Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Slovenya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Slovenya vizesi için gerekli vize evrakları ve belgeleri koşullara ve döneme göre değişebilmektedir. Slovenya vizesi vize evraklarının güncel listesini e-mail ile almak için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Vize Merkezi Müşteri Temsilcileri Slovenya Schengen vize işlemlerinde size destek vermekten mutluluk duyacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Slovenya Vizesi Almaları Zorunlu mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Slovenya Cumhuriyeti’ne giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaport sahipleri 180 günlük (6 aylık) süre içinde 90 günü aşmamak koşulu ve kaydı ile Slovenya’ya vizesiz seyahat edebilmektedirler. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus ( Bordo) pasaport sahibi kişilerin vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Slovenya Vizesi Schengen Mi?

Slovenya vizesi Schengen vizelerinden biridir. Vize sahipleri Slovenya Schengen vizesi ile Schengen bölgesindeki 26 ülkede serbest dolaşım hakkı elde ederler. Slovenya Schengen vizesi kısa süreli yani C tipi vize kategorinde yer alır. Slovenya turistik vizesi, Slovenya ticari vizesi, Slovenya aile ve arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli vize türleridir. Ayrıca Slovenya’ya kısa süreli olmak üzere spor, eğitim, kültürel, akademik, konferans katılımı, fuar katılımı gibi amaçlarla gidecek olan kişiler de Slovenya Schengen vizesi başvuru yapmalıdırlar. Ülkede uzun süreli kalmayı amaçlayan kişiler oturum izni vizesi, çalışma izni vizesi, uzun süreli eğitim izini vizesi, aile birleşimi vize türlerine başvuruda bulunabilirler. Uzun süreli vize türleri Schengen vize kategorisine dâhil değildir ve D tipi vize türleridir va başvuru prosedürü Schengen vizesi başvurularından farklılık göstermektedir.

Slovenya Schengen vizesi tek girişli veya çok girişli verilebilmektedir. Tek girişli vize ile Slovenya'ya seyahat eden kişiler diğer Schengen ülkelerine de giriş yapabilirler ancak Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra vize geçerliliğini kaybeder. Kalacak süre yeterli dahi olsa yeni bir başvuru yapılması gerekir. Çok girişli Schengen vizesi ise kalış sürenize bağlı olarak Schengen bölgesine birden fazla giriş çıkış yapmanızı sağlamaktadır.

Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi Nereden Alınır?

Slovenya Konsolosluğu ve Slovenya Büyükelçiliği, Slovenya vizesi başvurularını değerlendirmeye tabi tutan, onay veya ret kararı veren tek yetkili kuruluştur. Bununla birlikte başvurular akredite vize ve seyahat acentelerine yapılmakta olup, gerekli evraklar bu birimlere teslim edilmektedir. İstanbul’dan yapılan Slovenya vizesi başvurularında Macaristan Konsolosluğu yetkili kılınmıştır. İstanbul’dan Slovenya vizesi başvurusu yapacak kişilerin vize onayına veya reddine karar veren kuruluş Macaristan İstanbul Başkonsolosluğudur. Slovenya Konsolosluğu İstanbul’dan yapılan başvurularda Macaristan Devleti ile yapılan anlaşmalar gereği vize değerlendirme sürecinde Macaristan Konsolosluğuna diplomatik temsil hakkı vermiştir. Ancak Slovenya vize başvuruları Ankara’da Slovenya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

Slovenya konsolosluk birimleri Türkiye çapında görev yetki dağılımı yapmadığı için ikametinize uygun gördüğünüz Konsolosluğa başvuruda bulunabilirsiniz. Slovenya Fahri Konsoloslukları vize başvuru işlemleri yapmamaktadır.

Vize Merkezi Türkiye’nin dört bir yanında bulunan şubeleri ve temsilcisi olan iş ortakları ile birlikte hizmet vermektedir. İstanbul, Ankara, Edirne, Konya, Bursa ve İzmir şubelerimizden ikametinize en yakın olana başvuruda bulunabileceğiniz gibi Konsoloslukların bulunduğu İstanbul ve Ankara’daki şubelerimize evraklarınızı kargo ile göndererek de işlem yapabilirsiniz. Vize Merkezi sizin adınıza Slovenya vizesi ve diğer Schengen vize başvurularınızı yapma yetkinliğine sahiptir.

Aşağıdaki adımları takip ederek vizenizi Vize Merkezi aracılığı ile kolayca alabilirsiniz.

1. Slovenya Vizesi Departmanımızı arayarak durumunuza uygun gerekli evrak listesini e-mail adresine gönderimini talep ediniz.

2. Gerekli evrak listesi, ücret bilgisi ve vize prosedürüne dair kapsamlı bilgileri içeren bilgilendirme e-mailindeki evraklarınızı, evrak detaylarına dikkat ederek hazırlayınız.

3. Evraklarınızı ilgili Vize Merkezi şubemize elden veya kargo ile teslim ediniz.

4. Vize randevusuna gelerek parmak izinizi ibraz ediniz.

5. Vize sonucu Konsolosluktan açıklandıktan sonra pasaportunuzu elden alabilir veya güncel adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Slovenya Vize İşlemleri

Slovenya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovenya vizesinin çıkış süresi ortalama 15 iş günüdür ancak Slovenya Konsolosluğunun, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunun ve Slovenya Ankara Büyükelçiliğinin resmi tatil ve kapalı olduğu günler bu süreye dahil değildir. Vize çıkış süresinden dolayı Slovenya vize başvurusundan bulunacak kişilerin vize işlemlerine seyahatlerine en az 1 ay kala yapmalarını tavsiye ederiz. Slovenya vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 3 ay öncesinden yapmanız mümkündür. Bu süreden önce başvuru yapamazsınız. Seyahatine 15 gün veya daha az süre kalan kişilerin vize işlemlerinin sonuçlanması seyahat tarihilerine yetişmeyebilir. Konsoloslukların sek evrak talep ettiği durumlarda veya döneme bağlı olarak yoğun oldukları durumlarda vize işlemlerinin sonuçlanması gecikebilmektedir. Gerekli gördüğü durumda Konsolosluk vize başvurusunda bulunan kişiyi mülakata çağırabilmektedir. Ek evrak, mülakat, alternatif evrak, destekleyici belge gibi talepler vizenin çıkış süresini uzatabileceğinden başvurunuzun dikkatle yapılması çok önemlidir. Vize Merkezi aracılığı ile yapacağınız başvuru, evraklara dair zaman kayıplarınızı önleyebilmektedir. Konsolosluk taleplerine uygun şekilde başvuru yapmak, vize süreci boyunca sorun yaşamamak için temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

Slovenya Vize Ücreti

Slovenya vize ücreti, Slovenya Konsolosluğunun vize harç bedelleri, başvuru merkezi bedelleri ve Vize Merkezi işlem ve koordinasyon ücretlerini içermektedir. Başvuru yaptığınız vize türüne, talep edilen kalış süresine göre vize ücretleri farklılık gösterebilmektedir. C tipi turistik, ticari, özel ziyaret ve D tipi oturum, çalışma izni vizelerinin ücretleri ve başvuru prosedürleri farklılık göstermektedir. Slovenya vize ücreti ile ilgili en güncel bilgiyi çağrı merkezimizi arayarak talep edeceğinizi bilgilendirme e-postasında alabileceksiniz. 12 yaş altı çocuklar, eşi AB veya AET vatandaşı olarak Slovenya’da oturum izni bulunanlardan işlem ücreti alınmaktadır.

Vize Merkezi koordinasyon işlemleri gerekli evrakların sosyal durumunuza göre belirlenmesi ve e-posta ile gönderilmesini, randevunuzun seyahat tarihinize uygun bir tarihe alınmasını, otel ve uçak rezervasyonunun yapılması, seyahat sağlık sigortasının yapılması, evrak detaylarının incelenmesi ve güncel prosedürüne uygun başvuru yapılması ve sizin vereceğinizi vekalet ile sizin adınıza evraklarınızın teslim edilmesi, pasaportunuzun konsolosluktan alınması gibi bir dizi kompleks işlemi içermektedir. Bütün bu süreçte ihtiyacınız olan vizeyi alabilmeniz için müşteri temsilcilerimize vereceğiniz bilgiler size daha iyi hizmet sunabilmemiz açısından büyük önem arzetmektedir. Doğru bir koordinasyonla vizeyi almanız önünde bir engel yoktur ancak unutulmaması gerekir ki Slovenya vize süresi ve sonucuna, onay veya reddine karar veren kuruluşlar Slovenya Konsolosluğunun diplomatik misyonları ve Konsolosluğun bizzat kendisidir. 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon