Eğitim-Araştırma Vizesi

Litvanya eğitim ve araştırma vizesi yabancı uyruklu kişilerin Litvanya Krallığı’nda eğitim görmek üzere kısa ya da uzun süreli olarak başvurabileceği bir vize türüdür. Eğitim süresi 180 gün içinde 90 günü aşmayacaksa C tipi kısa süreli Schengen vizesi; 90 günden fazla konaklama yapılacak bir eğitim, staj ya da araştırma görevi olacaksa D tipi uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır.

Litvanya uzun süreli eğitim vizesine Litvanya Krallığı’nda devlet koleji veya devlet üniversitesine gidecek olan kişilerin başvurması gerekir. Parasız staj yapmak üzere seyahat gerçekleştirilecek ise seyahatle ilgili bilgileri içeren evraklar ibraz edilmelidir. Tüm evrakların 2 adet fotokopisini yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Vize Merkezi'nin hazırladığı Litvanya eğitim ve araştırma vize evrak listesini aşağıda bulabilir; ayrıntılar ve Litvanya vizesi ile ilgili sorularınız için bizi arayabilirsiniz.

Litvanya Eğitim-Araştırma Vizesi Başvurusu

Litvanya eğitim-araştırma vizesi başvurusu; Litvanya’da 90 günden az konaklamalı eğitim, staj ya da araştırma görevi için seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları tarafından yapılır. Bordo pasaport sahibi vatandaşların kısa süreli eğitim seyahatleri için Schengen vizesi alması gerekir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri ise kısa süresi seyahatleri için Schengen vizesinden muaftır. Litvanya’ya 3 aydan daha uzun sürecek bir eğitim ve araştırma görevi için seyahat edilecekse D tipi uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır.

Litvanya eğitim-araştırma vizesi nasıl alınır?” sorusu Litvanya’ya eğitim amaçlı seyahat edecek başvuru sahiplerinin sıklıkla yönelttiği bir sorudur. Bu vizeyi alabilmek için yapılacak seyahatin amacı ve süresi net olarak belirlenmelidir. Kısa süreli Schengen vize başvuruları Litvanya Konsolosluğu’na yapılmamaktadır. Konsolosluklar yerine konsolosluğun yetkilendirdiği vize firmaları ve seyahat acenteleri bu görevi üstlenmektedir. Başvuru sahipleri ayrıca en az 2 boş sayfası bulunan, 10 yıldan eski olmayan ve yırtık, eksik sayfası olmayan bir pasaporta sahip olmalıdır.

Seyahat amacı, süresi ve kişisel bilgilerinizi netleştirdikten sonra hazırlamanız gereken bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. Tüm vize türleri için hazırlanacak temel evrakların yanı sıra eğitim vizesine özel hazırlanacak evraklar da bulunmaktadır. Gereken tüm evrakların eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanarak dosya haline getirilmesi gerekmektedir. Özellikle eğitim görülecek kurumdan alınan davetiye belgesi dosyaya mutlaka eklenmelidir.

Belgeler eksiksiz ve doğru şekilde tamamlandıktan sonra daha önce biyometrik işlem yaptırmamış olan başvuru sahipleri parmak izlerini vermek üzere yetkili başvuru merkezlerine gelmelidir. Bunun için vize randevusu alınmalıdır. Vize Merkezi’yle eğitim vizesi başvurusu yaptığınızda parmak izi işlemi esnasında bir yetkilimiz sizlere eşlik etmektedir. 12 yaşından küçük çocukların vize randevusunda bulunmaları gerekmez.

Litvanya eğitim-araştırma vizesi başvurusu sonuçları ortalama 7-10 iş günü arasında çıkmaktadır. Bu sürede gecikmeler yaşanabilir; bu nedenle başvurular seyahatten en az 1 ay önce yapılmalıdır. Vize Merkezi tüm Litvanya vize süreci boyunca başvuru sahiplerinin yanında olmaktadır. Alınan vize kararlarında yetkili tek kurum konsolosluklardır. Vize reddi alınması durumunda yeniden başvuru yapılabilir ancak vize ücretleri iade edilmemektedir.

Litvanya Eğitim ve Araştırma Vizesi Temel Evraklar

 1. İngilizce vize talep dilekçesi (Şirket sahipleri için konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve imzalı)
 2. Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 ölçülerinde, beyaz fonlu, güncel)
 4. T.C. kimlik fotokopisi
 5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren)
 6. Banka hesap özeti  (son 3 aya ait, en az 2500 TL bakiye, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile)

Litvanya Eğitim ve Araştırma Vizesine Ek Evraklar

 • Litvanya'da devlet üniversitesi veya yüksekokuldan orijinal kabul veya kayıt belgesi.
 • Ücretsiz staj ise Litvanya lisansüstü eğitim kurumundan orijinal ücretsiz staj kabul belgesi
 • Bir yıl hazırlık ise hazırlık döneminden sonra üniversite eğitimine devam edileceği belirtilmelidir (ayrıntılı çalışma planı, referans mektubu ve ilgili yükseköğretim kuruluşu tarafından onaylanmış hazırlık dönemi sonunda devam eden eğitim yılı için kayıt yapılacağına dair belge).
 • Yükseköğretime geçiş için gerekli koşulları sağladığınıza dair kanıtlar (diploma, akademik kayıt, denklik belgesi).
 • Burs alanlar için burs belgesi
 • Burslu değilseniz veya bursunuz/burslarınızın miktarı 617€’dan az ise sponsor tarafından imzalanmış garantörlük belgesi

