Benin E-Vize

Benin E-Vize

Bu yazımızda Benin Cumhuriyeti hakkında kısa bir bilgi vererek, Benin E-vize başvurusu hakkındaki; online vize başvurusu nasıl yapılır?, Benin E-Vize ücreti ne kadar?, kaç günde sonuçlanır?… gibi aklınıza takılabilecek neredeyse tüm soruları yanıtlamaya özen gösterdik. 

Resmi adıyla Benin Cumhuriyeti, Afrika’nın batısında yer alan bir ülkedir. Başkenti Porto-Novo olan bu ülkede üç farklı iklim tipi; tropikal ekvatoral iklim tipi, Sudan iklimi, Atakora iklim tipi görülmektedir. Bir zamanlar Fransız sömürgesi altında kalmıştır. Benin Cumhuriyeti’nde yaşayan insanlar, birçok kültürü birbirine harmanlamıştır. 

Sadece ülkenin başkenti olan Porto-Novo’ yu ziyaret ettiğinizde bile kültür karmaşasının içindeki uyumlu hayata şahit olacaksınız. Başkent olmasa bile size başkent hissiyatı uyandıran Cotonou şehrinin kumsalları, festivalleri ve voodoo etkinlikleriyle kendinizi bu kültür karmaşasının akışına kaptıracaksınız. 

Eğer Fransız sömürgesinin getirdiği köleşeşmeyi ve voodoo sihrinin olayını merak ediyorsanız da Ouidah şehrinde kölelik ve voodoo hakkında yapılmış, geniş çaplı müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Afrika kıtasının bir bütünü olan vahşi hayata yakından tanık olma olayı, Benin Cumhuriyeti’ nde bulunan UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan, Pendjari National park sayesinde mümkün. 

Benin Cumhuriyeti vize istiyor mu? Benin’de kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Benin Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen bir Türk Vatandaşı, Umumi (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri ise vizeye tabi tutulur. ancak Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi iseniz 90 günü aşmayan ziyaretlerde vizeden muaf tutulursunuz.

Benin Vize Türleri

Benin Cumhuriyeti’ ne gitmek için alınabilecek vize türleri şunlardır:

 • Benin Turistik Vize: Tatil ya da gezi amaçlı seyahat düşünenlerin alması gereken vize türüdür.
 • Benin Ticari Vize: Ticari amaçlarla Benin Cumhuriyeti’ni ziyaret eden kişilerin alması gereken vizedir.
 • Online başvuru sistemi üzerinden 30 gün tek girişli, 30 gün çok girişli ve 90 gün çok girişli şekilde Benin vizesi alınabilmektedir. 

E-Vize Başvurusu

Benin ziyareti için kapı vizesi almanıza gerek yoktur. Bu nedenle Benin Ankara Büyükelçiliği’ ne gitmeye veyahut Benin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ nin belirlediği, fahri konsolosluklara (İstanbul ve İzmir Fahri Konsolosluğu) gitmeye gerek yoktur. Benin E-Vize başvurusunu konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe gitmeden online olarak alabilirsiniz. 

E-vize başvurularını Benin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği değerlendirir. Şahsen başvuru zorunluluğu yoktur. Yetkili seyahat acenteleri aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir aksilik olma olasılığını göz önünde bulunduran Benin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, vize başvurularını planlanan seyahatten bir hafta- 10 gün öncesinden yapılması hususunda uyarmaktadır. 

Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Benin vize başvurusu yalnızca online olarak yapılabilmektedir. Benin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin başvuru şartlarına uygun olarak; adınızı, soyadınızı, seyahat amacınızı (ticari ya da turist), doğum tarihinizi, doğum yerinizi, doğdunuz ülkenin ismini, başka ülke vatandaşlığınız varsa o ülkenin ismini, mesleğinizi, telefon numaranızı, ev adresinizi, email adresinizi, konaklama tarihinizi ve süresini, gelir durumunuzu, Benin’de konaklayacağınız yerin adresini ve pasaport bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak paylaşmalısınız. 

Paylaşmış olduğunuz bu bilgilerde tutarsızlık olması dahilinde vize başvurunuz onaylanmayabilir. Benin vizesi bilgi formu son derece dikkatli olarak doldurulmalıdır. Yanlışlık yaptığınızda formu tekrar doldurmalısınız. E-vize başvurunuzun onaylanmış ya da onaylanmamış olduğunu, sisteme girdiğiniz mail adresine gönderilen yazı sayesinde öğrenebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için; Benin Büyükelçiliği Ankara adresimizi ya da Benin vize başvuru formu adresimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Benin E-Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Online sistemden dolduracağınız başvuru formunun tutarlı ve eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Benin E-vize sistemi Başvuru formuna ek olarak;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve nüfus kayıt örneği
 • Benin vize başvuru formu
 • Pasaport (en az altı ay geçerli olması şartı ile) varsa eski pasaport fotokopileri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Vize talep dilekçesi
 • Benin vize harcı ödediğinize dair banka dekontu
 • Sarıhumma aşı kartı gerekmektedir.

Benin E-Vize Ücreti Ne Kadar?

Benin turistik vize, aile vizesi, ticari vize, Benin yatırımcı vizesi, Benin konsolosluk çalışanları vizesi, basın vizesi gibi değişik vize türlerinden oluşmaktadır. Ancak bu türler vize ücretinde bir etki oluşturmaz. Benin Vize ücreti, ülkede kaldığınız süre ve seçtiğiniz vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 

Benin E-vizesinin süresini 30 günlük ya da 90 günlük, tek girişli veya çok girişli olarak belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz süreye ve türe göre ücret de değişiklik göstermektedir. Benin vize ücreti ödenmediği takdirde başvuru kaydı alınmaz. dolayısıyla belirlediğiniz seyahat süresinden önce vize işlemlerine başvurmalı ve e-vize ücretini ödemelisiniz. 

Aksi takdirde vize başvurunuz onaylanmaz. Benin vize başvurunuz onaylanmadığı takdirde yatırmış olduğunuz vize ücreti geri size ödenmemektedir. 

Benin vize ücreti için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız +90 (212) 970 05 17 numaradan Vize Merkez Afrika Departmanına ulaşarak ücretsiz bilgilendirme alabilirsiniz. Bunun yanı sıra [email protected] mail adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Vize ücreti nereye yatırılır?

Benin Vize ücreti, Benin Cumhuriyeti Ankara konsolosluğuna ya da Benin Cumhuriyeti Ankara Konsolosluğunun fahri olarak belirlediği konsolosluklara £ (euro) para birimiyle ödenmektedir. Ücret ödemeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Benin Vize ücretleri adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Benin Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Online vize başvurunuzun güvenli ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için tüm aksilikleri de göz önünde bulundurarak 6-8 gün önceden evraklarınızı hazırlamanızı öneririz.

Benin Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

E-vize başvurunuz işleme alındıktan sonra ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanır. Yabancı pasaportla Türkiye'den yapılan başvuruların inceleme süresinde uzama gerçekleşebilir. Bayramlar ve resmi tatiller de ayrıca vize onaylanma süresinin uzamasına yol açabilmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız başvuruları sizin yerinize biz takip ederek siz müşterilerimizi bilgilendiririz. Benin vize başvuru işlemleriyle ilgili sorularınızı [email protected] mail adresine gönderebilirsiniz. 

Benin Vize Reddi

Başvurduğunuz Benin vizesinin reddedilmesi durumunda Benin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine ya da fahri konsolosluklara itiraz dilekçesi yazabilirsiniz. Eğer eski bir pasaporta sahipseniz reddedilme olasılığınız olabilmektedir. Veyahut eksik evrak ya da bilgilerinizde tutarsızlık bulunması durumunda vizeniz reddedilebilir. Benin vizesi reddi sonucunda önceden yatırmış olduğunuz vize harcı geri ödenmez.

Benin E-Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sarıhumma aşı belgesi göstermeniz zorunludur. Bu nedenle Benin Seyahatinden önce aşı olup aşı belgenizi yanınızda taşımanızda fayda vardır. bunun yanı sıra A ve B menenjit (A, W135 ve X tiplerini içeren) ; karma aşı (difteri, tetanoz, polio); tifo aşılarının da gitmeden yapılması önerilir. 

 • Pasaport geçerlilik süresinin Benin ziyaret süresinden en az bir yıl ileri olmasına özen gösterin. 
 • Benin vize başvuru formunun eksiksiz ve dikkatli doldurulmasına özen gösterin. Şayet bilgilerinizde tutarsızlık ya da eksik olursa başvurunuz onaylanmaz. Vize harç ücreti de geri size ödenmez. 
 • Benin Vize başvuruları için Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe bizzat gitmenize gerek yoktur. 
 • Benin vize sonuçları hakkında verilecek kararlar Benin diplomatik misyonlarının yani Benin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve belirlediği fahri konsoloslukların inisiyatifi altındadır.
 • Benin vizesine sahip olmak direkt ülkeye girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Giriş noktasında göçmenlik memuru tarafından gerekli koşullarda yetersiz kaldığı ve Benin Cumhuriyeti’ nin güvenliğine uygun olmadığınız belirtirse ülkeye giriş hakkınızı elinizden alabilmektedir. 

Benin vizesi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bize +90 (212) 963 50 81 numaradan ulaşabilir ya da [email protected] mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Benin ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Benin için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp