Ticari Vize

Umman Ticari Vize

Umman’da ticaret yapmak için düzenlenmiş bir vize türüdür. Bu vize işlemine başvuru yapmak için bir takım belge ve şartlar konulmuştur.

Bu belge ve şartlar olmadan Umman Ticari Vizesi almanız mümkün değildir. Bu nedenle bu vize işlemine başvuru yapmadan önce Vize Merkezi şubelerimizi aramanızı öneririz. Ancak yine de sizler için gerekli olan bilgi ve belgeleri aşağıdaki gibi derledik:

Ayrıca vekâletname gibi işlemler için de şunlar bilinmeli:

Fahri Konsolosluğa Umman Vekâletnamesi tasdiki için aşağıda belirtilen evrakların takdim edilmesi gerekmektedir:

 1. Tüm detayları içeren ve yasal hakları içeren bir mektup. Mektup içinde adı geçen tüm şahısların pasaport numarası ve imzaları da bulunmak zorundadır. 
 2. Mektubun Resmi bir Noter tarafından onaylanması ve İstanbul Valiliği tarafından apostil damgası basılması gerekmektedir. Ödemeler dolar bazındadır.

Valilik Tasdiki (Apostille Damgası) Gerektiren Belgeler:

Vekaletname, Ticari Anlaşmalar, Anlaşmalar, İmza sirküleri, Vergi Levhası, Diplomalar, Doğum sertifikası, Ölüm sertifikası, Evlilik Cüzdanı, Boşanma Kararı ve diğer tüm Türkçe tanzim edilmiş ve İngilizceye tercüme edilmiş evrakların Umman Sultanlığı Makamlarında geçerli olabilmesi ve Konsolosluğunca da tasdik edilebilmeleri için takip etmeniz gereken yöntem:

 1. Evrakların orijinalinin yeminli bir tercüman tarafından Türkçeden- İngilizceye tercüme edilip ve bu tercüme bürosunun bağlı olduğu Notere tasdik ettirilecektir.
 2. Noter tasdikli tercümeler ve evrak aslı ile birlikte İstanbul Valiliği’ne gidilerek “Apostille” damgası vurdurulacaktır.
 3. Valiliğin “Apostille Damgası” ile onaylanmış evraklar Konsolosluğa götürülerek ”Konsolosluk Tasdiki” yaptırılacaktır.
 4. Tüm ticari ihracat evraklarının İstanbul Ticaret Odası’na tasdik ettirilmesi gerekmektedir.
 5. Vekâletname, Ticari Sözleşme gibi diğer ticari evraklara İstanbul Valiliği’nden apostil damgası alınması gerekmektedir (Apostil şartları için bknz. Aşağ).
 6. Menşe-i Şahadetname tasdiki için orijinal faturanın da onaylanması gerekmektedir.
 7. Tasdik işlemlerinin 2 ila 5 gün arasında bir süreci kapsayabileceğini göz önünde bulundurmanız gerektiğini dikkate almanız gerekir.
 8. Ödeme:  Dolar bazında ve nakit olarak yapılabilmektedir.

Ticari vize için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Vekaletname
 2. Ticari Anlaşmalar
 3. Anlaşmalar
 4. İmza sirküleri
 5. Vergi Levhası
 6. Diplomalar
 7. Doğum sertifikası
 8. Ölüm sertifikası
 9. Evlilik Cüzdanı
 10. Pasaport
 11. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 12. Şirketin son 3 ay tarihli faaliyet belgesi fotokopisi.
 13. Şirketin son vergi dönemine ait vergi levhası fotokopisi.
 14. Ticari sicil gazetesi fotokopisi (Şirketin yer aldığı ilan net olarak okunabilmelidir).
 15. Başvuru sahibine ait son 3 aylık SSK dökümü
 16. Başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize için boş sayfaları olan bir pasaport olmalıdır. (Pasaport hamilinin imzasının bulunması ve pasaportun yırtık ve yıpranmamış olması lazımdır).
 17. Geçerli pasaportun fotokopisi.
 18. Kimlik fotokopisi (Yabancı uyruklularda; Anne & Baba adı bilgileri olmalıdır).
 19. Son altı ayda çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz veya mavi vesikalık fotoğraf. Biyometrik olmasında yarar vardır.
 20. Umman Fahri Konsolosluğu’na hitaben (çalışanlar için şirket antetli kağıdına) yazılan başvuru mektubu. Dilekçede Başvuru sahibinin şirketteki pozisyonu, Umman’a gidiş sebebi, Umman’da işbirliği içinde bulunan firma bilgileri yer almak zorundadır. Ayrıca vize başvurusundan bulunan kişinin vizede belirtilen kalış süresi içerisinde tekrar ülkesine dönüş yapacağı firma tarafından garanti edilmek zorundadır. Başvuru sahibinin şahsi adresi ve irtibat numarasının da belirtilmesi gerekli bilgiler arasındadır.
 21. Vize bedeli Konsolosluğa sadece nakit olarak ödenebilmektedir
 22. Sağlık sigortası

Daha fazla bilgi almak isterseniz ya da sizin durumunuza özel bir hal içeren bir şart arıyorsanız Vize Merkezi şubelerimizi arayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

daha fazla göster

UMMAN VİZE İŞLEMLERİ
Yükleniyor...