Garantörlük belgesine ilave edilecek evraklar:

 • Sponsor olan kişinin oturum kartı, kimlik kartı veya yabancılar için süresiz oturum izninin fotokopisi.
 • Sponsor Litvanya’da ise: Litvanya’daki kayıtlı olduğu belediyeden onaylanmış öğrenci davetiyesi ve Litvanya belediyesinden alınmış aile toplum kağıdı.
 • Sponsor Litvanya’da değilse yaşadığı ülkenin Litvanya Büyükelçiliği’nden alınmış sponsorluk belgesi

Sponsor olan kişinin gelir evrakları:

 • Çalışan ise çalışma süresini gösteren belge ve iş kontratı ve 3 aylık maaş bordrosu. Sosyal yardım ödeme belgeleri.
 • Serbest meslek sahibi ise son yıla ait vergi beyannamesi, vergi kayıt numarası ve ticaret odası kaydı. Varsa sosyal yardım ödeme belgeleri.
 • 21 yaş üstü öğrenciler için Ankara/İstanbul Adli Sicil Müdürlüğü tarafından Litvanya resmi dillerinden biriyle yazılmış 6 ayı geçmemiş Dışişleri Bakanlığı veya adli mahkeme tarafından onaylanmış (apostilli) adli sicil kaydı aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Reşit olmayanlar için (18 yaş altı) yasal velisini gösterir belgeler
 • Öğrenci yazılı mülakat formu: Bu form eğitiminiz hangi yabancı dilde olacak ise o dilde doldurulmalıdır; Hollandaca, Fransızca, Almanca veya İngilizce.

Vize Merkezi Aracılığıyla Litvanya Eğitim-Araştırma Vizesi

Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya eğitim-araştırma vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin başvuru için gereken birkaç önemli adımı yerine getirmeleri gerekmektedir. Litvanya vize işlemleri için baştan sona uygulanması gereken tüm adımları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Vize Merkezi ile Litvanya eğitim-araştırma vizesi başvurusu yapmaya karar verdiğinizde müşteri temsilcimizle iletişime geçerek seyahat amacınızı ve tarihlerinizi, kişisel ve mesleki bilgilerinizi detaylı olarak paylaşmanız gerekir. Bu bilgiler doğrultusunda başvuracağınız vize türüne ilişkin tüm evrakların listesi size temsilcimiz tarafından mail ve kısa mesaj olarak iletilir.

Evrak listesini aldıktan sonra yapmanız gereken; tüm zorunlu vize evraklarını güncel bilgilerle doldurarak, eksiksiz ve hatasız şekilde tamamlayıp dosya haline getirmektir. Dosyayı tamamlamanızın ardından Vize Merkezi ofislerini şahsen ziyaret ederek ya da kargo yoluyla temsilcilerimize ulaştırmanız gerekmektedir. Kargo ile gönderim yapacaksanız kargo takip numaranızı not etmeyi unutmayın.

Litvanya vize uzmanlarımızın eline ulaşan başvuru evrak dosyanız detaylı olarak incelenir ve hatalı ya da eksik bilgi varsa tarafınıza mail gönderilerek bilgisi verilir. Evraklarınızda hiçbir hata ve eksiklik yoksa vize randevunuz uzmanımız tarafından size uygun gün ve saate alınır.

Litvanya eğitim-araştırma vizesi başvurusu için önemli adımlardan biri de vize randevusudur. Yetkili başvuru merkezlerinden alınan randevuda şahsen bulunarak parmak izi bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Son 5 yıl içinde bu bilgisini vermiş olan başvuru sahiplerinin tekrar randevuya gelmelerine gerek yoktur. Vize randevu işlemleri sırasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz sizlere eşlik edecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla Litvanya eğitim-araştırma vizesi başvurunuz ortalama 7-10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre resmi tatil, konsolosluk yoğun günleri gibi durumlarda uzayabileceği için başvuru işlemlerine seyahatten 1 ay önce başlanmasını öneririz. Vizeniz sonuçlandığında pasaportunuzu Vize Merkezi ofislerimizden şahsen teslim alabileceğiniz gibi, kargo yoluyla size teslim edilmesini de talep edebilirsiniz.

Litvanya Eğitim ve Araştırma Vizesine Başvururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaportunuzun güncel, 2 sayfasının boş ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay daha geçerli olmasına dikkat edin.

Konaklama belgeleri, uçuş biletleri tarihleri net olmak suretiyle başvuru evraklarına eklenmelidir.

Biyometrik fotoğraflarınızın Schengen standartlarına uygun olduğundan emin olun. Web sitemizin "Form&Dilekçe" menüsünden görebilirsiniz.

Litvanya Elçiliği veya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir doktordan alınmış sağlık raporu, 6 aydan daha eski olmamalı aslı ve 2 fotokopisi bulundurulmalıdır.

Litvanya vize ana sayfa

Yükleniyor...