Bangladeş Vize Türleri

Bangladeş Vize Türleri

Bangladeş’ gitmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahatlerini yapabilmeleri için vize almaları koşulu vardır. Fakat bu koşul bordo (umuma mahsus) pasaporta sahip başvuru sahipleri için geçerliyken, diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan Türk vatandaşları için geçerli değildir. Bu kişiler 90 gün vizesiz Bangladeş'te bulunabilme hakkına sahiptir. Bangladeş'e gitmek isteyen başvuru sahiplerinin ilk olarak yapması gereken seyahat amaçlarını belirlemektir. Bangladeş’e gidebilmek için seçebileceğiniz beş farklı vize türü vardır. Aynı zamanda bu vize tülerinin de kendi içinde farklı kategorileri vardır. Bangladeş vize türleri tek girişli, iki girişli ve çok girişli vizeler olarak kendi içinde ayrılmaktadır.

Bangladeş Vize Türleri

Bu yazımızda Bangladeş vize türlerini sizler ile paylaşacağız. Sayfanın ilerleyen kısımlarında şu başlıklar altında Bangladeş vize türleri hakkında ayrıntı bilgi edinebilirsiniz; Bangladeş turist vizesi, Bangladeş çalışma vizesi, Bangladeş ticari vize, Bangladeş aile ziyareti vizesi.

Bangladeş Turist Vizesi

Bangladeş vizesi başvuruları Bangladeş Büyükelçiliği ve Konsolosluğunda yapılmaktadır. Aynı zamanda başvurunuzu direkt giderek konsolosluktan yapma zorunluluğunuz yoktur. Sizin yerinize anlaşmış olduğunuz bir vize merkezi süreci ilerletebilmektedir. Vize merkezi olarak bu süreçte sizlere destek olmamızı isterseniz kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bangladeş turistik vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin seyahat amaçları gezi ya da tatil olmaktadır. Vize türünüzü seçtikten sonra yapmanız gereken seyahat amacınıza uygun olan gerekli evrakları toplamaktır. Bangladeş turistik vizesi 30 günlük bir vizedir. Fakat gelen talebe göre vizenizin süresi de uzatılabilmektedir. Evraklarınızın eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş olması oldukça önemlidir. Konsolosluğa evraklarınızı teslim ettikten sonra sonuçların beklenmesi gerekmektedir. Eğer bir vize merkezi ile bu süreci ilerliyorsunuz yetkili kurum bu işlemleri tamamlayacaktır

Başvuru sürecinde vize harcının ödenmesi gerekmektedir. Fakat süreç içerisinde eksik, tutarsız ve yanlış bilgileri ile doldurduğunuz evraklarınız var ise ya da siyasi sebepler ile de başvurunuz red edilebilmektedir. Bu durumda vize harç ücreti geri iade edilmemektedir.

Bangladeş Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Konsolosluğa sunmadan önce bu evraklarınızı gözden geçirmeyi unutmayınız;

 • Vize başvuru formu
 • Seyahatinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olan ve iki sayfası boş olan bir pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ya da kimlik kartı
 • 3,5*4,5 cm boyutlarında güncel, arka fonu beyaz olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize talep dilekçeniz ingilizce olmalıdır. Aynı zamanda şirketin antetli kağıdına ve konsolosluğa hitaben imzalı/kaşeli bir şekilde yazılmış olması gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi gereklidir. 3 aylık maaş bordrosu kaşeli ve imzalı olmalıdır.
 • İmzalı en az 35.000 TL’lik bakiyesi olan banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • Öğrenci iseniz öğrenci belgenizi, 18 yaşından küçük iseniz ebeveynleriniz tarafından yazılmış mektubunuzu sunmanız gerekmektedir.

Bangladeş Çalışma Vizesi

Bu vize türü de konsolosluk ya da büyükelçiliğe yapılacak olan başvuru ile gerçekleştirilir. Direkt yetkili kuruma gidip şahsen başvuru yapma zorunluluğunuz yoktur. Bir vize merkezi ile bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Fakat başvuru sürecinizin sorunsuz akması için 20 gün önceden işlemelere başlamalı ve gerekli evraklarınızı vize merkezine teslim etmeniz tavsiye edilmektedir.

Bangladeş çalışma vizesi için de vize harcı ödeme zorunluluğu vardır. Fakat diğer Bangladeş vize türleri başvuru süreçlerinde de olduğu gibi vize başvurusundan red cevabı almanız durumunda ödemiş olduğunuz ücret size geri iade edilmemektedir. Bu sebeple başvuru sürecinde evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde toplasanız da, diğer adımları tamamlasanız da başvurunuzun olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanması konsolosluğun vereceği karara bağlıdır.

Bangladeş iş sebebi ya da çalışma amacı ile gidiliyorsa Bangladeş çalışma vizesi alınması gerekmektedir. Kurumdan dilekçe ve çalışma yazı alınması gerekmektedir. Bu belgeler firma tarafından temin edilmeli ve resmi kurumdan onay alınmalıdır. Bu Bangladeş vize türünün aile vizesi ve turistik vizeden daha ayrıntılı bir evrak toparlama süreci vardır.

Bangladeş çalışma vizesinin iki türü vardır; tek girişli ve çok girişli olarak ayrılır. Tek girişli vize ve çok girişli vize olarak 3 aylık vizeler alınabilmektedir. Konsoloslukta başvurunuzu yaptıktan sonra Bangladeş göçmenlik ofisinden oturum işlemlerine başlanmalıdır. Konsolosluk tarafından değerlendirilen başvurunuz 3 ila 5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çalışacak olduğunuz şirket tarafından size bir davetiye gönderilmesi zorunlu evraklar arasındadır. Aksi durumda başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Bangladeş vize türleri kapsamındaki her vize hepsi için geçerli olduğu gibi çalışma vizesi için de evraklarınızın hepsi eksiksiz ve doğru bir şekilde toplanmış olması gerekmektedir.

Bangladeş Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport: En az iki sayfası boş olmalıdır ve seyahat tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Fotoğraf: 3 adet, 3,5*4,5 cm ebatlarında arkası beyaz fonlu biyometrik fotoğraflar.
 • Dilekçe: İngilizce olmalıdır ve şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır.
 • Davet mektubu: İngilizce yazılmış ve Bangladeş şirketi tarafından gönderilmiş evrak.
 • Şirket evrakları: Türkiye ticaret odasından ingilizce yazılmış faaliyet mektubu olmaldır. Faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, sicil gazetesi fotokopisi, işe giriş bildirgesi, son 3 ayı kapsayan imza ve kaşeli maaş bordrosu da bu evraklar arasında bulunmalıdır.

Bangladeş çalışma vizesinin sonuçlanma süreci evrakları toplama ve değerlendirme sürecine göre farklılık göstermektedir. Konsolosluk değerlendirme sürecinde ek evrak talep edebilir ve bu durum başvuru sonucunuzun süresini uzatabilir. Fakat herhangi bir problem çıkmaması durumunda yaklaşık 3 ila 5 gün arasında vizeniz sonuçlanmaktadır.

Bangladeş vize türleri başvuru süreçlerinin hepsinde olduğu gibi vizenizin olumsuz sonuçlanması durumunda ödemiş olduğunuz vize ücreti geri iade edilmemektedir. Bu durumda başvuru sürecine baştan başlamanız gerekmektedir.

Bangladeş Ticari Vize

Ticaret ya da iş amaçlı bir sebeple Bangladeş'e gitmek istiyorsanız Bangladeş ticari vize almanız gerekmektedir. Aynı zamanda fuar, kongre ve seminer sebepleriyle de Bangladeş’e gitmek için ticari vize türüne başvurmalısınız. Başvurunuzu şansen yapma zorunluluğunuz yoktur. Bu sebeple vize merkezleri ile görüşerek kendiniz başvuru yapmadan süreci onlar ile ilerletebilirsiniz.

Evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde toplanması, harç ücretinin ödenmesi ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilmesi yetkili diplomatik temsilcilikler tarafından yapılarak sizlere bilgi verilir. Davetiyenin Bangladeş şirketi tarafından antetli kağıda yazılarak tarafınıza ulaştılarılması gerekmektedir. Bununla birlikte, zorunlu olan işyeri faaliyet belgesinin ingilizce ve orjinal olması beklenmektedir.

Fakat unutulmamalıdır ki, Bangladeş vizesi almış olmanız ülkeye mutlaka giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Sınır memurları tarafından yapılan denetleme sırasında kabul almaz iseniz ülkeye giriş yapamazsınız.

Bangladeş vize türleri kapsamındaki vizeler için Bangladeş'e girişte aşı kartı zorunluluğu yoktur. Fakat Dünya Sağlık Örgütü onaylı aşılarla (Hepatit A ve B, tifo, boğmaca, difteri, kuduz, çocuk felci, kolera, tetanos, menenjit) aşılanmış olmanız tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, diğer vize türlerinde de olduğunu gibi Bangladeş ticari vize başvurunuz red ile sonuçlanabilir. Bu durumda vize için ödediğiniz ücreti geri alamazsınız. Böyle bir şey yaşadığınızda başvuru sürecine tekrar başlamanız beklenmektedir.

Bangladeş Ticari Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

Ticari vizeye başvurma sebeplerinden bazıları da şunlardır; Bangladeş’te iş yapmak, şirket kurmak, Bangladeş vatandaşlarının sahip olduğu hakları edinmek, uygulayabilmek ya da ilgili işlemleri yapmak için de Bangladeş vize türleri arasındaki ticari vizeye sahip olmak gerekir.

Böylelikle de aile vizesi ya da turistik vizeden daha farklı ve fazla evrak beklentileri olmaktadır. Bangladeş ticari vizesi de yazımızın başında belirttiğimiz gibi tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmak üzere üç farklı türü vardır.

Bangladeş’te şirketten gönderilecek davetiye zorunlu evraklar arasındadır. Aksi durumda vize Bangladeş ticari vize almak mümkün değildir.

 • Vize başvuru formu: Vize işlemlerinde sunulacak olan evrakları doğrulamalı ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Pasaport: Seyahatinizden sonra en az 6 ay kadar geçerliliği olmalı ve iki sayfası boş olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi ya da oturum kartı
 • Fotoğraf: Arka fonu beyaz, 3,5*4,5 cm ebatlarında, güncel 2 adet biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: Dilekçe ingilizce olmalıdır. Şirketin antetli kağıdına ıslak imza ile yazılmış olan dilekçe konsolosluk hitaben düzenlenmiş olmalıdır. Gideceği şirketin ismi, şirkete gideceği tarih, vize tarihinin bitiminden önce ülkeye döneceğine dair taahhüt edilmelidir.
 • Şirket evrakları: Güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopisi, işe giriş bildirgesi ve son 3 aylık maaş bordrosu kaşeli ve imzalı bir şekilde evraklar arasına eklenmelidir.
 • Davetiye (Bangladeş şirketinin antetli kağıdına, başvuru yapılacak olan konsolosluğa hitaben ve istenen vize türü belirtilerek yazılan davet, davet eden kişinin Bangladeş pasaport ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)
 • Banka hesap dökümü: Banka hesap dökümünde en az 35.000 TL’lik bakiyeye sahip olunduğu gösterilmelidir. Bu evrak kaşeli ve imzalı, orjinal imza sirküleri ile birlikte olmalıdır.

Çalışanlar İçin Bangladeş Ticari Vize Evrakları

 • İşverenden tanıtım ve izin belgesi olmalıdır.
 • Şirket imza sirküleri ve vergi levhası fotokopisi olmalıdır.
 • Güncel tarihli faaliyet durum belgesi ve ticari sicil gazete fotosi olmalıdır.
 • Sigorta, işe giriş bildirgesi, 4 aylık sigorta bilgisi içeren bildirge ve 3 aylık maaş bordrosu olmalıdır.
 • Banka hesap cüzdan fotokopisi de evraklar arasına eklenmelidir.

Bangladeş Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Bangladeş vize türleri arasındaki ticari vize için de ücreti ödenmesi zorunludur. Ücretin miktarı konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Bangladeş ticari vize başvurunuzun değerlendirme sonucu ise 5 ile 7 gün arasında sonuçlanmaktadır. Fakat konsolosluğun yoğun olması ya da başvurunuzun değerlendirme süreci tatil dönemine denk gelmesi gibi etkenler ile bu sürede bazı değişiklikler olabilmektedir.

Bangladeş Aile Ziyareti Vizesi

Eğer Bangladeş’te aileniz, akrabanız ya da arkadaşınız var ise ve onu ziyaret etmek istiyorsanız Bangladeş vize türleri içerisinde Bangladeş aile ziyareti vizesi almanız gerekmektedir. Yine diğer Bangladeş vize türleri kapsamındaki vizelerde olduğu gibi konsolosluk ya da Büyükelçiliğe giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvurunuz için davetiye zorunludur. Davetiye gönderen kişinin kişisel bilgileri ve adres bilgileri davetiye içerisinde yer alması gerekmektedir. Bu süreci konsolosluk ekstra bir sebepten dolayı başvuru sahibini çağırmadığı sürece vize merkezleri ile ilerleyebilirsiniz. Yine diğer Bangladeş vize türleri arasında olduğu gibi vizeniz olumlu sonuçlanmadığı durumda vize ücretiniz geri iade edilmemektedir. Bu kararı Bangladeş diplomatik temsilcilikler vermektedir. Aynı zamanda tüm Bangladeş vize türleri başvurularında bölgeye göre vize başvurusu farklılığı bulunmamaktadır.

Bangladeş vize türleri kapsamına dahil olan vizeler Dünya Sağlık Örgütü onaylı aşılarla (Hepatit A ve B, tifo, difteri, boğmaca, kuduz, kolera, çocuk felci, tetanos, menenjit) aşılanmalarını tavsiye ederiz. Bangladeş ziyaretçi vizesi kısa süreli bir vizedir ve 30 gün geçerliliği olmaktadır. Bangladeş özel ziyaret vizesi alabilmeniz için ise Bangladeş'te ziyaret etmeyi planladığınız kişi tarafından davetiye almanız gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde hizmet, hususi ve diplomatik pasaportları olan kişilerden kısa süreli Bangladeş vizesi almak zorunda değildir. Fakat bordo pasaportu olan vatandaşlardan Bangladeş vize türleri kapsamındaki vizelere başvurabilmeleri için başvuru yapmaları şartı vardır.

Bangladeş Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bangladeş aile ziyaret vizesi yaklaşık 7 ile 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Fakat Bangladeş Konsolosluğunun isteyebilecğei bazı eksta evraklar olursa bu durumda süreç uzayabilir. Aynı zamanda Bangladeş aile ziyareti vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve en fazla 90 gün Bangladeş'te kalabilirsiniz. Fakat gerekli koşulların karşılanması ile birlikte vize sürenizi uzatabilirsiniz.

Bangladeş Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu: Vize işlemlerinde sunulacak olan evrakları doğrulamalı ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Pasaport: Seyahatinizden sonra en az 6 ay kadar geçerliliği olmalı ve iki sayfası boş olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi ya da oturum kartı
 • Fotoğraf: Arka fonu beyaz, 3,5*4,5 cm ebatlarında, güncel 2 adet biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: Dilekçe ingilizce olmalıdır. Şirketin antetli kağıdına ıslak imza ile yazılmış olan dilekçe konsolosluk hitaben düzenlenmiş olmalıdır. Bangladeş Konsolosluğa hitaben yazılmış, ıslak ve kaşeli olmalıdır.
 • Davetiye: Bangladeş’e gidecek olan başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair bilgileri içermelidir. Aynı zamanda seyahatini nasıl geçireceğine dair bilgi ve referans olan kişinin seyahat sürecinde ihtiyacı olan mali desteği sağlayacağına dair kanıt niteliğinde bilgi içermelidir.
 • Banka hesap dökümü: Banka hesap dökümünde son 3 aylık aktif geliri görünmeli ve banka hesabında en az 35.000 TL’lik bakiyeye sahip olunduğu gösterilmelidir. Bu evrak kaşeli ve imzalı, banka imza sirküleri ile birlikte olmalıdır.
 • Son olarak, diğer tüm Bangladeş vize türleri için bahsettiğimiz gibi vize harcı yatırılmış olmalıdır. Aksi durumda Bangladeş vize türleri kapsamındaki her vize başvuruuz red ile sonuçlanacaktır. Vize harcının ücreti seyahat sebebine, kalış süresine ve giriş sayısına göre farklılık göstermektedir.

Bangladeş Vize Türleri Başvuru

Buraya kadar Bangladeş vize türleri hakkında ayrıntılı bir şekilde ele almış olduğumuz 4 farklı vize türü için gerekli olan ya da atılabilecek adımları benzer bazı ortak noktalar vardır. Bangladeş vize türleri başvuru süreçlerinde ilk olarak, vize başvurunuzu direkt konsolosluğa giderek kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.

Biz, Vize Merkezi olarak bu süreçte ihtiyacınız olan tüm adımları sizler için tamamlamaktayız. Konsolosluğun ekstra istediği bir durum olmadığı sürece evraklarınızı eksiksiz bir şekilde toplamanız durumunda başvuru sürecini biz sizler adına gerçekteltirmekteyiz. İkincisi, vize ücreti ödemek her Bangladeş vize türü için de ortak bir koşuldur. Yalnızca vize başvuru yapıp yapmayacağınız pasaport türünüze göre değişmektedir. Son olarak, vize başvurunuz için gerekli olan belgeler birbirleri ile oldukça benzerdir, yalnızca başvuracağınız vize türüne göre ekstra evraklar beklenilmektedir. Elbette tek girişli, iki girişli ve çok girişli vizeler olarak da Bangladeş vize türleri kendi içinde ayrılmaktadırlar.

Bangladeş ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Bangladeş Sivil Toplum Kuruluşu Vizesi
  C. Koçoğlu, 06 Eki 2023, 17:41

  Türkiye’de çalışma iznim var. Sivil toplum kuruluşunda yöneticiyim. Bangladeş’te sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen bir uluslararası yardım projesine katılacağım. Bangladeş Sivil toplum kuruluşu vizesi adı altında bir vize türü olduğunu duydum. Bu vizeye nasıl başvurmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bangladeş için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp