Transit Vize

Litvanya transit vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Litvanya transit vize güncel evrak listesi isteyiniz. Litvanya transit vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Litvanya Transit Vize Başvurusu

Litvanya üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan vatandaşlar Litvanya transit vize başvurusu yapmalıdır. Kısa süreli geçici bir vize türü olan Litvanya transit vizesiyle Litvanya ulusal sınırlarına giriş yapılamamakta; yalnızca havaalanı ya da liman gibi transit bölgelerinde dolaşılabilmektedir.

Başvuru sahipleri tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri de “Litvanya transit vizesi nasıl alınır?” sorusudur. Litvanya transit vizesi de diğer kısa süreli vize türlerinde olduğu gibi konsolosluğun yetkilendirdiği kurumlar ve acenteler aracılığıyla alınmaktadır. 10 yıldan eski olmayan, en az 2 boş sayfası bulunan ve yırtık ya da eksik sayfası olmayan bordo pasaporta sahip T.C. vatandaşları bu vizeye başvurabilir. Yeşil, gri ve siyah pasaportlu vatandaşlar transit vizeden muaftır.

Transit vize Litvanya başvurusunda hazırlanması zorunlu olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar eksiksiz, hatasız ve tutarlı bilgiler içermelidir. Hatalı, eksik ya da güncel olmayan evrakların olduğu başvuru dosyalarının reddedilme riski bulunmaktadır. Transit vize için gereken Litvanya vize evrakları detaylarını Vize Merkezi ofislerini arayarak temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz.

Litvanya’ya transit vize almak için vize randevusu almak ve parmak izi kayıt işlemi yaptırmak gerekmektedir. Yurt dışına ilk kez çıkacak olan ya da son 5 yıl içinde biyometrik verilerini ibraz etmemiş olan başvuru sahipleri bu bilgilerini vermek üzere yetkili başvuru merkezlerinden randevu alarak, belirlenen gün ve saatte randevuda olmalıdır. Vize randevu işlemleri esnasında Vize Merkezi’nden bir uzman başvuru sahiplerine eşlik edecektir.

Litvanya transit vize başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 7-10 iş günüdür. Bu süre; konsolosluk talepleri, resmi tatiller, yoğunluk gibi nedenlerle uzayabileceği için başvuruların en az 1 ay öncesinden yapılmaya başlanması gerektiğini önemle hatırlatırız. Litvanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vize kararları konusunda tek yetkili merciidir. Vize Merkezi’nin alınan kararlara herhangi bir etkisi bulunmaz.

Litvanya Transit Vizesi Evrak Listesi

 • Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal velinin) imzası gerekmektedir.
 • Bir adet fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş (6 aydan daha eski olmayan), beyaz fonlu bir adet biyometrik fotoğraf (35x45 ebat)
 • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak başvuru merkezimizde ödenmektedir. 0-12 yaş arası çocuklar için başvuru merkezi vize harcı almamaktadır.
 • Acente/Firma Yetkilendirme Yazısı: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Başvuru şahsen yapıldığında gerek yoktur.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 € teminat tutarında olmalıdır.
 • Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.
 • Ziyaret edilecek üçüncü ülke için vize.
 • Gidilecek ülkeye vize gerekmiyorsa: Seyahat amacınızı gösteren evraklar; gidilecek ülkeye ait davetiye, otel rezervasyonu, tapu v.b. ve mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar: banka hesap dökümleri, tapular, ruhsatlar, kira kontratları, maaş bordroları vb.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Türkiye’ye geri dönme durumunda gidiş dönüş.
 • Muvafakatname: Reşit olmayan başvuru sahipleri için gerekli noter onaylı yazı. Anne veya babası ya da her ikisi olmadan seyahat edecek çocuklar için yeni tarihli ve noter tarafından onaylanmış orijinal muvafakatname. Ebeveyn(ler)in kimlik fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.) varsa eski Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri.
 • Yabancılar için ikamet belgesi: Türk vatandaşı olmayanlardan oturum izni.

Vize Merkezi Aracılığıyla Litvanya Transit Vizesi

Bordo pasaportlu T.C. vatandaşı başvuru sahipleri Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya transit vizesi başvurusunu kolaylıkla yapabilmektedir. Bunun için yerine getirilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları aşağıdaki yazımızda özetledik.

Litvanya transit vize başvurusu yapacak olan başvuru sahipleri Vize Merkezi vasıtasıyla ilerlemeye karar verdiklerinde ofislerimizi arayarak vize temsilcilerimizle iletişime geçer. Ardından temsilcimiz başvuru sahibinin seyahat amacı, seyahat süresi ve mesleki durumu hakkında detaylı sorular sorarak başvuracağı vize türünü belirler.

Vize türü netleştikten sonra vize uzmanımız başvuru sahibinin vize türüne uygun olan zorunlu evrak listesini mail ve sms olarak iletir. Bu listeyi alan başvuru sahibinin listedeki tüm evrakları tam, doğru ve güncel olacak şekilde hazırlayarak dosya haline getirmesi gerekmektedir. Evrak toplama ve dosya hazırlama aşamasında vize uzmanlarımız başvuru sahiplerini yönlendirecektir.

Başvuru sahipleri dosyalarını hazırladıktan sonra Vize Merkezi ofislerini şahsen ziyaret ederek ya da kargo yoluyla bu dosyaları iletmelidir. Kargo yoluyla gönderim yapacak başvuru sahiplerinin kargo takip numaralarını not etmelerini öneririz.

Evrak dosyası Vize Merkezi Litvanya vize uzmanlarına ulaştıktan sonra detaylıca kontrol edilerek başvuru sahibine maille bilgisi verilir. Herhangi bir hata ya da eksik bilgi olması durumunda da yine başvuru sahibi bilgilendirilerek bu evrakları tamamlaması istenir. Evraklarda hiçbir sorun yoksa vize uzmanımız tarafından yetkili vize başvuru merkezlerinden başvuru sahibi adına vize randevusu alınır ve onay istenir.

Başvuru sahibi kendi adına alınan vize randevusuna belirlenen gün ve saatte şahsen gelmek zorundadır. Vize randevusunda daha önce vermemiş olan başvuru sahipleri parmak izi bilgilerini vermelidir. Parmak izi işlemi esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz başvuru sahibine süreç boyunca eşlik edecektir. 12 yaşından küçük çocukların bu randevuya katılmaları gerekmemektedir.

Vize sonucu alındıktan sonra başvuru sahipleri pasaportlarını Vize Merkezi ofislerinden şahsen alabilir ya da kargo yoluyla kendilerine gönderilmesini talep edebilirler. Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya transit vizesi başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7-10 iş günüdür. Ancak gecikmeler yaşanabileceği göz önünde bulundurularak seyahatin en az 1 ay öncesinde başvuru yapılması yararlı olacaktır.

Litvanya vize ücretleri

Yükleniyor...