Turistik Vize

Slovenya vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Slovenya Turistik Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Slovenya turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Slovenya turistik vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşuluyla verilmektedir. Slovenya’ya turistik amaçlarla seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 günlük (6aylık) süre içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Slovenya’ya vize almalarına gerek olmadan seyahat edebilirler. Fakat T.C umuma mahsus pasaport (bordo) sahiplerinin vize almaları zorunludur.

Slovenya’ya turistik amaçla seyahat edecek Türk vatandaşları Slovenya vize evraklarını hazırlamalıdır. Slovenya turistik vize evrakları Slovenya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup başvuru işlemleri konsolosluğun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir. Slovenya turistik vize başvuruları Slovenya Konsolosluğu’nun, Slovenya Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Vize Merkezi Slovenya turistik vize başvurularında bireysel ve kurumsal olmak üzere danışmanlık hizmeti vermektedir. Slovenya vizesi evraklarının güncel listesini Vize Merkezi temsilcilerinden e-posta aracılığıyla isteyebilirsiniz.

Slovenya turistik vize evrakları Slovenya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup başvurular konsolosluğun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir.

Slovenya turistik vize başvuruları Slovenya ve Maceristan Devletlerinin Schengen anlaşmasına istinaden yaptıkları anlaşamaya göre İstanbul’da Macaristan Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmekyedir. Sonuç olumlu olarak değerlendirildiğinde Slovenya vizesinde, vizenin Macaristan Başkonsolosluğu tarafından onaylandığı ibaresini Schengen vize etiketinin üzerinde görülebilmektedir ancak bu durum Slovenya’ya girişlerde herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Slovenya Turistik Schengen Vizesi başvuruları sırasında hazırlanması gereken belgeler

1. İngilizce Vize Talep Dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
2. Pasaport (Slovenya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
3. 2 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon arkalı)
4. Gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren)
6. Kimlik fotokopisi
 
Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgeler;
Kişi şirket sahibi ise;
•    Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
•    SGK / Bağ-Kur hizmet dökümü
•    Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 2500 TL  bakiyeli, kaşe, imzalı ve banka imza sirküleri ile)
 
Kişi şirket çalışanı ise;
•    Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
•    SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü
•    Maaş bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve kaşeli)
•    Banka hesap dökümü (güncel, son 3 aylık, en az 2500 TL bakiyeli, kaşe,imza ve imza sirküleri ile)
 
Kişi Devlet dairesi çalışanı ise;

•    Çalışma belgesi (bağlı bulunulan kurumdan alınmış)
•    Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
•    Maaş bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)
•    Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 2500 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile)
 
Kişi Öğrenci ise;
•    Öğrenci belgesi (güncel, orijinal, ingilizce)
•    Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı,aslı)

Slovenya Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Slovenya turistik vize başvuru işlemleri eksiksiz ve doğru evraklarla yapıldığı ve konsolosluğun eksik veya ek evrak talep ettiği durumlarda 10-15 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir.

Slovenya Konsolosluğu, Slovenya ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Slovenya Konsolosluğu’nun tatil ya da konsolosluğa özel nedenlerle kapalı olduğu ya da yoğun olmasından dolayı bu süre uzuyabilmektedir. Slovenya Schengen vizesinin ortalama 15 iş günü içinde sonuçlanması vize randevusundan sonraki tarihler için geçerli olmaktadır. Parmak izi beyan edilen tarihten sonra Slovenya vize başvurusu 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların evrak takip işlemleri daha uzun sürdüğünden vizenin sonuçlanma süresi belirtilen sürelerden uzun olabilmektedir. Slovenya Konsolosluğu her başvuruyu kendi şartları içerisinde değerlendirir. Vizenin sonuçlanma süresi öngörülen bir zaman olmakla beraber Slovenya Konsolosluğu vize işlemlerini kendi yetkisi dahilinde belirlemektedir.

Slovenya Turistik Vize Ücreti

Slovenya turistik vize ücretş Slovenya seyahatinin amacına, Slovenya’da kalış süresine göre değişikllik göstermektedir. Slovenya turistik vize ücretinin evrak teslimi esnasında ödenmesi ve vize harç bedeli dekontunun başvuru evrakları arasında olması gereklidir. Slovenya vize ücreti Slovenya Konsolosluğu tarafından belirli dönemlerde güncellenmektedir. Slovenya turistik vize başvurunuzu seyahatinize 3 ay kala yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Yükleniyor...
Telefon