Tayland Ticari Vize

Tayland Ticari Vize

T.C. vatandaşları 30 günden uzun olan Tayland seyahatlerinde vize uygulamasına tabidir. Tayland Devleti, umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarına30 günden uzun, diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahiplerine ise 90 günden uzun seyahatlerinde vize uygulamaktadır.

Tayland’da 30 günden uzun ikamet etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum ve çalışma izni olan diğer ülke vatandaşları Tayland Büyükelçiliği’ne ve Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunabilirler.

Tayland’a ticari nedenlerle gitmek isteyen Türk vatandaşlarının herhangi bir sorun yaşamamları için pasaportlarının gerçelilik süresini kontrol etmeleri gereklidir. Tayland seyahat dönüş tarihi için en az 6 ay geçerli pasaport olmalıdır. Tayland sınır girişinde yetkililere pasaportla birlikte otel rezervasyonu ve ülkede kalınacak süreyle orantılı bir miktar paranın da beyan edilmesi istenebilmektedir.

Tayland’a ticari sebeple gidecek olan Türk vatandaşlarının Tayland Devleti’nin uygulamış olduğu vize türlerinden Tayland ticari vize almaları gerekmektedir. Tayland’a iş toplantısı, ticari antlaşma ve fuar gibi ticari nedenlerle seyahat edecek kişileri 30 günden uzun seyahatlerinde ticari vizesine başvuruda bulunmaları gerekir. Tayland’a ticari ziyarette bulunacak Türk vatandaşlarının tek girişli 90 gün süreli ya da çok girişli 1 yıl süreli ticari vizeye başvuru yapmaları gereklidir. Tayland ticari vizesi için gerekli olan temel evrakların yanı sıra işe kayıt ve işletme lisansı, hissedarların listesi gibi evraklar istenmektedir. Ticari vizesi için online başvuru yapılmamaktadır. Başvuru sahibi Tayland’a seyahatinden önce ticari vize başvurusunda bulunmalıdır.

Vize Merkezi, Tayland ticari vize işlemlerinde başvuru sahibinin başvuru sürecini kolaylaştırmak için danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi başvuruda bulunacak kişiye Tayland resmi makamlarının istemiş olduğu evrakların hazırlanmasıyla ilgili destek vermektedir. Tayland Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini konsolosluğa çağırarak  başvuru işlemini şahsen gerçekleştirmesini isteyebilmektedir.

Tayland Ticari Vize

Tayland Konsolosluğu’nun istemiş olduğu belgeler konusunda yardım almak ve ticari vizesine başvurusunu kolayca tamamlayabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Tayland ticari vizesi ile Tayland’da daha uzun süreli kalmak isteyen kişiler Tayland Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tayland Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Tayland’a ticari nedenlerle gitmek isteyen kişiler tek girişli 90 gün süreli veya çok girişli 1 yıl süreli Tayland ticari vize kategorisine başvuru yapabilirler. Taylan tek girişli ve çok girişli Taylad ticari vize için gerekli evraklar şunlardır:

----

1. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport.
2. Vize başvuru formu.
3. Pasaport fotokopisi.
4. Kimlik fotokopisi.
5. Son 6 ayda çekilmiş vesikalık 2 adet 4 x 6 cm ebatlarında fotoğraf.
6. Başvuru sahibinin özgeçmişi ve mezuniyet belgesi.
7. Başvuru sahibin çalıştığı firmadan alması gereken belgeler.

  1. Başvuru sahibinin iş pozisyonu, çalışacağı süreyi, maaşını, Tayland seyahatinin gerekçelerini ve Tayland’da kalacağı süreyi belirten mektup.
  2. İş kayıt ve işletme lisansı
  3. Hissedarların listesi

Tayland’daki firmadan alınacak belgeler:

  1. Tayland’daki firmadan davetiye mektubu.
  2. İş kayıt ve işletme lisansı.
  3. Hissedarları listesi.
  4. Şirketin Tayland haritası üzerindeki konumu (Google Map)

Tayland Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteyebilmektedir. Vize başvuru sahibi vizenin süresinin uzatılması için Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapabilir ve Tayland’a ilk giriş yaptığı tarih itibariyle 1 yıl süreyle vize uzatma hakkı kazanabilmektedir. Eğer ticari vize için gereken evrakların biri yoksa başvuru sahibi evrakın neden olmadığını açıklayan bir mektup yazması gereklidir.

Başvuru sahibi ibraz ettiği her belgeyi ve her sayfayı onaylaması gerekmektedir. Firmanın evraklarının kopyaları Yönetim Kurulu ya da yetkili müdürler tarafından imzalanmış üzerinde şirketin mührü olan belgeler Tay dilinde tercüme edilmiş ve noter aracılığıyla ya da konsolosluk tarafından tasdik edilmesi gereklidir.

ÖNEMLİ NOT: Belirli ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini bulundukları şehirdeki Tayland Büyükelçiliği’ne yapmaları gereklidir. Belirli ülke vatandaşları vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapıyorlarsa başvurularını yalnızca Ankara’daki Tayland Büyükelçiliği’nden yapabilirler. İstanbul ve Bakü’de bulunan Fahri Konsolosluklarda vize başvurusunda bulanamazlar. Belirli ülke vatandaşlarının vizelerinin onaylanma süresi en fazla 1 aydır.

Tayland Ticari Vize Ücreti

Tayland Konsolsoluğu vize ücretini başvurunun işleme alınması ve değerlendirilmesi için istemektedir. Tayland ticari vizesine başvuru esansında vize ücreti hakkında detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır. Ticari vize ücreti başvuru sahibinin evraklarının konsolosluğa gönderilmesinden önce ödenir. Herhangi bir nedenden dolayı reddedilen vizelerin ücreti iade edilmemektedir. Ticari vize ücreti ülkede kalınacak zamana, tek girişli ya da çok girişli olmasına istinaden değşmektedir. Tayland ticari vize ücreti zaman içinde değişiklik gösterebilmekle vize ücreti başvuru sahibinin ihtiyacı olan vizenin tipine, giriş çıkış sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Tayland ticari vizesi tek veya çift girişli olarak alınabilmektedir. Giriş sayısı bittikten sonra yeni vize başvurusu tekrar yapılmak şartıyla ülkeye giriş yapılabilir. Tayland ticari vizesi ücreti tek girişli 90 gün süreli ve çok girişli 1 yıl süreli olmak üzere değişmektedir.

Tayland Konsolosluğu ek belge talep etmediği, yoğun olmadığı veya resmi tatil olmadığı sürece Tayland ticari vizesi 3-5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak belirli ülke vatandaşlarının başvuru süreçleri en fazla 1 ayı bulabilmektedir. Ticari vizesinin süresinin aşılması durumunda cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Vizenin süresi aşıldığı takdirde her gün 500 baht para cezası uygulanır. Para cezasının 20,000 baht olması halinde ceza sabitlenmekte ve kişi kara listeye alınarak ülkeye girişi engellenir.

Tayland ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Tayland için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp