Belarus Aile Birleşimi Vizesi

Belarus Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi vizesi, uluslararası kanunlar düzeyinde herkese tanınmış ciddi bir haktır. Belarus aile birleşimi vizesi de bu doğrultuda kişilere, Belarus’ta yaşayan eşlerinin / partnerlerinin veya ebeveyn, kardeş ya da çocuk gibi yakınlarının yanına yerleşmelerine imkan tanıyan bir vize tipidir.

Bu yazı içerisinde konuyla ilgili olarak; Belarus aile birleşimi vizesi nedir, Belarus aile birleşimi vizesi türü nedir, Belarus aile birleşimi başvurusu nereye yapılır, Belarus aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar nelerdir, Belarus aile birleşimi vizesi ne kadar sürede sonuçlanır ve Belarus aile birleşimi vizesi ücreti ne kadardır gibi tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okumanız yeterli olacaktır.

Yanı sıra tüm vize tipleri, başvurularınız ve sorularınız için Vize Merkezi olarak yanınızda olacağız. İnternet sitemizi ziyaret edebilir, ilgili ülke ve konuları araştırabilirsiniz. Ayrıca, direkt olarak bize ulaşmak isterseniz; [email protected] e-posta adresi üzerinden de mail atabilirsiniz. 

Belarus Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Yabancı uyruklu vatandaşların Belarus’a gidebilmeleri veya Belarus’ta kısa ya da uzun dönem yaşayabilmeleri için öncelikli olarak Belarus aile birleşimi vizesi doğrultusunda başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca Belarus aile birleşimi vizesi kapsamında kişilerin birinci dereceden yakınlarının yanına gitmelerine olanak tanınmaktadır. 

Fakat uzak akrabaların veya arkadaşlarının yanına gitmek isteyen kişilerin, aile birleşimi yerine turist vizesine başvurmaları gerekecektir. Turist vizesi başvurusunda ise bu durumun belirtilmesi avantaj olarak görülebilmektedir. Fakat aile birleşimi vizesi de kendi içerisinde birtakım şartlara gebedir. Bu şartları aşağıdaki liste üzerinden takip edebilirsiniz.

  • Belarus’ta yanına gidilecek kişinin, mutlaka Belarus vatandaşı olması veya oturum izninin olması gerekmektedir.
  • Eğer uzun dönemde oturma izni alınmak isteniyorsa, kalınacak yer ve diğer bilgiler ibraz edilmelidir.
  • Yine uzun dönem seyahatleri için vize hamilinin yeterli bir bütçeye sahip olup, olmaması vize sonucunu doğrudan etkileyecektir.

Belarus Aile Birleşimi Vizesi Türü Nedir?

Belarus vize başvurusu yapılırken, kişinin bu vize tipinin uzun süreli vizeler kapsamında değerlendirileceğiniz bilmesi gerekmektedir. Çünkü aile birleşimi vizesi D tipi vize grubuna dahildir. D grubu vizeler, 90 günden fazla fakat 1 yıldan az olacak seyahatler için geçerlidir. 

Daha uzun süreli seyahatler için ise mutlaka oturum izni alınmalıdır. Ancak kişinin tek giriş yerine, özel bir gerekçe ile düzenli ya da düzensiz aralıklarla Belarus’a gidip gelecek olması gibi bir gereklilik durumu söz konusu ise Belarus çok girişli vize tipine başvurması gerekmektedir. Çok girişli vizelerde kişiye, 2 kereden daha fazla giriş hakkı tanınmaktadır.

Aile Birleşimi Başvurusu Nereye Yapılır?

Belarus aile birleşimi vize başvurusu yapmak istiyor fakat bunu nasıl gerçekleştireceğinizi bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz! Çünkü Vize Merkezi olarak bizler, farklı ülkelere yapacağınız tüm seyahatlerde başvurularınızı sizin yerinize yapıyor ve süreç hakkında sizlere detaylı bilgi veriyoruz. Sizler de 0212 970 05 72 numaralı hat üzerinden bizlere kolaylıkla ulaşabilir ve kendi vize başvurusu sürecinizi rahatlıkla başlatabilirsiniz!

Belarus Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her vize tipinde olduğu gibi aile birleşimi vizesinde de ibraz etmeniz gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar konsolosluklar tarafından talep edilen, incelenen ve sonuçlanan başvurularınız için gereklidir. Aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar listesini aşağıdaki sıralama üzerinden inceleyebilirsiniz.

Başvuru Formu 

Başvuru formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde, istenilen dilde iki kopya şeklinde doldurulmalıdır. Bu noktada aracı kurum size yardımcı olacaktır. 

Pasaport

Pasaportunuzun güncel olması, seyahat tarihinizden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin bulunması ve içerisinde en az 2 sayfalık daha boş alan bulundurması gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf

2 adet biyometrik fotoğraf her vize başvurusunda istenilen standart evraklardan bir tanesidir. Bu fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olmaları önemlidir. Boyutları ise 35 x 45 mm ölçülerinde olacaktır. Çekim esnasında yüzü kapatacak aksesuarlara yer verilmemelidir.

Davetiye

Belarus aile birleşimi vizesi belgeleri arasında mutlaka sizin adınıza düzenlenmiş bir davetiye olmalıdır. Bu davetiye birinci dereceden yakınlarınız tarafından hazırlanmalıdır ve muhakkak onların da bilgilerine yer verilmelidir.

Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus kayıt örneğinin tam vukuatlı olması gerekmektedir. Bu sayede aynı zamanda da yanınıza gideceğiniz kişilerin yakınlık dereceleri resmi anlamda tespit edilmiş olacaktır.

Adli Sicil Kaydı

Bu evrak, Belarus’ta kalacağınız dönemde toplumsal kuralları ve düzeni tehdit etmeyeceğinizi garantilemek adına temine dilmektedir. Rahatsız edici bir bilgi içermesi durumunda konsolosluk, vize başvurunuzu reddedebilir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Aracı kurum seyahat sağlık sigortası kapsamında size yardımcı olacaktır fakat genel olarak bu sigortanın tüm seyahat sürenizi kapsaması ve en az 10.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

Seyahat ve Rezervasyon Bilgileri

Aile birleşimi vizesi için sunulması gereken evraklardan bir tanesi de seyahat ve rezervasyon bilgilerinizi içeren belgedir. Bu belge içerisinde; tüm otel, uçak vb. rezervasyonlarınıza ve ayrıca varsa bunların dışında kalan diğer konaklama ya da seyahat bilgilerinize de yer vermelisiniz.

Harç Bedelinin Dekontu

Vize ücretleri harç bedeli adı altında konsolosluklar tarafından talep edilmektedir. Bu nedenle yatırılan harç bedelinin dekontu da dosya içerisine eklenmelidir.

Belarus Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belarus aile birleşimi vizesi başvuruları konsolosluklar tarafından değerlendirilmektedir. Dolayısıyla ne kadar sürenin sonunda kesinleşecekleri de yine konsoloslukların inisiyatifindedir. Fakat ortalama olarak gözlemlenen, aile birleşimi vizelerinin 15 – 20 gün içerisinde sonuçlandığıdır. 

Yine de konsoloslukların yoğunlukları, başvurudan sonra talep edilebilecek ek belgeler gibi istisnai durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu doğrultuda seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başvuru yapmanız, avantajlı olacaktır.

Belarus Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Vize ücretleri, daha önce de belirttiğimiz gibi konsolosluklar tarafından talep edilir ve net tutarları da yine konsolosluklar belirlemektedir. Bu ücretlerin düzenli olarak güncellendikleri ve değişim gösterebilecekleri unutulmamalıdır.  Aile birleşimi vize ücreti ise başvuru sahibinin seyahat amacına, süresine ve yaşına bağlı olarak değişebilir. Ancak konu hakkındaki temel prensipleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Vize ücretleri Euro üzerinden ödenmektedir.
  • Nakit kabul etmemektedir fakat banka yoluyla ödeme yapmanız uygundur.
  • Olumsuz neticelerde Belarus Konsolosluğu vize harç ücretini ve ek ücretleri iade etmemektedir.
  • Ayrıca ücretlerin tümü, T.C Ziraat Bankası Çankaya şubesine kayıtlı olan Büyükelçilik hesabına yatırılmalıdır.

Değişkenlikler baz alınarak, yine de ortalama bir ücret bilgisine erişmek isterseniz; aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Vize Türleri/yaş0-8 YAŞ8-14 YAŞ+14 YAŞ
Tek Girişli100 Euro100 Euro260 Euro
Çift Girişli120 Euro120 Euro260 Euro
Çok Girişli120 Euro120 Euro260 Euro

Bu ücretlerin değişkenlik göstermesinin yanı sıra bir de ek hizmet bedelleri ve talep edilmesi durumunda Vip hizmet ücretleri ödenmektedir. Seyahat sağlık sigortası da yine ek ücrete tabi olan durumlardandır.

Belarus ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Belarus için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp