Vatandaşlık

Vatandaşlık

Andorra Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Andorra vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Andorra vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Andorra vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Andorra vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin!

Andorra Vatandaşlık

Andorra vatandaşı olma şartları daha önce Andorra’da yaşayıp yaşamadığınıza bağlı olarak değişmektedir. Daha önce orada yaşamış iseniz oturum çeşidine de bakılmaktadır. Normal vatandaşlık yasaları 2013 yılında yeniden düzenlenmiştir. Buna göre pasif oturum izni sakinlerin için 2 yıl süre geçirmeleri izni verilmiştir. Bu süre daha önce 1+3+3 şeklindeydi ve daha uzun bir süre kalım şartı gerektiriyordu.

Girişli çıkışlı Andorra oturum izniyle birlikte bu süre bazen 10 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu durumda oturum izni için verilen süreler şu şekilde olur: 1+2+2+5. Bu oturum izinleri sürecinden sonra 10 yıllık yaşama dolmuş olur ve vatandaşlık hakkı elde edilir. Ancak eğer aktif bir oturum izniniz varsa bu süre daha kolay ve kısa olur.

Andorra hükümeti vatandaşlık şartlarını önceki yıllara göre daha yumuşatmıştır. Burada fırsat yaratma amaçlandığı için şartlar artık daha kolay olmuştur. Ancak burada şunu bilmekte fayda vardır. Andorra devleti çifte vatandaş kabul etmemektedir. Eğer Andorra vatandaşı olmaya karar verdiyseniz mevcut vatandaşı olduğunuz ülkeden vatandaşlığınızı çıkarmanız gerekmektedir.

Andorra vatandaşı olmak için ve bu haktan yararlanmak için aşağıdaki bilgilerden size uygun olanına bakabilirsiniz.

Andorra’da doğmuş bir Avrupa vatandaşı iseniz bu hakkınız var demektir. Burada bir çocuk Andorra sınırları içinde doğmuşsa vatandaşlık hakkını kazanır.

Eğer annesi ya da babası bir Andorra vatandaşı ise bir kişi Andorra vatandaşlığını hak eder.

Oturum izni olan bir ailenin çocuğu Andorra sınırları içinde doğmuşsa bu hakka sahiptir.

Ulusa geçme hakkı ise eğer bir kişi 20 yıldır Andorra’da yaşamışsa yasal olarak Andorra vatandaşıdır. 10 yıllık bir süreç içinde zamanının çoğunu Andorra’da geçirmiş bir kişi de vatandaşlık için başvuru yapabilir.

Bütün kategoriler için ortak istenen belge ve durumlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  1. 18 yaşın altındaki bireysel kişiler başvuru yapamaz. 26 yaşın altındaki evlatlar ailelerinin sahip olduğu vatandaşlık izninden yararlanabilir.
  2. Finansal bağımsızlık için ispat
  3. Kira ya da mülk sahibi bireyler başvuru yapabilir.
  4. Hesabında 400.000 Euro bulunan bir kişi yatırım yapacaksa vatandaşlık sahibi olabilir.
  5. Andorra’da sağlık sigortası şartını yerine getirmiş olmalıdır.
  6. Ciddi sağlık sorunları olmamalıdır. (Andorra’da ona bakabilecek bir hastane durumu için)
  7. Andorra sınırları içinde her yıl 90 günden uzun süredir yaşamış olmak. Her şekilde bu süreden uzun zamandır orada olunmalıdır.
  8. Apostilli dosyalar içinde istenen belgeler Katalan dilinde olmalıdır.
  9. İstenen maddi durumlar yıldan yıla değişiklik olabilir.

Not: Aktif oturum izni olan bireyler normal Andorra vatandaşlarının sahip olduğu haklardan yararlanabilir. Fransa ve İspanya gibi devletlerin uyguladığı şartlardan daha az şart sunan Andorra genellikle vergileri ödeme, faturalarını ödeme ve normal yaşamlar için gerekli şartlar dışında çok fazla zorlama yapmaz.

Daha fazla bilgi için dilerseniz Vize Merkezi şubelerimize telefon açabilirsiniz.

Andorra ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Andorra için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp