Vize İşlemleri

Değerli ziyaretçimiz, dünya üzerindeki birçok ülkeye yapacak olduğunuz vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sağlayan Vize Merkezi Sudan sayfasına hoş geldiniz. Yazımızın devamında Sudan hakkında, Sudan’daki son durum hakkında ve Sudan vize işlemleri hakkında genel bilgiye sahip olabilirsiniz. Keyifli seyahatler dileriz.

Sudan Hakkında Genel Bilgi ve Sudan’da Son Durum

Afrika’nın en büyük topraklarına sahip olan Sudan, Kızıldeniz’in kıyısında bulunmaktadır. Son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte başkent Hartum turistik ziyaretlerin bolca yapıldığı bir şehir haline gelmiştir.

Sudan’da Aralık 2018’den beri halk tarafından devlet başkanı Ömer El Beşir’e karşı protestolar düzenlemekteydi. 2019 Nisan ayında ordu yönetime el koyarak El Beşir’in tutuklandığını açıkladı. Darbeden sonra halk, yönetimin sivillere bırakılması gerektiğini savunmakta. Fakat henüz ordu yönetimi sivillere bırakma eğiliminde değil. 6 Nisan 2019 tarihinden beri orduya karşı protestolar düzenlenmekte. 28 Mayıs 2019 tarihinde halk genel grev ilan etti. Ortalık henüz durulmuş değil.

Sudan İçin Vize Gerekli Mi?

Sudan’a ziyaret gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri) pasaportuna sahip olan vatandaşlar Sudan vizesi almak zorundadır. Ancak iki ülke arasında 13 Mart 2011 tarihinde yapılmış olan anlaşmayla birlikte Diplomatik pasaportlarda 90 günü aşmayacak ziyaretler için vize uygulaması karşılıklı olarak kaldırılmıştır.

Sudan Vizesi Nasıl Alınır?

Sudan ziyaretleriniz için gerçekleştireceğiniz vize başvurularını İstanbul’da bulunan İstanbul Sudan Başkonsolosluğu ya da Ankara Sudan Büyükelçiliği aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Vize Merkezi’ne ulaştığınız takdirde Sudan vize başvurularınızı şirketimiz aracılığıyla yapabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizler adına başvuruları gerçekleştirip, vize sonucunuz çıkana kadar bu süreci takip edeceklerdir. 

Başvuru gerçekleştirmek istediğiniz vize türünüze dair gerekli evraklar farklılık göstermektedir. Bu aşamada tarafımıza ulaşıp belgeler hakkında bilgi talep ettiğiniz takdirde, vize başvuruları için gerekli olan belgelere ulaşabilirsiniz. Belgelere ulaştıktan sonra yapmanız gereken işlem belgeleri eksiksiz bir şekilde doldurmak ve tarafımıza kargo, e-posta yoluyla veya bizzat ulaştırmaktır. Belgelerinizin kontrolü sağlandıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı durumda Sudan vize başvuru işlemlerinizi sizin adınıza başlatmaktayız. 

Konsolosluk tarafından talep edilen evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız oldukça önemlidir. Eksik belgelerle yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanacağını bildirmek isteriz. Ayrıca evrakları doldururken yanlış bilgi beyanında bulunduğunuz tespit edilirse vize reddi alma riskinizin artacağını unutmayınız. Bu noktada Vize Merkezi’ne ulaştığınız takdirde temsilcilerimiz evrakları hazırlamanıza yardımcı olacaklardır, böylece vize reddi alma riskinizi en aza indirebileceksiniz. 

Sudan Vize başvuruları esnasında konsolosluk temsilcileri ek belge isteyebilir ve mülakat talebinde bulunabilirler. Ayrıca vize başvuru değerlendirmelerinde tek yetkili kurum Sudan Büyükelçiliği ve Konsolosluğudur. Vize Merkezi bu karara müdahale edemez, sadece vize başvurularınız esnasında sizlere gerekli profesyonel yardımı sunmaktadır. 

Sudan Kapıda Vize Uygulaması

Sudan vize talep ettiği pasaport sahiplerine kapıda vize uygulaması imkanı sunmaktadır. Ancak bu uygulama için vize işlemlerine dair yeterli bilgiye sahip olmanız oldukça önemlidir. Kapıda vize ücreti diğer vize ücretlerinden farklı olmamakla birlikte, vize ücreti için yeterli miktarda paranın yanınızda olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Bunlara ek olarak vize yetkilileri başvuru sahibinden arka fonu beyaz olan bir fotoğraf, dönüş bileti ve konaklama yapacağınız yere ait rezervasyon bilgilerini talep etmektedir. Kapıda vize uygulaması esnasında bahsi geçen evrakları yanınızda bulundurmanızı öneririz.

Sudan kapıda vize uygulaması için gerekli olan evraklar ve güncel prosedürler değişim gösterebilmektedir. Bu değişimlerden haberdar olmamanız başvuru esnasında bazı sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle kapıda vize uygulaması sizler için riskli olabilmektedir. Bu noktada vize başvurularınızı Türkiye’den yapmanızı öneriyoruz. Vize Merkezi’ne ulaşıp yetkililerimiz ile yapacağınız görüşmeler sonucunda Sudan vize başvurunuzu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Sudan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Sudan vize başvurularınızın değerlendirilmesi Sudan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır. Bu süre yaklaşık olarak 2-5 iş günü arasında değişmektedir. Bahsi geçen süre kesin olmayan, tahmini bir süredir. Konsoloslukta yaşanabilecek yoğunluklara ve resmi tatil günlerine göre değerlendirme süreci değişim gösterebilmektedir. Buna ek olarak başvuru sürecinin de zaman aldığını göz önünde bulundurmanız gereklidir. Başvuru evraklarınızın eksik veya yanlış olması Sudan vizesi değerlendirme sürecini daha da uzatabilir. Ayrıca yetkililer tarafınızdan ek belge talebinde bulunabilir ve sizleri mülakata çağırabilir. Sudan vize başvurularınızı bahsi geçen tüm etkenleri göz önünde bulundurarak yapmanızı öneririz. Vize Merkezi’ne ulaşarak vize başvurularınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Sudan Ziyaretiniz İçin Yaptırmanız Gereken Aşılar

Sudan vizesi almak için aşı yaptırma zorunluluğunuz yoktur fakat Sudan ziyareti boyunca ve sonrasında herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için yaptırmanız gereken bazı aşılar bulunmaktadır. Sudan’a giriş yapmadan önce Hepatit A ve Hepatit B aşısı yaptırmanızı öneriyoruz. Sudan’da bulunan yiyecek ve sulardan Tifo bulaşma riski bulunmaktadır. Özellikle Sudan ziyaretiniz 1 aydan fazla sürecekse Tifo aşısı yapmanız da önerilmektedir.

Değerli ziyaretçimiz, Sudan vize başvuruları ve vize değerlendirme süreci hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Vize Merkezi’yle iletişime geçmenizi öneriyoruz. Tarafımızdan yardım aldığınız takdirde bu süreçleri hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yükleniyor...