Evlilikten Dolayı

Umman Vatandaşlığı evlilik kısmı da normal vatandaşlık şartlarına benzerlik gösterdiği için aynı yükümlülükleri içermekle beraber az çok birkaç farklı kısmı da barındırır.

Aşağıda sıralanan maddeler içinde evlilik ve aile durumu gibi şartlar sıralanmıştır. Bunları sizler için düzenledik. Bu kanunlar 1983 tarihli kararname ile belirtilmiştir. Bu kanuna göre bir kişi Umman vatandaşlığı için izin almadıkça Umman vatandaşlığına geçemez.

İlk olarak Umman vatandaşlığı başvurusu yapacaksanız sizden istenen bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlar kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 1. Umman yasalarının gerektirdiği şekilde davranış sergilemek
 2. En az 20 yıldır Umman’da yaşamış olmak
 3. En az 15 yıldır Ummanlı bir kadınla evlenmiş olmak
 4. Akıcı Arapça bilmek
 5. Hiçbir suça bulaşmamış olmak
 6. Hastalık sahibi olmamak
 7. Umman devlet yasalarına uymak, gelenek ve göreneklerine saygı uymak ve Umman ulusunun günlük yaşamlarına uyum sağlamış olmak.
 8. Umman’da kendisine yetecek kadar kendisini idare etme becerisi
 9. Ummanlı bir erkekle evlenen kadınlar için bakanlıktan verilmiş belge sahibi olmak
 10. Ummanlı bir erkekten çocuk sahibi ise bu hakkı anında alır

Bu şartları sağlayan kişiler Umman vatandaşlığına başvuru yapabilir. Başvuru yapmak için de ayrıca istenen ve bilinmesi gereken başka şartlar ve belgeler de gerekmektedir. Onları da aşağıdaki gibi sıraladık:

 1. İlk olarak başvuru sahibi belgelerini Adalet Bakanlığına vermelidir. Ve yaşadığı yerin bilgilerini içerek belgeleri ayrıca sunması gerekmektedir.
 2. Belgeler şu şekildedir:
 3. Umman vatandaşlığı için başvuru belgesi
 4. Kimlik kartı, pasaport ya da doğum belgesi fotokopisi (yeni verilecek belge ile bilgi değişimi için)
 5. İçişleri Bakanlığından verilmiş düzenlenmiş vatandaşlık izni
 6. Polis raporu (Umman’daki polis birimlerince verilmelidir ve başvuru yapmadan önceki 90 günü de içermelidir.)
 7. Arapça bildiğine dair ispatlar
 8. Başvuru sahibinin Umman’da kendi başına yaşayabilecek kadar maddi durumu olduğunu gösterir belgeler. (Asgari ücret belgeleri, iş sözleşmeleri, şirket belgeleri, vergi belgeleri vs. Bu belgeler kişinin maddi durumu hakkında bilgi edinmesini sağlar.
 9. Ummanlı bir ailenizin olduğunu gösterir belgeler
 10. Umman’da yaşayan akrabalarınız olması da katkı sağlar.

Bazı durumlarda bu belgelerin dışında da belgeler istenebilir. Bunlar özel durumlarda olan şartlar. Bu şartları şu şekilde sıraladık:

 1. Ummanlı bir kişi ile evlenen biri ayrıca evliliklerini ispatlayıcı belgeler vermelidir. Evlilik cüzdanı vs.
 2. Ummanlı kişilerin ebeveynleri bunu ispatlayabilecek belgeler vermelidir. Bu kişiler böylece Umman vatandaşı olabilir.
 3. Umman’a olumlu ve önemli bir katkı sunmuş bir kişi bunları ispatlayacak belgeler vermelidir. (Ödüller, madalyalar, sertifikalar ya da Ummanlı bir şirket tarafından verilmiş bir ödül ya da yetenek sertifikası vs.)

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz Vize Merkezi Şubelerimizi arayarak Umman vatandaşlığı hakkında gerekli bilgi alabilirsiniz.

daha fazla göster

VATANDAŞLIK
Yükleniyor...