Senegal Vize İşlemleri

Senegal, Batı Afrika’da, Moritanya, Gambiya, Gine Bisseau, Gine ve Mali ile sınır komşuluğu olan ve Atlas okyanusuna kıyısı olan bir Batı Afrika ülkesidir. Başkenti Dakar’dır. 16 milyonluk nüfusu ile Afrika’nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkenin resmi dili Fransızca olmakla birlikte Wolof, Serer, Peul, Diola ve Mandinka dilleri de ülkede konuşulan diğer yerel dillerdir. Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliği 1962 yılında açılmıştır. Senegal’in Ankara Büyükelçiliği ise 2006 Ağustos ayında açılmış ve ikili ilişkiler böylece hız kazanmıştır. 

Gelişmekte olan bir Afrika ülkesi olan Senagal’e Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilgisi artmıştır. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Senegal vizesi almalıdır. Bununla birlikte Hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizeye tabidir. Ancak diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar yapacakları Senegal seyahatlerinde vizeden muaftır.

Senegal Vize İstiyor Mu?

Vize Merkezi Afrika departmanına en sık sorulan sorulardan biri Senegal vize istiyor mu sorusudur. Evet Senegal Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Senegal’e yapacakları seyahatler de Senegal vizesi almalıdır. Her ne kadar Senegal, ülkeye girişte kapı vizesi uygulaması başlatmış olsa da yaşanabilecek aksaklıklar nedeniyle Senegal’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının Türkiye’de bulunan Senegal temsilciliklerine seyahatlerinden önce vize başvurusu yapması tavsiye edilir. Bu tavsiye Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. 

Senegal vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının, vize değerlendirme süresini göz önünde bulundurmaları ve seyahatlerinden önce vakitlice vize başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Senegal’e seyahat edecek kişiler, vize başvurusunda aşı kartı sunmaları zorunludur ve seyahatlerinden en az 10 gün önce sarı humma aşısı ve menenjit aşısı yaptırmaları tavsiye edilir. Senegal’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri sırasında aşı kartlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir. 

Senegal’e turistik, ticari, öğrenim, konferans veya çalışmak amaçlı vize başvurusu yapılabilir. Vize başvurusu yaparken seyahatin amacına uygun evrakların Senegal Konsolosluğu’na teslim edilmesi vizenin onaylanma veya ret almasında önemlidir. Seyahatin amacına uygun evrakların temini vize başvurusu yapan kişinin sorumluluğundadır. Vize Merkezi, uzun yıllara dayanan vize başvuru tecrübesi sayesinde Senegal seyahatinizin amacına uygun evrakların düzenlenmesi ve Senegal Konsolosluğu’na sunulmasında tam sorumluluk üstlenir.

Senegal’e vize var mı sorularının en doğru ve güncel bilgilerle cevaplanması için Vize Merkezi ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Senegal vize uygulaması vize başvurusu yapmak isteyen kişinin sahip olduğu pasaport türüne göre değişiklik göstereceğinden Senegal vizesi almanız gerekip gerekmediğini Vize Merkez’ini arayarak ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Senegal seyahatinizden önce Vize Merkezi’nin uzman danışmanları ile irtibata geçebilirsiniz.

Senegal Vize Ücreti

Senegal’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını, seyahatlerinden önce Türkiye’de bulunan Senegal Konsolosluklarının vize bölümüne başvuru yapmaları gerekir. Senegal vizesi için cüzi bir ödeme yapmak yeterlidir. Vize başvurusu yapmak isteyen yolcularımız, müşteri temsilcisinin kendisinden talep ettiği evrakları ofislerimize şahsen gelerek veya müşteri temsilcisinin belirttiği adrese kargo yaparak ulaştırabilirsiniz.

Müşteri temsilcinizin dosyanızda yaptığı ilk incelemeden sonra Senegal vize ücreti ödemeniz gerekecektir. Vize evraklarının temini ve Senegal vize ücreti ödemesinin yapılmasının ardından tüm sorumluluk Vize Merkezi’nin deneyimli müşteri temsilcisindedir.Vize başvuru formlarınızın doldurulması, uçak bileti ve otel rezervasyonlarının yapılması gibi dosyanızdaki eksikler müşteri temsilciniz tarafından tamamlanarak dosyanız başvuruya hazır hale getirilir. Başvuruya hazır dosyanız Senegal Konsolosluğu’na yine müşteri temsilcileriniz tarafından sunulur.

Senegal Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Senegal vizesi kaç günde çıkar sorusu da yine Senegal seyahati yapmak isteyen yolcularımızın en çok sorduğu sorulardan biridir. Senegal’e turistik, ticari, kısa süreli seyahat veya diğer amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de yasal oturum ve çalışma izni olan kişilerin Senegal’e yapacakları seyahatlerinden önce Türkiye’deki Senegal Konsolosluklarına vakitlice başvuru yapması gerekir. Senegal Konsolosluklarına kısa süreli seyahat amacıyla yapılan, turistik, ticari vize başvuruları 2 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Bu süre Konsolosluğun resmî tatillerinde ve Türkiye’deki tatil günlerinde geçerli değildir. Vize sonuçlanma süresi iş günü olarak hesaplanmalıdır. Ayrıca bu süreye kargo sürelerini de eklenmelidir. Pasaportunuz vize işleminin sonuçlanmasıyla birlikte müşteri temsilciniz tarafından Senegal Konsolosluğu’ndan teslim alınır ve talep ettiğiniz adrese kargo yapılır. 
Senegal Büyükelçiliği, Ankara’nın Çankaya ilçesinde Aleksander Dubçek caddesinde bulunmaktadır. Vize başvuruları sadece hafta içi mesai akşamları ek soruşturma yapabilirler.

Senegal Vize Evrakları

Senegal’e turistik, ticari gibi kısa süreli amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yasal oturum ve çalışma iznine sahip yabancı uyruklu kişiler için aşağıdaki Senegal vize evrakları hazırlanmalıdır;

  • En az 6 ay geçerliliği bulunan, son 10 yılda düzenlenmiş ve en az iki sayfası boş olan pasaport
  • Son 6 ayda çektirilmiş 2 adet biometrik fotoğraf. Arka fonu beyaz olmalıdır.
  • Senegal’e giriş tarihine uygun olarak düzenlenmiş uçak rezervasyonları. Sadece rezervasyon yeterlidir, satın alınma zorunluluğu yoktur. Uçuş süreleri 12 saati geçebileceğinden uçağın Senegal’e iniş yaptığı tarihe dikkat edilmelidir.
  • Senegal’e giriş tarihine uygun olarak düzenlenmiş otel rezervasyonları. Otelin ödenmiş olma zorunluluğu yoktur. 
  • Başvuru yapan kişinin pasaportunun kimlik sayfasının fotokopisi
  • Başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi
  • Aşı kartı. Herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmasa da menenjit aşısı ve sarı humma aşısı tavsiye edilmektedir.
  • Seyahatin amacını, ülkeye giriş çıkış tarihlerini, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belirten vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

Senegal vizesi başvurularında ibraz edilen pasaportların geçerlilik süresi ve eğer başvuran kişi Türkiye’de yasal oturum sahibi bir yabancı uyruklu ise oturum kartıyla birlikte pasaportunun da geçerlilik süresine dikkat etmelidir. Senegal vize evrakları başvuru gününde eksiksiz ve hatasız bir şekilde Senegal Konsolosluğu’na sunulmalıdır.Pasaport sahibi olmayan kişilerin vize başvurusunda bulunamayacağını, vize başvurusu yapabilmek için Türkiye’deki Nüfus Müdürlüklerinden pasaport başvurusu yapmaları gerektiğinin altını çizmek gerekir. Pasaport başvurusu için kişinin ikamet ettiği yere en yakın Nüfus Müdürlüğü’ne pasaport başvurusu yapması gerekir.

Pasaport başvurularında ikamet edilen yerdeki Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Pasaport başvurusu yapılırken parmak izi kaydınız da yine Nüfus Müdürlüklerinde alınır ve pasaport ücretini ödedikten sonra pasaportunuz, başvuru esnasında belirttiğiniz adrese PTT tarafından kargo yapılır. Pasaportunuzu Senegal vizesi başvurusu için alsanız dahi pasaportunuzun geçerlilik süreci boyunca herhangi bir ülkenin vize başvurularında da kullanabilirsiniz. 

Acil Senegal vizesi başvurularınız ve Senegal vizesi hakkındaki diğer tüm sorularınız için Vize Merkezi’nin deneyimli müşteri temsilcileri ile irtibata geçebilirsiniz. Vize Merkezi ofislerini hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında cumartesi günleri ise 09:00-14:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Vize Merkezi ofislerimizde uzman müşteri temsilcilerimiz ile yüz yüze görüşebilir ve seyahatinize dair tüm sorulara ücretsiz olarak yanıt alabilirsiniz. Siz değerli yolcularımızı bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.

Senegal Vize Merkezi En Yakın Şube

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6454