Senegal Vizesi

Batı Afrika’nın mucize ülkesi Senegal Asya ve Avrupa izlerini bir arada bulunduran rengarenk kimliği ve göz alıcı doğal güzellikleri ve misafirperver insanları ile özellikle kuzey yarım kürede kış koşullarının hâkim olduğu ocak-şubat ayları diliminde çok güzel bir tatilin adresi kaçış diyarıdır. Senegal Nehri’nin üzerinde Batı Afrika’da bulunan bu ülkenin başkenti nüfusun önemli bölümünün yaşadığı Dakar adlı şehirde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Saly de deniz kenarında bir kasaba havasına sahip olan ve gidip görülmesi gereken turistlik kentlerden bir tanesi. Müslüman bir ülke olan Senegal ülkesinde ince ve uzun boylu kadınlar ile renkli kıyafetleri seven erkekler ve turist gördüğünde sevinç çığlıkları atan minikler ilk çırpıda dikkatinizi çeker. Yerel dilin yanı sıra Fransızca dilini de konuşulan Senegal’de kendinizi başka bir yerde hissedebilirsiniz. Otantik havası ile deniz mahsullerine dayalı nefis mutfağı ve zengin kültürü ile Senegal ziyaretinizi şenlendirebilirsiniz.

Ayrıca güneydoğusu dışında kalan alanlar hariç Senegal oldukça düz ve alçak bir ülkedir. İklimi çok sıcaktır. Bu nedenle oraya gidecekseniz buna göre hazırlanmanızda fayda vardır. Kuzeyde sakızağacı ve mimoza gibi Senegal Irmağı vadisinde de arapzamkı çıkarılan akasya ağaçları yetişir. Burada insanlar ortama göre değişik sistemler geliştirmişti. İlk başta bu olay turistler için oldukça ilginç gelir. Orta kesimi çöl gibi kumluk bir alandan oluşur ve çöl turizmi burada pek yaygın değildir. Ama güneyi tropik bir bitki örtüsüyle kaplıdır ve bu da yaban hayatı için turist çeken bir başka etkendir.

Türkiye ile sıcak ve güzel ilişkileri bulunan bu ülke insanları Türkiye insanını çok sever ve sayar. Ancak bu güzel ülkeye gidebilmek için bir takım kural ve belgeler bulunmaktadır. Senegal’e gidebilmek için öncelikle yolunuz Senegal Konsolosluğuna düşer. Bunun için öncelikle başvuru sürecini iyi değerlendirmelisiniz.

Senegal vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte mesela bir ay öncesinden, yapmanızı tavsiye ederiz. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Senegal vizesi bazen 2-3 ay veya daha uzun bir zaman alabilir. Hangi vize türüne başvuracağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu sebeple Senegal vizesi için aklınıza takılan bir şey olursa bizi aramanızı öneririz. Geniş ve deneyimli kadrosuyla Vize Merkezi ve şubeleri sizlere gerekli tüm danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyar.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru minimum bir yıl olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzunsa işiniz o kadar kolay olur. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanız bile gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle önemlidir. Mesela pasaportunuzun süresi beş yıl ama Senegal vize izniniz üç hafta ise Senegal’de en fazla üç hafta kalabilirsiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmalıdır. Bu nedenle pasaport sürenizin uzun olması önemlidir.

Yıpranmış pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız bile sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir durumdur. Bu sebeple pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da ayrıca önem vermelisiniz. Ancak her şey yerli yerinde olsa bile vize başvurunuz reddedilebilir. Ret nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapabilir. Böyle bir durumda Senegal Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilirsiniz.

Senegal vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Senegal vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmayın. Eğer pasaportunuz yoksa pasaport alabilmenizin en kolay yolu ikametinizin bağlı olduğu il ya da ilçe merkezinizdeki veya çok acil olması halinde başka bir il ya da ilçe merkezlerindeki emniyet müdürlüklerinde ya da polis merkezlerinde kendi şahsınıza ait pasaport bölümünde başvurusunda bulunabilme durumunuz bulunmaktadır. Pasaport başvuruları şahsa özel olduğu için bunu şahsen yapmalı ve ayrıca pasaport için gerekli olan evrakların başvuru ücretini ödenmiş bir banka dekontuyla birlikte teslim etmelisiniz. Burada ayrıca sizden hakkınızda bilgiler istenmekte ve bazı sorular sorulmaktadır. İşlemleriniz devam ederken parmak iziniz de alınır ve bu nedenle parmaklarınızın parmak izi olan yerlerinin normalde olduğu gibi olmasına dikkat etmelisiniz. İşlemlerinizi parmak izi alımında şüpheye götürecek ya da zorlaştıracak materyaller, boyalarla vs. kaplı olmamasına özen göstermeniz işlemleriniz sırasında size kolaylık sunacaktır. Ayrıca pasaport başvurusu için biyometrik fotoğraflarınızı da götürmelisiniz. Çünkü bu fotoğraflarınız pasaportunuzda yıllarca kalacaktır. İşlemlerinizin olumlu sonuçlanması durumunda pasaportunuz sizin dilediğiniz adrese gönderilir.

Ayrıca Senegal Konsolosluğuna Senegal vizesi için başvuruda bulunacaksanız Senegal için resmi tatil, bayram gibi tatil günlerini de bilmenizde yarar vardır. Senegal Konsolosluğu günün ancak belli bir vaktinde vize işlemlerine bakabilmektedir. Senegal vize başvuruları Senegal Konsolosluğu ve Senegal Ankara Büyükelçiliği ve vize işlemleri konusunda yetki sahibi kılınmış danışmanlık hizmeti veren firmalar yapmaktadır. Bu sebeple sizin seçtiğiniz firmanın size Senegal vizesine dair başarı getirme şansı firmanın güvenirliliği ve deneyimi ile orantılı olduğundan dolayı bizler Vize Merkezi şubeleri olarak burada sizin için her şeyin en iyi biçimde sonuçlanması konusunda size gerekli her türlü danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyarız.

Ayrıca Senegal seyahati öncesi Senegal’de meydana gelen durumlardan haberdar olmanız Senegal ziyareti açısından faydalıdır. Gambiya ve Gine-Bissau toprakları komşuluğunda yer alan Senegal'in Casamance adı verilen bölgesinde uzun yıllar önce önce başlayan ayrılıkçı hareket ve bu sebepten kaynaklanan silahlı çatışmaların yoğunluğu son yıllarda büyük ölçüde azalmış olmakla beraber bu bölgeye yolculuk etmek etmek isteyen vatandaşların önceden bölgedeki gelişmeleri izlemelerini ve dikkatli olmalarını tavsiye ederiz. Bunun dışında Senegal vizesi için halletmeniz gerekli başka durumlar daha bulunmaktadır. Bunları da sizler için derledik. Ancak bunlara rağmen sormak istediğiniz bir şey olursa Vize Merkezi şubelerimizi aramaktan çekinmeyin.

 

daha fazla göster

Senegal ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Telefon