Belarus Oturma İzni

Belarus Oturma İzni

Belarus’a mı yerleşmek istiyorsunuz? Cevabınız ‘evet’ ise bu yazı içerisinde, Belarus oturma izni ile ilgili tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Fakat asıl konuya geçmeden önce, mutlaka bilmeniz gereken kısa bir bilgiyi sizlerle paylaşalım:

Türkiye ile Belarus arasında imzalanan vize muafiyet anlaşması çerçevesinde; 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren karşılıklı seyahatlerdeki vize uygulaması kaldırılmıştır. Dolayısıyla yapılacak tüm seyahatlerde kişilerin, 30 günü aşmamak kaydıyla Belarus’ta kalmasına izin verilmektedir. Ancak 30 günü geçecek seyahatleriniz veya Belarus’a yerleşme talepleriniz doğrultusunda Belarus yani Beyaz Rusya oturma izni almanız gerekmektedir.

Bu nedenle yazı içerisinde, Belarus oturum işlemleri merak edilenler başlığı altında; Belarus oturma izni nasıl alınır ve Belarus oturma izni avantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Ayrıca Vize Merkezi aracılığıyla diğer vize ülkeleri ve vize tipleri ile ilgili bilgi almak isterseniz; internet sitemizde yer alan, iletişim sayfası üzerindeki formu doldurabilirsiniz. Doldurduğunuz form içerisindeki bilgileri kullanan alanında deneyimli kadromuz, en kısa süre içerisinde sizinle irtibata geçerek tüm sorularınızı yanıtlayacaklardır.İçeriğimizin başlıkları ise;

 • Belarus Oturma İzni
 • Belarus Oturum İşlemleri Merak Edilenler
 • Belarus Güvenli Mi?
 • Belarus Hangi Ülkelerden Vize İstemiyor?
 • Belarus Vatandaşlık Almak Kolay Mı?
 • Belarus Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?
 • Belarus Oturma İzni Nasıl Alınır?
 • Belarus Oturma izni Avantajları

Belarus Oturum İşlemleri Merak Edilenler

Belarus oturum izni almak için elbette yapmanız gereken bir dizi işlem bulunmaktadır. Fakat bu işlemler bütününde sıkışıp kalmak zorunda da değilsiniz. Süreci kolaylaştırarak, daha pozitif bir bütün yakalayabilir ve kısa süre içerisinde arzuladığınız sonuca erişebilirsiniz. ‘Peki ama nasıl’ mı diyorsunuz? Öyleyse gelin, cevaplayalım:

Vize işlemlerinden farklı olarak oturum izni veya vatandaşlık taleplerinde, öncelikli olarak kan bağı ve evlilik yolları göz önünde bulundurulmaktadır. Yanı sıra diğer staj, çalışma, eğitim veya tıbbi nedenler gibi durumlar da oturum izni alabilmek adına geçerli görülecek nedenlerdendir.

Yine de bu noktada sormak isteyebileceğiniz çeşitli sorular olabilir. Hatta öncelikle Belarus’a dair bilgi edinmek istiyor olabilirsiniz. Öyleyse sizin yerinize sorup cevapladığımız konuları ve detaylarını öğrenmek için alttaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Belarus Güvenli mi?

Belarus yani Beyaz Rusya Dünya genelinde bilinen en güvenli 10 ülke arasında yer almaktadır. Çünkü Belarus’ta suç oranları hayli düşüktür. Bunun nedeni ise ülkede ciddi anlamda caydırıcı ceza yöntemleri kullanılıyor olmasıdır.

Belarus Hangi Ülkelerden Vize İstemiyor?

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi 1 Haziran 2014 itibariyle Türkiye ve Belarus arasındaki karşılıklı seyahatlerde vize uygulaması kalkmıştır. Benzer şekilde Belarus girişlerinde vize talep edilmeyen diğer ülkeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Azerbaycan
 • Ermenistan
 • Gürcistan
 • Kazakistan
 • Kırgızistan

Belarus Vatandaşlık Almak Kolay mı?

Belarus’ta oturum izni almanın bir diğer nedeni de Belarus vatandaşlığı almak istemek olabilir. Belarus vatandaşlığı almanın en kestirme yolu ise Belarus’ta yaşayan veya Belarus vatandaşı olan bir kimsenin akrabası olmak veya direkt olarak evlenmektir. Ancak çalışma ve staj programları da Belarus vatandaşlığı almayı kolaylaştıran durumlar arasında yer almaktadır.

Belarus Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Belarus’ta oturma izni almanın püf noktaları arasında gösterilebilecek bir diğer vize türü ise çalışma vizesidir. Çünkü çalışma vizesi ile Belarus’ta yaşamak, diğer vize türlerine kıyasla daha kolay ve avantajlıdır. Bu avantajı oluşturan etmen ise Belarus’ta iş gücüne ihtiyaç duyulmasıdır.

Belarus Oturma İzni Nasıl Alınır?

Belarus seyahatlerinde kişilere tek seferde 30 gün, 1 yıl içerisinde ise 90 gün kaydıyla kalış imkanı tanınmaktadır. 1 yıllık periyot içerisinde 90 günü aşacak olan kişilerin ise oturma izni almaları mecburidir. Oturum izni almak ise ilerleyen dönemde vatandaşlık almak isteyen kişilere katkı sağlayacak yegane faktörlerdendir. Hem vatandaşlık hem de oturma izni almanın ise bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Ulusal dili yeterli düzeyde biliyor olmak zorunludur.
 • Ülke anayasasının ve genel koşulların farkında olmak gerekmektedir.
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olunmalıdır.
 • Yeterli maddi imkana sahip olunmalı veya sponsor desteği alınmalıdır.

Bu maddelerin yanı sıra oturma izni alabilmenin bir diğer koşulu ise gerekli evrakları doğru ve eksiksiz bir biçimde hazırlayıp, ilgili konsolosluğa sunmaktır. Peki ya bu evraklar nelerdir? İşte Belarus oturma izni için gerekli evraklar:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Ek gelir belgeleri
 • Sağlık raporu
 • Başvuru dilekçesi

Ek olarak; bu belgelerin başvuru türünüze göre değişkenlik gösterebileceğini de unutmamalısınız. Örneğin evlilik yolu ile oturma izni başvurularında, evlilik cüzdanının sunulması veya kişilerin ya da arasındaki ilişkinin tescillenmesi gerekecektir. Çalışma odaklı başvurularda ise kurum odaklı belgelerin talep edilmesi söz konusu olabilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz; Vize Merkezi olarak bizler, her daim size daha iyi hizmet sunabilmek adına burada olacağız. Ayrıca yine internet sitemizde yer alan, Belarus vize işlemleri sayfası üzerinden konu hakkındaki tüm detaylara rahatlıkla erişebilirsiniz.

Belarus Oturma izni Avantajları

Belarus, eğitimden ticarete hatta tıptan turistik faaliyetlere kadar pek çok alanda gelişmiş bir ülkedir. Üstelik az önce de açıkça belirttiğimiz üzere, suç oranı en düşük ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Bu nedenle Belarus’ta yaşamak birçok farklı kategori üzerinden avantajlı sayılmaktadır. Yanı sıra Belarus oturma izni avantajları şu maddeler ile de özetlenebilir:

 • Diğer ülke vatandaşları ile sizin aranızda herhangi bir ayrım söz konusu olmayacaktır.
 • Ülkenin tüm standartlarından ve sunduğu koşullardan faydalanabilirsiniz.
 • Ayrıca Belarus iş gücü açığı bulunan bir ülke olduğu için ücret noktasında tatmin olabileceğiniz rakamlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Eğitim odaklı Belarus’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, uygun fiyatlar ile oldukça sağlıklı bir eğitim alabilirsiniz.
 • Ek olarak seçme ve seçilme hakları ise oturum izni ile değil, vatandaşlık almak ile mümkündür. Ancak oturma izni ile Belarus’ta yaşıyor olmak, vatandaşlık almak isteyen kişiler için ciddi bir avantaj olma niteliği taşımaktadır.

Belarus vizeleri, Belarus oturma izni ya da Belarus vatandaşlığı ile ilgili diğer konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz! Vize Merkezi olarak, ihtiyaçlarınız doğrultusunda en kaliteli hizmeti vermek adına burada olacağız!

Belarus ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Belarus için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp