Umman Vize İşlemleri

Umman Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


  Umman vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Umman vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Umman vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Umman vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

Umman Vizesi

Umman’a yolculuk edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak mecburiyetindedir. Diplomatik pasaport sahipleri şahıslar Umman vizesinden muaftır. Ancak normal vatandaşların Umman ziyareti öncesinde Umman vizesi alması gerekmektedir. 

Umman vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Umman vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Umman vizesi için aklınıza takılan bir şey olursa Vize Merkezi şubelerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli kadrosuyla Vize Merkezi ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır. Örneğin pasaportunuzun süresi beş yıl ama Umman vize izniniz üç hafta ise Umman’da maksimum üç hafta kalabileceksiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmak mecburiyetindedir. Bu sebeple pasaport sürenizin uzun olması önem arz etmektedir.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Umman yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Umman Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.
 

Umman vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Umman vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız. Eğer pasaportunuz yoksa pasaport alabilmenizin en basit yolu ikametinizin bağlı olduğu şehir ya da ilçe merkezinizdeki veya çok acil olması sebebiyle başka bir şehir ya da ilçe merkezlerindeki emniyet müdürlüklerinde veya polis merkezlerinde kendi adınıza ait pasaport bölümünde pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Pasaport başvuruları şahsa özel olduğundan dolayı bunu şahsen yapmalı ve ayrıca pasaport için lazım olan belgelerin başvuru ücretini ödenmiş bir banka dekontuyla birlikte teslim etmek durumundasınız. Burada ayrıca sizden hakkınızda bilgiler istenir ve bazı sorular sorulur. İşlemleriniz devam ederken parmak iziniz alınır ve bu bağlamda parmaklarınızın parmak izi olan yerlerinin normal zamanlarda olduğu gibi olmasına dikkat etmeniz gerekir. İşlemlerinizi parmak izi alımında şüpheye düşürecek yahut zorlaştıracak kimyasallar, boyalarla vs. kaplı olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü bu, işlemleriniz sırasında size kolaylık sunacak etkenlerden biridir. Ayrıca pasaport başvurusu için bir de biyometrik fotoğraflarınızı da götürmeniz gerekecektir. Çünkü bu fotoğraflarınız pasaportunuzda yıllar boyunca kalacak şekilde işlenir. İşlemlerinizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması durumunda evraklarınız sizin adresinize gönderilir.

Pasaportunuzu aldıktan sonra Umman Konsolosluğundan Umman vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Umman Sultanlığı F. Konsolosluğu; Cumhuriyet Cad. 157/4 Harbiye 34373, Şişli İstanbul adresinde bulunur. Umman Vize kabul saatleri Pazartesinden Cumaya 10:00 – 13:00 ve 14:30 – 16:30 arasıdır. Eğer Umman Konsolosluğuna vize başvurusu yapmak istiyorsanız randevu almak zorundasınız. Ya da isterseniz sizin adınıza Vize Merkezi olarak bizler randevu alır ve Umman vizesi için gerekli olan danışmanlık hizmetini en güvenilir biçimde sizin adınıza biz yapabiliriz.

Umman vizesi 1 ya da 2 veya 3 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Buraya vize başvurusu yapmadan önce yanınızda Umman Konsolosluğunun istediği belgeleri de almalısınız. Bunlar içinde en önemlileri Umman vize başvuru formu ve orijinal pasaportunuzdur. Bunun yanında istenilen diğer belgeleri de sunmalısınız. Bunları sizler için evraklar kısmında topladık. Ancak burada ayrıca belirtmek zorundayız ki Umman’a ancak hava yoluyla gidebilirsiniz. Deniz yolculuğu için ticari durumlar söz konusudur.  

Ayrıca Umman Konsolosluğuna Umman vizesi için başvuruda bulunacaksanız Umman için resmi tatil, bayram gibi tatil günlerini de bilmenizde fayda vardır. Umman Konsolosluğu günün ancak belli bir vaktinde vize işlemlerine bakabilmektedir. Umman vize başvuruları Umman Konsolosluğu ve Umman Ankara Büyükelçiliği ve vize işlemleri konusunda yetki sahibi kılınmış danışmanlık hizmeti veren firmalar yapabilmektedir. Bu bağlamda sizin seçtiğiniz firmanın size Umman vizesine dair başarı getirme şansı firmanın güvenirliliği ve deneyimi ile orantılı olduğundan dolayı bizler Vize Merkezi şubeleri ve çalışanları olarak burada sizin için her şeyin en iyi bir biçimde sonuçlanabilmesi konusunda size lazım olan her türlü danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacağımızı belirtiriz. Umman vizesi için istenen gereklilikleri yerine getirmeniz halinde kişisel olarak ya da Umman vize işlemleri için yetki almış olan danışman şirketler ile Umman vizesi başvurularınızı yapabilirsiniz. Umman vize işlemlerine dair merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında soru sormak ya da Umman vize başvuru formunu almak isterseniz bizi arayabilir ya da İstanbul’da yaşıyorsanız bizi ziyaret edebilirsiniz.

Umman ile Türkiye arasında diplomatik, resmi, hizmet ve umuma özel pasaport sahipleri için ayrıca çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Resmi ve hizmete mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi değildir. Bu gruptaki pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz olarak Umman’da kalabilir. Tek girişli vize turistik veya iş amaçlı kullanılabilir bir vizedir ve verildiği tarihten itibaren 6 ay için geçerlidir ve pasaport sahibine Umman’da azami 30 gün kalma hakkı tanıyan bir vize türüdür. Tek girişli vize Umman’daki kalışınız esnasında 30 günlüğüne uzatılabilmekte ve size turistik amaçlar için gerekli süreyi vermektedir. Pasaport hamilinin vizesini uzatmadan ülkedeki azami kalış süresini aşması durumunda ise her gün için 10 Umman Riyali ceza ödemek gibi bir durumu olur. Tek girişli vize size Umman’da ücretli ya da ücretsiz çalışma hakkı tanımaz.

Çok girişli turistik vizesi altında yer alan ülke listesi çok girişli vize için de geçerlidir. Çok girişli vize iş veya turistik amaçlı kullanılabilir bir vizedir ve bir seneliğine geçerlidir. Ülkeye her girişinizde 21 gün kalış hakkı tanır ancak ülkeye ilk girişin vize veriliş tarihinden itibaren 6 ay içeresinde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde vize geçerliliğini kaybeder.

Çok girişli vize uzatılamamaktadır. Ancak bitiminde Konsolosluğa müracaat edilerek yeniden çok girişli vize alınması gerekmektedir. Ülkedeki azami kalış süresini aşmanız durumunda her gün için 10 Umman Riyai ceza ödemeniz gerekmektedir. Çok girişli vize size Umman’da  ücretli ya da ücretsiz çalışma hakkı tanımaz. Çok girişli vize sadece Konsolosluktan alınabiliyor.

Resmi ziyaret vizesi, Resmi pasaporta sahip Türk vatandaşları Umman Sultanlığı Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılarak alınır. Resmi ziyaret vizesi 3 ay için geçerlidir ve aynı süre için tekrar uzatılabilir bir özelliği bulunur. Resmi ziyaret vizesi verildiği tarihten itibaren 3 ay için geçerli bir süreye sahiptir.

Resmi Ziyaret Vizesi ücretsizdir ve başvuru için aşağıda belirtilen evrakların sunulması gerekmektedir:

 1. Kefilin resmi bir makam olması ve bunun dışında Türk Dış İşleri Bakanlığı Ticaret ofisinden dilekçe eklenmesi gerekmektedir. 
 2. En az 3 ay süresi olan bir pasaport.
 3. 2 adet arka fonu beyaz veya mavi vesikalık fotoğraf.
 4. Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olan bir vize formu

Özellikli Vizeler ülkeler listesinde yer almayan ülkelerin vatandaşlarının Umman Vizesi müracaatları sadece kendilerini davet eden sponsor tarafından Umman Sultanlığında yapılabiliyor. Müracaat için izlenecek prosedür şudur

 1.  Umman’da bir Kefil bulunacak ve bu şirket veya kişiye (Kefil) gönderilecek evraklar aşağıda listelenmiştir
 2. Pasaport: Başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize için boş sayfaları olan Pasaport. (Pasaport hamilinin imzasının bulunması ve pasaportun yırtık ve yıpranmamış olması çok önemlidir.)
 3. Fotoğraf: Son altı ayda çekilmiş 2 adet arka fonu mavi veya beyaz fotoğraf (biyometrik)
 4. Tanıtım Mektubu: Çalışmakta olduğunuz firmanın antetli kağıdına “İngilizce” olarak yazılacak olan dilekçede Firmadaki göreviniz, Umman’a ziyaret nedeniniz, Umman’daki kefil firma hakkında bilgi ve çalışmakta olduğunuz firmanın tüm seyahat giderlerinizi karşılayacağı yer almalı ve firmanız yetkilisi tarafından firma kaşesiyle birlikte imzalanmalıdır.
 5. Anne & Baba adı bilgileri doldurulmuş olan vize formuna fotoğraf yapıştırılıp; vize formu, pasaport ve Tanıtım mektubu taranarak davet eden kefil firmaya e-posta ile iletilmelidir.
 6. Umman’daki Sponsor göndermiş olduğunuz evrakların dökümünü alıp, bunlara aşağıda belirtilen evrakları ilave ederek vize müracaatınızı yapması gerekmektedir:
 1. Kendi şirketinin (Kefil) İmza Sirküleri fotokopisi
 2. Şirketin son 3 ay tarihli Faaliyet Belgesi fotokopisi (Umman Ticaret Odası’ndan alınmış olmalı)
 3. Umman Sultanlığı Yabancılar Polisi’ne Dilekçe: Davet eden şirket, kendi şirketinin antetli kağıdına bir “Dilekçe” yazılmalı ve “Ekte evraklarını sunduğum şahsa kefil olduğumu beyan eder ve kendisine vize verilmesini rica ederim” anlamında yazacağı dilekçeye yukarıda belirtilen tüm evrakları da ekleyip Umman Sultanlığı Yabancılar Polisine Vize müracaatını yapmalıdır.  
 1.  Umman’daki Kefil Umman Yabancılar Polisinden alacağı “ONAY Numarasını (APPLICATION Number)” adına Vize talebinde bulunduğu şahsa bildirecek veya e-posta/faks ile gönderecek.
 2. Vize talebinde bulunan şahsın kendisine bildirilmiş olan ONAY numarası veya e-posta/faks ve pasaportunun aslı ile birlikte vizesinin pasaportuna işlenebilmesi için Konsolosluğu’muza müracaat etmesi lazımdır. Vizenin pasaporta işlenmesinin 2 gün sürebileceğinin göz önünde bulundurulması gerekir.

Not: Umman Yabancılar Polisi gerekli gördüğü durumlarda ilave belgeler talep etmeye ya da hiç bir gerekçe göstermeden vize talebini ret etme yetkilidir. Bunları göz önünde bulundurarak Umman vizesi öncesi Vize Merkezi şubelerimiz ile yapacağınız bilgi alışverişi size büyük bir fayda sağlayacaktır.

Umman Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Umman Konsolosluğuna yaptığınız Umman vizesi başvurusu sonucu Umman seyahati için işleme alındıktan sonra genellikle 1 ya da 2 ve bazen de 4 iş günü içinde Umman vizeniz sonuçlanır. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Umman vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için Vize Merkezi ofislerimize gelerek veya İstanbul dışında ikamet ediyor iseniz bizi arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık içerisindedir. Böyle bir durumda başka bir şehirde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir. Ancak Vize Merkezimiz aracılığıyla Umman vizesine başvuru yapmışsanız Umman vizesi sonuçları hakkında bizi arayıp güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz ya da bizler sizin adınıza bunları dilediğiniz yere gönderebiliriz.

Umman Vize Ücretleri

Umman vize ücretleri vize türüne ve zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Umman devletinin uyguladığı yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. Umman vize ücretleri hakkında bu değişiklikler olması nedeni ile güncel Umman vize ücretleri için Vize Merkezi ofislerimizi arayarak ya da bizi ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine de burada bilinmesi gereken bir başka husus da; Umman vizesi için ücret ödemeniz ve sonrasında ret cevabı almanız halinde paranızın geri iade edilmediğini bilmeniz gerektiğidir. Umman vize ücreti ödemeniz halinde bankadan bu ücreti ödediğinize dair Umman vizesi banka ödendi dekontunuzu yanınızda bulundurmanız mecburi istenen belgeler arasındadır.

Umman vize ücretleri Umman turistik vize, Umman öğrenci vizesi, Umman aile vizesi, Umman ticari vize, Umman yatırımcı vizesi, Umman konsolosluk çalışanları vizesi, Umman basın vizesi gibi değişik vize çeşitlerinden oluşur ve amaçlarına göre bu sayı azalıp artabilmektedir. Umman göçmenlik, Umman aile birleşimi gibi durumlar haricinde ise çeşitli sınıfları içeren vize türleri ile Umman vizesinde ücret değişikliğine sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak Umman vize ücretleri belirlenen zaman içinde geçerli olduğundan dolayı bir evvelki yıl alınan Umman vize ücreti ile bir sonraki yılda alınan Umman vize ücreti arasında farklılıklar olması rastlanan bir olaydır. Umman vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi ya da konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa Vize Merkezi şubeleri çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz ya da dilerseniz bizi şahsen ziyaret edebilirsiniz.

Umman Vizesi Başvuru Formu

Umman vize başvuru formu Umman Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Umman vizesi alınmasında gereklidir. Umman vizesi başvuru formu Umman Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi yadsınamaz. Ayrıca Umman Konsolosluğunda Umman vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Umman vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Umman vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Umman vizesi başvuru formu Arapça– Türkçe ya da İngilizce – Türkçe seçeneklerini barındırır.

Umman vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

 Soru kısmındaki sorular çoğunlukla Umman seyahati, sağlıkla ilgili bilgiler, aşılar ve bunun gibi durumları öğrenmek amaçlı olduğundan bunları elinizden geldiğince doğru bir şekilde doldurmalısınız. Umman vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında yarar görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz. Umman vizesi başvuru formuna dilerseniz vize merkezi birimlerimizde ulaşabilirsiniz. Umman vizesi başvuru formuna dair merak her şeyi sizin adınıza dilerseniz biz halledip sunalım. Ve ya dilerseniz Vize Merkezi bürolarımıza şahsen de gelerek doğrudan orada bulunan tecrübeli, profesyonel ve güvenilir ekibimiz yardımıyla da formlarınızı doldurabilir ya da diğer Umman vizesine dair işlemlerinizi işleme alabilirsiniz.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
UMMAN VİZE İŞLEMLERİ
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 02 97
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 97
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 02 97
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 850 460 17 76
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2448
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5365
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com