Litvanya Ticari Vize

Litvanya Ticari Vize

Schengen vize başvurusu, Litvanya’ya ticari ziyarette bulunmadan önce ülkeye giriş için Litvanya ticari vizesine başvurmak gerekiyor. Söz konusu vize kısa süreli kalımlar için geçerli bir Schengen vize türü. Litvanya ticari vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Litvanya Schengen vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Litvanya ticari Schengen vizesi güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Vize başvurusuna dair önemli bilgileri paylaşmadan önce Türkiye ile Litvanya arasındaki ikili ticari ilişkilere bir göz atalım. Türkiye ile Litvanya arasında toplam ticaret hacmi 2016 yılı için 539 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu toplam içinde ihracatın payı 258 milyon dolar, aynı dönem için ithalat payı ise 281 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. Ülkeler arasındaki başlıca ihracat ürünleri şöyle sıralanabilir: Kıymetli taşlar, motorlu kara taşıtları, tekstil ürünleri. İki ülke arasındaki ithalata konu olan ürünler ise madencilik ürünleri, gübre, dokunmamış mensucat ve mobilyalardır. 2002-2016 yılları arasında iki ülke arasında yapılan doğrudan yatırımların toplamı 22 milyon ABD Doları’nı bulmuştur. Aynı dönem için Türkiye’den Litvanya’ya yapılan doğrudan yatırımların toplamı ise 2 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Litvanya Ticari Vize Başvurusu

Kısa süreli bir Schengen vize türü olan Litvanya ticari vize başvurusu; Litvanya’ya toplantı, iş görüşmesi, fuar katılımı gibi nedenlerle seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları tarafından yapılır. Litvanya’da ticari sebeplerle 180 gün içinde 90 güne kadar konaklayacak olan vatandaşlar Schengen vizesi için başvuruları direk olarak konsolosluklara değil; konsolosluklara akredite vize firmaları ve seyahat acentelerine yapmalıdır. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar ise kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesinden muaftır.

Peki, C tipi kısa süreli bir vize olan Litvanya ticari vizesi nasıl alınır? Bu sorunun yanıtını verebilmek için bazı vize başvuru adımlarını gözden geçirmek gerekir. Litvanya’ya iş gezisi amacıyla gidecek vatandaşlar öncelikle seyahat amaçlarını, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerini, mesleki durumlarını netleştirmelidir. Tüm evraklar da bu bilgiler doğrultusunda eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanmalıdır.

Litvanya ticari vizesi için hazırlanacak evraklar güncel bilgiler içermeli, tam ve doğru olmalıdır. Vize başvuru formu, vize dilekçesi gibi belgeler titizlikle doldurulmalıdır. Mesleki duruma göre hazırlanacak evraklar bu vize türünde çok önemlidir. İş seyahati yapacak kişi maaşlı bir çalışansa bağlı bulunduğu şirketten ıslak imzalı bir yazı almalıdır. Kişi işverense dilekçe belgesi ve Litvanya’dan aldığı daveti belgeleyen davetiyeyi de başvuru dosyasına eklemelidir.

Litvanya ticari vizesinde bir diğer önemli konu ise vize randevusudur. Daha önce yetkili vize başvuru merkezlerine gelerek parmak izi bilgisini ibraz etmemiş başvuru sahipleri parmak izlerini vermek zorundadır. Belirlenen gün ve saatte randevuda bizzat bulunulmazsa yeniden randevu alınması gerekir. Vize Merkezi ile başvuru yaptığınızda bu işlem esnasında bir yetkilimiz sizlere eşlik edecektir.

Litvanya ticari vize başvurusu sonuçlanma süresi 7-10 iş günüdür. Ancak bu süre konsolosluğun evrak talepleri, yoğun dönemler ve resmi tatiller gibi durumlarda uzayabilir. Bu nedenle başvuruların seyahat tarihine en az 1 ay kala yapılması çok önemlidir. Vize Merkezi danışmanlığı ile tüm Litvanya ticari vize işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Litvanya Schengen Vize Başvurusu

Litvanya ticari vizesi için başvuruluyorsa başvurunun değerlendirilmesinin Ankara'da bulunan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü tarafından yapıldığını bilmenizi isteriz. Özel pasaport veya hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Litvanya‘ya Schengen vizesi almadan seyahat edebilirler. Kalış süreleri 6 ay içinde 90 gün olarak belirtilmiştir. Vize başvurusunun değerlendirilmesi başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 7 ila 10 gün arasında yapılmaktadır. Bu süre ek evraklar talep edilmesi halinde uzayabileceğinden vize başvurunuzu bu bilgiyi de göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

Davet Mektubu

Litvanya ticari vizesi başvurusunda bulunurken hazırlanacak olan başvuru dosyasında bulunması gereken evraklardan biri de seyahat amacına uygun olarak yazılması gereken davet mektubudur. Davet mektubu yazılırken üzerinde durulması gereken en önemli konu ziyaret amacının mektupta açıkça belirtiliyor olmasıdır. Ziyaret amacının dışında davet mektubunu gönderecek olan firmanın adres ve iletişim bilgileri ile başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin de yer almasına özen gösterilmesi gerektiğini hatırlatırız. Litvanya ticari vizesi başvurusu fuara katılım amacı ile yapılıyorsa fuar giriş kartı veya katılıma ilişkin belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor.

Litvanya ticari vizesi başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Vize Merkezi’nin ülke temsilcileri başvuru süresince size danışmanlık vereceklerdir. Daha önce alınmış VIS’li Schengen vizeniz varsa başvuru sürecinizi ofise gelmeden ülke temsilcileri aracılığıyla yapabilirsiniz. Telefon yoluyla müşteri temsilcilerimize ulaştığınızda e-posta adresinize hazırlanması gereken evraklar listesi gönderilecektir. Evraklarınız ile birlikte güncel pasaportunuzu bize ulaştırdığınız an itibari ile başvuru sürecini biz takip ediyor olacağız.

Litvanya Ticari Schengen Vizesi Başvuru Belgeleri

 • İngilizce vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
 • Pasaport (seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 35x45 mm, beyaz fonlu)
 • Ticari davetiye (Litvanyalı şirketin antetli kağıdına, davetiye gönderen kişinin pasaport ve kimlik kartı fotokopileri ile)
 • Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK/BAĞ-KUR hizmet dökümü, şirketin banka hesap dökümü (son 3 aylık, şirkete ait, kaşe ve imzalı)
 • Gelir belgeleri (kira, tapu, araç ruhsatı fotokopileri)
 • T.C. kimlik fotokopisi

​Litvanya ticari vize başvuru sahipleri SGK'lı çalışanlar ise yukarıdaki belgelere ek olarak hazırlanması gereken belgeler; 

1. SGK işe giriş bildirgesi
2. Maaş bordrosu (orijinal, son 3 aylık, imza ve kaşeli)

Vize Merkezi Aracılığıyla Litvanya Ticari Vizesi

Toplantı, iş görüşmesi, fuar katılımı gibi ticari amaçlarla Litvanya’ya seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri için Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya ticari vizesi almak süreci daha rahat ve kolay şekilde tamamlamalarına yardımcı olur.

Litvanya ticari vize başvurusu için Vize Merkezi’yle ilerlemeyi seçtiğiniz andan itibaren baştan sona tüm vize adımlarında uzman kadromuz yanınızda olacaktır. Bu süreçte yerine getirmeniz gereken bazı adımlar da bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Vize Merkezi Litvanya vize uzmanımızla iletişime geçerek seyahat amacınızı, tarihlerinizi ve mesleki durumunuzu anlattığınızda başvurunuza en uygun olan zorunlu evrakların listesi tarafınıza mail ve kısa mesaj yoluyla iletilir. Size iletilen bu evrakları tam ve doğru olacak şekilde hazırlayarak dosya haline getirmeniz gerekir.

Dosya halindeki evraklarınızı Vize Merkezi ofisine kendiniz teslim edebilir ya da kargo yoluyla gönderim yapabilirsiniz. Kargoyla gönderim yapacaksanız kargo takip numaranızı mutlaka not etmenizi öneririz.

Vize uzmanımıza ulaşan evraklarınız kontrol edilerek herhangi bir eksik ya da hatalı belge olup olmadığıyla ilgili bilgisi tarafınıza verilir. Hatalı ya da eksik olan evrakları yeniden hazırlayıp Vize Merkezi’ne iletmeniz gerekmektedir. Evraklar eksiksiz ve hatasız ise uzmanımız yetkili başvuru merkezinden vize randevunuzu almak için onayınızı isteyecektir.

Parmak izi verme işlemi de zorunlu Litvanya ticari vize başvurusu adımları içinde yer almaktadır. Daha önce hiç (ya da son 5 yıl içinde) parmak izi vermeyen başvuru sahipleri bu bilgilerini vermek üzere şahsen yetkili vize başvuru merkezinde bulunmalıdır. Bu aşamada Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz sizlere işlemler esnasında eşlik edecektir.

Vize randevusu adımını tamamladıktan sonra vize sonuçlanma adımına sıra gelir. Litvanya ticari vize sonuçlanma süresi ortalama 7-10 iş günüdür ve bu süre bazı özel durumlarda (resmi tatil, yoğunluk, konsolosluk istekleri) uzayabilir. Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya ticari vizesi alma işlemleri tamamlandıktan sonra pasaportunuzu ofislerimizden şahsen teslim alabilir ya da kargo yoluyla size gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Litvanya Ticari Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

C tipi kısa süreli bir Schengen vize türü olan Litvanya ticari vizesinde dikkat edilmesi gerekenler ve bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Vizenin olumlu sonuçlanma olasılığını arttırmak için başvuru sahiplerinin bu hususlara uyması çok önemlidir. Aşağıdaki yazımızda dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları bulabilirsiniz.

Litvanya ticari vize başvurusu yaparken seyahat amacının, tarihlerinin ve başvuran kişinin mesleki durumunun net olarak belirlenmesi çok önemlidir. Bu maddeler netleştikten sonra hazırlanması zorunlu olan evrakların tutarlı, doğru ve tam olacak şekilde hazırlanarak dosya haline getirilmesi gerekir. Çalışma durumu yani başvuran kişinin maaşlı çalışan ya da işveren olup olmadığı gibi konular da evrakları hazırlarken önemli olmaktadır.

Litvanya ticari vize başvurusunda doldurulacak vize başvuru formu, vize talep dilekçesi gibi formların yanı sıra Litvanya’daki şirket ya da kurumdan gönderilen şirket antetli kağıdına yazılmış davetiye belgesi, güncel şirket evrakları gibi belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

Litvanya’ya ticari vize başvurusu yaparken otel ve uçak bileti satın alımı yapılmaması gerekmektedir. Belgeler arasına sadece ön rezervasyon dokümanlarının eklenmesi yeterli olacaktır. Vize Merkezi satın alınmış olan otel ve uçak biletleriyle ilgili sorumluluk kabul etmemektedir.

Litvanya ticari vizesi başvurularında tüm vize işlemleri doğru ve eksiksiz yapılsa dahi vize reddi alınma olasılığı bulunduğu unutulmamalıdır. Vize kararları konusunda yetkili tek kurum Litvanya Konsolosluğu’dur. Vize Merkezi’nin alınan kararla ilgili bir yaptırımı ya da etkisi yoktur.

Litvanya ticari vizesi sonucu ortalama 7-10 iş gününde çıkmakta ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Konsolosluğun ek evrak ve mülakat talepleri, resmi tatiller ve yoğun günler bu durumların başında gelir. Gecikmeler yaşanabileceği göz önünde bulundurularak başvurular seyahate en az 1 ay kala yapılmalıdır.

Litvanya ticari vizesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda sormak istediğiniz tüm sorular ve vize başvurularınız için Vize Merkezi uzmanlarımızı dilediğiniz zaman arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Litvanya vize işlemleri

Litvanya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Litvanya Ticari Davetiye
  S. Rec, 05 Haz 2020, 12:24

  Merhabalar, Litvanya ticari davetiye hakkında davet eden firmanın yapması gerekenler nelerdir? Ben makine mühendisiyim, şirket sahibimiz ile 3 günlüğüne bir seyahat düşünüyoruz. Evraklarımızı sizlere göndererek işleme başlayabilir miyiz? Şahsen gelmemize gerek var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Litvanya ticari vize
  K. F., 05 Haz 2020, 09:56

  Merhabalar, Litvanya ticari vize başvuruları hakkında desteğinizi acil bir şekilde rica etmekteyim. 20 gün sonra şirketim adına önemli bir görüşme olacak. Davetiye olması şart mı özellikler nelerdir? Şirket sahibiyim ve acil geri dönüşünüzü bekliyorum. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Litvanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp