Bangladeş Vatandaşlığı

Bangladeş Vatandaşlığı

Bangladeş ülkesinde yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin, yatırımcıların ya da sonradan evlenme ile ikamet hakkı kazanmış kişilerin Bangladeş vatandaşlığı kazanımları için düzenlenmiş şartlar bulunmaktadır.  Bangladeş’e geliş sebebi, kalma süresi veya oturma izni gibi durumlar Bangladeş vatandaşlığına geçmede temeldir. 

2016 yılında çıkan yeni kanuna göre başvuruda bulunmak gerekir. Halen standardı yanlış anlaşılmakta ve başvuru sahipleri farklı olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Bu nedenle Büyükelçilik ve Konsolosluktan güncel bilgiler alınmadan dosyaların başvuruya verilmemesi gerekir. Vize Merkezi Bangladeş vatandaşlığı konusunda ne yazık ki hizmet vermemektedir. Bangladeş vize işlemleri için tıklayınız.

Bangladeş Vatandaşlığı Şartları

Bangladeş vatandaşlığına geçecek her birey öncelikle kendi ülkesindeki resmi varlığını ispat edecek doğum belgesi, kimlik, ikamet gelir, eğitim, mali durum olarak bilinen mülkiyet sahipliği gibi evraklarını sunmalıdır. Eğer başvuru sahibi Bangladeş vatandaşlığına direkt para (yatırım yoluyla) sahip olmamışsa öncelikle bir süre Bangladeş’te yaşaması beklenir. Bu süreç onun bekar ya da evli olması veya Bangladeş vatandaşı ile evlenmesi gibi durumlarda değişiklik gösterebilir. Bunlara ek olarak başvuru sahibinin ahlak ve inanç yapısı da Bangladeş vatandaşlığına geçmede etkilidir. Her ne kadar yasal olarak belirtilmemiş olsa bile Bangladeş insanlarının toplumsal görüşü son derece önemlidir.

Bangladeş vatandaşlık başvurusu direkt olarak Konsolosluğa yapılmaktadır. Türkiye’de ise Bangladeş ile ilgili başvurularda hem büyükelçilik, hem konsolosluk ayrıca fahri konsolosluk bulunmaktadır. Bu nedenle başvurular daha seri ilerleyebilmektedir. Vatandaşlık talebi için Büyükelçilik tarafından talep edilen tüm evraklar resmi geçerliliğe sahip olmalıdır. Bangladeş vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişi ek görüşme için yeniden çağrılabilir. Bu durumda başvuru sahibi bu görüşmeye gitmek zorundadır. Görüşme için ek belge talebinde bulunulduğu takdirde bu evraklar da dosyaya eklenmek üzere götürülmelidir.

Bangladeş Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. 
 • Eğer başvuru Bangladeş içerisinden yapılıyorsa ülkesini ne zaman terk ettiği, Bangladeş’e ne zaman geldiği ve nerelerde kaldığı gibi sorulacak soruları cevaplamalı ve varsa kesinlikle beraberinde bunları ispatlayacak evrakları da sunmalıdır.
 • Bengali dili hakkındaki bilgisi ya da bu dili bildiğine dair evraklar,
 • Mesleki yeterlilik ya da yeteneğe bağlı evraklar sunulmalıdır. Eğer zaten Bangladeş’te çalışma hakkına sahipse çalışılan yerden bunu kanıtlayıcı evraklar da dosyaya eklenmelidir.
 • Bangladeş dışından başvuru yapılacaksa sonraki vatandaşlık değişimi sonucu parasını ya da maddi varlıklarını Bangladeş’e taşıyıp taşımayacağı belirtilmelidir.
 • Varsa Bangladeş’te sahip olunan mülke dair belge ve dokümanlar
 • Varsa Bangladeş’te kalan ve yaşayan ailesinden kimselerin kimlik ve vatandaşlık belgeleri
 • Varsa hastalık ya da özürlülük durumları belirtmelidir. Evraklar da sunulmalıdır.

Yukarıdaki maddeler Bangladeş Vatandaşlığına geçecek kişiler için genel bazda verilmiştir. Ek evrak istenebilir ve gerekçeye göre bu evraklar değişkenlik gösterebilir.

Bangladeş Çifte Vatandaşlık

Yukarıda sunduğumuz evraklara ek olarak çifte vatandaşlık özelinde bazı evraklar da talep edilmektedir.

 • Başvuru sahibi bir kadınsa ve 2 yıldır Bangladeş vatandaşı ile evli ise ikinci vatandaşlığını kesin olarak alır.
 • Başvuru sahibi son 5 yıldır Bangladeş’te yaşıyor ve standart bir hayatı varsa kesin olarak vatandaşlık hakkı kazanır.

Vatandaşlığı kabul edilen kişilerden de bazı şartların yerine getirilmesi istenir.

 • Ulusal başvuru durumu
 • Bangladeş dili bilgisi
 • Yetenekler, tecrübeli olduğu işler ve branşlar
 • Gelir kaynağı ve son durumu
 • Evli ise eşinin yetenekleri, gelir durumu ve kaynağı
 • Sorumlu olunan kişilerin sağlık durumlarını açıklayıcı bilgi
 • Evli ise eşinin başvuru sahibiyle evli olduğunu kanıtlayan evlilik evrakları
 • Eşi Bangladeş Devleti resmi görevlilerinden biri ise bu kişinin Devlet bütünlüğüne zarar vermeyeceğine dair kanıt içerir evraklar.

Bangladeş ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Bangladeş için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp