Gana Turistik Vizesi

Gana Turistik Vizesi

Gana Turistik Vize

Gana’da tatil, eğlence, gezi ve diğer turistik amaçlar için bulunmak istiyorsanız Gana Turistik vizesi almanız gerekmektedir. Gana Turistik vizeniz onaylanırsa 90 güne kadar vizeniz Gana’ya çoklu giriş çıkışlarınıza da izin tanır. Vize başvurunuza kendiniz başvurabilir ya da sizin adınıza Gana vizesi başvuru yapma yetkisi bulunduran bir firma yapabilir. Daha fazla bilgi için Vize Merkezi şubelerimize gelebilir ya da bize bir telefon açabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken yerlerden biri de başvuru için yalmanız gerekli işlemleri dikkatle yapmanızdır.

Gana Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Gana vizesi için gerekli belgeler Gana yolcuğunun içeriğine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Gana için turistik vize, Gana için ziyaret vizesi,Gana için ticari vizeve Gana’da ikamet vizesi gibi Gana yolculuğunuzun içeriğine yönelik vize türlerinden biridir. Vize talep gerekçenize göre başvuru belgeler farklılık gösterir. Ayrıca Konsolosluk bazı durumlarda ek belge talebinde de bulunabilmektedir. Genel kapsamda farklılıklar olmakla birlikte tüm vize işlemlerinde orta bulunması gereken belgeler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

Doğal güzelliklerin çeşitliliği tarihi miras gibi zengin içeriği ve canlı kültürel yapısı ile Gana ziyaretçilerine mini bir Afrika çeşitliliği tadı sunar. Ülke insanının misafirperverliği ve dost canlısı yapısı ile tanınan Gana özellikle gizemli bir kıta olan Afrika’ya ilk kez gelen kişiler için unutulmaz bir ilk varış yeri ve ailecek seyahat edenler için görülecek güzel bir ülkedir. Gana sınırları için de Afrika bölgesinde İngilizce konuşan az sayıdaki ülkeden biridir. Gana’yı ziyaret eden kişiler birçok eko turizm bölgesini ziyaret edebilir, yerel halkın dost canlısı konukseverliğini görebilir, ülke sınırların içindeki farklı mimari şehirlerini gezebilir ya da yıl boyunca her zaman faal durumda olan bayram, tören gibi kutlamalara katılabilir. Gana eğlence ve turistik amaçlar için adından sıkça bahseden ülkelerden biridir.

Bu bağlamda Gana’da tatil, eğlence, gezi ve diğer turistik amaçlar için bulunmak istiyorsanız Gana Turistik vizesi almanız gerekmektedir. Gana Turistik vizeniz onaylanırsa 90 güne kadar geçerli olan vizeniz tek seferlik bir vize türü değilse Gana’ya çoklu giriş çıkışlarınıza da izin tanır. Vize başvurunuza kendiniz başvurabilir ya da sizin adınıza Gana vizesi başvuru yapma yetkisi bulunduran bir firma yapabilir. Daha fazla bilgi için Vize Merkezi şubelerimize gelebilir ya da bize bir telefon açabilirsiniz. Gana turistik vizesine dair aklınıza takılabilecek herhangi bir bilgi için bizden ayrıca bilgi alabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken yerlerden biri de başvuru için yalmanız gerekli işlemleri dikkatle yapmanızdır. Başvuru formu büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Formda belirtmiş olduğunuz bilgiler ile gerçekte olduğunuz kişi uyuşmalıdır. Yani kimlik bilgileriniz ile formdaki bilgiler arasında bir terslik olmamalıdır. Sizden istenen belgeleri istenme zamanı içinde teslim etmeli ya da bir araya getirmelisiniz. Bunlar genellikle sorun olduğu için Gana vizesi başvurusu yapmadan önce işlemlerinizi öncenden yapmanız size kolaylıklar sunacaktır. Verilmesi gereken belgeleri aşağıdaki gibi sıraladık:

 1. En az 6 ay ya da daha fazla geçerlilik süresi olan bir pasaport. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzunsa size kolaylık açısından bir fayda sağlayacaktır.
 2. Arka fonu beyaz en az 4 adet biyometrik fotoğraf
 3. Geri dönüş bileti
 4. sarıhumma aşı kartı
 5. Gana Turistik vize başvuru formu, doldurulmuş halde
 6. Otel, pansiyon rezervasyon belgeleri
 7. Kişi eğer 18 yaşın altında ise ebeveynlerinden ikisi ya da mesulü, gidecek olanla birlikte doğum belgesi, aile izin belgesi ve aileden gidecek olan kişi için sorumlu olanın nüfus cüzdanı fotokopisi.
 8. Sarıhumma hastalığına sahip olmadığına dair uluslararası geçerli bir doktor raporu
 9. Bir adet orijinal ve bir adet fotokopi olan iki adet Gana vizesi başvuru formu
 10. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 11. Tamamlanmış Vize başvuru formu
 12. Davetiye ile gidecek olan biriyseniz Gana’dan gönderilmiş belge sahibi için yeterli maddi desteğe sahip olduğuna dair belge.
 13. Turistik amaçlı için yeterli maddi durumunuz olduğunu gösterir bir banka hesap dökümü
 14. Gidiş sebebiniz için soru sorabilirler. Bunu da düşünerek ayrıca başvuruda bulunursanız bunun da yardımı olacaktır.
 15. Vize Ücreti; Gana vizesi için bankadan vize ücreti ödendi dekontu.
 16. Basın amaçlı gidişler için 14 günlük işlem ve gidilen yerin ikamet bilgileri. Oraya varıldığında bu bilgilerin Gana’daki Bilgi Servisi Departmanlarına verilmesi de gerekmektedir. Ayrıca basın amaçlı gidildiği takdirde götürülecek ekipmanların bir listesi de eklenmelidir.
 17. Eğer iş, resmi ziyaret ya da öğrenci vizesi ile gidiliyorsa Gana’dan ya da Gana Konsolosluğundan gönderilmiş resmi bir istek mektubu. Bu form bir davetiye mektubu da içerebilir. Gönderildiği okulun, iş yerinin ya da şirketin resmi olduğuna dair belge olması itibariyle açık ve net bir adresi olması, ulaşılabilir olması çok önemlidir.
 18. Bir adet orijinal ve bir adet fotokopi olan iki adet Gana vizesi başvuru formu ve buna iliştirilmiş son üç ay içerisinde çekilmiş en az iki fotoğraf. Bu fotoğraflar biyometrik olmalıdır. Yani arka fonu beyaz vesikalık türünden olan fotoğraflar. Ayrıca fotoğraftaki kişi ile Gana vizesi başvurusu yapacak kişinin şüphe uyandırmayacak bir benzerlik içermesi son derece önemlidir. Bu nedenle ne kadar yakın tarihte bir fotoğraf ile başvuru yaparsanız o kadar iyi olur.
 19. Geri dönüş bileti, kişi eğer turistik ve aile ziyareti için gidiyorsa.

Ayrıca birkaç önemli notu da eklemekte fayda var.

Öncelikle Gana Afrika kıtasında bulunduğu için genel olarak Afrika’da sorun olan bazı durumları da yaşamaktadır. Bunlar arasında en büyük olanları yaygın ve bulaşıcı hastalıklar. Bu konuda son derece dikkatli olunmalıdır. Özellikle turistik vizeler için başvuru yapacaksanız gideceğiniz yerleri bilmeniz ya da bilen birileri ile ziyaretinizi yapmanız son derece önemlidir.

Bilindiği üzere 31 Ağustos 2013’ten beri Gana’da yasal düzenleme ile kabul edilen kimlik ve ulusal bilgilerini kayıt bilgisinde bulundurma yasası ile Gana’ya yolculuk edecek kişilerin Gana içerisinde kimlikleri ya da pasaportları ile bulunmaları ziyaretçilerin yararınadır. Altı yaşından büyük herkes için geçerli olan bir yasadır bu.

Gana’da ülke içindeki siyasi karışıklıklardan dolayı siyasi bir eylemde bulunmamaya özen göstermelisiniz. Herhangi bir karışıklık durumunda yetersiz servisten dolayı olaylı kalabalıklardan uzak durmakta fayda vardır. İstenmeyen bir durumla karşılaştığınız takdirde size en yakın bir polis birimine başvurmanız ya da daha ciddi sorunlarla karşılaşmanız halinde Acra’da bulunan Türkiye Büyükelçiliğine başvuru yapabilirsiniz.

Gana dolandırıcılık oranı yüksek olan ülkelerden biri olduğu için günlük gezilerinizde üzerinizde değerli eşya ya da yüklü miktarda para bulundurmamanız sizin için önemlidir. Bazı durumlarda silahlı soygunlar bile olmaktadır. Herhangi bir kaza gibi durumlarda yara enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için vakit kaybetmeden en yakındaki sağlık kuruluşlarına gitmeniz ayrıca bilmeniz gereken bilgiler arasındadır.

Uçaktan indikten sonra sizi alacak olan taksiciler arasında dolandırıcılar da olabileceğini hesaba katmalısınız. Eşyalarınızı yanınızdan ayırmamanız, başkalarına teslim etmemeniz son derece önemlidir. Ayrıca ülkede yeterli miktarda bir iletişim ağı bulunmadığından kaybolmanız durumunda polise başvurmanız ya da ailecek gidilecekse bilindik bir yerde buluşma ayarlamanız Gana seyahatiniz açısından sağlıklı bir karar olacaktır.

Gana’da araba kiralayacaksanız yolları bilmenizde fayda vardır. Ana yollar genellikle kaldırımlıdır ancak kenar mahallelerdeki yollar genel olarak düzensizdir ve bazen çıkmaz sokaklara girebilirsiniz. Böylesi durumlarda insanlara da dikkat ederek gezinizi yapmanızda fayda vardır. Gana hakkında ayrıca merak ettiğiniz başka bir şey olursa Vize Merkezi ofislerimizi aramaktan çekinmeyin.

Gana seyahatini gerçekleştirecek olan kişiler öncelikle geçerli bir pasaporta ve yasak yolculuk belgelerine ihtiyaç duyar. Pasaport dışında Gana’ya giriş için geçerli bir Gana vizesi gerekmektedir. Bunlarla birlikte giriş izinleri, Gana Konsolosluğu tarafından verilmiş Gana için yurtdışı vize izni gerekmektedir. Gana’ya giriş yapmadan önce sarıhumma aşısı olunmalı ve doktor raporu sunulmalıdır. Eğer kişi henüz aşı olmamışsa en az on gün içinde aşısını olmalı ve belgesini bulundurmalıdır. Bütün bunlar Gana’ya giriş olmadan önce halledilmelidir.

Vizeniz kişisel vize mi yoksa turistik, öğrenci, iş ya da geçiş vizesi mi bunu belirtmeniz gerekmektedir. Vizenizin ayrıca tek giriş hakkı mı yoksa çoklu giriş ve çıkış hakkı mı bulundurduğunu bilmeniz önemlidir. Eğer vizeniz tek seferlik bir giriş hakkına sahipse ülkeden çıktıktan sonra ikinciye giriş yapamazsınız. Bu durumda yaşa dışı giriş olduğu için hakkınızda işlem başlatılabilir. Vizeniz Gana’ya girişten sonraki süreç için de en az bir üç aylık geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Daha sağlıklı bir yolculuk için bu sürenin en az 6 ay ya da daha uzun olması ise son derece faydalıdır. Vizeniz bir yıldan daha uzun bir süreden uzunsa Gana vizesi bu durum vize türünüz daha özel amaçlar için verilmiş demektir. Ticaret vizesi sahipleri ziyaret amaçlarını içeren bilgileri vermekle yükümlüdür. Ticaret vizesi genellikle bir kuruluş tarafından onay alınarak verilen bir vize olduğu için Gana’dan gelen şirket bilgileri ya da Türkiye’de bulunan bir şirket ise oradaki bilgileri de içerek şekilde hazırlanır. Bu durumda şirket bilgilerini içeren daha geniş belgeler istenir.

Gana vize başvurusunda bulunan kişiler evrakları arasında gidiş, geliş, konaklama –otel, pansiyon, özel mülk, şirket hamilinde bulunan ikametgâhlar gibi yerleşim yeri adreslerini de bulundurmalıdır. Ayrıca birey Gana vizesi için istenen belgeler arasına bu konaklama için yeterli maddi duruma ya da bu sorumluluğu almış olanın sponsor olduğuna dair belgeleri de koymalıdır. Vize uzatımları gibi durumlar için ziyaretçi ek vizesi başvurusu yapılmalıdır. Bu başvuru türü Türkiye dışında olduğu için Gana Göçmenlik Servisi bölümlerine yapılabilir. Turistik amaçlar için gidip de üç aydan daha uzun bir süre kalmak durumu olacak kişiler ilgili Gana Göçmenlik Bölümüne ek vize süresi için başvuru yapmadan önce yeterli maddi duruma sahip olduğunu gösterir bir banka hesap dökümü vermek zorundadır. Turistik amaçlar için Gana’ya giden bireyler bir işte çalışamazlar. Doktor, avukat, hemşire gibi kişiler mesleki durumlarından dolayı ayrıca belgelere ihtiyaç duyabilirler. Gana’da meydana gelebilecek durumlar için. Ziyaret amaçlı Gana vizesi için kişiler Gana’dan kendilerini davet eden kişilerden gönderilmiş davetiye mektubunu da belgeleri arasına koymalıdır. Sizlere tavsiyemiz Gana’ya varmadan önce ihtiyacınız olan ve sizden istenen belgeleri kesin olarak tamamlamanızdır. Çünkü olası olumsuzluklarda bunlar size çok büyük sıkıntılar çıkaracaktır.

Bütün bunlara binaen Gana vizesi başvurusu için sizden istenen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:​

NOT: Bireyler başvuru yaparken istenen tüm belgeleri pasaportları ile birlikte bir dosyaya koyup vermelidir. Kişisel ya da şirket çekleri Kabul edilmemektedir. Gana vizesi ücret bilgileri değişiklik gösterdiği için Vize Merkezi ofislerimizi arayarak vize türünüze göre ücretler hakkında net bir bilgi alabilirsiniz.

Başvuru formu büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Formda belirtmiş olduğunuz bilgiler ile gerçekte olduğunuz kişi uyuşmalıdır. Yani kimlik bilgileriniz ile formdaki bilgiler arasında bir terslik olmamalıdır. Bunları tamamladıktan sonra aşağıdaki belgeleri toplamalı ve işleme almalısınız. Başvuru yaptıktan sonra Gana vizesi genel olarak 7 ile 10 iş günü içinde bir sonuç vermektedir. Ancak başvuru öncesi resmi tatil, bayram gibi durumları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Tüm belgelerinizi alıp tamamladıktan sonra randevu olarak Gana Konsolosluğunda zamanında bulunmalısınız. Daha fazla ayrıntılı bilgi için vize departmanı ofislerimize gelebilir ya da bizi arayabilirsiniz. Size Gana vizesi başvurularınızda başarılar dileriz.

Önemli Notlar:

►Gana Vizesi için başvuruya şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Şirketimiz Konsoloslukta sizin adınıza başvuru ve takip yetkisine sahiptir.
►Gana vizesi hakkında verilecek kararlar Gana Konsolosluğu'nun inisiyatifindedir.
►Yukarıda bulunan belgeleri aşağıda bulunan adresimize ulaştırmanız yeterlidir. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanır.

►Vize ücretleri geri ödenmemektedir.

►Konsolosluk memurları ret cevabı almanız durumunda size bir hesap vermez.

►Uluslararası Sağlık Düzenlemeleri nedeniyle kişi Gana vizesi için başvuruda bulunduğu sırada yanında Gana’da bulunan, sarıhumma, Hepatit A - B, Tifo, Menenjit, Difteri ve Tetanos için aşı olduğuna dair doktor ya da hastane raporu bulundurmalıdır.

►Kişi eğer 18 yaşın altında ise ebeveynlerinden ikisi ya da mesulü, gidecek olanla birlikte doğum belgesi, aile izin belgesi ve aileden gidecek olan kişi için sorumlu olanın nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte Gana’ya yapılacak yolculuğun türünü ve nedenini açıklayıcı bir mektup.

► Aşağıdaki belgeler toplu olarak verilmelidir.

 1. Tamamlanmış Vize başvuru formu
 2. Dönüş sürecinden sonraki 6 ay için de geçerli pasaport

Gana ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Gana için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp