Tayland Turistik Vize

Tayland Turistik Vize

Tayland Turistik Vize

Tayland’a seyahat edecek T.C. Umuma mahsus pasaport sahipleri 30 gün süreli, diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri 90 gün süreli Tayland seyahatlerine vize uygulanmamaktadır. Tayland’da ikameti 30 günden uzun süreli seyahatlerde Tayland Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Tayland’a 30 günden uzun süreli seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları Tayland turistik vize yönetmeliğine istinaden vize uygulamasına tabidir. 30 günden uzun süreli vize başvuru yapacak kişi, başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilmektedir. Tayland turistik vizesi online başvuru yapılarak alınabilen bir vize türü değildir.

Vize Merkezi, Tayland vize işlemlerinde başvuru sahibinin vize başvuru sürecini kolaylaştırmak için danışmanlık vermektedir. Vize Merkezi başvuru sahibine gereken evrakların Tayland resmi makamlarının belirtmiş olduğu şekilde hazırlanması ile ilgili destek vermektedir. Konsolosluk tarafından istenen gerekli evraklar konusunda destek almak ve Tayland turistik vize başvurusunu kolay gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Tayland Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini konsolosluğa çağırarak  başvuru işlemini şahsen gerçekleştirmesini isteyebilmektedir.

Tayland Devleti; umuma mahsus pasaport sahiplerine 30 günden uzun, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri 90 günden uzun seyahatlerinde vize uygulamaktadır. Tayland’da 30 günden uzun ikamet etme durumunda Türkiye Tayland Dış Temsilciliği’ne başvuruda bulunmak gereklidir. Tayland’da 30 günden fazla konaklamak isteyen Türk vatandaşları ve aynı zamanda Türkiye’de oturum ve çalışma izni bulunan diğer ülke vatandaşları Tayland Ankara Büyükelçiliği’ne ve Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapabilirler.

30 günden uzun Tayland turistik vizesi başvuru sahibi başvurusunu konsolosluğa şahsen veya vize merkezleri aracılığıyla yapabilmektedir. Tayland turistiik vizesi online olarak alınamamaktadır. Tayland Ankara Büyükelçiliği’ne ve Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu vizenin onaylandığını e-posta aracılığıyla bildirir. Tayland’da uzun süreli kalmak isteyen kişiler veya vize türünü değiştirmek isteyenler Tayland Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapabilirler.

Tayland Turistik Vize

Tayland’a 30 günden uzun süreli turistik amaçla gidecek Türk vatandaşlarının seyahatleri için gereken evrakları hazırlamalı, pasaportlarının geçerlilik süresini kontrol etmelilerdir. 10 yıldan eski pasaportu olan kişilerin seyahatlerinin öncesinde pasaportlarını yenilemeleri gereklidir.

Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Tayland turistik vizesi için gereken evraklar başvuru sahibinin seyahat amacına göre değişmektedir. Tayland turistik vizesinin çıkma süresi 3-5 iş günüdür. Başvurunuz konsolosluğun tatil günlerine denk gelmesi halinde süre uzayabilmektedir. Vize, 3 ay tek girişli ve 6 ay çok girişli olmak üzere iki farklı seçenekten oluşmaktadır. Seyahatinize uygun olan bu iki vize türünden birini seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tek girişli vizenin süresi 3 ay kalış süresi 60 gündür. Çok girişli Tayland turistik vizesinin geçerlilik süresi 6 ay kalma süresi ise 60 gündür. Tayland’da kalış süresinin uzatılması ya da vizenin tipini değiştirme kararı Göçmenlik Ofisi’nin inisiyatifindedir. Tayland vizesi için gerekli belgeler her ülke vatandaşı ve belirli ülke vatandaşı olarak iki kategoriye ayrılır. Aşağıdaki evraklar her ülke vatandaşları için geçerli olmaktadır.

 

 

----

Tek Girişli Vize için Gerekli Evraklar

Tayland tek girişli 3 ay süreli vize türünün ülkede kalış süresi 60 gündür. Vize sahibi, sahip olduğu 3 aylık Tayland vizesi ile 60 gün ülkede ikamet edebilir.

 1. En az 6 ay geçerli olan pasaport veya seyahat belgesi
 2. Başvuru formu
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Pasaportun fotokopisi
 5. Son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet vesikalık 4 x 6 cm ölçülerinde pasaport.
 6. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 7. Otel rezervasyonu
 8. Son 6 ayda finansal durumu gösteren banka hesap dökümü
 9. Bankada en az 800 USD bulunduğuna istinaden belge.
 10. Aile bireylerinin toplamı son 6 ayda içindeki banka hesap dökümü ve bankada en az 1,600 USD bulunduğuna dair belge.

Çok Girişli Vize için Gerekli Evraklar

Tayland çok girişli 6 ay süreli vize türünün ülkede kalış süresi 60 gündür. Vize sahibi, sahip olduğu 6 aylık Tayland vizesi ile 60 gün boyunca ülkede ikamet edebilir. 60 gün süresi dolduğunda ülkeye giriş çıkış yaparak vizesini kullanmaya devam edebilir.

 1. En az 6 ay geçerli olan pasaport veya seyahat belgesi
 2. Başvuru formu
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Pasaportun fotokopisi
 5. Son 6 ay içinde çekişmiş, 2 adet vesikalık 4 x 6 cm ölçülerinde pasaport.
 6. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 7. Otel rezervasyonu
 8. Son 6 ayda finansal durumu gösteren banka hesap dökümü
 9. Bankada en az 5700 USD bulunduğunu kanıtlayan banka hesap cüzdanı (son 6 ay hesap hareketlerini içeren)
 10. Aile bireylerinin toplamı son 6 ayda içindeki banka hesap dökümü ve bankada en az 1,600 USD bulunduğuna dair belge.
 11. Başvuru sahibinin çalışmış olduğu firmadan aldığı, iş durumunu, ünvanını, pozisyonunu belirten şirket antetli kağıdına yazılmış iş mektubu.
 12. Türkiye’de geçerli olan oturma izninin (ikametin) kopyası

Tayland Konsolosluğu gerekli görmesi durumda ek belge talep edebilmektedir.

Yabancı uyruklu ülke vatandaşları Tayland turistik vizesine başvuru yapabilmektedirler. Yabancı uyruklu vatandaşların Tayland turistik vizesi almak için hazırlanması gereken evraklar aşağıda belirtilmektedir.

Tayland Turistik Vize

Yabancı uyruklu vatandaşlar için gerekli evraklar

 1. Seyahatin sona erdiği tarihten sonra en az 6 ay geçerli pasaport
 2. Kimlik fotokopisi
 3. 2 adet beyaz fon üzeri 4 x 6 cm ölçülerinde biometrik fotoğraf.
 4. Oturma-çalışma izni fotokopisi
 5. Uçak ve otel rezervasyonu
 6. Son 6 aylık banka hesap özeti. Bankanın imza sirküleriyle birlikte kaşeli ve ıslak imzalı olarak temin edilmeli, en az 4000 TL bakiyeli olması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu vatandaşların Tayland vize başvuruları için konsolosluğa şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize Merkezi Tayland vize başvurularıyla ilgili başvuru sahibine gereken evrakları doğru ve eksizsiz olarak hazırlanması için destek vermektedir. Tayland vize başvuruları hakkında verilecek kararlar Tayland Konsolosluğu’nun inisiyatifi altındadır. Vize Merkezi’nin vize başvuruları hakkında verilecek kararlar ve vize başvurusunun sonuçlanma süresi hakkında karar verme yetkisi yoktur.

Tayland Turistik Vize Ücreti

Tayland Konsolosluğu vize ücretini başvurunun işleme alınması ve değerlendirilmesi için talep etmektedir. Güncel Tayland vize ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayabilirsiniz. Tayland turistik vize ücreti başvuru sahibinin evraklarının konsolosluğa gönderilmesinden önce ödenmektedir. Bir nedende ötürü vizenin reddedilmesi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Tayland turistik vize ücreti vize türüne ve Tayland’da kalış süresine göre değişmektedir. Tayland vizesi ücreti belirli zaman aralıklarında değişmekle beraber, vize ücreti başvuru yapan kişinin talep ettiği vizenin türüne, tek girişli veya çok girişli olmasına göre değişmektedir. Turistik vizesi tek veya çift girişli olarak alınabilir. Giriş sayısı bittikten ve vizenin zamanı dolduktan sonra yeniden başvuru yapılarak ülkeye giriş yapılabilir. Vizenin ücreti 3 aylık tek girişli ve 6 aylık çok girişli olmak üzere değişmektedir.

Tayland Konsolosluğu’nun ek evrak istemesi, yoğun bir dönemde olması ve resmi tatil olmadığı sürece vize 3-5 iş günü içinde sonuçlanır. Fakat Belirli Ülke vatandaşlarının vize başvuru süreçleri en fazla 1 ayı bulabilmektedir.

Tayland turistik vizesinin süresinin aşımı yani Tayland Göçmenlik Ofisi’nin onaylamış olduğu kalış süresinin ihlal edilmesi durumunda cezai yaptırım uygulanır. Tayland Devleti vize aşımında gün başına 500 Baht para cezası uygular. Para cezasının 20,000 Baht olması durumunda bu miktar sabitlenmekte ve kişi kara listeye alınır ve ülkeye tekrar girişi engellenir.

 

 

 

Tayland ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Tayland için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp