Gabon

Vize Merkezi Gabon vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Gabon vize türlerinde yani Gabon vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Afrika'nın şapkası (gabao) olarak bilinen Gabon'u biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Bir an önce gitmek isteyeceğiniz Gabon'u beraber tanıyalım.

Gabon

Gabon

Gabon’a seyahat etmek isteyen bordo, gri ve yeşil pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaporta sahip Türkiye vatandaşları ise 90 gün süre ile vizeden muaftırlar. Gabon vizesi için detaylı bilgilendirme için uzmanlarımıza +90 (212) 970 05 38 nolu hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Gabon Vize Türleri

Gabon vize türleri seyahat süresi ve sebeplerine göre;

  • Turistik Gabon Vizesi
  • Gabon Ticari Vizesi

Gabon Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gabon'a seyahat etmek isteyen vatandaşlar öncelikle seyahat sebebine göre belirlenecek vize evraklarını eksiksiz hazırlamalıdır. Vize evrakları vize türüne, seyahat süresine ve kişinin niteliklerine  ya da mali durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Gabon Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport: Seyahat sonrası  minimum 6 ay daha geçerliliği olan 
  • Fotoğraf: 2 adet ve son 6 ay içerisinde çektirilmiş arka fonu beyaz, biyometrik
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Otel rezervasyon belgeleri ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyon evrakları
  • Vize talep dilekçesi
  • Sarıhumma aşısının yetkili kurumca yapıldığını gösteren belge 
  • Gabon Vize Başvuru Formu
  • Gabon Ticari ticari vize başvurusu için davet mektubu 

Gabon Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gabon'a seyahat etmek isteyen kişilerin vize dosyaları eksiksiz ve talep edildiği gibi teslim edildi ise vize başvuruları 5 ile 15 iş günü arasında sonuçlandırmaktadır.

Gabon Bölgeleri ve Başkenti

Gabon Afrika'nın ortasında yer almaktadır. Portekizli denizcilerin şapkaya benzetmesi sebebi ile gabao ismini verdiği bu ülke Gabon adını almıştır zamanla. Etrafı ırmaklarla çevrili olan Gabon 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Beyaz kumsalları ve vahşi yaşamı ile turistleri cezbeden Gabon 800'e yakın kuş türüne ve dünya üzerindeki gorillerin %80'ine de ev sahipliği yapmaktadır. Refah seviyesi Afrika'nın en yüksek ülkelerinden biri olan Gabon'da 40'ın üzerinde etnik grup bulunmaktadır. Bartular nüfusun büyük kısmını oluşturmaktadır. Ülkenin en eskisi Pigmeler'dir. Fransa sömürgesinde uzun yıllar kaldığı için Fransız kültürü ağır bassa da Gabon'un yerel dans ve müzik kültürü Gabonlular için çok önemlidir.

Gabon üç bölgeden oluşmaktadır.

1. Coastal Plain

Gabon'un en büyük ve en kalabalık bölgesidir. Başkent Libreville'yi de için alan bu bölge Atlantik kıyısında yer almaktadır.

2.Central Higlands

Kristal dağların yanı sıra Chaillou masifleriyle de oldukça ilgi çeken bir bölgedir.

3.Jungle Interior

Ülkenin doğu kısmında kalan bu bölgede ormanlar çok yoğun olarak göze çarpmaktadır.

Gabon'un Komşuları

Gabon'un kuzeyinde Kamerun yer alırken, kuzeybatısında Ekvatoral Gine yer almaktadır.

Doğu ve güneyinde ise Kongo Cumhuriyeti yer almaktadır.

Resmi Dil

Gabon uzun yıllar Fransız sömürgesi olarak kaldığı için halkın büyük çoğunluğu Fransızca konuşmaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızca'dır. Ulusal ve ana dilleri ise Fang'dır. Bu dili konuşan Gabonlular %32'lik bir kısmı oluşturmaktadır.

Ülkede 2012 yılında yapılan Uuslararası Frankafoni Organizasyonu ile ülkede 2.resmi dil İngilizce olarak belirlenmiştir.

Dini İnanç

Ülkede ağırlıklı olarak Katolik ve Protestan olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin %73'ü Hristiyanlık dinine bağlı iken ülkenin geri kalanını Müslüman, Bwita, Animizm ve ateistler oluşturur.

Gabon'a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle Gabon vize başvurusunda bulunmalıdır. Gabon'a ülkemizden direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Bu sebeple seyahat etmeyi düşünen yolcularımız Fransa üzerinden aktarma yaparak gidebilirler.

Gabon ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Gabon için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp