Litvanya Vizesi

Vize Merkezi Litvanya vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Litvanya vize türlerinde yani Litvanya vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Litvanya Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Litvanya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Litvanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Litvanya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Litvanya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Vize Merkezi, Litvanya vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Litvanya Vize Merkezi, Litvanya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Litvanya vize işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Litvanya Konsolosluğu, Litvanya vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Litvanya Konsolosluğu tarafından belirtilen Litvanya vize evrak listesine ve Litvanya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Litvanya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi'dir.

Litvanya Vize Merkezi

Bordo (umumi) pasaport sahibi olup, Litvanya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları Schengen vizesi almalıdır. Litvanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize kurumlarından biri olan Litvanya Vize Merkezi üzerinden vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vize Merkezi Litvanya vize başvurusunda baştan sona tüm vize işlemleri konusunda başvuru sahiplerine danışmanlık vermektedir. Vize Merkezi ile Litvanya başvurularında yerine getirmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

İlk adımda Vize Merkezi temsilcimizi arayarak, kişisel/mesleki durumunuzun yanı sıra seyahatinizin amacı ve tarihlerine göre başvurmak istediğiniz Litvanya vize türüne karar vermeniz gerekmektedir. Litvanya için kısa süreli Schengen vize türleri turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi gibi kollara ayrılmaktadır.

Başvuracağınız vize türüne karar verdikten sonra hazırlanması gereken zorunlu evrak listesi danışmanımız tarafından size mail ve kısa mesaj yoluyla iletilir. Size iletilen evrakları eksiksiz, doğru ve güncel bilgilerle hazırlayarak dosya haline getirmeniz gerekir.

Dosya haline getirdiğiniz evraklarınızı Vize Merkezi Litvanya vize bölümüne şahsen veya kargo yoluyla teslim etmeniz gerekmektedir. Kargo ile gönderim yapacaksanız kargo takip numaranızı not etmenizi öneririz.

Dosyanız uzmanlarımıza ulaştıktan sonra size bilgisi verilecek ve yine uzmanlarımız tarafından herhangi bir eksiklik ya da hata olup olmadığı kontrol edilecektir. Eksik ya da hatalı bilgi varsa bilgilendirilerek yeniden ilgili evrakları temin etmeniz beklenecektir. Herhangi bir sorun yoksa danışmanımız tarafından vize başvuru merkezinden sizin adınıza vize randevusu alınır.

Onay verdiğiniz vize randevu günü ve saatinde şahsen vize başvuru merkezinde bulunarak parmak izi vermeniz gerekir. Son 5 yıl içinde parmak izini veren başvuru sahiplerinin tekrar bu bilgiyi vermeleri gerekmez. Vize randevu işlemleri esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz sizlere eşlik etmektedir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra vize sonuçlanması beklenir. Litvanya vizesi sonuçlanma süresi ortalama 7-10 iş günüdür. Bu süreye resmi tatiller, yoğun günler ve konsolosluk talepleri dahil değildir. Bu nedenle vize başvurularını seyahate en az 15 gün kala yapmak çok önemlidir. Vizeniz sonuçlandığında Litvanya Vize Merkezi ofislerimizden şahsen teslim alabilir ya da kargoyla gönderim talep edebilirsiniz.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya’ya vize başvurusu yapmak üzere Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biri de “Litvanya vizesi nasıl alınır?” sorusudur. Litvanya Schengen üye ülkelerinden biridir ve bu ülkeye 6 aylık sürede 90 günü aşmayacak şekilde seyahat gerçekleştirecek bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları kısa süreli C tipi Schengen vizesi almalıdır. 90 günden uzun seyahatlerde ise D tipi uzun süreli vizeye başvurulmalıdır.

Litvanya vize başvurusu direk olarak konsolosluklara yapılmamaktadır. C tipi vize başvuruları konsoloslukların yetki verdiği vize danışmanlık merkezlerinden ya da yetkili seyahat acentelerinden gerçekleştirilebilir. D tipi uzun süreli vize başvuruları ise direk olarak konsolosluklara yapılır. Schengen vize başvurusu yapan vatandaşların 10 yıldan eski olmayan, yırtık sayfası bulunmayan ve en az 2 boş sayfaya sahip bir pasaportları olmalıdır.

Litvanya vize başvurusu yaparken seyahat amacı net olarak belirlenmelidir. Kısa süreli Litvanya vize türleri seyahat amacına göre değişebilmektedir. Sadece turistik amaçlı gidilecekse Litvanya turistik vizesi; iş görüşmesi, toplantı ve diğer ticari amaçlarla ya da fuar katılımcısı olarak seyahat edilecekse Litvanya ticari vizesi almak uygun olacaktır. Bu vize türlerinin yanı sıra Litvanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Litvanya eğitim ve araştırma vizesi, Litvanya kültürel-sportif-konferans vizesi gibi vize türleri de bulunmaktadır. Litvanya vize türleri ile ilgili detaylı bilgiyi Vize Merkezi Litvanya sayfasında bulabilirsiniz.

Başvurulacak Litvanya vizesine karar verildikten sonra hazırlanması gereken zorunlu evrakların eksiksiz, doğru ve güncel bilgilerle sunulması gerekmektedir. Evraklar kişisel ve mesleki duruma, seyahatin amacı ve süresine göre değişiklik gösterebilir. Başvuru formu ve vize talep dilekçesi gibi belgeler tutarlı ve hatasız olarak doldurulmalıdır. Eksik ya da yanlış bilgiler içeren; diğer evraklarla tutarsızlık gösteren formların olduğu dosyalar vize reddine neden olabilmektedir.

Litvanya vizesi nasıl alınır?” sorusunu sizler için hazırladığımız yazıda yanıtladık. Litvanya vizesi ile ilgili sormak istediğiniz diğer tüm sorular ve vize başvuru işlemleriniz için Vize Merkezi’ni arayabilir; dilerseniz ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden olan Litvanya; yabancı ülke vatandaşlarına, dâhil olduğu Schengen Anlaşması kurallarına uygun olarak vize vermektedir. Uyguladığı vize prosedürüne göre, anlaşma dışında kalan tüm ülke vatandaşlarının Litvanya vizesi için başvurması gerekmektedir. Litvanya, vize başvuruları olumlu olarak değerlendirirse, başvuru sahibine Litvanya Schengen vizesi verilmektedir. Litvanya vizesi Litvanya sınırları içerisine giriş hakkı tanıyan bir izin belgesidir. 

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerden biri olan Litvanya, ayrıca Schengen Anlaşması diye geçen sözleşmeyi de imzalamış durumdadır. Bu anlaşmaya taraf olan ülkelerin vatandaşları kendi aralarında vizeye ihtiyaç olmadan seyahat edebilme hakkını elde etmektedirler. Bu nedenle anlaşmaya imza atmayan ülkelerin vatandaşları bu bölgede yer alan bir ülkeye seyahat edecekleri takdirde Schengen vizesi almalıdır. Türkiye vatandaşları da Litvanya’ya gidebilmek için seyahat amaçlarına göre bir vize türü almak için başvuruda bulunabilir.

Litvanya Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Litvanya vizesinde başvuracak olan kişilerin bazı belgeleri tamamlaması gerekmektedir. Llitvanya vize başvurusunun olumlu olması için belirtilen durumları yerine getirmek önemlidir.
 • Litvanya vizesi almak için pasaportunuz, Litvanya'dan çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalı ve pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Litvanya ve diğer Schengen ülkelerinde geçerli olabilecek uygulama ise Schengen başvuru formudur. Bu formun tamamı büyük harfle doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Tüm Schengen ülkelerinde ve planlanan seyahat süreci boyunca geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı uluslararası seyahat sağlık sigortası bulundurulduğuna ilişkin belge gerekli olmaktadır. Seyahat sağlık sigortası, acil durumlarda karşılanacak tedavi masrafları için önemlidir.
 • Litvanya vizesi başvurusu için, nüfus cüzdanı fotokopisi ve fonu beyaz olarak seçilen bir adet 35x45 mm vesikalık fotoğraf gerekli olmaktadır.
 • Litvanya vizesi gezi amaçlı kullanılacaksa, sizden istenenler belgeler uçak ve rezervasyon bilgilerinizin çıktısıdır. Bunun yanında seyahat masraflarının karşılanacağına dair belgeler istenecektir. Bunlar banka hesap kartının son 3 aylık hesap dökümü ve düzenli bir gelirinin olduğunu belirten belgeler olmalıdır.
 • Litvanya vizesi için başvurusunda bulunan kişi iş amaçlı seyahat edecek ise işverenden aldığı davet mektubu, izin onayı ve SGK işe giriş bildirimi,
 • Litvanya vizesi için başvuruda bulunan kişi şirket sahibi ise şirketin ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası,
 • Litvanya vizesi için başvuruda bulunan kişi öğrenci ise öğrenim belgesi,
 • Litvanya vizesi için başvuruda bulunan kişi 18 yaş altında ise ebeveyninden noter tasdikli muvafakatnamesi istenmektedir.

Litvanya Vizesi Evrakları Nasıl Hazırlanmalı?

Litvanya vizesi için belirtilen evraklar eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalıdır. Çünkü talep edilen bu bilgiler ile Litvanya Konsolosluğu vize onay kararını vermektedir. Yanlış veya eksik bilgi olduğunda ise talebin reddi istenmektedir. Uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmetleri sunan Vize Merkezi, başvuru sürecinin tüm aşamalarında müşterilerinin yanında yer almaktadır. Daha hızlı, doğru ve eksiksiz bilgi için profesyonel bir anlayışla danışanlarını bilgilendirmekte ve hizmetini sürdürmektedir.

Litvanya Vize Türleri

Litvanya vizesi için seyahat amacının belirlenmesi gerekmektedir. Litvanya’ya yapılacak vize başvurularında bu kurala uymak esastır. İstenilen evraklar, seyahat amacı ve kişisel verilerin doğru ve eksiksiz olması vize sonucuna etki etmektedir. İş, gezi, eğitim amacıyla Litvanya'ya gidecek kişi vize türünün uyguluğuna göre başvuru yapabilecektir. Litvanya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Litvanya ticari ziyaret vizesi, Litvanya turistik vizesi, Litvanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Litvanya kültürel-bilimsel ve sportif faaliyet vizesi, Litvanya Erasmus vizesi gibi amaca göre vize türlerinden faydalanabileceklerdir.

Litvanya Vize Randevusu 2022

Litvanya vize randevusu 2022 yılında Litvanya Schengen vizesi alacak bordo pasaportlu Türk vatandaşları için yerine getirilmesi gereken en önemli adımlardan biridir. Litvanya’ya 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek süre içinde seyahat etmek isteyen vatandaşlar; yetkili vize danışmanlık merkezleri ve seyahat acenteleri üzerinden vize başvurularını yaptıktan sonra zorunlu evraklarını hazırlamalı ve daha önce parmak izi vermedilerse vize randevusu alarak parmak izlerini vermelidirler.

Litvanya Schengen üye ülkelerinden biri olduğu için Schengen kurallarına tabidir ve bu kurallara göre 2014 yılı ve sonrasında Schengen sistemine parmak izi kaydını yaptırmamış olan başvuru sahipleri bu bilgilerini ibraz etmelidirler. Verilen parmak izleri 5 yıl süreyle Schengen veri tabanında saklı tutulmaktadır.

Litvanya vizesi için randevular yetkili başvuru merkezleri üzerinden alınmaktadır. Başvuru merkezleri Litvanya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş kurumlardır. Parmak izi verme işlemi randevusuz olarak yapılamamaktadır. Buna ek olarak başvuru sahipleri belirlenen randevu günü ve saatinde başvuru merkezinde şahsen bulunamıyorlarsa randevu iptal olacak ve yeniden bir randevu alınması gerekecektir.

Konsoloslukların yoğun dönemleri, resmi gün ve tatiller ya da ek evrak talebi gibi durumlarda Litvanya için verilen randevu gün ve saatlerinde aksamalar yaşanabilmektedir. Litvanya Schengen vize randevusunu seyahatten en az 1 ve en fazla 3 ay öncesinden almak, gecikmeler yaşanması olasılığı da göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemlidir.

