Kültürel-Sportif- Konferans Vizesi

Litvanya kültürel-sportif-konferans vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Litvanya vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Litvanya vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Litvanya Kültürel-Sportif-Konferans Vizesi Başvurusu

Litvanya’ya sanat, spor faaliyetleri ve konferans katılımı gerçekleştirmek üzere 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat etmek isteyen bordo pasaportlu vatandaşlar Litvanya kültürel-sportif-konferans vizesi başvurusu yapmalıdır. Bu vize türü C tipi kısa süreli Schengen vizesi kapsamına girmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde Schengen vizesinden muaftır.

Peki, Litvanya kültürel-sportif-konferans vizesi nasıl alınır? Bu vizeyi alabilmek için öncelikle 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 boş sayfaya sahip bir pasaport gereklidir. Bordo pasaportta ayrıca herhangi bir yırtık, eksik sayfa olmamalıdır. Bu vize türü için başvurular direk olarak konsolosluklara yapılmaz. Konsolosluklar tarafından yetki verilen vize firmaları ve seyahat acenteleri başvuruları kabul etmektedir.

Başvurularda önemli hususlardan biri de evrak teminidir. Litvanya kültürel, sportif ve konferans vizesi için hazırlanacak ortak evrakların yanı sıra bazı özel evraklar da bulunmaktadır. Evraklar seyahatin amacına, başlangıç ve bitiş tarihlerine, başvuran kişinin mesleki durumuna göre değişmektedir. Bu vize için özel hazırlanacak evraklar arasında katılım sağlanacak organizasyona ev sahipliği yapan kurumdan alınmış davetiye belgesi çok önemlidir. Ayrıca tüm evrakların tam, doğru ve güncel olması gerekmektedir. Vize Merkezi internet sitesindeki “Litvanya vize evrakları” bölümünden zorunlu evrak listesini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Zorunlu evrakları tamamlayıp dosya haline getirdikten sonra başvuru sahiplerinin yapması gereken işlemlerden biri de parmak izi verme işlemidir. Yetkili vize merkezlerinden vize randevusu alınarak gerçekleştirilen bu işlemde son 5 yıl içinde parmak izi kaydını yaptırmamış kişilerin randevuda şahsen bulunması ve parmak izlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Vize Merkezi yetkililerimizden biri bu işlemler esnasında sizlere eşlik edecektir.

Litvanya kültürel-sportif-konferans vizesi başvurusu ortalama 7-10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre konsoloslukların ek evrak ve mülakat talepleri, resmi tatiller ve yoğunluk dönemlerinde uzayabilmektedir. Bu nedenle başvuruların seyahatten en az 1 ay öncesinde yapılması gerekir. Litvanya Schengen vizesi ile ilgili tüm sorularınız için temsilcilerimizi arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Litvanya Kültürel-Sportif-Konferans Vizesi İçin Gereken Evraklar

 • Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal velinin) imzası gerekmektedir.
 • Bir adet fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş (6 aydan daha eski olmayan), fon beyaz bir adet biyometrik fotoğraf (35x45 ebat)
 • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak başvuru merkezimizde ödenmektedir. 0-12 yaş arası ücretsizdir.
 • Acente/firma yetkilendirme yazısı: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Başvuru şahsen yapıldığında gerek yoktur.)
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında.
 • Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Gidiş dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler. (Ruhsat, ehliyet, araç sigortası.)
 • Otel rezervasyonu: Tüm seyahat süresini kapsayan onaylı otel rezervasyonu, otel rezervasyon tarihlerinin, rezerve edilen gidiş-dönüş uçuş tarihleri ile uyumlu olması gerekir.
 • Diğer Schengen ülkeleri de ziyaret edilecekse lütfen seyahat programını da dosyanıza ekleyiniz.
 • Muvafakatname: Reşit olmayan başvuru sahipleri için gerekli noter onaylı yazı. Anne veya babası ya da her ikisi olmadan seyahat edecek çocuklar için yeni tarihli ve noter tarafından onaylanmış orijinal muvafakatname. Ebeveyn(ler)in kimlik fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Sanat amaçlı Litvanya’ya seyahat ediliyor ise: Litvanya’dan gönderilmiş, faaliyetleri belirten davetiye. 4 haftadan fazla kalma durumunda izin belgesi gerekmektedir.
 • Spor amaçlı Litvanya’ya seyahat ediliyor ise: Litvanya’dan davet yazısı ve varsa lisans belgesi. 4 haftadan fazla kalma durumunda izin belgesi gerekmektedir.
 • Eğitim amaçlı Litvanya’ya seyahat ediliyor ise: Litvanya’daki davet eden kurumdan gezinin amacı ve süresini belirten yazı. Türkiye’deki okuldan/kurumdan yazı.
 • AB eğitim ve araştırma programları/projeleri: Litvanya’daki üniversite veya araştırma biriminden orijinal davetiye. Türk Ulusal Ajans veya TÜBİTAK tarafından yazılmış.
 • AB programlarından burs/destek alındığına dair yazı. Türkiye’deki eğitim kurumundan yazı.
 • Grup halinde gitmek isteyenler: Litvanya’daki federasyondan davet yazısı ve Türkiye’deki federasyondan açıklayıcı yazı.
 • Başvuru sahibi çalışan ise: İşvereninizden görevinizi de belirtilmiş olan izin belgesi, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü.
 • Maaş bordroları: Son 3 aylık olmalıdır.
 • İş yeri sahibi ise: Vergi levhası, ticaret gazetesi kaydı, ilgili meslek odası sicil kaydı ve imza sirküleri.
 • Kamu personeli ise: Çalıştığınız kurumdan yazı.
 • Çiftçi ise: Ziraat odası sicil kaydı, ekili tarım alanınızın veya toprağınızın bulunduğuna dair belge.
 • Emekli ise: Emeklilik belgesi/emekli banka cüzdanı.
 • Öğrenci ise: Türkiye’deki okulundan öğrenci olduğunu gösterir evrak. Resmi tatiller dışında seyahat etmek isteyen ve devam zorunluluğu bulunan öğrencilerden okuldan izin yazısı.
 • Çalışmayan kişilerden: Geçiminizi sağlayan kişinin evrakları.
 • Finansal durumu gösterir belgeler: Mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar; banka hesap dökümleri, tapular, ruhsatlar, kira kontratları vb.
 • Pasaport fotokopileri: Yeni pasaportun ve varsa eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.) varsa eski Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri.
 • Yabancılar için ikamet belgesi: Türk vatandaşı olmayanlardan oturum izni.

Vize Merkezi Aracılığıyla Litvanya Kültürel-Sportif-Konferans Vizesi

Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya kültürel-sportif-konferans vizesi kolaylıkla alınabilmektedir. Bunun için yerine getirilmesi gereken bazı adımlar bulunur. Bu adımlardan ilki Vize Merkezi ofislerini arayarak müşteri temsilcimizle iletişime geçmektir.

Litvanya kültürel-sportif-konferans vize başvurusu yapmaya karar verip müşteri temsilcimizle iletişime geçtikten sonra seyahat amacınız, tarihleriniz ve mesleki durumunuzda ilgili bilgileri detaylı olarak paylaşmanız gerekir. Uzmanımız bu bilgiler doğrultusunda vize türünüzü ve bu vize türüne uygun evrakların listesini size mail ve sms yoluyla iletecektir.

Size iletilen evrak listesini aldıktan sonra yapmanız gereken, listede yer alan tüm evrakları güncel, tam ve eksiksiz olacak şekilde hazırlayarak dosya haline getirmektir. Dosyanızı oluşturduktan sonra Vize Merkezi ofislerini ziyaret ederek ya da kargo aracılığıyla uzmanlarımıza iletebilirsiniz. Kargo ile gönderim yapacaksanız kargo takip numaranızı not etmeniz yararlı olacaktır.

Uzmanlarımıza ulaşan evrak dosyanız incelenerek size bilgisi verilir. Evraklarda herhangi bir hata ya da eksik bilginin olması durumunda da yine bilgisi verilerek ilgili evrakları tamamlamanız istenir. Evraklarda eksik ve hata yoksa uzmanımız yetkili başvuru merkezinden sizin adınıza vize randevunuzu alır ve randevu günü/saati ile ilgili onayınızı ister.

Adınıza alınan randevuya belirlenen gün ve saatte bizzat giderek Schengen vizesi için gerekli olan parmak izi bilginizi vermeniz gerekmektedir. 12 yaşından küçük çocukların bu randevuda bulunma zorunluluğu yoktur. Vize randevu işlemleri esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz sizlere eşlik edecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya kültürel-sportif-konferans vizesi için başvurduğunuzda vizeniz sonuçlandığında pasaportunuz tarafınıza teslim edilir. Pasaportunuzu ofislerimizden şahsen ya da kargo yoluyla teslim alabilirsiniz. Litvanya vizesi sonuçları ortalama 7-10 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Alınan vize kararları sadece konsolosluklara aittir ve Vize Merkezi’nin kararda herhangi bir etkisi yoktur.

Litvanya vize ücretleri

Yükleniyor...