Belarus Arkadaş Aile Ziyareti Vizesi

Belarus Arkadaş Aile Ziyareti Vizesi

Asıl yazıya giriş yapmadan önce, Belarus arkadaş aile ziyareti nedeniyle seyahat planlayan kişilerin ilk etapta vize alma gereksinimlerinin bulunmadığını bilmelisiniz. Fakat bu durum, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir. Çünkü Belarus ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 2013 yılında imzalanan vize muafiyet anlaşmasına göre; 1 Haziran 2014 tarihi itibariyle Belarus'a seyahat edecek olan T. C. vatandaşları, 30 günü aşmamak koşuluyla tüm vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Dolayısıyla bu kişilerin Belarus arkadaş aile ziyareti vizesi alma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Bu yazı içerisinde ise aile ya da arkadaş ziyaretleri nedeniyle, 30 günü aşacak uzun süreli Belarus seyahati planlayanlar için; Belarus aile ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamındaki tüm konulara değinmiş olacağız. Örneğin; Belarus aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabına değinecek, öte yandan yine Belarus aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar nelerdir, bunlardan söz edeceğiz. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ayrıca Belarus aile ziyareti vizesi yerine turistik vize almak istiyorsanız; internet sitemizde yer alan, Belarus turistik vize adlı sayfayı da inceleyebilirsiniz. Yanı sıra diğer soru, görüş ve önerileriniz için ise yine internet sitemizde yer alan, iletişim sayfası içerisindeki bilgileri kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Belarus Ziyaret Vizesi Başvuru

Belarus aile arkadaş ziyareti vize başvurusu yapabilmek adına öncelikle Beyaz Rusya’da yani Belarus’ta bulunan yakınınızdan bir davetiye mektubu almış olmalısınız. Bu mektuba ilişkin detaylara ise aşağıdaki yazı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra seyahatinizin 30 günden fazla sürecek olmasının, varsa nedenini açıklamalı ve asli seyahat hedefinizi başvurunuzda ayrıntılı olarak belirtmelisiniz. Bu noktada tercih edeceğiniz aracı kurumun desteği de çok önemlidir. Çünkü çoğu vize tipinde esas olan, konsoloslukların değerlendirme aşamasında başvuru sahibinin gerekçelerine inanmasıdır. 

Vize Merkezi aracılığıyla yapacağınız tüm başvurularda, toparlamanız gereken evrakların tam bir listesini ve yine bu evrakların ayrıntılarına ilişkin gerekli düzenlemeleri vize uzmanlarımız eşliğinde öğrenebilirsiniz. Başvuru aşamalarınızın tümünü birden kolaylaştırmak ve daha pozitif sonuçlar almanıza olanak tanımak adına bizler, her daim burada olacağız!

Vize uzmanının belirttiği evrakları toparlamanız ve kurum tarafından incelenerek düzenlenmelerinin akabinde ise gerekli harç bedelini yatırmalı ve dekontu dosyaya yerleştirmelisiniz. Son aşama ise dosyayı değerlendirmeye göndermek ve sonucu beklemek olacaktır. 

Belarus Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

30 günü aşmayan Belarus seyahatlerinde T. C. vatandaşlarına vize başvuru zorunluluğu bulunmadığı için pasaport dışında herhangi bir evrağa da ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak bunun dışında kalan Belarus aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar, aşağıda ayrıntılı bir şekilde listelenmiştir.

Davetiye Mektubu

Belarus aile arkadaş ziyareti vizesi için ilk ve en önemli evrak, davetiye mektubudur. Davetiye mektubunun nasıl ve kim tarafından hazırlanacağını aşağıdaki başlık üzerinden öğrenebilirsiniz.

Başvuru Formu

Başvuru formu, genel olarak kişisel bilgilerinizi ve seyahat amacınızı belirttiğiniz açık bir dilekçe gibidir. Bu nedenle konsolosluk tarafından incelenecek ve gerektiğinde tarafınıza dönüş sağlanmasına yardımcı olacak olan asıl belge başvuru formudur. Dolayısıyla bu evrakı tamamıyla eksiksiz, doğru ve güncel bilgilerle doldurmanız önemlidir.

Pasaport

Seyahat sürenize, nedeninize ya da vize başvurunuza bakılmaksızın ihtiyaç duyacağınız en önemli evrak pasaportunuzdur. Pasaportunuzun da diğer tüm evraklarınız gibi güncel olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat bitiminizden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin bulunması ve içerisinde yine en az 2 sayfalık boş alan olması mecburidir.

Fotoğraf

2 adet biyometrik fotoğraf dosya başvurunuzda ihtiyaç duyacağınız evraklardandır. Bu fotoğrafların biyometrik niteliklere uygun olarak; 35 x 45 mm ölçülerinde ve beyaz arka fonda çekilmiş olmaları beklenmektedir. Ek olarak çekim esnasında kişinin yüzünü kapatacak aksesuarlara yer vermemesi de önemlidir.

Banka Hesap Dökümleri

Belarus Arkadaş Aile Ziyareti Vizesi Başvuru sahibine ait banka hesap dökümlerinin son 6 aya ait tüm hareketlerini gösteren açık ve resmi bir belgenin de dosyanız arasında yer alması gerekmektedir. Bu evrak, seyahat masraflarınıza ilişkin yükümlülüklerinizi karşılayıp, karşılayamayacağınızı anlamak adına talep edilmektedir. 

Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de gerekli belgelerden bir tanesidir. Kişinin ve ailesinin tüm bilgilerini içermelidir. Ayrıca evli kadınlar için iki farklı belge ibraz edilmelidir.

Adli Sicil Kaydı

Adli sicil kaydı, kişinin Belarus seyahati esnasında herhangi olumsuz bir duruma neden olmayacağını ve ülkesine dönüşünün de sorun yaratmayacağını garantilemek adına talep edilmektedir.

Harç Dekontu

Her vize tipinde olduğu gibi Belarus arkadaş aile ziyareti vizesi için de konsolosluklar tarafından belirlenen harç ödemeleri bulunmaktadır. Başvuru sahiplerinin bu ödemeyi tamamladıklarına ilişkin dekontu dosyalarına eklemeleri ise mecburidir.

Belarus Ziyaret Vizesi Davet Mektubu

Belarus aile ve arkadaş ziyareti vizesi davet mektubu, yukarıda da açıkça belirttiğimiz üzere bu vize tipinin olmazsa olmazlarındandır. Bu noktada başvuru sahiplerinin mutlaka davetiye mektubu almış ve evrakı da diğer evraklarla birlikte dosyalarına eklemiş olmaları gerekmektedir. Davetiye mektubu ise başvuru sahibinin Belarus’ta yaşayan aile veya arkadaşları tarafından hazırlanmalıdır. Bu davetiyenin yetkili makamlarca onaylanmış olması ve belgenin aslının yani orijinalinin sunulmuş olması da zorunludur. 
Mektubun içerisinde olması gereken bilgileri ise şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Mektubu yazan kişinin kişisel bilgileri,
  • Başvuru sahibi ile aralarındaki ilişki (akraba, arkadaş vs.),
  • Seyahat tarihleri ve süresi,
  • Seyahat amacı ve planlaması,
  • Planlanan katılım, etkinlik veya organizasyonlar,
  • Kalınacak yere ilişkin açık adres,
  • Mevcut durumda seyahati karşılayacak olan kişi sponsorluk garantisi veriyor ise bu durumun belgeleri,
  • Sponsorun mali kaynakları,
  • Sponsor yok ise seyahati karşılayacak kişinin maddi kaynakları ve durumun belgelendirilmesi.

Belarus Ziyaret Vizesi Ücreti

Belarus ziyaret vizesi ücreti, tüm vize tiplerinde olduğu gibi değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun başlıca nedeni ise seyahat sürelerinde gözlemlenen değişikliklerdir. Örneğin; Belarus seyahatlerinde seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Bu durumda seyahat sağlık sigortalarının fiyatı ise seyahat sürelerine bağlı olarak güncellenmektedir. Aşağıdaki tablo üzerinden bu ücretleri detaylı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Seyahat SüresiSeyahat Sağlık Sigortası Ücreti
14 Güne Kadar14 $
1 Yıla Kadar170 $
1 Aya Kadar30 $
7 Güne Kadar7 $

Seyahat sağlık sigortalarının yanı sıra, 30 günden uzun sürecek seyahatlerde ayrıca vize ücreti de talep edilmektedir. Ancak bu vize ücretleri, konsolosluklar tarafından belirlenen ve yine belirli aralıklarla güncellenen harç bedelleri olarak talep edilmektedirler. Dolayısıyla 30 güne kadar direkt olarak vize ücreti talep edilmemekte, ancak 30 günden sonraki seyahatlerde harç bedellerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Hatta yukarıda da açıkça belirtildiği üzere bu ücretlerin yatırıldıklarına dair dekontu dosya içerisinde eklemek de mecburidir. Harç bedellerini hangi banka ya da hesap numarası üzerinden yatıracağınızı ise başvuru esnasında ilgili aracı kurumun yardımıyla öğrenebilirsiniz. 
Vize Merkezi olarak bizler, her an size daha kaliteli ve profesyonel bir destek sunmak adına burada olacağız. Belarus Arkadaş Aile Ziyareti Vizesi için direkt olarak bize ulaşmak isterseniz, 0212 970 05 41 numaralı hat üzerinden ilgili vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

belarus evrak listesi

Belarus ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Belarus için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp