Litvanya Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Litvanya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Litvanya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Litvanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Litvanya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Litvanya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile +90 212 9700577 numaralı telefondan irtibata geçin!

Vize Merkezi, Litvanya vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Litvanya Vize Merkezi, Litvanya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Litvanya vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Litvanya Konsolosluğu, Litvanya vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Litvanya Konsolosluğu tarafından belirtilen Litvanya vize evrak listesine ve Litvanya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Litvanya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir.

LiTVANYA VİZESİ

Litvanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Litvanya vizesi için belirtilen hususlarda vize başvurusunda bulunabilirler. Litvanya vizesi için gerekli evrakları tamamladıktan sonra Litvanya Konsolosluğuna iletmeniz gerekmektedir. Litvanya Cumhuriyeti, turistik ve ticari açılardan pek çok kişi için seyahat planın yapıldığı bir ülkedir. Seyahat öncesinde Litvanya vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde gereken belgeleri tamamlamaları beklenilmektedir.

Vize Merkezi uzmanları tarafından gerekli görülen belgelerin, eksiksiz ve doğru tamamlanması, işlemleri daha kolay hale getirecektir fakat unutmamak gerekir ki Litvanya vizesi için kararı belirleyecek olan yetkili mercii, Litvanya Konsolosluğudur. Türkiye’de bulunan Litvanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği, talep edilen vizelerle ilgili karar verme yetkisi olan tek kurumdur. Türkiye’den Litvanya’ya gitmek isteyen umuma mahsus pasaport sahipleri için vizelerle ilgili belgeler Litvanya temsilciliği tarafında değerlendirilmektedir.

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden olan Litvanya, yabancı ülke vatandaşlarına dâhil olduğu Schengen Anlaşması kurallarına uygun olarak vize vermektedir. Uyguladığı vize prosedürüne göre, anlaşma dışında kalan tüm ülke vatandaşlarının Litvanya vizesi için başvurması gerekmektedir. Litvanya, vize başvuruları olumlu olarak değerlendirirse, başvuru sahibine Litvanya Schengen vizesi verilmektedir. Litvanya vizesi Litvanya sınırları içerisine giriş hakkı tanıyan bir izin belgesidir. 

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerden biri olan Litvanya, ayrıca Schengen Anlaşması diye geçen sözleşmeyi de imzalamış durumdadır. Bu anlaşmaya taraf olan ülkelerin vatandaşları kendi aralarında vizeye ihtiyaç olmadan seyahat edebilme hakkını elde etmektedirler. Bu nedenle anlaşmaya imza atmayan ülkelerin vatandaşları bu bölgede yer alan bir ülkeye seyahat edecekleri takdirde Schengen vizesi almalıdır. Türkiye vatandaşları da Litvanya’ya gidebilmek için seyahat amaçlarına göre bir vize türü almak için başvuruda bulunabilir.

Litvanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Litvanya vizesi için seyahat amacının belirlenmesi gerekmektedir. Litvanya’ya yapılacak vize başvurularında  bu kurala uymak esastır. İstenilen evraklar, seyahat amacı ve kişisel verilerin doğru ve eksiksiz olması vize sonucuna etki etmektedir. İş, gezi, eğitim amacıyla Litvanya'ya gidecek kişi vize türünün uyguluğuna göre başvuru yapabilecektir. Litvanya Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Litvanya Ticari Ziyaret Vizesi, Litvanya Turistik Vizesi, Litvanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Litvanya Kültürel-Bilimsel ve Sportif Faaliyet Vizesi, Litvanya Erasmus Vizesi gibi amaca göre vize türlerinden faydalanabileceklerdir.

Litvanya Vizesi için Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Litvanya Konsolosluğu resmi internet sayfasından veya hizmet alınan Vize Merkezi kurumunun yönlendirilmesiyle talep edilen tüm gerekli belgelerin hazırlanmasında sonra Litvanya Vize Başvuru Formu ile birlikte başvuru dosyası yetkili acenteye önce randevu alınarak başvuracak, sonra da gerekli evrakları teslim edecektir.

Litvanya Vizesi için İstenen Belgeler Nedir?

