Vatandaşlık

Vatandaşlık

DİKKAT! Aşağıda yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, Vize Merkezi olarak "Vatandaşlık" işlemi yapmamaktayız. Başvuruyla ilgili Slovenya Büyükelçiliği ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

Slovenya Vatandaşlığını Kazanma Yolları 

Slovenya'da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin Slovenya vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Slovenya’ya geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının Slovenya vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.

Slovenya Cumhuriyeti vatandaşlığı menşei ile edinilebilir; bu, bir kişinin, Sloven vatandaşı olduğu sürece bir ebeveynin bir Sloven vatandaşı olması koşuluyla, bir kişinin anne-baba veya en az bir tanesi aracılığıyla Slovenya vatandaşlığına geçebileceği anlamına gelir. 

Bununla birlikte, Slovenya Cumhuriyeti vatandaşlığı, vatandaşlığa kavuşturulması, yani kişinin de belirlenen vatandaşlığa kabul koşullarını yerine getirmesi koşuluyla, Slovenya Cumhuriyeti'nde fiili ve sürekli ikamet edilen bir süre temelinde edinilebilir.

Slovenya vatandaşlığına geçme, her şeyden önce her ülke vatandaşının kendi özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir konudur. Slovenya vatandaşlığına geçilmesi halinde Slovenya’da seçme seçilme hakkından, AB ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkına, Slovenya vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.

Uzun bir süredir kendi ana vatanı kabul ettiği toprakların sınırları içerisinde yaşayan, her türlü yaşamsal haklarını yaşadığı devletlerin kanunlarına göre belirleyen ve bu sınırlar içerisinde yaşama tutunan her bireyin kendi tercih ettiği veya sonradan farklı yollarla yaşamaya başladığı devlet sınırları içerisinde yaşama hakkı araması kanunlarla sabitlenmiştir. Özellikle Slovenya gibi tarihinde çok sayıda göç almış toplulukların kendi kabul ettiği ülke vatandaşlarına bu konuda çok fazla sayıda tanınmış yasal haklar bulunmaktadır. Bu amaçla Slovenya vatandaşlığına geçmek için gereken hakların aranmasında ortak paydaların bulunması önemlidir. Bu sebeplerle Slovenya’da çok uzun bir zamandır ikinci vatan toprağı kabul ettikleri göçmen bölgelerinde yaşayan milletlerin vatandaşları Slovenya vatandaşlığı hakkını daha hızlı ve kolay bir şekilde kazanabilirler.

Farklı amaçlarla Slovenya vatandaşlığına geçme yolları bulunanların ise kanunlarla belirtilen haklarını araması sonucu Slovenya vatandaşlığına geçmeleri için vatandaşlık haklarının bilinerek önemli unsurların bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Slovenya’da belli süre yaşamış ve belli yaşam standartları oluşturulmuş bireyler için sağlanan Slovenya vatandaşlığı almak için gereken koşulların yerine getirilmesi ve bu koşulların tamamlanması Slovenya vatandaşlığının kazanılması için bu açıdan çok önem teşkil etmektedir.

Slovenya Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya Vatandaşlığı'na başvurmak için öncelikle daimi oturma izni almış olmak gerekir. Daimi oturum izni aldıktan sonra vatandaşlık ile ilgili de gereken belgeleri hazırlayarak gerekli mercilere başvuruda bulunulabilir. Vatandaşlık hakkına sahip olmak isteyen kişilerin ebeveynlerinden birisi Sloven vatandaşı olduğu takdirde kişilerde Sloven vatandaşlığına geçebilirler. Kişi bu vatandaşlığı almak için üzerine düşen şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Daha sonra Slovenya’da sürekli ikamet ederek bir süre zarfında vatandaşlık edinebilecektir. Kişi Sloven vatandaşı olmak için karar verdiyse yaşadığı çevreye uyum sağlayarak ülkenin yasal ve anayasal düzenlerini de kabul etmiş sayılmaktadır.

Vatandaşlık başvurusu herhangi bir idari birime yapılabilir. Başvuru sahibinin kalıcı veya geçici olarak ikamet ettiği bölgedeki idari birim, işlemin yürütülmesi ve bu konuda bir karar verme yetkisine sahiptir. Kanunla belirlenen koşulların yerine getirilmesine ilişkin bir özgeçmiş ve destekleyici belgeler başvuruya eklenmelidir. Yönetim organı, aşağıdaki koşulların yerine getirilip getirilmediğini kontrol eder:

 • kişinin Slovenya Cumhuriyeti'ndeki ikamet yeri iptal edilmemişse,
 • kişinin Slovenya vatandaşlığına kabul edilmesi, kamu düzenine, güvenliğine veya ülkenin savunmasına tehdit oluşturmazsa,
 • Slovenya Cumhuriyeti'ndeki kişiye karşı herhangi bir ceza davası açılmamakta ve söz konusu kişi Slovenya Cumhuriyeti'nde ceza gerektiren bir suçtan dolayı kesin hüküm giyilmekten mahkum edilmediyse;
 • kişiye Slovenya Cumhuriyeti için çalışma izni verilmişse;
 • kişinin vergi yükümlülükleri ödendiyse (kişinin özel izni uyarınca).

Yabancılar, istisnai olarak vatandaşlığa kavuşturuldukça Sloven vatandaşlığına da sahip olabilirler Slovenya'nın bilimsel, ekonomik, kültürel, ulusal veya diğer benzer sebeplerden ötürü herhangi bir menfaati varsa ve Slovenya Cumhuriyeti'nde bir yıllık gerçek yaşam süresi tanımlıyorsa ve daha kolay koşullar altında vatandaşlığa kavuşmayı mümkün kılıyorsa; Yabancı aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadır:

 • kişi en az 18 yaşında olmalı,
 • kişinin en azından maddi ve sosyal güvenlik sağlayan miktarda, sürekli bir gelir kaynağı bulunduğu,
 • kişi üç aydan uzun süren şartsız hapis cezasına çarptırılmadı ve koşullu olarak bir yıldan uzun süre gözetim altında tutulduğunda hapis cezasına çarptırılmamıştır;
 • Slovenya Cumhuriyeti'ndeki kişinin ikamet izni iptal edilmemiştir;
 • kişinin vatandaşlığa kavuşturulması, kamu düzenine, güvenliğine veya devletin savunmasına tehdit oluşturmaz;
 • kişi tüm vergi yükümlülüklerini yerine getirir;
 • kişi, Slovenya Cumhuriyeti vatandaşlığını kazanarak Slovenya Cumhuriyeti'nin yasal sistemini kabul ettiğine dair bir bildirim gönderir.

Slovenya Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?

 • Vizesiz AB ülkelerine seyahat etme fırsatı
 • AB'nin tüm ülkesinde işe başlama
 • Avrupa bankalarında banka hesabı açma fırsatı
 • İndirilmiş oranlarla kredi alma
 • Gayrimenkul satın alma ve satma fırsatı
 • Uygun gümrük koşullarında ikamet ettikleri ülkede bir aracı ithal etme olanağı
 • Çocuklarınızın Avrupa'nın en iyi okul ve üniversitelerinde ücretsiz eğitimi
 • Siz ve aileniz için ücretsiz sağlık servisleri kullanma.

slovenya vatandaşlığı

Slovenya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Slovenya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp