Schengen Vizesi Almanın Püf Noktaları

27/11/17, 15:19

Dünyada son dönemde ortaya çıkan gelişmelerin ekonomik istikrarsızlığa sebep olmasıyla Schengen vizesi işlemleri de zorlaşmaya başladı. Öncelikle belirtmek gerekir ki her ülkenin vize prosedürü birbirinden farklıdır. Kişilerin mesleki veya sosyal durumlarına göre hazırlamaları gereken evraklar seyahat amacına göre farklılık gösterir.

Konsolosluklar her yeni yılla birlikte vize işlemlerinde güncellemeler yaparak yeni ek evrak taleplerinde bulunabilmektedirler. Vize Merkezi tüm dünya vize işlemlerinde uzman temsilcileriyle güncel vize uygulamalarının takip ederek başvuru sahiplerinin önceliklerine uygun vize başvurusu yapmalarını sağlamaktadır. Burada önemle vurgulamak da fayda var; vize onayına veya reddine karar veren yetkili kurumlar sadece Konsolosluklardır.

Schengen vizesi alırken nelere dikkat etmeli?

1.Seyahat etmeyi planladığınız Schengen ülkesinin Schengen vize koşulları hakkında bilgi alın. Schengen bölgesindeki ülkelerin Schengen vizesi şartları birbirlerinden farklılık gösterebilmektedir. Hangi evrakların orijinal hangilerinin fotokopi olarak sunulması gerektiği, dilekçelerin hangi dilde yazılması gerektiği, finansal kaynakların niteliği ve miktarı gibi konular ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Bu konuda ön bilgilendirmeyi Vize Merkezi ilgili ülke sayfalarında alabilir, detaylı ve güncel bilgi için Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

2. Pasaportunuzun geçerlilik süresi Schengen vize başvurularında çok önemlidir. Pasaportun seyahat sonrası en 3 ay geçerli olması gerekmekle birlikte, bazı ülkeler de bu süre 6 ay olabilmektedir.

3.Evraklarınızı güncel olması Konsolosluğun en çok dikkat ettiği konulardan biridir. Evrakların güncelliğinde vize randevu tarihi dikkate alınmalıdır. Randevu tarihinize göre banka hesap dökümleri, şirket evrakları, rezervasyon çıktıları gibi evrakların en güncel hali talep edilebilmektedir. Eski Schengen vizelerinde kullanılan fotoğrafların yeni vize başvurusunda kullanılmaması gerekir. Güncel olmayan veya eksik evraklarla yapılan başvuruların Schengen vize çıkış süresini uzattığını unutmayınız.

4.Schengen vizesi için hazırlanması gereken evraklarınız şüpheye yer bırakmayacak şekilde ülkeye geri dönüşünüzün garantisini verecek şekilde düzenlenmelidir. Bankada çok paranızın olması tek başına yeterli bir kriter değildir. Banka hesap hareketlerinizin mantıklı bir açıklaması olmalıdır.

5.Uçak, otel rezervasyonları, şirket izin yazıları, şirket görev yazıları, şahsi dilekçeler ve sponsor dilekçelerindeki tarihler birbirileriyle uyumlu ve tutarlı olmalıdır.

6.Schengen vizesi ile 26 ülkeye giriş yapmak hakkınız vardır ancak Schengen bölgesine ilk vize aldığınız ülkeden girmenizi tavsiye ederiz. Her ne kadar böyle bir hak olsa da sonraki vize başvurularınızda sorun yaşamamak için vizenizi aldığınız Schengen ülkesinden giriş yapmanız doğru olur. Eğer seyahatiniz birden fazla ülkeyi kapsıyorsa en uzun süre kalacağınız Schengen ülkesinin vizesini alarak başka bir Schengen ülkesinden giriş yapabilirsiniz.

Eğer bu öneriler kafanızı karıştırdıysa bütün bu işlemleri Vize Merkezinden profesyonel destek alarak gerçekleştirebilirsiniz. Vize Merkezi Schengen vizesi işlemlerinizi takibini sizin adınıza yapar ve güncel koşullara göre doğru başvuru yapmanızı sağlar. Acil Schengen vizesi taleplerinizi için lütfen temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

 

Schengen Üye Devletler

İspanya

Avusturya

Slovakya

Belçika

Portekiz

Çek Cumhuriyeti

Polonya

Danimarka

Norveç

Estonya

Hollanda

Finlandiya

Malta

Fransa

İsviçre

Almanya

İsveç

Yunanistan

Slovenya

Macaristan

Lüksemburg

İzlanda

Litvanya

İtalya

Letonya

Liechtenstein

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Telefon