Litvanya için vize randevusu adımına geçerken evrakların eksiksiz ve hatasız hazırlanarak başvuru dosyasına eklenmesi çok önemlidir. Bununla birlikte başvuru sahipleri kendilerine en yakın yetkili vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. 12 yaşın altındaki çocukların vize randevusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Litvanya vize randevusu 2022 yılı işlemlerinizi Vize Merkezi eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Vize Merkezi Litvanya vize bölümü uzmanlarımız randevunuzu sizin adınıza alarak, randevu günü ve saati geldiğinde işlemler sırasında sizlere eşlik edecek ve bu adımı rahatça tamamlamanıza yardımcı olacaklardır.

Litvanya Vize Başvurusu 2022

Litvanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Litvanya vizesi için belirtilen hususlarda vize başvurusunda bulunabilirler. Litvanya vize başvurusu 2022 yılı için gerekli evrakları tamamladıktan sonra Litvanya Konsolosluğu'na iletmeniz gerekmektedir. Litvanya Cumhuriyeti, turistik ve ticari açılardan pek çok kişi için seyahat planın yapıldığı bir ülkedir. Seyahat öncesinde Litvanya vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde gereken belgeleri tamamlamaları beklenmektedir.

Vize Merkezi uzmanları tarafından gerekli görülen belgelerin eksiksiz ve doğru tamamlanması, işlemleri daha kolay hale getirecektir; fakat unutmamak gerekir ki Litvanya vizesi için kararı belirleyecek olan yetkili mercii, Litvanya Konsolosluğu'dur. Türkiye’de bulunan Litvanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği, talep edilen vizelerle ilgili karar verme yetkisi olan tek kurumdur. Türkiye’den Litvanya’ya gitmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri için vizelerle ilgili belgeler Litvanya temsilciliği tarafında değerlendirilmektedir.

Litvanya Vizesi için Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Litvanya Konsolosluğu resmi internet sayfasından veya hizmet alınan Vize Merkezi kurumunun yönlendirilmesiyle talep edilen tüm gerekli belgelerin hazırlanmasında sonra Litvanya vize başvuru formu ile birlikte başvuru dosyası yetkili acenteye önce randevu alınarak başvuracak, sonra da gerekli evrakları teslim edecektir.

Litvanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya için her türlü vize başvuruları yetkilendirilen aracı kurumlar ile vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Ancak Litvanya vize sonucuna karar veren kuruluşlar Litvanya Ankara Büyükelçiliği, Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu, Litvanya İzmir Başkonsolosluğu ve Litvanya Edirne Konsolosluğu’dur. Vize başvuru merkezleri ve Vize Merkezinin Litvanya vizesinin sonucuna dair karar vermek yetkisi bulunmamaktadır.

Litvanya Vizesi Almak İçin Hangi Şartları Karşılamalı?

Litvanya vize başvurularında bulunan kişilerin bazı şartları karşılaması gerekmektedir. 18 yaşın altında olan kişilerin, Litvanya vize başvuruları ebeveynleri tarafından verilecek muvafakatname formu ile geçerli olmaktadır. Litvanya Konsolosluğu vize vermek için değerlendirme yaparken, başvuruyu yapan kişinin bilgilerinden yola çıkarak ülkesine girip girmemesine karar vermektedir. Şüpheli, tutarsız, eksik ve yanlış bilgiler olumlu vize onayının önündeki en büyük engeldir.

Litvanya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya vizesi için yapılan başvurularda kişisel verileriniz için pek çok evrak istenmektedir. Gerekli görülen evrakların tümü Litvanya Schengen vize başvuru formunda özetlenir. Tüm Schengen ülkeleri için standart bir şekli olan başvuru formu, ülkenin kendi dilinde hazırlanır ancak üzerinde Türkçe açıklamaları da bulundurur. Yazılar büyük harflerle yazılır ve diğer sunulacak belgelerle içeriklerinin doğrulanması gereklidir. Aksi durumda tutarsızlık oluşur ve vize talebi reddedilir. Doğru ve hızlı başvuru sonucunu alma yolunda, Vize Merkezi uzmanlarına danışabilir ve gerekli evrakları tamamlama aşamasında kolaylık sağlayabilirsiniz.

Litvanya Vize Başvuru Dilekçesi Nedir?

Litvanya vize başvuru dosyasının Türkiye’deki Litvanya temsilciliğine sunumu bir dilekçe ile desteklenmelidir. Konsolosluğa hitaben yazılması gereken dilekçe seyahat edecek olan kişi ile ilgili temel bilgileri, ülkeye gidiş ve dönüş tarihleri, hangi amaçla gittiği ve masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgilerin yer almasıyla şekillenir. Başvuru sahibi görevli olarak Litvanya’ya gidecekse, Litvanya vize başvuru dilekçesi görevlendirmeyi yapan iş yeri tarafından hazırlanmalı ve onaylanmalıdır. Kişinin kendisinin hazırladığı dilekçede imzası ve gezi bitiminde kendi ülkesine dönüleceği de ifade edilmelidir.

Litvanya Erasmus Eğitimi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim öğrencileri ile akademisyenlerin belirli bir süre için farklı ülkelerde eğitim görme ve deneyim kazandırma amacıyla Avrupa Birliği tarafından başlatılan Erasmus Projesi, Türk öğrencilerine de yurt dışında okuma imkânı vermektedir.  Bunun için Litvanya’yı tercih edecek olan Türk vatandaşları, Litvanya Erasmus Vizesi için başvuru yapmalıdır.

Erasmus eğitimi için Litvanya vizesi çıkartmak isteyen öğrenciler, gerekli evrakları hazırlamakla yükümlüdür. Gerekli evraklardan biri, ulusal vize başvuru formudur. (D Tipi) formlarını tükenmez kalem ile doldurmak ve dikkatli bir şekilde incelemek önemlidir. Öğrencilerin pasaportlarının geçerliliği 10 yıldan az olmamalıdır, ayrıca Litvanya dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay içinde olmalıdır. Litvanya vizesi için gerekli olan belgelerden biri de kabul yazısı ve davetiyedir. İngilizce olarak doldurulan bilgiler; isim, soyadı ve pasaport numarasının girilmesiyle gerçekleşir. Hatasız bir şekilde doldurulması önemlidir, aksi halde yazılar kabul edilmemektedir. Litvanya vizesi Erasmus programında  konaklama ile ilgili bilgilerin yer alması önemlidir. Diğer bir önemli nokta ise, seyahat sağlık sigortasıdır. Litvanya Erasmus eğitimi başvurusu vizesi için seyahat sigortasının tarihinin Litvanya’ya yapılacak olan seyahat süresini kapsamasına dikkat edilir. Türkiye‘deki üniversiteler tarafından düzenlenen hibe yazılarının yalnızca orijinalleri elçiliğe sunulmalıdır. Hibe almayacak olan öğrencilerin, Litvanya‘da kalınacak her ay için, en az 300 Euro hesap döküm ücretinin gösterilmesi gerekmektedir.

Litvanya Erasmus Eğitim Programı'nda;

 • Litvanya‘da eğitim görecek öğrencilerden vize başvuru ücreti alınmamaktadır.
 • Litvanya vize başvuruları, şahsi olarak sadece Litvanya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.
 • Litvanya vize başvuruları 7 ila 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Söz konusu süreç bazı zamanlarda yoğunluk nedeniyle uzayabilmektedir.
 • Litvanya vize başvurusu işlemleri sona erdiğinde, pasaportlar kargo ile bildirilen adreslere gönderilir.

Litvanya Vizesi Biyometri İşlemi

Litvanya vizesi başvurusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen Bölgesi'nde yer alan ülkelere seyahat edecekleri zaman, biyometrik verilerin paylaşımı zorunludur. Biyometrik sistem sayesinde kimlik hırsızlığı ve belge sahteciliğini önlenmesi hedeflenmektedir. Daha önce parmak izi vermeyenlerin şahsi olarak bu işleme katılması gerekmektedir. 12 yaşın altındaki çocuklar ve resmi bir davet ile Litvanya’ya gidenler bu işlemden muaf olmaktadırlar. Aynı zamanda, Litvanya vize başvuru sürecinde Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) ile alınan şahısların parmak izleri beş yıl geçerliliğini korumaktadır.

Litvanya vize başvurusunda biyometrik veri paylaşımında istenilen evraklarda fotoğrafınızın renkli, çerçevesiz ve beyaz fonlu olması gerektiği belirtilir. Litvanya vize başvuru fotoğraflarında yüz net bir şekilde algılanmalıdır. Bu ölçü 3,5x4,5 santimetre boyutlarında olmalıdır. Başvuru sahibinin en güncel halini göstermesi açısından fotoğrafın son altı (6) ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğrafta başvuru sahibi şapka veya renkli camlı gözlük kullanmamalıdır. Kadın vize adaylarına ise başörtüsü takmaları izin verilse de yüz tamamen anlaşılmalıdır.

Litvanya Vizesi Ücreti

Litvanya vize başvuru ücreti seyahatin amacına göre değişmektedir. Yapacağınız seyahat türüne uygunluğunu göz önünde bulundurularak sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. En doğru bilgiyi Vize Merkezi uzmanlarından alabilir ve işlemlerinize kolaylıkla başlayabilirsiniz. Litvanya vize işlemlerinizi Vize Merkezi üzerinden yapmak istediğiniz takdirde güncel vize evrak listesi ve ücretleri tarafınıza e-posta ile bildirilmektedir. 

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya vizesinde seyahat amacı ön plana çıkmaktadır. Amaca göre yapılan başvurulara istinaden de ücret belirlenmektedir. Turist olarak Litvanya’ya gitmek isteyen kişinin Litvanya vizesi, başvurusunun ardından Schengen ülkelerinde olduğu gibi 7 ile 10 iş günü içinde sonuçlandırılır. Ancak konsolosluğunun yoğunluğu, tatil günleri ve istisnai diğer durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Bu nedenle Litvanya vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün önceden yapılması tavsiye edilir. 

Litvanya Vizesi Ne Kadar Sürelik Verilir?

Litvanya için talep edilen farklı vize türlerinin geçerlilik süreleri hakkında tek karar mercii Türkiye’de başvuru yapılan Litvanya Konsoloslukları'dır. Bu temsilcilikler verilecek olan vizenin kaç giriş hakkının olacağını da belirler.

Litvanya Vizesi Reddi

Litvanya vize başvurularında pek çok neden ret nedeni olabilir. Hazırlanması gereken belgelerin eksik olması ya da bilgilerin yanlış doldurulması, hatalı çekilen fotoğraf, birbirileriyle örtüşmeyen bilgiler, yetersiz gelir beyanı veya hasarlı ya da gereklilikleri karşılamayan pasaport vizenin verilmemesine neden olabilir. Herhangi bir suça karışmamış olmak büyük önem taşımaktadır. Böyle bir durum olduğunda vizenin reddi mümkündür. Ret kararı alınması yeniden Litvanya vize başvurusu yapmanıza engel teşkil etmez. Belli bir süre sonra tekrardan başvuru yapmak mümkündür. Tam ve doğru bir Litvanya vize başvurusu için istenilen evraklar ve vize işlerimde dikkat edilecek olan durumlar Vize Merkezi uzmanlarınca analiz edilerek sizi sunulacaktır. Bu durumda sorunsuz bir başvuru temenni edilmektedir.

Litvanya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen kurallarının geçerli olduğu diğer ülkelerle birlikte Litvanya da ülkesine seyahat etmek isteyenler için bazı kurallar uygulamaktadır. Litvanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler bu açıdan oldukça önemlidir.

Öncelikle Litvanya vize başvurusu yapmak isteyen ve bordo pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları Schengen vizesi almalıdır. Pasaportlar 10 yıldan eski olmamalı ve güncel olmalıdır. Ayrıca yırtık/eksik sayfası bulunmamalı ve en az 2 boş sayfa içermelidir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Litvanya vize türleri sürelerine ve amaçlarına göre değişmektedir. Sürelerine göre vizeler C (kısa) ve D (uzun) Tipi şeklindedir. Kısa süreli vize 6 aylık sürede 90 günden az konaklamalı seyahatleri; uzun süreli vizeyse 90 günü aşan konaklamalı seyahatleri kapsar.

Amaçlarına göre kısa süreli Litvanya vize türleri; turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, eğitim ve araştırma, transit gibi kollara ayrılır. Uzun süreli vize türleriyse eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi amaçlarla yapılacak seyahatler içindir. Kısa süreli vize başvurularında direk konsolosluklara müracaat edilememektedir. Bunun yerine başvurular, konsoloslukların yetki verdiği vize kurumları ve seyahat acentelerinden yapılır.

Litvanya vize başvurusu yaparken seyahat süresinin ve amacının net olarak belirlenerek, buna uygun evrakların hazırlanması çok önemlidir. Hazırlanacak evraklar güncel, tam ve doğru olmalıdır. 18 yaşından küçük Litvanya vize başvuru sahipleri belgeler arasında muvafakatnameyi de sunmalıdır. Bu belge her iki ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

Litvanya vizesi alırken yapılması gereken bir diğer önemli işlem ise parmak izi vermektir. İlk kez Schengen bölgesine seyahat edecek olan ya da son 5 yıl içinde parmak izi vermemiş olan kişiler yetkili başvuru merkezlerinden randevu alarak bu bilgilerini vermek zorundadır.

Litvanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan maddelerden biri de başvuruların en az 1 ay önce yapılmasıdır. Litvanya vize sonuçlanma süresi ortalama 7-10 iş günüdür. Konsolosluğun yoğunluğu ve resmi tatil gibi durumlarda bu sürede gecikmeler yaşanabilmektedir. Tüm vize kararları Litvanya Konsolosluğu’na aittir ve Vize Merkezi’nin karara herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Litvanya Vize Merkezi İstanbul şube

Litvanya ile ilgili sizden gelen sorular

33 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Litvanya vizesi Gaziantep
  B. Tarla, 16 Haz 2020, 15:55

  Merhaba, Litvanya vizesi Gaziantep ikametli başvuru sahipler turistik olarak yapılacak olan başvurularını nereden yapabilirler? Eşim, ben ve 9 yaşında ki oğlum vize danışmanlığınızı değerlendirmek istiyoruz. Otel ve uçak alınması zorunlu mu sigorta poliçesi hizmeti veriyor musunuz ve ücretlendirmeler hakkında bilgi bekliyoruz. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Litvanya vizesi Trabzon
  M. Şaf., 16 Haz 2020, 15:49

  İyi günler sayın yetkili, Litvanya vizesi Trabzon ikametli başvuru sahibi olarak emekliyim ve turistik bir gezi için seyahat istiyorum. Başvuru formu doldurmam çok zorlu oluyor benim için ve yazılacak olan seyahat yazısızı hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Banka hesap dökümü sunmam zorunlu mu? Emekli maaşım yeterli olacağını düşünüyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Litvanya vizesi Diyarbakır
  T. B., 16 Haz 2020, 15:43

  Litvanya vizesi Diyarbakır ikamet alanı üniversite öğrencisi olarak Litvanya’da bulunan abimi ziyaret amaçlı seyahat planım bulunmaktadır. Diyarbakır veya çevresinde herhangi bir ofisiniz var mı? Benim Konsolosluğa gitmem zorunlu mu ve gideceksem nereye gitmeliyim? Yardımlarınızı bekliyor ve iyi günler diliyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Litvanya vizesi Kayseri
  E. Sak, 16 Haz 2020, 15:38

  Sayın yetkili, Litvanya vizesi Kayseri ilinde yaşayan ve bilgisayar teknisyeni olarak köklü bir firmada çalışan bir kişiyim. Şirketim tarafından ticari bir görüşme yapmak adına Litvanya’ya gitmem gerekiyor. Kısıtlı bir zamanım var acil vize formatınız var mı bana en hızlı vize alma konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Litvanya vizesi Adana
  T. an, 16 Haz 2020, 15:32

  Merhabalar, kızımızı ziyaret amaçlı Litvanya vizesi Adana ikametli bir emekli çifti olarak önümüzde ki ay seyahat etmek istiyoruz. Sanırız Adana bölgesinde herhangi bir başvuru kurumunuz yok. Sizlere nasıl ulaşabiliriz ve başvurularımız için nasıl bir yol izletebilirsiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Litvanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp