri; tek, çift veya çok girişli olarak düzenlenebilmektedir.

Tek girişli Belarus vizesi: Vize sahibinin Belarus’a sadece bir kere giriş yapmasına izin verilir. Aynı zamanda kişinin, 90 gün dolmadan Belarus’ tan ayrılması mecburidir.

Çift girişli Belarus vizesi: Bu vize tipinde kişinin 2 kereye kadar ülke girişi yapmasına izin verilmektedir. Ancak belirtildiği üzere yine, kişinin 90 günü aşmadan ülkeden çıkış yapması gerekmektedir.

Çok girişli Belarus vizesi: Son olarak bu vize tipi de kişiye, 90 günü aşmamak kaydıyla 2’den fazla giriş yapma hakkı tanıyan vize tipidir.

Belarus Turist Vizesi

Belarus veya diğer adıyla Beyaz Rusya turist vizesi, adından da anlaşılabileceği üzere turistik amaçlı gezileri kapsayan bir vize çeşididir. Tıpkı diğer kısa süreli Belarus vize çeşitleri gibi bu vize de 90 günü aşmayacak ziyaretler için geçerlidir.

Turist vizesi kapsamında ziyaret nedeniniz iş, eğitim, aile vb. hedefler güdüyor olabilir. Buradaki tek koşul, başvuru esnasında seyahat amacınızın ve evraklarınızın ayrıntılarıyla belgelendirilmiş olmasıdır. Turist vizesi için gereken evraklar ise çeşitlilik gösterebilir. Bunun başlıca nedeni turistik amaç gütse bile yapacağınız seyahatin planlamasını bildirmektedir.

Örneğin; iş için turistik bir gezi yapmak isteyen bir kişi ile tatil yapmak isteyen bir başkasının sunmaları gereken evraklar farklılık gösterebilir. Fakat gelin, yine de ortak talep edilen evraklardan bir kısmını aktaralım. İşte Belarus turist vizesi için gereken evraklar:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport (Güncel olmalıdır ve içerisinde en az 2 sayfalık boş alan bulundurmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35 x 45 mm ölçülerinde ve güncel olmalıdır.)
 • Vize talep dilekçesi
 • Banka hesap cüzdanları (İstenilen son güncel dökümler)
 • Varsa tapu ve araç ruhsatlarının fotokopileri (Benzeri ek gelir belgelerinin tümü)
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Harç bedelinin dekontu

Tüm bunlara ek olarak; şirket imza sirküleri, faaliyet belgeleri, vergi levhalarının fotokopileri, ticaret sicil gazetelerinin fotokopileri, SSK giriş bildirgesi, maaş bordrosu ve SSK aylık prim bordrosu gibi diğer benzeri evraklar da talep edilebilir. Bu nedenle en doğru bilgi ve evrak bütünü bilgilerinin tümünü, başvuracağınız aracı kurum sayesinde öğreneceğinizi unutmamalısınız.

Belarus Ticari Vize

Ticari vizelerde amaç; ticari faaliyette bulunacak olan kişinin Belarus’a giriş yapabilmesine izin vermektir. Ayrıca Belarus’un iş gücüne katkı sağlanması da amaçlar arasında gösterilebilir. Örneğin; herhangi biri, Belarus’ta bulunan bir şirketle iş yapmak veya Belarus’ta ticari bir konferansa katılım sağlamak istiyorsa, bu vize tipine başvurmalıdır.

Fakat ziyaretçinin, ülkeden gelir elde etmeyeceğini de göstermesi gerekmektedir. Bu koşularda elbette tüm bu nedenler, ortaklıklar veya katılımlar özellikle davetiyeler üzerinden ibraz edilmek zorundadır.

Belarus Şoför Vizesi

Belarus şoför vizesi, kendi ülkelerine kayıtlı araçlar vasıtasıyla Belarus’a uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmetleri veren sürücülerin başvurabildiği bir vize tipidir. Bu vize türü, C tipi vize grubuna dahildir. Ayrıca 180 gün içerisinde, toplam 90 gün süre ile sürücüye konaklama imkanı tanımaktadır.

Elbette bu doğrultuda, tüm gerekliliklerin ve kayıtların da başvuru sırasında sunulması gerekmektedir. Örneğin; araç kaydı, bilgileri ve kişinin bilgileri ile şirket detaylarına muhakkak yer verilmelidir.

Belarus Uzun Süreli Vize

Belarus uzun süreli vize, Belarus vize türleri arasında D tipi vize grubuna dahil edilmektedir. Ayrıca 90 günden uzun sürecek olan seyahatleri kapsasa da yalnızca 1 yıla kadar geçerliliği bulunmaktadır. Dolayısıyla kişinin, 1 yıldan uzun seyahatler için oturma izni alması gerekmektedir. Bu tip vizeler, genellikle yatırımcılar ve aile birleşimi talebi olan kişiler için tercih edilirdir.

Aynı zamanda Belarus’ta 90 günden fazla sürecek bir eğitim almak istiyorsanız veya çalışma imkanı bulduysanız, yine bu vize tipine başvuru yapabilirsiniz. Elbette tüm Belarus vize çeşitleri içerisinde görebileceğiniz gibi uzun süreli vizelerde de mevcut durumunuzu kanıtlayıcı unsurlara ve davetiyelere yer vermeniz gerekmektedir.

Vize Merkezi olarak bizler; yalnızca Belarus odaklı seyahatlerinizde değil, aynı zamanda tüm ülkeler için vize başvuruları, oturma izinleri ve vatandaşlık başvuruları konularında sizlere hizmet veriyoruz. Doğru, güvenilir ve uzman bir ekip ile tanışarak benzeri süreçlerinizi kolaylaştırmak isterseniz; internet sitemizde yer alan iletişim sekmesi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

belarus evrak listesi

Belarus ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Belarus için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp