Ticari Vize

Ruanda ticari vize Ruanda’ya ticari amaçlı seyahat edecek kişilerin ülkeye girebilmesi için gerekli izin belgesidir. Ruanda Doğu Afrika’da bulunan küçük bir ülkedir. Bu ülkeye çeşitli amaçlarla yapacakları seyahatler için yabancı ülke vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Ülkeye giriş için alınacak vize seyahat amacına bağlı değişiklik göstermektedir. Ruanda’ya iş görüşmesi ya da toplantıya katılım gibi ticari amaçlı seyahat edecek umuma mahsus ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ticari vize almaları gerekmektedir. Diplomatik ya da hizmet pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise ülkeye girişlerde vizeden muaftır.

Ruanda’ya yapılacak seyahatlerde çeşitli vize türleri söz konusudur. Bunlardan biri ise 2018 yılı itibariyle başlatılan Ruanda e-vize uygulamasıdır. Fakat, Ruanda elektronik vize ile ülkeye giriş yapılabilmesi için yalnızca belirli sınır kapılarından ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Bu sınır kapıları ise; Buziba, Kagitumba, Gatuna, Kigali Uluslararası Havaalanı, Kabuhanga,  Cyanika, Poids Lourds, Kamembe Uluslararası Havaalanı, Ruzizi I, Ruzizi II, Bugarama, Ruhwa, Lacorniche, Bweyeye, Nshili, Kanyaru Bas, Haut,  Kanyaru Nemba ve Rasuma sınırları şeklindedir. Ruanda elektronik vize başvurusu onaylanan kişinin bu sınırlar dışında ülkeye giriş yapması mümkün değildir. Ruanda seyahatinden önce bilinmesi gereken hususlardan biri de Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş aşıların yapılması gerektiğidir.

Ruanda ticari vize Ruanda’da en fazla 30 gün seyahat etme hakkı tanıyan tek girişli bir vize türüdür. Dolayısıyla ülkeden bir kere çıkış yapıldığında vize geçerliliğini kaybetmektedir. Başvurular elektronik ortamdan yapılmakta olup genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Onaylanan vizeler e-posta yoluyla iletilmektedir. Vize Merkezi uzmanları aracılığıyla yapılan Ruanda vizesi başvurularında başvuru sahibinin konsolosluk gerekliliklerine dikkat etmesi ve başvuruya ilişkin konularla meşgul olmasına gerek yoktur. Vize sürecine ilişkin tüm hususların takibi alanında deneyimli ve uzman kişiler tarafından başvuru sahibi yapılmaktadır.

Ruanda Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ruanda ticari vize başvurusu yapılırken elektronik başvuru formunun ardından ödeme işlemleri tamamlanmaktadır. Ruanda vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmekte olup, ödemeler online olarak yapılmaktadır. Gerekli başvuru evrakları başvuru tamamlanmadan önce sisteme yüklenmektedir. Evrakların sisteme yüklemelerinin yapılabilmesi için belgelerin orijinal hallerinin tarayıcı yardımıyla taranması gerekmektedir.

Evraklar başvuru türüne değişiklik göstermekte olup bazı durumlarda başvuru esnasında ek evrak talep edilmesi de söz konusudur. Bu durumda gerekli tüm evrakların sisteme eksiksiz olarak yüklemesinin yapılması gerekmektedir. Ticari amaçlı seyahatlerde Ruanda vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

  • Pasaport: Ruanda’ya seyahat edilecek ve vize başvurusunda sunulacak pasaportun seyahat tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.
  • Biyometrik Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf, beyaz fonlu çekilmiş ve 6 aydan eski olmamalıdır.
  • Davet Yazısı: Davet gönderen kişinin, seyahat edecek kişinin bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Seyahate ilişkin, masrafların kim tarafından karşılanacağına ilişkin bilgiler yer almalıdır.
  • Vize Talep Dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılmaktadır.
  • Şirket Evrakları: Güncel tarihli vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri sunulmalıdır.
  • Konaklama belgeleri
  • Uçuş belgeleri

Gerekli evrakların istenen şekillerde düzenlenmeleri ve taramalarının sisteme doğru bir şekilde uygun formatlarda yüklenmesi gerekmektedir. Eksik evrak ile başvuru yapılmaması son derece önemlidir. Yukarıda listelenen evraklar temel evraklar olup bazı durumlarda daha az evrakla başvuru yapılması da mümkündür. Başvuru esnasında çeşitli durumlara bağlı kişiden ek evrak talep edilebilmektedir. Evrakların güncel durumu yansıtması, konsolosluğa sahte ya da güncel olmayan evrak sunulmaması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru olumsuz sonuçlanacaktır. Evrakların yüklenmesinin ardından başvuru tamamlanmaktadır. Başvurunun tamamlanması ile değerlendirme süreci başlar ve genellikle 3 gün içerisinde başvuru sonucu kişiyle paylaşılmaktadır.

ruanda e-vize

Yükleniyor...