Belarus Oturum İzni

Belarus Oturum İzni

Belarus Cumhuriyeti’ne ilginiz varsa ve Belarus oturum izni almayı düşünüyorsanız bu yazımız sizi aydınlatacaktır. Belarus oturma izni, Belarus oturma izni için gerekli evraklar sonuçlanma süresi ve daha fazla sorunun cevabını bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Ayrıca aklınıza takılan soruların yanı sıra daha fazla ayrıntı öğrenmek istiyorsanız bizimle +90 (212) 970 05 72 numaramızdan iletişime geçebilir ya da [email protected] mail yoluyla bize Belarus hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

Resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti ya da diğer adıyla Beyaz Rusya Doğu Avrupa’da bulunan bir Slav ülkesidir. Sovyetler birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkenti Minsk şehridir. Gündüzleri sakin ve huzurlu olan ülkenin geceleri de tam tersi hareketli, canlı ve ülkenin bu kadar kalabalık olduğuna şaşıracağınız kadar doludur.

1 Haziran 2014 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti ve Belarus Cumhuriyeti karşılıklı vizeleri kaldırmıştır. 30 günlük süre ile vize almadan Belarus Cumhuriyetine seyahat etme imkanınız vardır. Ancak hala belli başlı şartlar bulunmaktadır. Belarus vizesi ile ilgili daha fazla ayrıntı öğrenmek istiyorsanız Vize Merkezi Belarus Vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Türk vatandaşlarının Belarus’ a girişlerinden itibaren 10 günlük süre zarfı içerisinde ( resmi tatil ve pazar günleri hariç) adres kaydı yaptırmaları zorunludur. Belarus oturma izni için bireylerin geçici olarak ikamet ettikleri yerlerdeki nüfus müdürlüğüne kayıt olmaları gerekmektedir.

Belarus Oturum iznini uzatmak için size verilen süreden birkaç gün önceden bulunduğunuz şehrin emniyet müdürlüğü, yabancılar göç idaresi şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

Belarus Oturma İzni İşlemleri

Belarus’ta okuma, eğitim, ailelerin birleşmesi, bilimsel faaliyetler nedeniyle seyahat eden ve otuz günü aşan süreyle ikamet edenler önce Ankara Belarus Büyükelçiliğine ya da İstanbul başkonsolosluğundan vize almalıdır. Eğer Belarus’ta oturma izni alacaksanız internet üzerinden başvuru sistemine girerek vatandaşlık ve göç” sayfasında karşınıza çıkacak bağlantıya tıklamalısınız. Bağlantıda açılan sayfada, sizden cevaplamanızı istenilen soruları cevaplamanız yeterli olacaktır.

Bu işlem ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Belarus Cumhuriyeti’ ne Rusya Federasyonu üzerinden giriş yapmıyorsanız, yukarıda belirttiğimiz sistemle ülkede oturma izni alabilirsiniz. Ancak Rusya üzerinden ülkeye giriş yapıyorsanız içişleri bakanlığına bağlı olan göç idaresine gitmeniz gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için T.C. Dışişleri Bakanlığı Minsk Büyükelçiliği sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Belarus Oturma izni konusunda birçok yabancıya yardımcı olmaktadır. Örneğin; Belarus oturma izni alarak herhangi bir neden göstermeden direkt olarak Belarus vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belarus oturma İzni işlemleri ile ilgili prosedürler başvuruda bulunan kişinin kişisel durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Belarus Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Belarus oturma izni işlemleri prosedürüne dair T.C. Dışişleri Bakanlığı Minsk Büyükelçiliği üzerinden başvuru sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Oturma izni almanız için tüm bilgilerinizin eksiksiz olması istenir. Belarus oturma izni için gerekli evraklar şunlardır;
Oturma izni için yönlendirleceğiniz internet sayfasına bulunan başvuru dilekçesindeki bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
Pasaport fotokopisi gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken husus pasaportunuzun yeni ve yıpranmamış olmasıdır.

 • Ülkeye giriş tarihiniz sisteme girilmelidir.
 • Geçici olarak ikamet edeceğiniz adres bilgisi sayfaya eklenmelidir.
 • Sigorta bilgileriniz siteye girilmelidir.
 • Eğitim bilgileri ve mesleğiniz sisteme eklenmelidir.
 • Vize ile Belarus Cumhuriyetine giriş yapacaksanız vize bilgilerin de sisteme girilmesi gerekmektedir.

Belarus Oturma İzni Sonuçlanma Süresi

Belarus oturma izni başvurusu sonuçlanma süresi başvurunuzu gönderdikten birkaç dakikadır. T.C. Dışişleri Bakanlığı Minsk Büyükelçiliği üzerinden ulaştığınız başvuru sayfasında oturum açmanız gerekmektedir. Tüm başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra sisteme girdiğiniz numara sayesinde size başvurunun onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili bilgilendirme mesajı gelecektir.

Online başvuru sürecinde bir sıkıntı ile karşılaştıysanız ya da başvurunuz onaylanmadığı takdirde Belarus Vatandaşlık ve Göç Müdürlüğüne şahsi olarak gidip başvurmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirerek başvuru yaptıysanız Belarus oturum izni sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilir.

Belarus Oturma İzni Ücreti

Belarus oturma izni için online olarak internet üzerinden başvuru yapılmalı sizden istenen evraklar sisteme yüklenmeli ve sistem üzerinden sorulan soruları doğru yanıtları girmelisiniz. Belarus oturma izni için yapılan online başvuruda herhangi bir ücret ödenmez.

Belarus Oturum İzni Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Vatandaşlık ve Göç İdaresine şahsen gitmenize gerek yoktur. Online sistemde belirtilen adımları dikkatle uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinize emin olmalısınız.
 • Eğer Belarusa vize ile giriş yaptıysanız online oturum izni başvuru sistemine vize bilgilerinizi de eklemelisiniz.
 • Online sistem ile almış olduğunuz Belarus Oturum izni belgesinin fotokopisini alarak yanınızda bulundurun.
 • Başvuruda adınız ve soyadınız Latin Alfabesinin yanı sıra Kiril Alfabesiyle de yazılmalıdır
 • İnternet üzerinden yaptığınız başvurunuzu aynı adresle yenilemek istiyorsanız ikamet ettiğiniz yerde bulunan vatandaşlık ve göç idaresine bizzat gitmeniz gerekmektedir.
 • Rusya Federasyonu ile Belarus’a giriş yaptıysanız ve oturum izni almak istiyorsanız online başvuru yapamazsınız. Vatandaşlık ve göç idaresine şahsen gitmeniz gerekmektedir.
 • Belarus vize işlemleri, oturum izni, konsolosluk, vatandaşlık, vize türleri gibi Belarus Cumhuriyeti seyahatiniz için bilmek ve öğrenmek isteyeceğiniz tüm bilgileri Vize Merkezi Belarus sayfamızdan bulabilirsiniz. Vize Merkezi sayesinde alanında uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Belarus ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Belarus için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp