Turistik Vize

Ruanda Vize İşlemleri Vize Merkezi Temsilcileri aracılığıyla en doğru ve hızlı şekilde gerçekleştirilir.

Ruanda Vize Başvurusunu Sizin Adınıza Yapalım!

Ruanda turistik vize Doğu Afrika’da yer alan Ruanda Cumhuriyeti’ne turistik amaçlı seyahat etmeyi sağlayan bir tür izin belgesidir. İklimi gereği kurak ve fazla yağış almayan bir ülkedir. Fakat buna rağmen Afrika geneline göre daha fazla yağış almaktadır. Bu bilgilere istinaden Ruanda’ya seyahat etmek için en iyi dönemin Temmuz ayı şeklinde olduğunu söylemek mümkündür. Seyahatten önce Sağlık Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu aşıların yapılması gerekmektedir.

Ruanda vizesi türleri seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Ruanda’ya turistik olarak seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus ya da hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik vize almaları gerekmektedir. Diplomatik ve hizmet pasaportlarına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise vizeden muaftır. Ruanda seyahati için çeşitli vize uyulamaları söz konusudur. Bu vize uygulamaları arasında 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlayan Ruanda e-vize uygulaması da bulunmaktadır. Ruanda’ya seyahat etmek için alınacak elektronik vize yalnızca belirli giriş kapılarında geçerli olacaktır. Bu sınırlar; Kigali Uluslararası Havaalanı, Buziba, Kagitumba, Gatuna, Kabuhanga,  Cyanika, Poids Lourds, Kamembe Uluslararası Havaalanı, Ruzizi I, Ruzizi II, Bugarama, Ruhwa, Lacorniche, Bweyeye, Nshili, Kanyaru Bas, Haut,  Kanyaru Nemba ve Rasuma sınır kapıları şeklindedir. Ruanda elektronik vize ile söz konusu sınır kapıları dışında bir yerden giriş yapmak mümkün olmayacaktır.

E- vize başvurusunun ardından onaylanan Ruanda turistik vize tek girişli olacak şekilde düzenlenmektedir. Bu sebeple e-vize ile ülkeye birden çok kez giriş yapmak mümkün değildir. Vize bilgileri arasında yer alan “30 Days Per Entry” ifadesi ise 30 günlük kalış hakkı olduğunu belirtmektedir. Elektronik vize başvuruları ile birlikte pratik bir şekilde vize almak mümkündür. Fakat başvuruda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yanlış türde bir vize başvurusu, elektronik başvuru formunda hata yapılması ya da eksik evrak ile başvurulması halinde başvuru olumsuz değerlendirilecektir.

Ruanda Turistik Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ruanda vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

  • Pasaport: Ruanda’ya seyahat etmek için kullanılacak pasaportun seyahat tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Elektronik vize başvurusunda, seyahat edilecek pasaportun sunulması gerekmektedir. Pasaportta bilgilerin ve fotoğrafın yer aldığı kısımlar tarandıktan sonra elektronik vize servisine yüklenmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmişi beyaz arka fonlu ve yüz hatlarını açıkça belli edecek şekilde olmalıdır.
  • Konaklama Belgeleri
  • Uçuş Belgeleri
  • Banka Hesap Dökümü

Bazı durumlarda, davet yazısı ya da başka ek evrak talebi söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda gereken tüm evrakların güncel olarak hazırlanması ve taramalarının sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Ruanda turistik başvurusunun olumlu sonuçlanması için evraklarının doğru formatlarla yüklenmesi, istenen şekillerde güncel olarak hazırlanması ve eksik evrak ile başvurulmaması son derece önemlidir. Bu sebeple konsolosluk vize şartları güncel olarak takip edilmelidir. Vize Uzmanları aracılığıyla yapılan başvurularda, gerekli tüm işlemler başvuru sahibi adına yapılmaktadır. Bu sebeple vize prosedürlerine ilişkin detaylar ile başvuru sahibinin meşgul olmasına gerek kalmamaktadır.

Başvuru formunun tamamlanması, ödemelerin yapılması ve evrakların sisteme yüklenmesinin ardından başvuru işlemleri tamamlanır. Ruanda vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmekte olup vize türlerine bağlı değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu tamamlandıktan sonra kısa süre içerisinde değerlendirilmeye alınmaktadır. Onaylanan vize, e-posta yoluyla onay mektubu şeklinde iletilmektedir. E-vize çıktısının başvuru sahibine teslim edilmesi ile kişinin ülkeye, vizede yer alan tarih aralıklarında giriş yapması mümkün hale gelir. Sınır yetkilileri tarafından e-vize kontrolleri sistem üzerinden yapılabilmektedir. Fakat herhangi bir aksaklık yaşanması ihtimaline karşı kişinin seyahat ederken e-vize çıktısını yanında bulundurması gerekmektedir. Böylelikle ülkeye girişte herhangi bir problem yaşanması önlenmiş olacaktır.

Yükleniyor...