  • Litvanya vizesinde başvuracak olan kişilerin bazı belgeleri tamamlaması gerekmektedir. Llitvanya vize başvurusunun olumlu olması için belirtilen durumları yerine getirmek önemlidir.
  • Litvanya vizesi almak için pasaportunuz, Litvanya'dan çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalı ve pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır.
  • Litvanya ve diğer Schengen ülkelerinde geçerli olabilecek uygulama ise Schengen başvuru formudur. Bu formun tamamı büyük harfle doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
  • Tüm Schengen Ülkeleri'nde ve planlanan seyahat süreci boyunca geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı uluslararası seyahat sağlık sigortası bulundurulduğuna ilişkin belge gerekli olmaktadır.  Seyahat sağlık sigortası, acil durumlarda karşılanacak tedavi masrafları için önemlidir.
  • Litvanya vizesi başvurusu için, nüfus cüzdanı fotokopisi ve arka fonu beyaz olarak seçilen bir adet 35x45 mm vesikalık fotoğraf gerekli olmaktadır.
  • Litvanya vizesi gezi amaçlı kullanılacaksa, sizden istenenler belgeler uçak ve rezervasyon bilgilerinizin çıktısıdır. Bunun yanında seyahat masraflarının karşılanacağına dair belgeler istenecektir. Bunlar banka hesap kartının son 3 aylık hesap dökümü ve düzenli bir gelirinin olduğunu belirten belgeler olmalıdır.
  • Litvanya vizesi için başvurusunda bulunan kişi iş amaçlı ise, işverenden aldığı davet mektubu, izin onayı ve SGK işe giriş bildirimi,
  • Litvanya vizesi için başvuruda bulunan kişi şirket sahibi ise, şirketi ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası,
  • Litvanya vizesi için başvuruda bulunan kişi öğrenci ise, öğrenim belgesi,
  • Litvanya vizesi için başvuruda bulunan kişi 18 yaş altında ise, ebeveyninden noter tasdikli muvafakatnamesi istenmektedir.

Litvanya Vizesi Evrakları Nasıl Hazırlanmalı?

Litvanya vizesi için belirtilen evraklar eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalıdır.  Çünkü talep edilen bu bilgiler ile Litvanya Konsolosluğu vize onay kararını vermektedir. Yanlış veya eksik bilgi olduğunda ise talebin reddi istenmektedir. Uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmetleri sunan Vize Merkezi, başvuru sürecinin tüm aşamalarında müşterilerinin yanında yer almaktadır. Daha hızlı, doğru ve eksiksiz bilgi için profesyonel bir anlayışla danışanlarını bilgilendirmekte ve hizmetini sürdürmektedir.

Litvanya Vizesi Almak İçin Hangi Şartları Karşılamalı?

Litvanya vize başvurularında bulunan kişilerin bazı şartları karşılaması gerekmektedir. 18 yaşın altında olan kişilerin, Litvanya vize başvuruları ebeveynleri tarafından verilecek muvafakatname formu ile geçerli olmaktadır. Litvanya Konsolosluğu vize vermek için değerlendirme yaparken, başvuruyu yapan kişinin bilgilerinden yola çıkarak ülkesine girip girmemesine karar vermektedir. Şüpheli, tutarsız, eksik ve yanlış bilgiler olumlu vize onayının önündeki en büyük engeldir.

Litvanya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya vizesi için yapılan başvurularda kişisel verileriniz için pek çok evrak istenmektedir. Gerekli görülen evrakların tümü Litvanya Schengen Vize Başvuru Formunda özetlenir. Tüm Schengen ülkeleri için standart bir şekli olan başvuru formu, ülkenin kendi dilinde hazırlanır ancak üzerinde Türkçe açıklamaları da bulundurur. Yazılar büyük harflerle yazılır ve diğer sunulacak belgelerle içeriklerinin doğrulanması gereklidir. Aksi durumda tutarsızlık oluşur ve vize talebi reddedilir. Doğru ve hızlı başvuru sonucunu alma yolunda, Vize Merkezi uzmanlarına danışabilir ve gerekli evrakları tamamlama aşamasında kolaylık sağlayabilirsiniz.

Litvanya Vize Başvuru Dilekçesi Nedir?

Litvanya vize başvuru dosyasının Türkiye’deki Litvanya temsilciliğine sunumu bir dilekçe ile desteklenmelidir.  Konsolosluğa hitaben yazılması gereken dilekçe seyahat edecek olan kişi ile ilgili temel bilgileri, ülkeye gidiş ve dönüş tarihleri, hangi amaçla gittiği ve masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgilerin yer almasıyla şekillenir. Başvuru sahibi görevli olarak Litvanya’ya gidecekse, Litvanya vize başvuru dilekçesi görevlendirmeyi yapan işyeri tarafından hazırlanmalı ve onaylanmalıdır. Kişinin kendisinin hazırladığı dilekçede imzası ve gezi bitiminde kendi ülkesine dönüleceği de ifade edilmelidir.

Litvanya Erasmus Eğitimi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim öğrencileri ile akademisyenlerin belirli bir süre için farklı ülkelerde eğitim görme ve deneyim kazandırma amacıyla Avrupa Birliği tarafından başlatılan Erasmus Projesi, Türk öğrencilerine de yurtdışında okuma imkânı vermektedir.  Bunun için Litvanya’yı tercih edecek olan Türk vatandaşları, Litvanya Erasmus Vizesi için başvuru yapmalıdır.

Erasmus eğitimi için Litvanya vizesi çıkartmak isteyen öğrenciler, gerekli evrakları hazırlamakla yükümlüdür. Gerekli evraklardan biri, ulusal vize başvuru formudur. (DTipi) Formlarını tükenmez kalem ile doldurmak ve dikkatli bir şekilde incelemek önemlidir. Öğrencilerin pasaportlarının geçerliliği 10 yıldan az olmamalıdır, ayrıca Litvanya dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay içinde olmalıdır. Litvanya vizesi için gerekli olan belgelerden biri de kabul yazısı ve davetiyedir. İngilizce olarak doldurulan bilgiler; isim, soyad ve pasaport numarasının girilmesiyle gerçekleşir. Hatasız bir şekilde doldurulması önemlidir, aksi halde yazılar kabul edilmemektedir. Litvanya vizesi Erasmus programında  konaklama ile ilgili bilgilerin yer alması önemlidir. Diğer bir önemli nokta ise, seyahat sağlık sigortasıdır. Litvanya Erasmus eğitimi başvurusu vizesi için seyahat sigortasının tarihinin Litvanya’ya yapılacak olan seyahat süresini kapsamasına dikkat edilir. Türkiye‘deki üniversiteler tarafından düzenlenen hibe yazılarının yalnızca orijinalleri  elçiliğe sunulmalıdır. Hibe almayacak olan öğrencilerin, Litvanya‘da kalınacak her ay için, en az 300 Euro hesap döküm ücretinin gösterilmesi gerekmektedir.

Litvanya Erasmus Eğitim Programında;

Litvanya‘da eğitim görecek öğrencilerden vize başvuru ücreti alınmamaktadır.
Litvanya vize başvuruları, şahsi olarak sadece Litavnay Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.
Litvanya vize başvuruları 7 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Söz konusu süreç bazı zamanlarda yoğunluk nedeniyle uzayabilmektedir.
Litvanya vize başvurusu işlemleri sona erdiğinde, pasaportlar kargo ile bildirilen adreslere gönderilir.

litvanya eğitim vizesi

Litvanya Vizesi Biyometri İşlemi

Litvanya vizesi başvurusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen Bölgesinde yer alan ülkelere seyahat edecekleri zaman, biyometrik verilerin paylaşımı zorunludur. Biyometrik sistem sayesinde kimlik hırsızlığı ve belge sahteciliğini önlenmesi hedeflenmektedir. Daha önce parmak izi vermeyenlerin şahsi olarak bu işleme katılması gerekmektedir. 12 yaşın altındaki çocuklar ve resmi bir davet ile Litvanya’ya gidenler bu işlemden muaf olmaktadırlar. Aynı zamanda, Litvanya vize başvuru sürecinde Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) ile alınan şahısların parmak izleri beş yıl geçerliliğini korumaktadır.

Litvanya vize başvurusunda biyometrik veri paylaşımında istenilen evraklarında, fotoğrafınızın renkli, çerçevesiz ve beyaz arka fonlu olması gerektiği belirtilir. Litvanya vize başvuru fotoğraflarında yüz net bir şekilde algılanmalıdır. Bu ölçü, 3.5x4.5 santimetre boyutlarında olmalıdır. Başvuru sahibinin en güncel halini göstermesi açısından fotoğrafın son altı (6) ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğrafta başvuru sahibi şapka veya renkli camlı gözlük kullanmamalıdır. Kadın vize adaylarına ise başörtü takmaları izin verilsede, yüzü tamamen anlaşılmalıdır.

Litvanya Vizesi Ret Nedenleri Nedir?

Litvanya vize başvurularında pek çok neden ret nedeni olabilir. Hazırlanması gereken belgelerin eksik olması ya da bilgilerin yanlış doldurulması, hatalı çekilen fotoğraf, birbirileriyle örtüşmeyen bilgiler, yetersiz gelir beyanı veya hasarlı ya da gereklilikleri karşılamayan pasaport vizenin verilmemesine neden olabilir. Herhangi bir suça karışmamış olmak büyük önem taşımaktadır. Böyle bir durum olduğunda vizenin reddi mümkündür. Ret kararı alınması yeniden Litvanya vize başvurusu yapmanıza engel teşkil etmez. Belli bir süre sonra tekrardan başvuru yapmak mümkündür. Tam ve doğru bir Litvanya vize başvurusu için istenilen evraklar ve vize işlerimde dikkat edilecek olan durumlar Vize Merkezi uzmanlarınca analiz edilerek sizi sunulacaktır. Bu durumda sorunsuz bir başvuru temenni edilmektedir.

Litvanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya için her türlü vize başvuruları yetkilendirilen aracı kurumlarla, vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Ancak Litvanya vize sonusuna karar veren kuruluşlar Litvanya Ankara Büyükelçiliği, Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu, Litvanya İzmir Başkonsolosluğu ve Litvanya Edirne Konsolosluğu’dur. Vize başvuru merkezleri ve Vize Merkezinin Litvanya vizesinin sonucuna dair karar vermek yetkisi bulunmamaktadır.

Litvanya Vizesi Ücreti Nedir?

Litvanya vize başvuru ücreti seyahatin amacına göre değişmektedir. Yapacağınız seyahat türüne uygunluğunu göz önünde bulundurularak sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. En doğru bilgiyi Vize Merkezi uzmanlarından alabilir ve işlemlerinize kolaylıkla başlayabilirsiniz. Litvanya vize işlemlerinizi Vize Merkezi üzerinden yapmak istediğiniz taktirde güncel vize evrak listesi ve ücretleri tarafınıza e-posta ile bildirilmektedir. 

Litvanya Vizesi Ne Kadar Sürelik Verilir?

Litvanya için talep edilen farklı vize türlerinin geçerlilik süreleri hakkında tek karar mercii Türkiye’de başvuru yapılan Litvanya Konsolosluklarıdır. Bu temsilcilikler verilecek olan vizenin kaç giriş hakkının olacağını da belirler.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya vizesi seyahat amacı ön plana çıkmaktadır. Amaca göre yapılan başvurulara istinaden de ücret belirlenmektedir. Turist olarak Litvanya’ya gitmek isteyen kişinin, Litvanya vizesi başvurusunun ardından Schengen ülkelerinde olduğu gibi 7 ile 10 iş günü içinde sonuçlandırılır. Ancak konsolosluğunun yoğunluğu, tatil günleri ve istisnai diğer durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Bu nedenle Litvanya vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün önceden yapılması tavsiye edilir.  

 

Litvanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
ç. karabulut 03/04/18, 09:43
Litvanya turistik vizesi evraklarını rica edeceğim.
Öğretmen, şu an doğum sonrası ücretsiz izinde. Neler hazırlamalı?
Cevabı Görüntüle
E. Dilek 27/12/16, 13:09
Arkadaş Ziyareti için Litvanya'ya gideceğim. Ama Davetiyem elime ulaşmadı, davetiyenin orjinalini vize başvurusu sırasında getirmem gerekir mi? Başvurumun türü turistik mi olacak?
Telefon